Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek ali lahko otrok ponavlja 2 razred brez soglasja staršev?

ali lahko otrok ponavlja 2 razred brez soglasja staršev?

Imam hči staro 7 let. V šoli ji gre kar lepo težave samo pri matematiki vendar tudi ta nebi bila ocenjena manj kot 3 če bi bile ocene. Hči je začela pred dvema tednoma jokati da ne gre v šolo ker ji sošolec nagaja ji grozi. Učiteljica seje pogovorila z njim vendar hči včasih joka v šoli tudi po dve uri. Učiteljica je rekla da če se ne bo to nehalo da bo ponavljala drugi razred. HALLO! Jaz sem čisto ogorčena. Rekla je tudi da ona tega joka ne bo poslušala in da naj ponavlja razred če bo tako naprej. Ko sem ji omenila da ji ne dam soglasja ker je to totalni nesmisel je rekla, da drug razred otroci ponavljajo brez soglasja…

ja,lahko.

česa vsega si zdogločaseni ne izmislijo …

nova
Uredništvo priporoča

Daj ne verjemi takim zgodbicam učitljeice. To pač ni razlog za ponavljanje učenca. Daj s eposvetuj s svetovalno službo v šoli ali pa z ravnateljico.

Seveda je to razlog za ponavaljanje, če je otrok tako čustveno nezrel, da joka po dve uri skupaj brez nekega hudega razloga. Temu se reče čustvena nezrelost in tudi zaradi tega otroci ponavljajo, ne samo zaradi intelektualne nezrelosti.

Ne, samo od 3. razreda naprej otroci ponavljajo razred brez soglasja staršev.

33. člen

Besedilo 69. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Učenci v prvem in v drugem obdobju razredov ne ponavljajo.

Učenci v tretjem obdobju napredujejo v naslednji razred, če so ob koncu šolskega leta pozitivno ocenjeni iz vseh predmetov.

Ne glede na določbo prvega in drugega odstavka tega člena lahko učenec zaradi slabšega učnega uspeha, ki je posledica daljše odsotnosti od pouka, bolezni, preselitve ali zaradi drugih razlogov, ponavlja razred, če tako zahtevajo njegovi starši oziroma ponavlja razred na podlagi pisnega obrazloženega predloga razrednika v soglasju s starši.

Ne glede na določbo prvega odstavka tega člena lahko učenec 3., 4., 5. in 6. razreda na podlagi pisnega obrazloženega predloga razrednika ponavlja razred brez soglasja staršev. Učenec lahko ponavlja 3. razred, če ni dosegel pričakovanih rezultatov, ki so potrebni za napredovanje v naslednji razred, čeprav mu je šola omogočila vključitev v dopolnilni pouk in druge oblike individualne in skupinske pomoči. V drugem obdobju lahko učenec ponavlja, kadar je ob koncu šolskega leta negativno ocenjen iz enega ali več predmetov, čeprav mu je šola omogočila vključitev v dopolnilni pouk in druge oblike individualne in skupinske pomoči. V prilagojenem izobraževalnem programu z nižjim izobrazbenim standardom lahko učenec v drugem obdobju ponavlja razred, če ni dosegel pričakovanih rezultatov, ki so potrebni za napredovanje v naslednji razred, čeprav mu je šola omogočila vključitev v dopolnilni pouk.

Odločitev o ponavljanju sprejme učiteljski zbor. Če se učenec in starši ne strinjajo z odločitvijo o ponavljanju razreda, lahko v treh dneh po prejemu spričevala pri ravnatelju vložijo obrazložen ugovor. O ugovoru se odloči na način in po postopku, določenem v 68. členu tega zakona.«

Je pa smiselno, če res o tem zamisliš, posebej, če je deklica med mlajšimi, plaha in seveda če se ne razume s sošolci. Morda joka ravno iz tega razloga, ker se s sošolci ne razume in jo zafrkavajo. Jokanje toliko časa ni znak čustvene zrelosti, ki bi jo toliko star otrok moral imeti.Zakaj si torej tako proti ponavljanju, posebej če praviš, da ji matematika že sedaj dela težave, kar pomeni, da ji ne bo škodilo, če bo še enkrat zadeve obdelala. V višjih razredih se ti problemi ponavadi samo še stopnjujejo in potem je tudi za otroka veliko težje če ponavlja npr. šele v 5. ali 6. razredu.

