Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek koliko stane otrok

koliko stane otrok

Enkrat se je na tem forumu že odprla debata o tem, koliko stane otrok (pa ne mi s kakšno patetiko). večina je odgovorila, da v povprečju 500 eur na mesec. Res me zanima, kako je to možno. Ok, imam še majhne otroke, en v prvem razredu, drugi 5 let in tretji 11 mesecev. Najbrž večji stanejo več, ko tile do šole, ko še lahko vsaj oblačila ponosijo? Jaz namreč ne zapravim 1.500,00 eur za moje tri.

Poleg tega mi pa tudi ni jasno tole, prosim tiste s 3 otroki, da povejo svoje mnenje o tejle raziskavi, sem skopirala:

“Vzpodbudno je to, da večja kot je družina, manj stroškov imajo starši s posameznim otrokom. Poročilo navaja, da družine s tremi ali več otroki zapravijo 22 odstotkov manj za otroka kot družine z enim ali dvema otrokoma.”

Meni tole ni jasno. Ok, do šole še lahko kaj ponosijo, kasneje ne več. Kupiti je treba velik avto, vode gre več, če ima svojo sobo tudi elektrike, pa ogrevanja. Glede hrane enako, pač prabi, kot poje. ja kje je potem tale prihranek???

imam 3,stanejo pa toliko kot jim pač lahko nudiš,imam 2 šoloobvezna ,en v vrtcu….no tako otroškega dodatka imam 200 eur,vrtec stane 100 eur,prehrana oz položnica v šoli okrog 60 eur(za oba),potem malo čevlji malo oblačila in nanese okrog 300 eur za vse 3 skupaj.No razmetavamo pa pač ne ,nekaj oblačil tudi dobimo.Upam da sem ti kaj pomagala

Midva imava 3 deklice in niti približno ne zapravimo toliko na mesec. Starejša ima trening atletike in jezikovno šolo, skupaj 90€, srednja in mlajša glasbeno šolo, skupaj 130€, potem pa še šola, ki znese cca. 50€ mesečno (res, da jedo samo zajtrk), cunje ne kupujemo vsak mesec, ampak po potrebi, torej cca. max 100€ mesečno. Seveda je potem tudi še vsakodnevna hrana, ampak to tudi pribljižno ne znese 1130€.
Sicer pa imava skupaj 1800€ plače in kakšnega hudega preseravanja si res ne privoščimo.

… otroci res toliko stanejo, kot se odločiš.

Ko pride šola, tehtaš – ali gre na dejavnost ali ne. Tu se skrivajo skrivnostne številke. Mi imamo štiri in bi jim radi marsikaj nudili, vendar se nabere. Če nimaš sponzorjev, potem klestiš.

Kar pa ni slabo za vzgojo. Nihče ne more imeti vsega.

Prihranki so morda v zvezi z obleko, ne bi vedela. Pri nas potrebujemo vsako leto več gnarja.

eni porabijo 300,drugi 600,tretji 1000 e in tako naprej 🙂

Najdražji je prvi otrok. Naslednji so cenejši zaradi otroškega, popustov v vrtcu in tako naprej. 500EUR se mi zdi pretirano, morda takrat, ko je v družini samo en otrok in še ta v jaslih, starša pa imata dobre dohodke -> takrat je zgolj vrtec lahko 250EUR/mesec.

MI imamo 1500 evrov za 6 člansko družino, to je malo, otrok na mesec stane cca. 300 evrov, če šteješ vse. Seveda nimamo 4 skirojev in vse po 4. Ene stvari si delijo. Kaj vem, meni je 300 evrov na osebo neka meja, ko še gre.

otrok na mesec stane 300 e ? prosim lepo
vsak mesec mu kupuješ celo omaro oblačič,pa superg ??? verjetno ne kajne

pri nas

za 15letnika zapravimo:
trening šport 150e
tekme + priprave še cca.100e/mesec
glasbena šola 40e
šolsko kosilo 50e
žepnina 40e (za kino, pice s sošolci itd)
urbana 20e
mobitel 20e
obutev/obleke prejšnji mesec 200e (kakšen mesec nič, povprečje bi bilo pa cca. 50e/mesec)
hrana … kar je v hladilniku gre v promet

