Med.Over.Net

Delovno pravo in zaposlitev

Odgovarjajo: Staša Horvat, univ. dipl. prav.

Potrebujete informacije o zaposlitvi, službi, pogodbah, odpuščanjih, pravicah in dolžnostih? Na tem forumu boste našli vse potrebno o zaposlitvi.

Staša Horvat , univ. dipl. prav.

Pravna pisarna HK

Dopust po porodniškem dopustu

Default avatar

kanika

Septembra 2011 sem zaradi rizične nosečnosti odšla na bolovanje. V marcu 2012 sem nastopila porodniški dopust. Sedaj se mi porodniška izteka, delodajalec pravi, da mi dopust za leto 2012 ne pripada zaradi dolgotrajne bolniške in da ga po 136.členu ZODR njemu ni treba plačat. Hvala.
Default avatar

rogi69si

Na podlagi 2. in 3. odstavka 163. člena si upravičena do letnega dopusta za leto 2012 in sicer celota zmanjšana za dva tedna, tj. 10 dni.

Izkoristiti ga moraš do 30.6.2013. Če se ne boste dogovorili, zahtevaj koriščenje pisno, imej o tem potrdilo, po potrebi pokliči na Inšpektorat RS za delo.

Za leto 2011 je pa dopust propadel, če si ga še kaj imela.
Default avatar

bp78

Ravno tako imam vprašanje glede dopusta po porodniškem dopustu (koliko mi ga pripada za 2013). Zaposlena sem v vrtcu in sem trenutno na porodniškem dopustu od 6.7.2012. Za leto 2012 sem izkoristila ves letni dopust. Zanima pa me kako je z dopustom za 2013, ker začnem delati 6.7.2013 (v drugi polovici leta)?
Default avatar

rozamunda22

Tudi jaz imam podobno vprašanje: pred nastopom porodniškega dopusta lani (začetek marca) sem se že že v začetku februarja lani z delodajalcem dogovorila, da mi, zaradi obilice dela, dovoli, da celoten dopust iz 2012 prenesem v leto 2013 in ga koristim do konca junija. To so mi tudi pisno potrdili. Letos pa na odličbo o novem dopustu (ki je za letos odmerjen pravilno) v delu, ki se nanaša na to, koliko dopusta mi je ostalo od lani vidim, da so mi 10 dni lanskega dopusta odbili. Ustno mi sicer zagotavljajo, da ga bom lahko koristila v celoti (star dopust) a pisno pa mi tega ne želijo več dati. Zaradi tega zaenkrat tudi ne želim podpisati letošnje odločbe o odmeri dopusta. Kako sedaj? Ali mi pripada lanski dopust v celoti, glede na njihovo pisno zagotovilo, da ga bom letos lahko koristila? Ali podpis letopnje odločbe z moje strani kakorkoli vpliva na višino lanskega dopusta, ki je navedena na odločbi? Hvala za odgovor.
Default avatar

rogi69si

1. Podpis pomeni zgolj potrditev prevzema. Tudi če ne podpišete prevzema, ne spremenite ničesar.

2. Po zakonu se lahko prenaša samo preostanek dopusta, tj. dopust nad dva tedna. Na vašem mestu bi verjel njihovim zagotovilom, da vam bodo omogočili koriščenje še teh dveh tednov oz. 10 dni, če pa ne bodo, jim pa še zmeraj lahko zagrozite z odškodninsko tožbo in jo po potrebi oz. po posvetu z odvetnikom vložite.
Default avatar

belasnezinka

Pozdravljeni!

Imam podobno vprašanje. Porodniško sem nastopila 31.12.2012 in jo bom zaključila 30.12.2013. Zanima me ali mi v tem primeru pripada dopust za leto 2013, regres mi najbrž ne.
Si sicer že razlagam odgovor, samo bi ga rada vseeno videla črno na belem.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Default avatar

Yacka

Pripada dopust. Pripada regres. Je pa res, da v 2014 ne boš mogla izkoristiti vsega dopusta iz 2013, ker ti ga bo 2 tedna propadlo.
Default avatar

NAT

Pozdravljeni,

letos 2013 mi preteče porodniški, in sicer v mesecu juliju. Koliko dopusta mi pripada za leto 2013? Kaj pa glede regresa za leto 2013?