Kakšen idi*otizem, ponavljajo naj nasilneži- so oni zate “jjj—–” dovolj čustveno zreli? Deklica trpi nasilje, ti bi pa njo kaznovala s ponavljanjem? Mogoče imaš ti bullya doma in se ti zdi, da je to jok brez razloga. Avtorica, jaz bi na tvojem mestu stopila do svetovalne delavke. Imaš pa še vedno možnost prepisa. Jaz svojih otrok zagotovo ne bom vpisala na javno šolo, eno leto v javnem vrtcu je bilo čisto dovolj, da spoznam kakšno stanje vlada v “poceni” varstvu in izobraževanju.

Po moje je učiteljici že tako presedlo to jokanje, da je v tej nemoči umiriti otroka, reagirala nestrokovno in pač rekla, da bo ponavljala. Če zna, sigurno ne bo ponavljala zaradi joka. Daj poskusi se pogovoriti s tamalo, pa saj se ne more cmerit kar dve uri. Kako naj drugi normalno delajo?
Drugače pa ja, otrok lahko ponavlja tudi brez soglasja staršev.

čisto me je šokirala tista zadnja vejica… po izpuščenih prejšnih petnajstih :)))

*”prejšnjih” seveda, preden se kdo obesi na to :))

In kako je opredeljena čustvena dozorelos v 2. razdedu??

Matr, eni pa kar na suho non stop nabijate!

Ma daj ne seri, no. Zdaj je pa vsak mulc, ki kaj reče punčki, ki cmeri 2 uri skupaj, bully. O, madonca! Pa ne trpim resničnih mučiteljev, ki se dejansko fizično in psihično spravljajo na šibkejše, ampak kar vsaka pripomba pa tudi ni maltretiranje, no. Če je učiteljica presodila, da bi punca morala ponavljati, ker ves čas joče, potem bo ona ja vedela, ne? Najbrž jih najbolje pozna. Pa dvomim, da bi se tako odločila, če bi imela v razredu mučitelja. Obstajajo take mimozice, ki jim nihče nič ne sme reči, ker se takoj razjokajo. Da bi pa kar dve uri jokcale in stokcale….. ja, to je znak nezrelosti, pa reci, kar hočeš. In ne nimam nobenih bullyjev doma, moji so bili med tistimi bolj plahimi, ko so hodili še v OŠ. Otrok, ki se v šoli od 4 ur dve precmeri, pač ni za v šolo. Pika in konec. In seveda imaš prav, da niti kakšen mučitelj, ki se kar naprej spravlja na šibkejše, ni za v šolo – in ja, take bi pa jaz tudi prešolala ali pustila, da padejo razred, tokrat pa zaradi socialne nezrelosti. Ampak to je že druga zgodba.

In kako je opredeljena čustvena dozorelos v 2. razdedu??

Matr, eni pa kar na suho non stop nabijate![/quote]

Ja, tudi čustvena zrelost je zelo pomembna pri vstopu v šolo. O njej odločajo šolski zdravnik, vzgojiteljica in psiholog, če vzgojiteljica opazi, da je otrok čustveno nezrel za šolo.

Eni pa res na suho nabijate!

Ni mi jasno, kakšno besedo oz. soglasje imajo starši o ponavljanju svojega otroka? Učenca poučuje in ocenjuje učitelj, ne pa starši! Če je kaj od tega res, je to le rezultat permisivne vzgoje in inflacije našega šolskega sistema. Tega svoje čase ni bilo

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

daj, zloži jih v besedilo avtorica…očitno jih na svoji tastaturi nimaš

Soglasje za ponavljanje razreda? Na podlagi česa? Si šolska svetovalka, psihologinja, pedagoginja, specialna pedagoginja?

In kako je opredeljena čustvena dozorelos v 2. razdedu??

Matr, eni pa kar na suho non stop nabijate![/quote]

Ja, tudi čustvena zrelost je zelo pomembna pri vstopu v šolo. O njej odločajo šolski zdravnik, vzgojiteljica in psiholog, če vzgojiteljica opazi, da je otrok čustveno nezrel za šolo.

