Najdi forum

Šum na srcu

Pozdravljeni

Star sem 20 let imam 60kg redno se rekrairam in poskušam jesti zdravo. Pritisk mi včasih izmerijo 140/80 včasih pa 120/70. V družini ni zgodovine bolezni srca in ožilja. Že odkar se spomnim imam palpitacije pri katerih se mi zdi da srce preskoči utrip. Vendar to se mi je zgodilo mogoče enkrat ali dvakrat na mesec zato nisem bil na to pozoren. V decembru 2012 sem pri igranju nogometa občutil omotico kot da bom padel v nezavest. Naročil sem se k zdravnici ki mi je poslušala srce zmerila pritisk in kisik in mi rekla da je bila verjetno samo preizčrpanost, kar je bilo možno saj smo prejšni dan pili. Dala mi je napotnico za pulmologa. Pri pulmologu so mi naredili rentgen prsnega koša in rekli da je vse vredu. Hoteli so mi narediti tudi test za astmo vendar ga nisem mogel opraviti ker nisem mogel dovolj dolgo pihniti. Sestra mi je razložila da sem suh in da vrjetno izdihnem ves zrak ven prehitro ker imam ozek prsni koš ali nekaj takega. Dala mi je ventolin in rekla da če ratam omotičen naj naredim vpih. Nekaj časa sem ga jemal potem pa sem prenehal. Do januarja sem malo zmanšal z nogometom ker me je malo skrbelo in nisem hotel da se mi ta občutek ponovi. Preskakovanje utripa sem začel opažati vsak dan in vedno bolj sem bil pozoren in zaskrbljen. Nekega jutra v januarju me je zbudilo močno nabijanje srca. Pojavili so se mi tudi večkratni preskoki utripov in čisto podivjan srčni ritem zato sem šel na urgenco. Tam so mi naredili EKG, vzeli kri in napravili orientacijski ultrazvok srca in so rekli da je vse vredu. Pod diagnoze so mi napisali palpitacije in gilbertov sindrom i.o. rekli so mi naj pregledam še ščitnico in če se stopnujejo naj opravim še holter. Potem februarja sem bil v bolnici zaradi planirane operacije nosnega pretina vendar so mi rekli naj pred narkozo opravim holter in so me odpustili iz bolnišnice. Naročil sem se k zdravnici da bi šel po napotnico in ji rekel da me občasnu tudi malo tiši v prsih. Poslušala mi je srce in rekla da sliši sistolični šum nad celotnim prekordijem (vsaj zdi se mi da je rekla nad prekordijem, nevem točno). Naročil sem se h kardiologu v začetku marca. S stetoskopom je rekel da sliši šum nad pulmonalno arterijo. Opravil mi je ultrazvok srca, EKG in EKG pod obremenitvijo. Na EKG je nepopolni desnokračni blok. Rekel je da je vse vredu čeprav pri EKG pod obremenitvijo sem dosegel le 75% za zravega moškega mojih let kar je čudno ker sem vedno imel veliko kondicije. Imel sem tudi kar zelo visok utrip med obremenitvijo 185/minuto. Napisal je primerna dinamika krvnega tlaka in srčne frekvence. Je pa res da od decembra sem zelo zmanjšal in velikokrat se celo izogibal naporom zaradi rahle omotice med rekreacijo in strahu s srcem.

Pri ultrazvoku je zapisal:
Vse srčne votline so primerne velikosti. Levi prekat se dobro krči brez izpada segmentne kontraktilnosti. Desni prekat se dobro krči. V perikardialnem prostoru ni proste tekočine. Intrakavitarnih šantov ne vidim.

Aortna zaklopka: brez stenoze in insuficience, V max 1,6m/s, VTI 25cm, AVA 2,1cm2
Mitarnalna zaklopka: dvolistna, brez stenoze in insuficience
Pulmonalna zaklopka: V max 1,18m/s
Trikuspidalna zaklopka: bp
V cava inferior: 2,2cm, v inspiriju 1,4cm.

Opravil sem tudi 24urni holter ki je pokazal VES in SVES.

