Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek letos v vseh zanimivih srednjih šolah – omejitve

letos v vseh zanimivih srednjih šolah – omejitve

malo sem pregledala trenutno stanje na srednjih šolah… na vseh šolah ki so sinu zanimive – je preveč vpisanih… malo že seštevamo točke – saj se že zelo vidi kako približno bo imel letos zaključene ocene in kje nekje bi bil letos – če bi se moral vpisati… naletela pa sem na en problem… in sicer kako je z nemškim jezikom (drugi tuj jezik) ki ga imajo v naši šoli kot REDNI predmet… se ta ne šteje zraven – k točkam?

v zakonu piše takole:
Pri vpisu v programe nadaljnjega izobraževanja z omejitvijo vpisa v začetni letnik imajo učenci, ki so vključeni v postopno uvajanje drugega tujega jezika, enake možnosti kot ostali učenci.

šteje se samo en tuji jezik in to tisti, ki je glavni!

Res, iz svojega sina delaš nekega – daljnovidno monovsko – sina, ki bo visel na tebi cel lajf!!

Naj se sam odloča!! Ima svetovalko v šoli, prijatelje, učitelje… Naj POPOLNOMA SAM vse to prečikira,
naj SAM odloča!!

Kaj se ti vtikuješ?? Če se – JE NAPAKA, če se ne JE NAPAKA!! Kje je pa oče?

Pusti ga, naj sam vse dela! Ti se lahko samo pogovarjaš z njim in ga razumeš.

Pred leti sem se jaz (14 let) vpisala na vzgojiteljsko, strojno tehnično in oblikovno. Ne vem, če mi je kdo od staršev kaj pomagal – edino foter je bil ponosen, ker je strojni inž.

Sprejeta sem bila na vse tri šole. Najprej na Oblikovno, ki je res imela osip. Od 450 dijakov so sprejeli samo 90!

Ma nihče od staršev se nič sekiral, preverjal, težil. Kakšne ste to matere, da ne pustite otrokom dihat, da se pejtljate v vse?! Preračunavate točke, gledate kam bi ga zrinile – v resnici pa sploh ne veste, kaj si želi!!

hehhe,ja to je že za mano,res je ,so v šoli vse seštevali,jaz kot mati sem sina samo podpirala in držala pesti,no sedaj je že na fakulteti in ja sem mislila,da se bo drugam vpisal in si je premislil in sem ponosna ker mu gre odlično,ja mame pustite dihat otrokom,potem jim zagotovo uspe.

Skrajni čas je, da na gimnazijah oreng omejijo vpis. Prvič zato, ker se vpisujejo trojkarji in dvojkarji, ki potem itak pocepajo v prvem letniku, drugič zato, ker Slovenija ne rabi tolikšnega števila študentarije, ki se vpisuje na fakultete, ki jih potem itak ne konča, ker ne more biti 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dijakov, ki se pri nas vpiše na fakultete sposobnih za fakulteto. Enostavno ne gre. V Švici se vpiše na fakse 17{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}dijakov, konča fakulteto 16{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Pri nas se vpiše na fakultete 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dijakov, konča jih ravno toliko kot v Švici – 16{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. In mi vse to financiramo in plačujemo. Komu na čast???

Včasih je razlog za študij tudi, da s končano srednjo šolo ne dobijo službe. Se vpišejo na faks in zraven delajo prek študenta – nekateri tudi resno študirajo zraven.
Poznam dva, ki z univ.diplomami nista dobila služb, pa sta vpisala še en faks.
Kako bi potem 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dijakov, ko končajo šolanje, dobilo službe, če le-teh zdaj za (menda) samo tistih 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ni?

a je danes kakšna luna – al kaj ???

kdo pa je rekel da se kaj vmešavam… a bi mi moralo kar biti vseeno, če se otrok ne bo mogel vpisati na tisto šolo kamor si želi…zelo mi je žal ker vas bom razočarala… da to ni gimnazija… ampak je srednja farmacevtska ali zobni tehnik… to sta njegovi želji…vesela sem da ima moj otrok nek cilj, željo in da ne rine kot večina na gimnazijo

kolk imate eni težav sami s seboj… saj se mi kar smiliš ” preveč se vtikaš”

Jaaa, mami! Če je sposoben, se bo sam pregural v šolo! Ga boš ti malo rinila? Šmurglala s točkami in težila?

PUSTI SVOJEGA ČLOVEČKA, NAJ SE ZNAJDE! Življenje je kurja lojtra. Prej bo to spoznal, lažje boš ti živela!

Jaz tega nisem vedela – in mi danes vsi očitajo, da sem bila SLABA mat, da moraš pustit mulca plavat…nič pomagat, razumet…
Naš ni splaval – in vsega sem kriva JAZ! Zaradi takih pomoči…..

Oprosti!

Brez vpliva lune, ti tudi jaz povem: pusti otroka, da se znajde, sam, da poizve sam, da se pozanima – sam…

Iz tega se bo ogromno naučil, verjemi, in nekega dne, ti bo hvaležen zato….

Ti se pa ne skuliraj, ne raziskuj zakone po dolgem in počez, to ni tvoja naloga….