9 letnik
trening športa 40e
šolska prehrana 60e
obutev/obleke cca. 20e
lego kocke cca.30e/mesec

Zlato mamino oz. center vesolja – cena astronomska.
Pomemben, vendar še vedno le član skupnosti, ki se ji reče družina – cena zanemarljiva.
Vse je odvisno od pozicije, ki mu jo mama dodeli.

A si ti mal trčena!?? Moj otrok – 12 let stane nič manj kot 1200 EUR, sam moraš pa upoštevat najemnino stanovanja in stroške zraven…golih najosnovnejših stroškov zanjo je 600 EUR. Sam tisti, ki živite od transferjev pač nimate pojma kakšne so realne cene!!!

500 evrov pride samo vrtec, če nimaš nič popustov! Šola pa ima 2 malici in kosilo, ki ne stanejo manjk kot 100EUR/mesec po otroku! Plus izleti ipd…šolska položnica je astandardno 120-130 EUR mesečno!Tko da ko gredo v šolo otroci se stroški močno močno zmanjšajo, sam pride pa več dejavnosti pa se profit ne pozna čist… je pa res, da jim pač ne nudiš vsega kar bi hoteli trenirat, mal omejiš npr na dve plačljivi dejavnosti, kar še vedno lahko pride 150-200 mesečno, pa vsa oprema….

Sem ločena, z enim otrokom.
Če bi bila brez otrok, si lahko najamem sobico za manj kot 200 evrov mesečno in delim stroške z ostalimi stanovalci, kar me zanesljivo (z internetom in kabelsko vred) pride največ 100 evrov mesečno.
Ker pa imam otroka, cimri ne pridejo v poštev. Torej moram najeti garsonjero za najmanj 350 evrov mesečno, stroški pa me pridejo vsaj 150 evrov mesečno.
Torej zaradi otroka že pri bivališču porabim vsaj 200 evrov mesečno več.

Pri nas trije šolarji, zaenkrat še ne komplicirajo glede garderobe pretirano, veliko ponosijo en za drugim (trije fantje….), tako da je večji strošek le obutev za vse tri in garderoba za najstarejšega….za mlajša dva le tu in tam kakšna majica, pulover, hlače ..kadar si zaželita kaj novega in potrebujeta kakšno malo lepšo stvar…

prav tako športno opremo – kolesa, rolerji, smučarska in borderska oprema…imajo en za drugim…

položnica za šolo je 150 eur na mesec + če je šola v naravi še cca. 50 EUR za vsakega, tisti mesec, ko gre…

en navdušen športnik, treningi sicer le 10 EUR/mesec , oprema razen rokometnih copat ni bila draga…
druga dva sedaj učenje inštrumenta cca. 64 EUR/mesec + 1900 EUR za harmoniko – ki jo bomo kupili v kratkem,

drugače pa niso zahtevni, a ja, hrana pa seveda iz tedna v teden večja postavka ha ha pri treh fantih, ki rastejo, je hladilnik tik tak prazen….. ta večji mimogrede zmaže osem toplih sendvičev za večerjo ali pa 8 kosov kruha z namazom 🙂

na srečo je veliko hrane domače (meso, krompir, zelenjava poleti, sadje poleti in jeseni…) kupujem pa veliko navadnih jogurtov + kosmiče, pa testenine morajo biti vedno pri hiši in pa sestavine za palačinke 🙂 (en trik, da jih ni treba spečt 50 = dodam polnozrnato pirino moko in so bolj nasitne, tako da jih ne pojedo ravno 15 vsak 🙂 pa domače klobase in salame nas tudi rešujejo pred bankrotom 🙂

A si ti mal trčena!?? Moj otrok – 12 let stane nič manj kot 1200 EUR, sam moraš pa upoštevat najemnino stanovanja in stroške zraven…golih najosnovnejših stroškov zanjo je 600 EUR. Sam tisti, ki živite od transferjev pač nimate pojma kakšne so realne cene!!!