Kardiolog je rekel naj veselo športam naprej da je srce čisto vredu. Naroči sem se ponovno za pregled pri pulmologu v marcu. Poslušala mi je srce in rekla da je res slišat izrazit šum ki ga decembra ni bilo slišati. Naredila mi je še en rentgen in odvzela kri vendar je rekla da je tukaj vse vredu. Poskušali smo narediti še enkrat test za astmo vendar spet brez uspeha. Sestra je rekla da vmes neham pihati in spet začnem da sem mlad in imam refleks v grlu ki se mi zapre ali nekaj podobnega… Potem sem se začel spet malo bolj ukvarjati z nogometom in počasi sem spet pridobival kondicijo. VES in SVES so se mi pojavljali vsak dan med mirovanjem. Kadar so bili zares pogosti sem se odpravil na rekreacijo ker takrat so nehali. Prejšni teden v četrtek so se mi pojavljali cel dan kot nori. Že samo napačen gib ali preglobok vdih jih je sprožil. Odpravil sem se na rekreacijo da pozabim na to in da se neha, vendar so se mi cel čas pojavljali med rekreacijo kar se mi je zgodilo prvič in ratal sem omotičen zato sem nehal po 10 minutah igranja in se odpeljal na urgenco. Tam so mi vzeli kri, preklopili me na EKG vendar ravno takrtat ni bilo čutit nobenega VES in SVES. naredili so mi tudi rentgen in rekli da je vse vredu. Slišali pa so tudi oni izrazit šum. V ponedeljek sem bil spet na nogometu in po 10 minutah me je začelo tiščati v prsih in sem nehal z igranjom. Po naravi sem zelo paničen glede zdravja in zadnje časa imam tudi malo tesnobe in sem tudi pod stresom zaradi skrbi s srcem. Včasih se mi bolečina v prsih pojavi tudi v mirovanju. Včasih je kot tiščanje včasih kot stiskanje. In všasih tudi ratam rahlo vrtoglav občutek kot takrat ko hočete na hitro vstati in kri ne pride dovolj hitro do možganov. Je možno da je to vse od stresa?

Kaj vi mislite ali naj športam naprej in poskušam pozabiti na to ali naj grem raje spet na pregled. Malo me skrbi ker prej nikoli nisem imel šuma potem v februarju pa kar iz jasnega. Ali šum lahko predstavlja težavo neglede na to da so mi dvakrat naredili UZ srca in rekli da je strukturno povsem zdravo?

Hvala lepa vnaprej za odgovor

Nekoliko me preseneča, da niso do sedaj kardiologi (?) opredelili šuma na srcu. Očitno gre za funkcionalni šum brez vpliva na hemodinamiko. Pri vas se ponavljajo prezgodnji srčni utripi (ekstrasistole) in morda tudi napadi hitrega bitja srca. Izgleda, da resnično nimate organske bolezni srca pač pa različne motnje zaradi preočuljivega živčevja. Priporočam zdrav način življenja, pri čemer bi odsvetoval večje sunkovite napore. Upam, da ne kadite, da ne pretiravate z alkoholom iin kavo, ter da si lahko privoščite dolg nočni počitek. Ni zadržkov, da po potrebi vzamete blaga pomirjevala (npr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Stara sem 16 let (velika 162 cm in težka 55 kg) in približno leto nazaj so na zdravniškem pregledu opazili, da imam šum na srcu. Poslali so me k osebni zdravnici, ki je to potrdila, ona pa me je septembra poslala naprej na pediatrično kliniko h kardiologu, ki pa je bil zelo nezainteresiran in očitno že naveličan vsega. Pri njemu sem bila manj kot 5 minut, vprašal me ni nič, samo preveril mi je bitje srca (tako kot 2 zdravnici prej) in mi povedal, da imam šum na srcu in da ni nič kaj takega.
Vendar poleg tega se mi pojavljajo motnje srčnega ritma. Pozimi se stvar malo umiri, poleti pa je grozno (že zdaj se pozna). Namreč srce mi “preskakuje” (kar neha biti za nekaj sekund in potem tudi po 3-krat na enkrat), in včasih mi bije (razbija) tudi po 120/min., kar je zelo neprijeten občutek. To pa spremlja tudi vrtoglavica, slabost, znojenje in oslabelost mišic. Velikokrat me MOČNO stisne pri srcu (včasih se po nekaj sekund tudi premaknit ne smem) in ustrašim se čisto vsega (katerikoli zvok, tudi če ni glasen).
Rada se rekreiram (tek, kolo) vendar mi srce to onemogoča.
Včasih imam tudi občutek, kot da mi zmanjkuje diha.

Se opravičujem za dolg spis, vendar prosim za odgovor, in ali se da kaj pomagat?

Že vnaprej se zahvaljujem. Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Vaš spis ni bil nikakor predolg, morda celo prekratek. Napisali ste, da se radi rekreirate (tek, kolo), vendar vam srce to onemogoča. S to navedbo ste me postavili težko vprašanje. Ali je to stanje posledica pretiranih hitrih obremenitev ali nezadostnega treniranja? V nadaljevanju ste navedli, da imate včasih občutek, kot da bi se zadihala (tudi v mirovanju?). Napisali ste še, da vas veliko krat močno stisne pri srcu.
Upam, da imate zdravo srce in, da so težave ( prezgodnji srčni utripi, napadi hitrega bitja srca, občasno močno stiskanje pri srcu, “zmanjkovanje zraka”) znaki reakcije vegetativnega živčevja na daljše duševne obremenitve (šolske obveznosti? družbeni odnosi? socialni problemi?).
Nekoliko me je presenetilo vaše mnenje o pristopu pediatra kardiologa do vašega zdravstvenega problema. Verjetno je bilo tako.kakor ste napisali. Lahko mi še pišete. Upam, da ne bo težko ugotoviti ali gre samo za funkcionalne motnje ali pa za organsko bolezen srca

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najprej hvala za odgovor!

