Najdi forum

vprašanje

Pozdravljeni,

imam nekaj vprašanj glede srca in preventivnega pregleda. Stara sem 27 let in pred nekaj dnevi je moj oče prebolel srčni infarkt (blagi), star je komaj 49 let. Vstavili so mu tudi žilno opornico. Tudi njegov oče je preživel infarkt nekje pri 56 letih.Pri obeh nezdrav življenjski slog, kajenje, tu in tam alkoholne pijače, prehrana, stres, edino kar je bilo vredu je to, da sta bila fizično aktivna. Zanima pa me, ali je nujno, da tudi jaz podedujem arterosklerozo? Je možno s kakšnimi preventivnimi preglede ugotoviti tveganje za arteroskelrozo? Je res, da EKG ne pokaže vsega? Bi morala narediti tudi UZ srca? Občasno se srečujem z anksioznostjo, paniko, tesobo, sem pa brala, da pri ženskah se velikokrat zamenjajo simpotimi s paničnimi napadi. Je res, da ženske težje prebolijo infarkt inzakaj?
Pred kakšnimi 6 leti sem imela znake paničnega napaka od. infarkta, mi je žal, da takrat nisem šla na nobene preiskave… nekje pol ure je trajal napad, pojavil se je iznenada, najprej sem začutila rahlo bolečino v levi roki, nato pa kot da obm omedlela nekakšno omotico iz želodca v glavo innazaj, to je trajalo kratek čas, nato me je oblil mrzel pot, tresla se se tako, da se nisem mogla ustaviti in čutila sem tudi tesnobo. Pritisk je bil nekje 160, 85, puls pa 125. Bi lahko šlo za infarkt?
Mi svetujete, da se odpravim na preventivni pregled?

Zakaj pa meni ne odgovorite???

Zaman si prizadevam, da bi vsi, ki se obračajo na našo telef. številko , dobili odgovor čimprej. Pisali mi ste dne 30.03. Vsaki dan pregledam morebitne neodgovorjene dopise, vašega sem dobil ta hip. Ali sem ga spregledal? Opravičujem se.
Zdravniki pravimo, da bolniki ateroskleroze ne podedujejo, podedujejo pa verjetnost, da bodo zboleli zanjo, če so njihovi ožji sorodniki zboleli zanjo pred 55 letom starosti. Je pa tudi res, da nihče aterosklerozi ne uide če dolgo živi. Vi ste še zelo mladi in zelo dvomim, da ste pred 6 leti preboleli srčni infarkt. Zato je prav, da sedaj opravite potrebne preiskave. Priporočam pregled krvi (holesterol in maščobe v krvi, krvni sladkor), EKG, pregled očesnega ozadja, pregled urina, merjenje krvnega tlaka, eventuelno ultrazvok vratnih žil in gleženjski indeks.
Upam, da ne kadite, da se dovolj gibate in, da imate normalno telesno težo . Lahko mi še pišete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor. Ja, saj razumem, da imate gužvo:)
Malo me edino skrbi, da me zdravnica ne bo hotela dati na te preiskave, saj sem mlada, ampak ji bom razložila. EKG sem opravila nekje pri 19.letih, ko sem delala pregled za službo, bilo je vse vredu. Gleženjski indeks? Kaj pa je to? Tlak imam večinoma 110/75 … Visoka sem 168, imam 63kg, gibam se nekje 3 do 4x na teden, kadila sem ampak sem prenehala, ne kadim že 3 leta, čeprav tudi pasivno kajenje škoduje … žal.
Bi lahko tiste težave pred nekaj leti pripisali res paničnemu napadu?

Mislim, da imate zdravo srce in zdrave žile. Glede na vašo bojazen, da je z njima nekaj narobe ni odveč,če opravite vsaj osnovne preiskave krvi (holesterol, trigliceridi, krvni sladkor). Upam, da bo zdravnica ugodila tudi vaši prošnji, da opravite pregled EKG. Mislim, da je pri vas prisoten “nevrovegetativni sindrom”, ki lahko povzroča zelo pisano bolezensko sliko (težave pri srcu, v trebuhu, v mišicah, itd.), ki jih zdravimo z blagimi pomirjevali in podobnimi zdravili proti bolečinam.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

večkrat se mi zgodi, ko sedim ali pa se počepnem ali bilokaj naredim, da se mi malo poveča utrip (ali pa se mi samo zdi) ob tem pa čutim še nek dodaten utrip na levi strani dojke …. včeraj pa se mi je zgodilo to, da sem šla po stopnicah v drugo nadstropje, kjer sem imela pomembno predavanje, itak sem bila cela prestrašena kaklo se bo odvijalo in preden sem stopila v predavalnico mi je srce hitro bilo (to že cel čas kaj sem prišla na vrh stopnic), ob tem pa sem čutila zelo zelo močno utripanje na levi strani dojke, kot da bi imela dodaten utrip, res je bil močen, z roko sem ga lahko čutila. Zelo zelo me skrbi, da je lahko kaj narobe. Omenila sem splošni zdravnici in mi je rekla, da je to običajno od straha in stresa itd… ni pa mi naredila EKG :(( Povejte kaj vi menite o tem … Kakši so pa simptomi nevrovegetativnega sindroma?