500 evrov pride samo vrtec, če nimaš nič popustov! Šola pa ima 2 malici in kosilo, ki ne stanejo manjk kot 100EUR/mesec po otroku! Plus izleti ipd…šolska položnica je astandardno 120-130 EUR mesečno!Tko da ko gredo v šolo otroci se stroški močno močno zmanjšajo, sam pride pa več dejavnosti pa se profit ne pozna čist… je pa res, da jim pač ne nudiš vsega kar bi hoteli trenirat, mal omejiš npr na dve plačljivi dejavnosti, kar še vedno lahko pride 150-200 mesečno, pa vsa oprema….[/quote]
Dop. in pop. malica plus kosilo me košta 32 e . Bodi ti realna,pa vedi,da nimajo vse šole iste cene.

Odvisn od tega, koliko si pripravljen zmetat. Odvisno od tega, kako vodiš gospodinjstvo, kako kuhaš itd. Verjetno se da prit skozi mesec tako s 100 kot s 500 €.

Pri nas sta 2 otroka. Glasbena za oba = 120 €. Šport za oba = 100 €, treningi 2 x na teden po 2 uri. Več ne znese, ne časovno ne finančno. pa so apetiti veliki. Šolska položnica samo za malico in ostale bedarije (največkrat, žal!) med 20 in 30 €. Smo na 250 €, pa noben še ni jedel. Hrana je pri nas zaradi bolezni hudo visoka postavka, ker eden od otrok ne sme ne konzervirane ne procesirane hrane, vse mora biti bio, eko, brez mleka, jajc, glutena, soje …. taka hrana je božjasno draga, kar ne pridelaš sam in kar ne uspeš kupit direktno od preverjenih kmetov, pa še pri kmetih ni ravno poceni. Tudi sicer se trduimo za čimbolj zdravo hrano, sveže kuhano, kolikor je le možno, tako da gre pri nas za hrano kar precej. Oblačila za starejšega kupujem malce bolj kvalitetno, da lahko ponosi še mlajši, pa da se jim to ne vidi. K sreči noben od otrok (5 in 11) ni zahteven in nosita vse, mali je še “ponosen”, da dobi kaj od brata. Gledam tako, da ima tudi mlajši kako “svoje” oblačilo, da ne vlači samo ponošenih reči. Čevlje imata oba vedno nove. Res, da stroškov s cotami ni ravno vsak mesec, a ko so, tudi ne znese 50 € ampak je zelo hitro 20-300 €, da oblečeš 2 otroka! Za zimo je še premalo.

Športna oprema je pri nas tudi nuja, veliko kolesarimo, pozimi tečemo na smučeh, za alpsko smučarijo enostavno ni denarja. Imamo vsi kolesa, mulca imata vsak svoj skiro, večji hodi s skirojem tudi v šolo, glasbeno in po drugih opravkih. Tudi to stane, tudi če kupuješ po Lidlih in Hofrih. 500 e po glavi je verjento res precej pretirano, tam okoli 300 mesečno je pa kar realno, recimo da je kak mesec malo manj, kak mesec pa malo več, povprečno pa kar drži.

Delno si si že sama odgovorila. Imam sicer le enega otroka. Posledično moram imeti najeto večje stanovanje, kot bi ga imela le zase, saj z najstnico npr. ne moreva biti v garsonjeri. Torej del najemnine in stroškov lahko prištejem k njej. Če bi npr. imela 2 otroka, bi si sobo morda lahko tudi delila. Torej je za vsakega strošek manjši.
Oblačil nimam zanjo kje dobit, ker imajo moji prijatelji/ce vse mlajše otroke, v družini nimamo najstnikov.
Hrana – ker sva sami, gre tudi za prehrano več – veliko večjih in cenejših pakiranj hrane, ki ima krajši rok uporabe, za naju ne pride v poštev npr.
Ker sva sami in sem najemnica, kar se nikjer ne upošteva, presegam cenzuse kot je večja subvencija za prehrano, OD imam minimalen oz. čakam na novo odločbo in lahko, da do njega sploh ne bom upravičena ipd.
Zdaj si pa preračunaj…

