Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj so slovenski izdelki dražji kot uvoženi

Zakaj so slovenski izdelki dražji kot uvoženi

A mi lahko kdo razloži zakaj so za nas Slovence izdelki slovenskih proizvajalcev dražji kot uvoženi???? Kje je tukaj logika??? Cene slovenskih proizvajalcev bi morale biti nižje, že zato da se podpira slovenska roba in jo ljudje kupujejo bolj kot uvoženo, poleg tega bi morale biti že zaradi tega, ker ni stroškov uvoza, cenejše. Ne vem meni to res ni logično!!! Zakaj trgovci ne delajo na masovki, npr res da če boš dal tole slovensko skuto za 50 centov nižje in boš na eni skuti manj zaslužil, ampak MASOVNO se ti bo pa obrestovalo, ker bodo to skuto kupili tudi tisti, ki zdaj kupujejo uvoženo, ki je že cenejša.

Cene slovenskih proizvajalcev bi morale biti nižje,

cene slovenskih proizvajalcev bi lahko bile nižje le, če bi bili proizvodi proizvedeni z nižjimi stroški.
eden od večjih stroškov so plače
če znižamo plače za polovico, bodo tudi cene slovenskih proizvodov nižje. a ni super? samo tvoja plača bi morala biti potem pol nižja. pa ti bi bil proizvod spet predrag, a ne….

ekonomija zahteva malo logike, ni dovolj, da se nasloniš na šank, spiješ malo piva in si pameten.

Zakaj je pa recimo slovensko pivo v Italiji toliko cenejše?
O tem zakaj slovenski proizvodi ne morejo dosegati cen tujih velikanov sem že večrat pisala. Subvencije so glavni razlog v kmetijstvu recimo. Kako je v drugih vejah ne vem ampak dvomim, da dosti drugače. Marsikje je pa sigurno tudi cena delovne sile. Mi smo sicer res slabo plačani ampak ponekod delajo dobesedno za šalco riža na dan.
Masovno pa v Sloveniji ne moreš delat, ker mase nimamo. Razen, če prepričamo pol Italije in Avstrije, da pridejo po špežo k nam.

in uvoza iz držav EU že nekaj časa ni več … upam da ne misliš da plačuješ za avstrijsko korenje še carino 🙂

poglejte to…….mleko slovenski kmetje ne prodajajo slovenskim mlekarnam, ker jim avstrijske mlekarne plačajo veliko več.
torej se slovenskim mlekarnam, ki imajo strošek prevoza minimalen, prav tako so delavci v mlekarni minimalno plačani ( tudi če imajo jurja bruto plače), strošek prevoza v slo trgovino je nižji…vse to se ne splača oz. se ne da kmetu nekoliko več plačat.

na drugi strani imamo avstrijsko mlekarno, ki kmetu plača mleko ene 4 cente dražje…pelje mleko v avstrijo (prevoz), ga tam v mlekarni predela v jogurte ali zapakira mleko…..vse to spet pripelje v slovenijo in proda bistveno ceneje kot slovenska mlekarna.

seveda je avstrijski delavec bistveno bolje plačan kot naš, pa me ne briga koliko davkov imajo oni ali mi…avstrijec ima vsaj 1200 neto, naš pa max 1000 bruto……torej ne govorit o dragi delovni sili in visokih stroških dela.

popolnoma enaka zgodba velja pri lesu in še čim….torej je fama o dragih slo delavcih samo floskula delodajalcev za njihovo nesposobnost vodit podjetje, ga posodabljat itd.

Ne bo držalo. Cena izdelka ni vezana na plačo, če že, je vezana na stroške proizvodnje. Če zaposlenemu znižaš plačo za pol, ne bo izdelek nič cenejši, bo pa dobiček podjetja ustrezno višji in tega pobere lastnik. Problem visokih cen pri nas so 300-500{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} marže trgovcev. Trgovci so prišli že tako daleč, da bi proizvajalcu hrane plačali le za strošek semen, sami pa na istem artiklu mastno zaslužijo.

Sedaj pa preračunaj še koliko ta mlekarna plača davkov v Sloveniji in koliko davkov se plača v Avstriji. Pa še vse ostale stroške, ki jih ima mlekarna v Sloveniji in Avstriji zapiši in ti bo hitro jasno kje je še razlika.

ker se grejo damping cene.
ker na italjanskem trgu prodajo tako malo proizvodov, jim to ni osnovno tržišče, ampak tja prodajo samo viške, ki jih na domačem trgu ne morejo prodati. ker prodajajo tja samo viške, lahko dajo nižjo ceno, ki mora pokrit samo variabilne stroške, fiksnih pa ne, ker fiksni se morajo pokriti s tem, kar prodajo na domačem tržišču.

oziroma povedano malo bolj razumljivo. cena piva v italiji pokriva samo stroške materiala in še nekaj variabilnih stroškov, stroške amortizacije, financiranja in podobnega pa ne.

