Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija transuretralna resekcija prostate

transuretralna resekcija prostate

Spoštovani,

star sem 50 let. Pred pol leta sem opravil biopsijo prostate pri PSA 4.39.
Izvidi biopsije so bili negativni. Pri zadnjem pregledu pri urologu pred kakšnim tednom
je bil PSA 3.52, mikcijski volumen 150 ml, max pretok nezadostnih 5, povprečni 4 ml/s,
mikcijski čas skoraj 1 min, rezidualnega urina skoraj 1 dcl.
Prostata homogene strukture , 56 gramska, rahlo asimetrična desno,
z enim lisastim področjem v predelu prehodne cone desno, tik ob periferni in centralni coni.
Kapsula intaktna,
Povečan je srednji lubus prostate , ki štrli globoko v mehur.
Moj oče je zbolel za rakom prostate.
Jemljem tablete omnic ocas in brez njih mi je skoraj nemogoče normalno mokriti,
namreč poskušal sem par dni brez njih pa sem imel velike tažave: napenjanje,
zelo slab curek včasih kapljice, čakanje na začetek, občutek da je ostalo še urina v mehurju,
velikokrat dnevno na mokrenje tudi vsake pol ure, tudi po noči najmanj trikrat.
Z tabletami je veliko boljše , ni napenjanja, ni občutka da
je še urina v mehurju, po noči dvakrat na mokrenje.
Ker imam velikokrat težave pri ejakulaciji, po nasvetu z urologom sem prenehal z tabletami, nakar
je bilo še slabše in težave z ejakulacijo niso prenehale.
Z partnerko načrtujeva otroka in urolog mi je svetoval da odam spermo v banki sperme in potem da se
naročim na poseg resekcije srednjega lobusa prostate, ker bo prišlo sigurno do retrogradne ejakulacije.
Mene zanima še vaš nasvet, ali je operacija nujna in naj čimprej to opravim, ali pa da še počakam in
z partnerko probava še ustrajati pri naravni oploditvi. Zanima me še ali vedno pride po operaciji do
retrogradne ejakulacije.

Spoštovani!

Da, načeloma se pridružujem nasvetu vašega urologa. Če nameravate imeti otroke, ni smiselno jemati inhibitorjev 5-alfa reduktaze (Prostide, Avodart) – ne vemo z gotovostjo, ali ne vplivajo na spermo oz. natančno kako vplivajo.
Verjetnost retrogradne ejakulacije oziroma anejakulacije po TURu prostate je več kot 50%. Sicer so bile v Nemčiji opravljene raziskave, kako operirati tako, da ne bo prišlo do tega, vendar v praksi tega ne uporabljamo in ni zanesljivo. Vsekakor se dogovorite z urologom, da bo opravil le “manjši” TURP, da bo izreseciral zgolj tisti del srednjega lobusa, ki prominira v mehur. TUIP (incizija prostate) – samo po eni strani – še vedno prinaša veliko tveganje. TURP se končno lahko ponovi. Manjši TUR, zgolj delni kanal, je smiseln tudi zato, da bo kasneje (čez npr. 20 let) lažja radikalna prostatektomija, ko (če) se bo našel rak prostate.
Spermiji, ki jih pridobimo po naravni poti, z ejakulacijo, so mnogo boljši od spermijev, ki se pridobijo iz testisa ali obmodka z operacijo kasneje, zato se zdi vsekakor smiselno oditi do ginekološke banke (Ljubljana, Maribor, Postojna) in oddati.

Predvsem pa ne razumem, zakaj imate predpisan Omnic Ocas, če imate problem z ejakulacijo. Enak učinek na uriniranje (oziroma po nekaterih raziskavah boljši) in bistveno manjši vpliv na izliv semena dosežete z doksazosinom (npr. Cardura XL ali Kamiren XL ali Tonocardin SR – 4mg na dan, lahko poskusite dvigniti do 8 mg…) ali s terazosinom (Kornam – začnite z 1 mg zvečer in po tednu dni počasi zvišujte) ali s alfuzosinom. Res je, da ta zdravila lahko nekoliko bolj znižajo krvni tlak kot tamsulozin (Omnic), ampak zato jih začnete jemati v nižjem odmerku zvečer in počasi dvignete odmerek. Pri mladih (za urologa so to moški okoli 50 let) sploh raje predpišemo navedene alfa blokatorje kot pa tamsulozin. Sicer obstaja ravno tako možnost, da izliva po doksazosinu ali alfuzosinu ali terazosinu ne bo, vendar je ta dosti manjša kot za tamsulozin.

Predvsem predlagam da z otrokom pohitita in ne čakata več – sploh če partnerka ni mlajša od 30 let čimprej poiščita pomoč, v tem času pa se trudita naravno. Tudi za umetno oploditev je dosti boljše “sveže” seme kot zamrznjeno.

Glede vaše prognoze za retenco urina pa imam premalo podatkov.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close