Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija interpretacija mejnega EKG izvida

interpretacija mejnega EKG izvida

Spoštovani,

na zadnjih dveh rednih pregledih (sistematski, pregledi za službo) je bil moj EKG izvid avtomatsko določen kot “borderline”.

Poročilo, ki ga avtomatično izpiše EKG aparat je bil v enem primeru:
sinus bradycardia (utrip je bil 56 u/min)
RSR (QR) in (V1/V2) consistent with right ventricular conduction delay
ST elevation, probably early repolarization (ST elevation with normally inflected T wave)
P-R-T axes: 26 88 78 PR int: 130 ms
QRS dur: 97 ms QT/QTc: 411/402 ms
EKG prilagam spodaj in upam, da bo viden.

V drugem primeru (dve leti kasneje in na drugem aparatu):
sinusni ritem
incomplete right bundle branch block
ST-T elevation
(drugih podrobnosti žal nimam)

Težav, ki bi bile povezane s tem, nisem opazil. Star sem 33 let in zmerno športno aktiven (2-3 krat tedensko)
Eden od stricev je pri starosti okrog 40 let umrl zaradi nenadne odpovedi srca.

Ker nisem strokovnjak s tega področja, me zanima, ali je tak izvid lahko znak resnejšega stanja (Brugadov sindrom ipd.) oziroma ali mi svetujete nadaljnje preiskave?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Nik

[img]http://farm9.staticflickr.com/8097/8580544942_774103e3fd_b.jpg[/img]

Zapis EKG je nekoliko prekratek, da bi prikazal vse kar je bistveno za oceno. V pomoč je avtomatski izvid, ki “pove” nekaj več, morda pa vse. Izgleda, da je prisotna samo blaga motnja prevoda električnega dražljaja skozi desni prekat, ki je lahko nastala ob majhnem vnetju srčne mišice pri prehladu ali gripi. Ugotovljena motnja ne igra nobene posebne vloge pri običajnih telesnih obremenitvah in je ne moremo popraviti z nobenim zdravilom. Tako motnjo ima zelo veliko število ljudi, ki niti ne vedo zanjo. O sindromu Brugada govorimo, ko ugotovimo dvignjeno črto ST v desnih odvodih. Pri tem sindromu se bolniki nagibajo k napadom hitrega bitja srca. Če bolniki težko prenašajo take napade jim pmagamo z vsaditvijo spodbujevalcev (pacemakerjev).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close