Pri nas sem se jaz sama odločila, kam grem naprej in se tudi sama vpisala (nič mami rekla). Mama mi nikoli ni računala točk, letala zame sem pa tja zaradi x stvari, Pustila je, da “splavam”. Vpisala sem se na fax, ki me zanima, sproti delam, da bom imela čim več izkušenj.
Kaj je bilo pri bratu? Stalno vse namesto njega, namesto njega na informativne, namesto njega izbrala, kaj bo imel na maturi, namesto njega… …vse…. seveda ga je vpisala na gimnazijo, upajmo, da bo naredil, čeprav se bo znalo zalomiti zaradi mnogih neopravičenih in še precejšnjih “opravičenih”. Zdaj že gleda namesto njega (brska po fax vpisniku), kam bi ga vpisala na fax, išče po bivših razpisih univerze, kje ni bilo omejitev itd.
Hudo mi je za brata, ker je totalno nesamostojen, ker se bojim, da se tega ne bo več dalo popraviti 🙁 če kdo ve ,kako mu jaz lahko pomagam, hvala za nasvete.

Ah kdo bi vas razumel. Pri 12-ih otrok ne sme biti sam doma ali iti sam po soseski, pri 14-ih pa ne sme več vprašati staršev niti za mnenje, kaj šele pomoč, aja pa lahko se preseli k svoji punci oz. fantu.

Avtorica, pozanimaj se kje drugje, Tu gor drugega kot zmerjanja ne boš deležna, ker itak nimajo pojma o stvareh, po katerih sprašuješ. Ne morejo pa “it mimo” brez da bi nekaj napisale.

Kolikor jaz vem, 14-15 letnik še ni opravilno sposoben in so zanj odgovorni starši. Torej kot odgovoren starš moram vedeti, kaj moj otrok dela in kaj razmišlja, poleg tega pa je moja naloga odgovornega starša, da tega nezrelega 14-15 letnika še vedno usmerjam in ga še vedno učim življenja!
Torej popolnoma samostojno odločanje definitivno odpade! Pa kaj ste ve nore ali kaj?

Kot odgovoren starš želim, da se moj otrok sam zanima, da sam razmišlja, da se obrne okoli sebe, da se odloča ampak vse to kot odgovoren starš spremljam in kot odgovoren starš, ki vzgaja, tudi pri tem sodelujem!

Prijavo na sprejemni izpit (tam, kjer jih imajo, recimo tudi na zobotehniki) morajo podpisati starši oz. skrbniki, enako velja za vpisni list.
Kljub temu, da so po vašem pri 14 že tako rekoč za vreč iz stanovanja (me pa prav zanima, kdaj ste se zgornje samostojnice odselile od doma v mansardo k možu).

Aja, pa še to, upam, da ni nobena od vas avtorica neskončnih in popolnoma osnovnih vprašanj o dohodnini (vsak zaposlen človek bi moral imeti to razčiščeno od prvega dneva zaposlitve dalje), davčni številki, datumu vročitve doh. odločbe in podobnem. Predvidevam, da takšne stvari sprašujejo odrasle osebe, ne 14-letniki.

Avtorica ‘ ne sekiraj se za takele “zmazke” od odgovorov.

Moj se je vpisoval lani, vedel je tudi že 2 leti prej kam se bo vpisal, prav tako je hotel na srednjo šolo (pa bil lahko tudi kakšno mal lažjo gimnazijo delal).

Pa sem tud pregledala, koliko je vpisanih, ker če je nevarnost omejitve, da vsaj ve, da se je treba bolj potrudit pri ocenah. Ker v osmem je še čas, da se kaj “reši”. Škoda, da bi potem bil razočaran ker zaradi parih točk ne bi prišel na željeno šolo. Našim (prav tako tudi nam staršem, pa smo imeli kar nekajkrat sestanke na to temo) so v šoli čist premalo povedali konkretnih stvari (samo tiste flace, ki ji že ptički zunaj čivkajo). Zakaj mu ne bi pomagal, če mu lahko. Vsi otroci se ne znajdejo enako, to še ne pomeni, da so totalno nesposobni. Saj, ne vem, zakaj smo potem starši sploh potrebni-‘ da dajemo “keš”, pa nas nič ne briga, ker ma da sam vsi zrihtajo, mi imamo pa čas za MON in ljubimce!!!!!

Vsaj zadnja leta je na te šole (pa tudi kemijska, pa medijski tehnik) veliko preveč vpisanih glede na razpisana prosta mesta. V bistvu mislim, da se en prav dober učenec z lahkoto vpiše na eno od (“ne elitnih” gimnazij) kot na te srednje šole. Po moje morajo imet kar dober uspeh. Saj lahko pokličeš na dotično srednjo šolo (že letos, da boste malo vedeli za vnaprej koliko točk okvirno je treba imet).
Je pa res fajn, če otrok ve, kam bi šel rad, in je potem tja sprejet. Pri nas je sedaj 1. letnik, ni nobenih problemov.

V glavnem, želim vam, da sinu uspe vpis na željeno šolo.

New Report

Close