Ful se mi zdi zanimivo, kako eni gladko prezrete vse življenjske stroške. Kot da je položnica za vodo enaka, če se tušira ena oseba ali če se jih tušira 5. In potem res izpade, kot da je edini strošek, povezan z otrokom, šolska malica in dodatne ure klavirja v glasbeni šoli.

imam 3 sončke. in če seštejem samo stroške za šolo(prehrana+ kaki tabori, šp.dnevi), gimnastika in oblačila , hrana(za 4) in obutev me na mesec pride za vse tri okrog 250-300€. res pa je da sta mlajša dva še doma tak da še nimam stroška za vrtec.
Res pa je da fajn šparam in ne kompliciram, oblačila ponosijo eden za drugim , edino ker je prva punca ji pač občasno kupim kaj res dekliškega , mala dva pa imata kar podedovane cunje in čevlje.
Če pa štejem zraven še stroške stanovanja je pa bistveno dražje.

4 otroci, bom samo za mladoletna:

1. Predšolski. 275 vrtec (v 1. starsotni je bilo 350), cca 100 Eur hrana, 100 Eur obleka, 100 Eur šport, igrač ne kupujem, jih imam od prvih treh. Skupaj: cca 600 Eur.
2. gimazijec: treningi (5 dni/teden) tekmovanja: 250 Eur; šolska prehrana sklad, printanje 85 Eur, obleka 100 Eur, 30 Eur, hrana najmanj 150 eur, cca 600-650 Eur.

Navajam samo čiste neposredne stroške. Seveda v znesku niso vključeni stroški ogrevanja, stanovanja, elektrike, pranja, …, pa počitnic, tudi šolskih ekskurzij ne, ki so pri srednješolcu ene 3 na leto v vrednosti okoli 200 eur, …. , pa vozil, …

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

A si ti mal trčena!?? Moj otrok – 12 let stane nič manj kot 1200 EUR, sam moraš pa upoštevat najemnino stanovanja in stroške zraven…golih najosnovnejših stroškov zanjo je 600 EUR. Sam tisti, ki živite od transferjev pač nimate pojma kakšne so realne cene!!!

500 evrov pride samo vrtec, če nimaš nič popustov! Šola pa ima 2 malici in kosilo, ki ne stanejo manjk kot 100EUR/mesec po otroku! Plus izleti ipd…šolska položnica je astandardno 120-130 EUR mesečno!Tko da ko gredo v šolo otroci se stroški močno močno zmanjšajo, sam pride pa več dejavnosti pa se profit ne pozna čist… je pa res, da jim pač ne nudiš vsega kar bi hoteli trenirat, mal omejiš npr na dve plačljivi dejavnosti, kar še vedno lahko pride 150-200 mesečno, pa vsa oprema….[/quote]

A si pila tinto? Ja, imam kredita 600EUR za stanovanje in še dodatnih cca 200 EUR stroškov za elektriko, vodo, etc., ampak tega ne štejem v stroške za otroka, ker bi si streho nad glavo omislila v vsakem primeru! Vrtec ne pride 500EUR. Brez popustov je za jasli cca 400EUR, za drugo starostno obdobje pa 280EUR. Vsaj pri nas. In dejavnost 200EUR? A hodite trenirati na Zanzibar? Pri nas je ni dražje od 40EUR mesečno. Če pa ste si omislili tekmovanja in profesionalno opremo … hja, to je konec koncev vaš problem. Seveda lahko porabimo 10x več denarja vsak mesec, če tako hočem. Že samo za otroški voziček lahko dam 1000EUR+. In za otroški stolček v avtu 500EUR+. Ampak poanta ni tkemovanje v luksuzu, temveč o povprečnih stroških.

