Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek prispevek za uporabo stavbnega zemljišča

prispevek za uporabo stavbnega zemljišča

Zanima me, komu pošljejo položnico za prispevek za uporabo stavbnega zemljišča v primeru hiše, ki ima dva lastnika? En lastnik v hiši živi, drugi pa ima svoj del hiše prazen.
Kdo je v takem primeru dolžen plačati prispevek? V mojem primeru je položnico dobil lastnik polovice hiše, ki v hiši tudi živi. Ampak po moje ni njegova krivda, da ima drugi lastnik svojo polovico hiše prazne… Zakaj bi le ta prvi plačeval celoten prispevek?

Že samo ime ti pove. Gre za davek na uporabo stavbnega zemljišča. Torej plača tisti, ki ga uporablja. Kadar npr. oddajaš stanovanje, ta davek plača trenutni podnajemnik. Ker je on uporabnik.
Vsak plačuje ta davek na tisti lokaciji, kjer prebiva.

To je nadomestilo za UPORABO, torej ga je dolžan plačati uporabnik, ne lastnik. Če eden od lastnikov tam ne stanuje, potem zemljišča ne uporablja, a ne.

nova
Uredništvo priporoča

In če bi še drugi lastnik živel v tej isti hiši? Bi vsak plačal polovico tega zneska?
Ne zdi se mi prav, da je plačilo prispevka ene osebe odvisno od druge.

Pojma nimam, kakšna je uradna razlaga.
Pri nas položnici dobi samo mož.
Pri sosedovih dobi vsak od lastnikov svojo položnico.

Ampak zgornji dve mnenji so meni čisto mimo. A mislite, da GURS ali DURS preverjata kdo uporablja zemljišče??? Po mojem mnenju dobi(jo) položnice lastnik(i).
Tudi kmetom odmerijo katastrski dohodek, pa če kmetijo obdeluje ali ne.

Občina je pristojna za podatke, ki jih pošlje na DURS – le ta pa naredi odmero!
Odločbo preberite, poglejte, na kaj se NUSZ nanaša in če je karkoli preveč (kar ni vaše, kar ne uporabljate) – podate pritožbo na odločbo na DURS.
Ob vsaki spremembi lastništva ali uporabe pa se obvesti še občino, da popravi podatke. To pač ne gre avtomatično s prodajo ali oddajo v najem.

Ne vem če je res, kar pišete.
Živim v hiši staršev, lastno gospodinjstvo. Položnico dobi le oče. Zakaj samo on?

Kako naj vem, če je kaj preveč. Obračuna se uporabo stavbnega zemljišča, torej zemljišča pod hišo. En lastnik torej plačuje uporabo celotnega zemljišča, drugi pa nič???

Placas svoj racun za svoj del nepremicnine, ce tam zivis ali pa ne. Ce imas prazno stanovanje, daj noter najemnika in lahko zaracunas njemu. Na mores pa pricakovati od lastnika drugega dela nepremicnine, da placa se tvoj racun. To je skoraj tako, kot bi pricakovali od svojega soseda v ulici, da placa se za naso nepremicnino, ker nihce od nas trenutno ne zivi tam.

V izogim prepirom, bo najbolje, ce na DURS sporocite, da zelite, da se poloznice posiljajo na vsakega solastnika posebej, skladno s solastniskimi delezi.

Sporočite na DURS, kakšno je dejansko stanje, pa bodo pošiljali tako, kot je treba.

najbolje, da si kar to prebereš: http://www.durs.gov.si/si/davki_predpisi_in_pojasnila/nadomestilo_za_uporabo_stavbnih_zemljisc_pojasnila/nadomestilo_za_uporabo_stavbnega_zemljisca_brosura/

NUSZ se ne plačuje od zemljišča pod stavbo ampak od uporabnih površin stavbe in nezazidanih stavbnih površin. Položnice dobiva tisti, ki je uporabnik stavbe oz. za katerega ste občini javili da je plačnik.
Podatke o NUSZ vodi občina, DURS pa samo na podlagi podatkov, ki jih občina posreduje, pošlje položnice. Vse pritožbe, ki jih dobi nato DURS pa spet rešuje občina.
Pravi podatki so tisti, ki so v REN (register nepremičnin na gursu). Če so podatki tam prijavljeni napačno, morate podatke z uradnimi listinami popraviti najprej na GURS, šele potem na občini.
Če občini ni javljen kdo je uporabnik, se položnica pošlje lastnikom v enakih deležih. V kolikor en od lastnikov sporoči dejanskega uporabnika, pa se položnica pošlje samo njemu.

Kar pišejo zgoraj ne drži.
Če sta lastnika dva plačata vsak 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} oziroma v deležu, ki ga imata. Vi ste pa sporočite deleže kako boste plačevali.
V primeru najema je podnajemnik dolžan plačati nusz samo v primeru, da je to napisano v najemni pogodbi. Avtomatsko preide na najemnika samo v primeru pravne osebe. Tak je bil odgovor sodišča nam.

Kar je logično, saj ne moreš najemniku nabijati stroškov za nekaj kar ni domenjeno. Zato pa je v večini primerov to že v najemni pogodbi. Ker pa lastnik pri spremembi zavezanca podpiše vlogo, je tudi sam kriv, če je strošek sam prenesel na najemnika, brez da bi to v pogodbi dogovorila.

Sem lastnik praznega stanovanja, ki ni naseljeno. Prijavljena sem drugje. Tam plačujem NUSZ, za to stanovanje pa ne.

Kdo pa plačuje prispevek za prazno stanovanje? Saj tisti čas, ko te ni v njem, menda ne lebdi v zraku?

Kdo pa plačuje prispevek za prazno stanovanje? Saj tisti čas, ko te ni v njem, menda ne lebdi v zraku?[/quote]
Nihče, ker ga nihče ne uporablja. Plačujem tam, kjer uporabljam. Saj tako piše: prispevek za uporabo stavbnega zemljišča. Če si prijavljen drugje, tam živiš in tam plačuješ, ne moreš istočasno uporabljati še drugje. Nepremičnini sta v isti občini, zato so verjetno zaračunali tako, kot je prav:)

Kdo pa plačuje prispevek za prazno stanovanje? Saj tisti čas, ko te ni v njem, menda ne lebdi v zraku?[/quote]
Nihče, ker ga nihče ne uporablja. Plačujem tam, kjer uporabljam. Saj tako piše: prispevek za uporabo stavbnega zemljišča. Če si prijavljen drugje, tam živiš in tam plačuješ, ne moreš istočasno uporabljati še drugje. Nepremičnini sta v isti občini, zato so verjetno zaračunali tako, kot je prav:)[/quote]

Ti si pa tudi…..saj stavbno zemljišče uporablja STANOVANJE, ne pa ti 🙂
Stanovanje/hiša pa v vsakem primeru stoji na zemljišču in ga uporablja, ne glede na to, če si ti v njem ali te ni.
Seveda moraš kot lastnik plačati uporabnino zemljišča, tudi če je stanovanje prazno!
Sicer pa, pozanimaj se na svoji upravni enoti, če ne verjameš….

New Report

Close