Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Koliko casa po iteku oznacenega roka uporabe je se uzitno?

Koliko casa po iteku oznacenega roka uporabe je se uzitno?

Zadnje case so tukaj popularne teme o kopicenju in hranjenju starih stvari. No, mene muci nekaj na to temo – glede hrane.

V debati zadnjic je naneslo tudi na to, da razne stvari lahko uporabljas tudi, ko jim je ze potekel rok uporabe. Konkretno: original zapakirane juhe iz vrecke, zacimbe, skratka suhe stvari. Govorim o robi (predvsem juhah) iz let od 1999, do danes. Sogovornik je mnenja, da se v originalno zapakirani suhi hrani ne more nic zgoditi. Jaz sem mnenja, da v hrani vseeno potekajo kemicni procesi, ki vplivajo na kvaliteto. Kaj je res?

Zasledila sem tudi, da nekdo hrani v zmrzovalniku meso, staro tudi po 8 let in ga namerava tudi pojesti. Pocne to tudi kdo od vas? Saj v zmrznjeni hrani se res ne more nic groznega dogajati, kemicni procesi so upocasnjeni, ampak kvaliteta pa najbrz z vsakim letom hrambe pade ali kako?

Ali bi torej kdo na forumu pojedel original zapakirano juho iz vrecke, ki ji je rok uporabe potekel npr leta 2000?

To je pa res odvisno od hrane, jogurt, sir, čokolada še npr. en mesec čez rok, če ni vidnih in okšenih sprememb.
Suhe stvari kot so juhe bi pojedla še do pol leta čez rok.
Suhe začimbe pa do ca. 1 leto.

Juhe v vrečki ob letnem čiščenju mečem stran … načeloma jih ne jemo, kak paket kupim le za dopust smučarijo in jih potem vozimo gor in dol in na koncu vržem proč.

Načeloma nihče od nas ni občutljiv na rok uporabe in če je neka stvar pravilno shranjena in izgleda/se vonja/diši normalno, jo pojemo tudi, če je rok uporabe že potekel nekaj dni nazaj.
Par let po izteku roka uporabe pa pri nas ni ničesar, če se slučajno kje kaj takega ostane v skritem kotu, pa vržemo proč.

Ja tako nekako – suhe stvari – juhe, omake, začimbe , kosmiče, moko, sladkor, olje, testenine, polento, kaše in tako robo tam nekje do pol leta čez rok. Pa recimo čokolado. Piškote, krekerje, prepečenec – kak mesec čez še, več pa ne.
Meso gledam, da se mi najkasneje v eni sezoni obrne v skrinji – ne šparam jesenskih čevapov tja do naslednje sezone recimo, prav tako se trudim porabit vso morebitno zelenjavo. Pri kupljenih rečeh vedno gledam, da jih porabim do roka, sicer vržem stran.
Zadev, ki bi bile več kot eno leto čez rok ne jemo in jih tudi ne bi, pa pustimo izredne razmere ob strani. Morda edino tiste ta klasične kovinske konzerve, tam nekako verjamem, da se zadeve ohranijo v nekem užitnem stanju.

Kakšen puding pojemo tudi, če mu je potekel rok pred enim letom. Kvalitetnih in koristnih stvarni ni bilo niti, ko je bil kupljen. Za juhe velja enako. Nekvalitetne so bila takrat in tudi leto po poteku roka.

New Report

Close