Ne živim od transferjev, razen nekaj malega otroškega (20EUR za oba otroka) in kar je subvencioniran vrtec. Za mlajšo me pride vrtec 180EUR, šola za starejšega pa 65EUR. Do 500EUR za vsakega je še kar nekaj lufta.

Ja, itak, stanovanje je seveda strošek, jaz zase sigurno ne bi rabila 80 m2. Pa vsi tekoči stroški tudi, ampak nekako vsak to jemlje nase in ne “piše” tega na otroka 🙂 Če še to prištejem tistim 300 €, potem si res blizu 500 e.

Berem vaša preračunavanja in se čudim, koliko staršev daje na 1. mesto stroškov ravno oblačila.
Najbolj je pomembno, koliko otrok bo ponosilo cotke za prvim, pa za drugim,…..

Prav vidi se tisto kurje razmišljanje mame koklje, stalno sedeče na jajcih. Groza.

In kaj, ko gredo otroci v osnovno, srednjo šolo in nato na fakulteto? Je edini strošek še vedno oblačilo?
Ne vem, ali nočejo ali ne znajo gledati širše, si samo zatiskajo oči pred prihodnostjo?

Vse v stilu: ” smo navajeni živeti skromno, dobimo rabljena oblačila, mleko imamo domače, meso 2x na leto tudi, pa seveda jajca….. in tudi midva z možem nisva smučala, pa hodila na morje, pa sva vseeno gor zrasla, …….. pač ne bodo hodili na treninge in glasbeno, jih je toliko, da se raje med sabo igrajo”….. in nato kasneje v šoli prav te mame kokodakajo ” a ne bi raje šli na en zastonj pohod po okolici, namesto da greste z avtobusom na izlet, zakaj pa rabite na smučanje v šolo v naravi, saj mi itak ne smučamo”, in tako naprej do konca srednje šole, ko se mora ljubo dete zaposliti, ker ” tudi midva z možem imava samo poklicno šolo, pa vseeno živiva, glavno da si čimprej pri kruhu!”
Pa se zgodovina ponavlja.

🙂 dvigaš povprečje mon, dvigaš….
Večja poraba vode in elektrike, več zobne paste, mila in šamponov (brisač, da niti ne omenjamo), več izbrane (dražje) hrane, termostat za par celzijčkov navzgor tekom celega leta, marsikje tudi internet, katv ipd zaradi otrok, dodatni tanki bencina za taksiranje….
In pol ti odprejo temo: Koliko stane otrok.
Bogsigavedi?!
Jih je pa lepo delat.

če bi gledal na velikost stanovanja pol ga moram jaz prodat in kupit večjega saj je zame in za 3 otroke mojih 56kvadratov definitivno premalo. je pa res strošek ja, sam hvala bogu da nimam najemnine ampak kredit tak da bo vsak čisto moje enkrat.

Tole mora bit pa zabavno, ko se spraviš pečt palačinke 😉

Ja, takile fantje so glede hrane včasih res vreča brez dna. Se spomnim prijateljice pred leti, je rekla, da komaj sproti domov navozi dovolj hrane, pa sta bila samo dva.
Ampak kolikor recimo pri puncah prišparaš pri hrani, gre pa seveda več za cunjice, kjer fantje (večina njih) niso tako zahtevni.

So pa seveda tile stroški lahko zelo različni: od tistih samo za preživetje (hrana in minimum obleke) do tega, da imajo vse sorte dejavnosti. da jim lahko privoščiš kaj boljšega za oblečt, razne športne rekvizite od kolesa do rolerjev, smučk, borda, drsalk… (in jim omogočiš tudi uporabljanje vsega tega), pa lasten računalnik in telefon ko so malce večji… In za vse te dodatne stvari nad minimumom, se meni sploh ne zdi “zmetan” denar, ampak gledam na to kot na investicijo v otrokovo prihodnost.

New Report

Close