Glede na vsebino dopisa bolj sumim, da so vaše motnje srčnega ritma funkcionalne narave kot pa posledica organske bolezni srca. Če sem pravilno razumel vaš tekst se tudi vi bolj nagibate mnenju, da so vaše sedanje motnje pri srcu znaki nevrovegetativnega sindroma.
Z definicijo “nevrovegetativni sindrom” opisujemo pisane znake nelagodja v prsnem košu in pri srcu, ki so posledica preobčutljivosti vegetativnega živčevja, kii obdaja srce, v večini primerov zaradi stresnih vplivov (telesne ali duševne preobremenitrve, vremenski vplivi, itd. ). Pri zdravljrnju navedenega sindroma zelo priporočamo zdrav način življenja pri čemer ima gibanje prvenstveno vlogo. Bolnikom priporočamo polurne sprehode z živahno hojo več krat na teden, dovolj nočnega počitka, izogibanje stresnim dejavnikom (kajenje, alkohol, itd.). Če to ne zadostuje , predpišemo še blaga pomirjevala (npr. Persen ali podobno) in včasdih antiaritmike po navodilih izbranega zdravnika

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor. Res je, da nisem bila na nobenih preiskavah, ker sem pred 6 leti nazadnje delala EKG, ampak ko sem sedaj razložila te težave z ekstrasistolami osebni zdravnici mi je rekla enako kot vi. Samo zato sem skeptična, ker pač nisem opravila raziskav. Kar se pa tiče stresa pa ne vem sploh kaj naj rečem, ker dvomim, da je še kdo bolj pod stresom kot jaz 🙂 … pa tudi malo sem zaradi vseh teh fizičnih znakov postala že pravi hipohonder in me je vsega strah, tako da je to spet novi stres.

Res je, da nas vsakodnevni stresni dejavniki duševno izčrpavajo, vendar moramo v sebi nujno zbrati moč, da se jim uspešno zoperstavimo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

pisala sem vam že, opravila sem krvne preiskave, vendar me zelo skrbi, ker so trombociti rahlo zvišani, 354 :/ … vse ostalo je super. Kaj nakazuje to na kaj hujšega glede srčnih bolezni ali večjo možnost za kap? Prosim za odgovor

Bodite brez skrbi. Navedena vrednost je komaj nad zgornjo normalno vrednostjo (340).Na bolezensko povečano število trombocitoov pomislimo pri vrednostih nad 400. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor. Sem se malo prestrašila. Drugače pa me zanima kakšne preiskave vse moraš opraviti, da si prepričan, da imaš zdravo srce? Zanima me tudi kako ločiti med napadom migrene z avro (čuden vid, zatikanje pri govoru, mravlinci, slabost) in kapjo možgansko?

Pri možganski kapi ločimo prehodno obliko, ki traja največ en dan in se kaže z blagimi znaki (motnja govora, mravljinci v okončini, itd) in dolgotrajno z odpovedjo ene ali več okončin, hudo prizadetostjo, itd. Povsem drugače se kaže napad migrene.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor. Ampak jaz imam pri migreni tudi motnje govora nekaj minut in motnje vida (avra), čutim tudi mravljince včasih na eni strani obraza kratek čas. Zato me skrbi, da bi kdaj to zamenjala s kapjo. Pravijo, da pri srčni kapi ženske kasneje poiščejo pomoč kot pa moški, ker imajo neizrazite znake, npr. znake gripe (boleči sklepi), utrujenost, bolečine v hrbtenici … je res to tako lahko zamenjati z npr. težavami s hrbtenico ali samo utrujenostjo?

Res je, da imajo napadi migrene in kratkotrajne možganske kapi nekaj podobnih ali enakih znakov, mislim pa, da je več takih znakov, ki se razlikujejo in omogočajo kmalu postaviti pravilno diagnozo (aura, bolnikova starost, višina krvnega tlaka in holesterola, ponavljanje napadov, itd.). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor. Ja, pri meni se ponovi nekje 2x letno ali 3x letno, zdaj ko približno vem kaj mi škoduje, recimo prej ko sem jemala kontracepcijo, so bili napadi pogostejši. Mislim, da je kriv stres pri meni v veliki meri kar se tiče vseh simptomov. Kaj je ta nevrovegetativni sindrom? Kaj to lahko omilimo samo s sproščanjem?
Je EKG in pregled krvne slike dovolj, da lahko izključiš organske motnje srca? Bi bilo dobro opraviti še UZ in pregled vratnih žil ali gleženjski indeks?
Kako si lahko pomagam pri krčnih žilah, se mi že rahlo vidijo, imamo pa to v družini. Imam lahko med nosečnostjo kaj več možnosti za kako trombozo ?