Eni pa res na suho nabijate![/quote]

To je sicer res, a ponavadi se mnenja pridobiva na željo staršev, da se otrok kasneje vpiše, kot naj bi “po zakonu” se. Nikakor pa pediater, vzgojitelj, psiholog ne prepreči vpisa otroka v prvi razred, če mu po starosti to kao pripada. Pa ne rečem, da kdaj ne bi bilo treba …

Glede tele punčke zgoraj pa. 2 uri vsak dan joka absolutno ni normalno. Sploh ne vem, kaj se čaka. Ukrepat bi bilo že zdavnaj treba. V katero smer se mi pa ne sanja, ker vzroka zares ne poznam. Imamo le izjavo ene deklice, da jo en fantek nadleguje, dejstva da otrok dve uri na dan joka ter mnenja mamice, da otrok joka zaradi nadlegovanja. Kaj je pa čisto res, res, pa ne. In mislim, da so vzroki globlji in te je treba najti. Ali pa tudi ne. Zadeva traja 2 tedna, dajte malo počakat no. Učiteljico pa preslišat, ker mislim, da je reagirala impulzivno, že vsa živčna zaradi joka in teženja mamice.

Ja, učiteljico pa preslišat. Res, v šoli dejansko nima kaj govoriti. Govorijo in odločajo naj starši, oni bodo že vedeli, kaj je najbolje za njihovega otroka.

Moramo pa priznati, da je problem precej kompleksen. Eni učitelji so objektivno slabi. In zakaj? Zaradi našega šolskega sistema, ki je iz dneva v dan slabše in producira vsak dan slabše diplomante, tem pa se potem dovoli opravljati učiteljski poklic. In od sistema, kjer se starše sprašuje za soglasje, da njihov sonček lahko ponavlja, ne moremo pričakovati popolnoma ničesar drugega.

Mišljena je bila izjava o ponavljanju, ki kakorkoli obrneš, ne more biti na mestu, če gre za trenutno le za dva tedna trajajoče stanje. Dva tedna, lepo vas prosim. Nihče ne bi izdal kakršnegakoli sklepa na podlagi tega dejstva. Da pa bi otrok ponavljal zaradi čustvene nezrelosti, bi se pa poti odvijala drugače, bolj kompleksno, preko strokovnjakov. Diagnoze “čustvena nezrelost” pač ne more podati učiteljica, preprosto za to ni legitimna. Ona lahko poda sum, odločali in diagnosticirali bodo pa drugi.

Učitlejica lahko poda predlog, lahko starše opozori na problem, vsekakor pa ne odloča sama o tako pomembnih stvareh, kot os ponavljanje ali preskok razreda. Moj otrok je razred preskočil – da je do tega prišlo, smo morali do spec. pedagoga, psihologa, defektologa, pedopsihiatra in kaj vem, kam še vse. Na koncu sem počutila že ko vanzemaljac. Postopek za ponavljanje razreda je enak!

Bi pa vsekakor staršem priporočila, da problem rešujejo, ne pa, da se gredo užaljeno vojno s šolo – če ima deklica težave, ji je treba POMAGAT, naj bo na učnem ali na socilanem področju, treba je najt razloge za ta njen jok – 2 urno jokanje vsekakor ni normalno, pa četudi se dogaja “samo” 2 tedna, skratka treba je pogledat, kaj se z otrokom sploh dogaja.

ne bi ti šla z temi tvojimi vprašnji ka do ravnateljice ker zgleda da učiteljica otroka straši le ker joka.
drugače pa po tvoje napisano vidim da otrok minimalni standard 2r. dosega

A ne bi ravnateljico preskočila pa se kar na šolsko inšpekcijo obrnila, ali pa na kakšno medijsko hišo?

Ti pa nimaš vse na pravem mestu, kaj???
Ponavlja se, če ne znaš, ne če jokaš. In še posebej ne, če jokaš z razlogom!!!!!!!!!!!!!!!!

Če se ne da situacije rešiti drugače jo bi jaz na mojem mestu poskušala prepisati na kakšno drugo šolo. Meni se ne zdi mormalno da učiteljica tako ravna z otrokom ki ni ničesa kriv.

New Report

Close