Hvala za odgovore.
Default avatar

only me

Cel dopust , cel regres.
Default avatar

rogi69si

Če si zaposlen celo leto, potem cel dopust in cel regres, če si zaposlen manj, potem sorazmerni del. Za vsak polni mesec dela 1/12.
Default avatar

only me

Glede na to, da ni omenjala, da je zaposlena za DC, predvidevam,da je za NDC, kar pomeni da bo vsaj predvidoma celo leto v delovnem razmerju. Poleg tega bi odmero (predvidevam celotnega, ce je za NDC) letosnjega dopusta ze morala dobiti (31.3.). Mogoce tudi ze izplacan regres.
Default avatar

rogi69si

Sej jaz sm odgovoril na vprašanje, ni bila replika na tvoj odgovor. Drugače pa velja, da tudi, če bi dobila že izplačan cel regres, pa potem ne bi bila zaposlena celo leto, bi lahko delodajalec terjal ustrezen del regresa nazaj.
Default avatar

mičerda

tudi jaz imam podobno vprašanje,,lansko leto maja sem nastopila z porodniškim dopustom ki se mi izteče letos avgusta,,zanima me ali lako koriščam stari dopust iz leta 2012 in koliko mi pripada novega dopusta,,pred nastopom porodnega v letu 2012 pa sem bila na bolniški..hvala
Default avatar

Naja3

Od 14.12.2011 sem bila na bolniški do porodniške, ki se je začela 18.7.2012. Porodniško imam do 30.10.2013. V letu 2012 sem prejela ves dopust koristila ga nisem. Ali lahko preostanek dopusta k se prenaša koristim do konca leta 2013 in seveda tudi dopust (vsaj 10 dni) iz leta 2013, da se mi prenese v leto 2014
Default avatar

rogi69si

mirčeda, do konca leta 2013 lahko koristiš cel lanski dopust, zmanjšan za dva tedna.

Naja3, zate velja podobno, v letu 2013 koristiš dopust iz leta 2012 in dopust za leto 2013, kar ga ostane, se pa prenese v leto 2014.
Default avatar

Majita11

Lepo pozdravljeni!

Tudi jaz imam podobno vprašanje. Glede dopusta iz lanskega leta, z 17.6.2012 sem v porodniški pred tem sem bila v bolniškem staležu, koristila sem del dopusta 11 dni. Za to leto mi pripada ves novi pričnem z 16.6.2013. Z novim zakonom bi se naj spremenile nekatere stvari z koriščanjem dopusta, če si dlje časa v bolniškem staležu ali v porodniški. Ali mi vseeno propade lanjski dopust ali ga lahko koristi letos?

Hvala za odgovor in lep dan
Default avatar

only me

Je ze odgovorjeno zgoraj. Lanski dopust lahko koristite do 31.12.2013, izkoristit pa morate tudi 2 tedna letosnjega.
Default avatar

Renata81

Spostovani!

Od aprila do novembra 2012 sem bila na bolniski. Od novembra 2012 pa sem na porodniski, ki jo zakljucim 17.11.2013. Kaj je z dopustom za leto 2012? Če sem prav razumela ga lahko koristim zmanjsanega za 10 dni, potem pa se ves dopust za leto 2013, ki ga moram pokoristiti do 30.6.2014. Si pravilno razlagam?
Default avatar

MIIIIIII

DOBER DAN
MENE PA ZANIMA KOLIKO DOPUSTA MI ŠE OSTANE IZ LETA 2012 NAMREČ IMELA SEM GA 29 DNI SEDAJ PA MI NA PLAČILNI LISTI PIŠE DA GA IMAM ŠE 17 DNI IZ LETA 2012 ALI ŠE MI GA LAHKO VEČ VZAMEJO AL JE TO TO, KER NAMREČ MI JE NAŠ ŠEF REKEL DA BAJE ZA MENE TO NE VELJA,, IN MI BODO VZELI CELI DOPUST KER TA NOVI ZAKON NE VELJA ŠE ZA MENE,PORODNIŠKA SE MI IZTEČE NOVEMBRA ZAČELA PA SEM JO MAJA 2012,,,VGLAVNEM KOLIKO STAREGA DOPUSTA MI PRIPADA IZ 2012 IN DO KDAJ GA LAHKO IZKORISTIM ....
HVALA ZA ODGOVOR

Moderatorji

Staša Horvat , univ. dipl. prav.
Pravna pisarna HK