Pozdravljeni,

Stara sem 28 let, imam dva otroka (4,5 let in 15 mesecev). Eno leto po prvem porodu sem šla na EKG kjer se je zdravnik zelo ustrašil, ker je mislil, da sem tik prek kapjo, ker je bil EKG zelo “cuden”. Takrat (leta 2010) so ugotovili da je EKG tak zaradi prolapsa desne zaklopke, prolaps naj bi bil bolj “lepotna napaka”.
Tri mesece nazaj sem izgubila zavest za približno pol minute, sledil je tudi krč v ustih, blato ali voda mi nista ušla. En mesec kasneje zopet izgubim zavest, ponoči, ko sem ustala zaradi hčerke.
Po prvi izgubi zavesti, sem šla na pregled na urgenco, kjer so me zaradi EKGja poslali k kardiologu, kateri je ugotovil, da le ta ni spremenjen po 3 letih. Novo pa je to, da se moj utrip giblje okoli 45utripov/minuto, sem hitro zadihana, že po stopnicah enega nadstropja. Utrip mi pri naporu zelo naraste in občutek je kot da bo skocčilo ven. Ukvarjam se z dresurnim jahanjem, kjer se po 15 minutah treninga nekako “prediham” in lažje nadaljujem.
Bila sem testirana za borelio: IFT – IgG: 1:256, potem sem test ponovila: NEG, tudi test PCR za dokaz genoma borelij lajmske borelioze je NEGATIVEN.
TSH je 2,71
Test z nagibno kizo je pozitiven.
24-urni Holter je kazal frekvenco med 31 in 139/ minuto, zabeležili so 2 pavzi, najdaljša je trajala 2768 ms, tudi 29 polimorfnih VES(2x v paru) in 24 SVES, skrite ishemije ni bilo.
UZ srca normalen.

Prosim vas za vaše mnenje, ali gre lahko za popuščanje srčne mišice, ali je potrebno za ščitnico narediti še kakšen dodaten test?

Hvala za odgovor,
Nina

Še nekaj me zanima, če mi lahko pomagate Vi pri tem vprašanju, in sicer če imaš kakšno motnjo pri delovanju ščitnice, je lahko kot posledica tega migrena in simptomi tesnobe?

V dopisu ni podatka zakaj ste šli na pregled EKG približno pred tremi leti. Zdravnik (družinske medicine? kardiolog?) je rekel, da je EKG “čuden”. Baje naj bi bil sumljiv za nastop možganske kapi. Izkazalo se je, da gre za izvid v okviru prolapsa mitralne (desne?) zaklopke. Izgleda,da ni dal nobenih posebnih navodil. V zadnjih treh mesecih ste dvakrat doživeli kratke nezavesti, prvič v teku dneva in drugič sredi noči, ko ste vstali zaradi otroka. Moti vas, da ste hitro zadihani pri hoji po stopnicah, da imate več krat napade hitrega bitja srca in, da vam srčna frekvenca močno niha. Izgleda pa, da je manj težav, ko opravljate dresuro konj. Opravili ste več preiskav: Lymska borelioza je izključena, pri preiskavi po Holterju so ugotovili nihanje srčne frekvence od 39 do 139 utripov v minuti, pavze (najdaljša 2768 ms), veliko število polimorfnih VES, dve v paru, 24 SVES. UZ pregleda srca je bil brez posebnosti. Test z nagibno mizo je bil pozitiven. Sprašujete ali gre za popuščanje srca in če morate ponoviti pregled ščitnice.
Mislim,. da ne gre za popuščanje srca in, da so motnje srčnega ritma funkcionalne narave.V dopisu ni navedena predpisana terapija zaradi številnih politopnih ekstrasistol in zaradi pozitivnega testa na nagibni mizi. Pozoren sem bil na vašo ugotovitev, da je manj motenj pri rekreacijskih (?) obremenitvah. , Mislim da bi se stanje zboljšalo že z zdravim načinom življenja (nekajenje, omejitev uživanja alkohola in kave, izdatni nočni počitek, polurni sprehodi več krat na teden, deloma s hitro hojo, manj dnevnih obveznosti(?), itd.) in z nizkimi odmerki antiaritmikov ali pomirjeval.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close