Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Naravni probiotik

Naravni probiotik

Pozdravljeni,

sem mamica enomesečnega dojenčka, ki ga od prejšnjega tedna mučijo močni krči. Zvija ga že od rojstva, prejšnji teden pa so se krči precej ojačali. Krčevitemu joku, ki jemlje dih ter vsem drugim značilnim simptomom za kolike se naš malček žal ne izogne niti podnevi niti ponoči.
Podobne, vendar precej manj močne krče je izkusila tudi starejša hčerka – takrat niso pomagale nobene kapljice (redno smo ji dajali probiotike BioGaia), krči pa so trajali dlje kot 3 mesece. Pravzaprav so jo težave spremljale vse do osmega meseca in sicer do dne, ko smo ji med prehrano prvič uvedli domače kislo mleko (od krave, ki ni nikoli poskusila krmil in silaže) – takrat je bilo čez noč dobro! To je potrdilo sume, da je bilo za težave krivo nezrelo črevesje in sicer ne-vzpostavljena črevesna flora.

Na eni od vaših linkov o probiotikih (http://www.lekarna-velenje.si/farmacevt-svetuje/probiotiki/) je lepo napisano, da fermentirano kislo mleko spada med naravne probiotike. In moje mnenje je, da je naravni probiotik precej bolj učinkovit kot sintetične kapljice s kulturo laktobacilov.
Glede na predpostavke, da smo v preteklosti nedojeni otroci s podeželja zrasli izključno na račun kravjega mleka, da je tudi adaptirano mleko za dojenčke pripravljeno iz kravjega mleka ter da so fermentirani mlečni izdelki eni prvih mlečnih izdelkov, ki se ponudijo po uvajanju goste hrane, me zanima, kaj menite o tem, da bi svojemu dojenčku namesto probiotičnih kapljic (BioGaia ali Waya, ki preizkušeno ne učinkujejo) ponudila npr. sirotko domačega kislega mleka (kot že omenjeno, mleko je od krave, ki od blizu ni videla krmil, kaj šele silaže) in sicer v majhni količini (npr. dve kavni žlički – eno zjutraj in eno zvečer)? Zasledila sem tudi, da so patronažne sestre pred obstojem probiotičnih kapljic novorojenčkom s krči priporočale 1 žličko probiotičnega jogurta na dan …
Zavedam se, da se kravje mleko uvaja kasneje – zaradi vseh bojazni v povezavi z alergijami ter intoleranco (oboje našteto se najbrž v zadnjih letih pogosteje pojavlja zaradi vseh homogeniziranih in trajnih tipov mleka), pa tudi tega, da so v probiotikih ob upoštevanju priporočenih odmerkov sevi in št. laktobacilov, ki jih vnesemo v telo nadzorovani, pri kislem mleku pa ne.

Prosila bi še za vaše strokovno mnenje, in še več kot to – tudi za vaše razmišljanje z uporabo zdravega razuma.

Že vnaprej hvala za odgovor!

Ideja je sicer zanimiva, vendar o tem seveda ni nobenih strokovnih podlag. Kar se tiče uvajanja sirotke kot dodatka pri malem dojenčku je protiargument visoka vsebnost beljakovin pa premajhna laktobacilov, pa še te dobršen del uniči že želodčni sok. Za želeni učinek bi, po mojem mnenju, potreboval večjo količino sirotke, vendar pa bi to pomenilo močno preobremenitev ledvic in otrokovega organizma nasploh. Je že res, da smo mi zrasli na nepredelanem kravjem mleku, vendar so ga vedno redčili z vodo, v različnih razmerjih glede na starost (adaptirano mleko je točno to, le da je standardizirano in je razmerje sestavin prilagojeno otroku, kar s kravjim mlekom niti z redčenjem z vodo ni bilo mogoče doseči).
Morda poskusite, saj nekajdnevno ali tedensko dodajanje sirotke otroka ne bo preobremenilo, če pa bo pomagalo, pa super.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Tudi jaz imam eno vprašanje s področja probiotikov…
Nasa je do sedaj prejemala Wayo in BioGajo (nedonošenka stara 2 meseca korigirano), ampak brez uspeha, ne vidim nekih prednosti jemanja le-tega. Pa sem malo raziskovala in nasla tole dvoje…me zanima, kakšno je vaše misljenje glede teh dveh probiotikov, ki vsebijeta dosti več sevov in tudi podporo s prebiotikom.
1. BactoFlor, ki naj bi bil sicer šele od 6 mes dalje, pa vseeno…https://www.sanolabor.si/si/prehranska-dopolnila/bactoflor-za-otroke-do-12-let-60-g
2. Primadophilus: http://www.probiotik-otroci.si/probiotik-prah.html … vsebuje 7 sevov, je kao od 0-5let, ima tudi prebiotik, v original navodilih, ki sem jih zahtevala sicer piše, da naj bi se pred dvemi leti o jemanju posvetovali s strokovnjakom, zato me na tej točki zanima, ali bi bil tak probiotik za dojenčka lahko kakorkoli nevaren, škodljiv?? Glede na kronično zaprtje, krče in bruhanje si mislim, da bi mogoče pomagal bolj kot Waya in/ali Biogaja, ki imata notri samo en sev kultur. V čem je sploh poanta, da imata tega tako malo, nekako ne razumem, mogoče mi vi razjasnite zadevo?? Hvala

nova
Uredništvo priporoča

Probiotiki niso čudežno zdravilo, ki bi popravilo, pozdravilo vse motnje, ki tudi niso povezane s pomanjkanjem laktobacilov in torej vzrok težavam pač ni neposeljenost črevesja s temi sicer ugodnimi bakterijami. Probiotiki samo pomagajo uravnavati črevesno floro in bistvenega izboljšanja po katerem koli probiotiku ne bo. Le blažji bodo znaki in prebava se delno uredi.,
Če gre za kronične težave, je potrebno poiskati njihov vzrok in ga odpraviti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close