Še sama ne vem za kaj gre, namreč nikoli se nisem zares ukvarjala s športom (trenirala), ampak le sama zase za boljše počutje. Vendar ko se mi to s srcem dogaja, sem fizično zelo izmučena in mi že po preprostem sprehodu po stopnicah srce bije močno, kot bi izgubila vso kondicijo, ki jo imam, v enem samem trenutku.
Mogoče da na to tudi vpliva stres, da, ampak se mi zdi da poleti med počitnicami (ravno takrat ko se mi to najbolj pogosto dogaja) nisem ravno obremenjena. Za zdaj bi bil lahko edini povzročitelj stresa šola, vendar ni večjih obremenitev, vsaj ne da bi opazila, Tudi nasplošno živim zdravo in nimam večjih težav.
Pristop kardiologa je presenetil tudi mene, vendar nimam kaj narediti. Tudi EKG je bil vredu, vendar sem se takrat tudi jaz počutila popolnoma vredu, saj, kot sem že rekla, se mi to dogaja tako, da so obdobja (kakšen teden), ko se stvar ponavlja iz dneva v dan, sledi pa jih odbobje, ko je vse vredu.
Kako pa bi se dalo ugotoviti za katero možnost gre?
Pozabila sem pa tudi omeniti, da so očetu pri istih letih tudi ugotovili, da ima šum na srcu, vendar so ga poslali na EKG, ki pa je bil vredu. Rekel je, da se to občasno še zdaj dogaja tudi njemu (motnje ritma), vendar da nima večjih težav, kot le neprijetnega občutka.

Lep pozdrav!

Mislim, da gre za “nevrovegetativni sindrom”, bolezensko stanje zaradi stresnih vplivov. Če bi bila prisotna organska bolezen srca bi bile prisotne približno enake težave ob enakih obremenitvah. Pri vas izgleda, da so težave nekoliko sezonske. Poizkusite učinek blagih pomirjeval (npr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji in bi jih vzela v dnevih težav, 1 – 2 tableti na dan). Ni zadržkov, da nadaljujete vsak dan s polurnimi sprehodi z živahno hojo ali s kolesarjenjem. Lahko prosite osebnega zdravnika, da vam predpiše pomirjevalo oziroma zdravilo proti napadom hitrega bitja s[/b]rca.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.

Vprašal bi vas še nekaj glede mojega zgornega sporočila. Zdravnica mi je rekla da ko prideš na urgenco in ti naredijo ultrazvok srca je to le orientacijski in ni isto kot ultrazvok ki ti ga naredijo pri kardiologu. Zdaj me pa samo zanima, glede na to da je moj ultrazvok pri kardiologu trajal približno tako dolgo kot na urgenci, če mi je kardiolog naredil popolni ultrazvok srca. Podatke kaj je zapisal pod UZ srca sem vam napisal v prvem zgornem sporočilu.

Hvala vnaprej za odgovor.

Opravili ste dva krat UZ pregled srca. Pregled sta opravila dva zdravnika. Nobeden ni ugotovil sprememb, ki bi kazale na organsko bolezen srca. Mislim, da ste lahko brez skrbi. Pričakujem, da se vam bo stanje zboljšalo ob zdravem načinu življenja (ne zanemarite velike koristi polurnih sprehodov več krat na teden z vmesnimi pospešenimi koraki). Morda bo botrebno jemanje zdravila proti nerednemu bitja srca poleg blagih pomirjeval.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lepo pozdravljeni.
Sem 20 letni fant kateri imam prirojeno srčno napako Tetralogija Fallot. Imel sem 2 operacije pred 5 leti vmes preživel ventrikularno tahikardijo in tudi dobil defibrilator (nikoli se mi ni sprožil do sedaj ali da bi imel kakšen napad). Ampak to me ni odvrnilo od tega da še naprej športam ker preprosto pri miru ne morem biti ker sem take narave. Treniram drugače rokomet (sem vratar) , treniram po prilagojenem programu in tudi obremenitve niso tako visoke da bi ogrožal samega sebe. Sedaj ko preidem pa v člansko selekcijo so mi pa naročili da naj prinesem zdravniško potrdilo da lahko treniram in me zanima kolikšna je možnost da ga dobim pa kje bi ga lahko dobil.

Hvala vnaprej za odgovor..
Žan.

Pred nekaj meseci je začela delovati kardiološka ambulanta za športnike na Polikliniki v Ljubljani
Naslov: Kardiološka ambulanta za športnike, Poliklinika, Njegoševa 4, 1000 Ljubljana .Po informaciji, ki jo imam, pregledi so samoplačniški (morda ne več). Za pregled je potrebno poslati napotnico zaradi določitve datuma pregleda. (Telefon 01.522.2436)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close