Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek električni radiatorji

električni radiatorji

zdravo
ali se kdo greje z električnimi radiatorji v stanovanju? mislim na take radiatorje ki se namontiraju na steno.koliko imate za plačati potem na mesec elekrike?
ker mi se sedaj odločamo,da bi si v stanovanju dali namontirati te radiatorje ali pa bi kupili novo peč (večstanovanjska hiša),mi v našem stanovanju bi rabili štiri radiatorje (64 kvadratov) pa ne vemo ali se to splača ali ne?.Tako da tisti, ki imate s tem opravka ali pa se spoznate na to mi prosi svetujte,kako se naj odločimo,hvala
lp

obstajajo tudi take peči, ki ne potrebujejo dimnika. kaj pa peč na drva?
sicer kok pa so tisti radiatorji močni (W)?

O ogrevnih telesih se ne moreš ti “odločati” brez da bi se kakorkoli spoznala v ogrevalno tehniko. Sama kvadratura stanovanja je skoraj še najmanj pomembna. Kolikšne toplotne izgube ima vaš zid, kolikšne strop, kolikšne okna in vrata, kakšno temperaturo želite v stanovanju, v katerem delu Slovenije živiš. Vse to je pomembnejše. Če ne veš nič od tega, boš definitivno samo še ena ki je bila prepametna, pa bo potem cel svet okoli sebe krivila za napačen nakup 🙂

nova
Uredništvo priporoča

V spominu imam ne-vem-koliko-zanesljivo informacijo, da je električni radiator ena od potratnejših variant ogrevanja. Posledično seveda dražje.
Ampak ne drži me za besedo.

Jaz imam že vsaj 10 let dva taka radiatorja (marmorni plošči z grelcem, obešeni na zid). Ne vem, kakšna je poraba in kako bi to zgledalo pri tebi, ker kot pravi “Ni tako simpl” niso vsa stanovanja enaka in tudi zunaj niso povsod enake temperature… Pri meni se to obnese in sem zadovoljna, predvsem, ker je čisto (nobenega olja ali drv po stanovanju) in ker pobere malo prostora. Elektrike plačujem 70 eur na mesec, s tem da imam vse na elektriko, tudi kuhanje za 2 osebi, pa 80 litrski bojler non-stop prižgan, velikost stanovanja pa je 50 m2.

Aja, torej bo v istem prostoru potrebno vnest glede na vir toplote različno količino toplotne energije upoštevajoč navedene dejavnike?
Mislim, da s takim odgovorom mešaš meglo kar je danes nacionalni šport.

Vprašanje je, če ti bodo štirje radiatorji dejansko segreli na željeno temperaturo, (če so ti radiatorji nekje po 150W zagotovo ne bodo, razen če si navajena na precej hladno). Drugače pa elektrika danes zna biti primerljiva v ceni drugih energentov,celo cenejša od kakega kurilnega olja, je pa vprašanje kako dolgo še.

Segrejejo, ampak ne takoj, kot na primer klima ali kalorifer, ki piha topel zrak. Radiator (marmor) se mora najprej dobro ogreti, potem pa oddaja prijetno toploto še dolgo časa. Jaz jih imam pozimi non-stop prižgane, ker tako porabijo manj elektrike, kot če bi se vsak dan ohlajevali in ponovno segrevali.

vidim sami strokovnjaki..(s 150W še kave ne skuhate..)

torej..
..povprečje za “normalno” stanovanje oz sobo z 12-15m2 je cca 2-3kW grelne moči..
..odvisno od načina gradnje in posledično izgub..
..bolje izolirana hiša/soba ima tako lahko 2kW, slabše 3kW..
..pri 5ih sobah je to cca 5 x 2/3kW = 10-15kW..
npr..
oljni radiatorji so cca 1,5-2kW moči..
kaloriferji 2kW
sušilci za lase 1,5-2kW..
..toliko za občutek..
..če hočete pa izračun u piko..
..potem pa stopite do kake energetske svetovalnice..

Za “ah to pametovanje”

Važno, da ti pametuješ, brez kakršnihkoli informacij. Avtorica NIKJER ne pove (in verjetno tudi ne ve), kakšno ogrevno moč obstoječega sistema ima sedaj. Zato bi bil vsak predlog v stilu “Ja, dva el. radiatorja daj pa bo OK” popolno zavajanje. Če o potrebah po ogrevanju ne veš nič, jih moraš določit/izračunat. Za to pa potrebuješ prej navedene podatke. Šele takrat boš lahko na primer rekel “Potrabujem 4 raduiatorje po 1kW”. Ampak važno da ti pametuješ.

Ah kaj da ne, vprašaj tiste, ki so svoj čas dali IR panele na seznam za ekosubvencije – res da proizvajalci povedo, da je potrebno vkalkulirat število žarnic v stanovanju, število LCD ekranov in kolikokrat na teden boš pekel pečenko in kolikokrat kuhal zgolj makarone…ampak stvar deluje in je prodajni hit.:)

Ni tako simpl, pa bo kar držalo, da je kar tako kot je napisal simpl in tudi tista kvadratura glede na moč, ki jo omenja proizvajalec kar drži za spdnjo mejo, za malo več pa bolje vzeti malo z rezervo, itak obstaja verjetno tudi kak gumbek za regulacijo, pa tudi zna bit tudi kak dan pozimi presneto mrzel in se izračun v piko izjalovi.:)

Pot pod noge in v energetsko svetovalnico, ki so v vseh večjih krajih po Sloveniji.

Velika prednost el. radiatorjev je, da so komot, da je začetni vložek majhen in da so enostavni za vzdrževanje (ki ga ni). Jaz sem se pozanimala za ogrevanje počitniškega apartmaja, torej občasno gretje, in se dejansko najbolj splača imeti prav el, radiatorje (itak so si po izkoristku primerljivi in tukaj ni neke višje znanosti). Za stalno ogrevanje pa kar dvomim in menim, da obstaja ugodnejša, pa vseeno prikladna varianta. Verjetno je že električna centralna boljša od samostojnih radiatorjev v vsakem prostoru posebej.

Poraba je ogromno odvisna od načina ogrevanja. Jaz oddajam dve manjši stanovanji, eno 45m2 in eno 20 m2, v obeh so električni radiatorji. Bajta je neizolirana, so sicer nova okna, ampak toplotne izgube so sigurno velike. V večjem stanovanju so trije radiatorji po 1kW in dva po 500 W (skupaj 4kW), pa je bil strošek elektrike npr. januarja okoli 140 €, septembra pa okoli 50 €, torej cca. 90 € odpade na ogrevanje. V manjšem stanovanju imam pa 1 radiator z 1,5 kW in enega s 500W (skupaj 2kW), pa januarja ni bilo kaj dosti manj porabe, torej cca. 120€. Oboje je pa dovolj za temperaturo tam nekje med 20-22 stopinj.

Torej, res je ful odvisno od načina porabe, izoliranosti stavbe, …

Garsonjera, 20 m2, električni radiator, bojler, štedilnik na elektriko, pozimi cca 30€.
Aja, nova fasada in okna!

Pri nas se po prenovi stanovanja(75m2) grejemo z ir paneli ki smo jih kupili v podjetju tersus http://www.tersus.si/elektricno-ogrevanje/ir-power.

Ful sem bil presenečen v primerjavi z radiatorji v kvaliteti zraka, ni tistega suhega zraka pa tudi na položnicah se pozna. Zdajle je prva zima paneli mimo in zaenkrat je super 🙂

New Report

Close