če pa bi v italiji prodajali po resničnih cenah, pa tega piva tam itak nihče ne bi kupil.
teorija mejnih cen in mejnih stroškov

Ne bo držalo. Cena izdelka ni vezana na plačo, če že, je vezana na stroške proizvodnje. Če zaposlenemu znižaš plačo za pol, ne bo izdelek nič cenejši, bo pa dobiček podjetja ustrezno višji in tega pobere lastnik. Problem visokih cen pri nas so 300-500{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} marže trgovcev. Trgovci so prišli že tako daleč, da bi proizvajalcu hrane plačali le za strošek semen, sami pa na istem artiklu mastno zaslužijo.[/quote]

ne kje pa. plača sploh ni strošek. in naša podjetja ustvarjajo neznanske dobičke, izgub sploh ne poznajo….
pa poglejte malo širše, ekonomija ni samo merkator in špar, bohvasnimarad

Ni vse logično, kar si napisala. oz. tvoja logika je majhna..
Na žalost.
Sem že vprašala kdaj, zakaj je tako drago in so rekli, ker je slov. roba.
Slovenček pač hoče obagateti na enem samem artiklu, slabo razvejani trgovini … pač olupiti kupca in ga prepričati zgolj z dejstvom, da je roba slovenska …

V resnici pa slovenci plačujemo še razliko v ceni – za tujce, ker v tujini so pa naši izdelki izredno poceni! Zraven tega dajo na naš trg ostanke in škart robo, ki je ostala od količin za tujino in izvoz. Takko, da 2x preplačamo!

Če je izdelek res tako dober, naj ga tudi zunaj prodajajo po visokih cenah.
Naši, kao ful dobri izdelki dosegajo pouprečno kvaliteto tujih izdelkov. Zunaj so drage reči dejansko kvalitetne in če bi bili naši tudi tako dobri, bi bili tudi zunaj pripravljeni plačati več zanje.

Nekaj torej v tvoji ekonomski logiki ne štima, a ne?!

Seveda je pa tukaj spet ta majhnost. Zgovarjamo se na poplavo izdelkov iz EU, zakaj pa ni poplave izdelkov iz Slovenije v EU?
Ker smo lenobe in ne znamo prodajat. Ker se naši ekonomisti ne znajo dejasno potegovati za tržni delež, ampak vedno računajo na državne subvencije.

Naši ekonomisti se sicer nosijo kot pavi, v resnici je pa malo takih, ki so dejansko sposobni peljati posle na dolgi rok, delati kakovostne izdelke/storitve, solidno plačevati in imeti optimalno ceno za clijnje skupine.

ker se grejo damping cene.
ker na italjanskem trgu prodajo tako malo proizvodov, jim to ni osnovno tržišče, ampak tja prodajo samo viške, ki jih na domačem trgu ne morejo prodati. ker prodajajo tja samo viške, lahko dajo nižjo ceno, ki mora pokrit samo variabilne stroške, fiksnih pa ne, ker fiksni se morajo pokriti s tem, kar prodajo na domačem tržišču.

oziroma povedano malo bolj razumljivo. cena piva v italiji pokriva samo stroške materiala in še nekaj variabilnih stroškov, stroške amortizacije, financiranja in podobnega pa ne.

če pa bi v italiji prodajali po resničnih cenah, pa tega piva tam itak nihče ne bi kupil.
teorija mejnih cen in mejnih stroškov[/quote]

Jaz ti lahko mirno zagotovim, da se konkretno Laško pivo v Italiji zelo dobro prodaja. Ga poznajo, ga imajo radi in kupujejo. Tako, da tvoja teorija tukaj nikakor ne bo držala. Lahko ti pa prišepnem:))) Marže trgovcev….ja te pa niso isto v katero smer ugani sama ;P

Slovenski izdelki so dražji le zaradi trgovcev. Kmet zelo, zelo slabo zasluži. 60 -70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} cene izdelka predstavlja marža trgovine – trgovca.
Vsi vemo, da je Mercator daleč najdražja trgovina, le ta pa je največji prodajalec slovenskih izdelkov. Marže so gromozanske. Ker Slovenska podjetja delujejo na principu izkoriščanja – delavcev, v tem primeru predvsem kmetov in tudi proizvajalcev.; da si lahko meneđerji nagrebejo milijone!!!

ker se grejo damping cene.
ker na italjanskem trgu prodajo tako malo proizvodov, jim to ni osnovno tržišče, ampak tja prodajo samo viške, ki jih na domačem trgu ne morejo prodati. ker prodajajo tja samo viške, lahko dajo nižjo ceno, ki mora pokrit samo variabilne stroške, fiksnih pa ne, ker fiksni se morajo pokriti s tem, kar prodajo na domačem tržišču.

oziroma povedano malo bolj razumljivo. cena piva v italiji pokriva samo stroške materiala in še nekaj variabilnih stroškov, stroške amortizacije, financiranja in podobnega pa ne.

če pa bi v italiji prodajali po resničnih cenah, pa tega piva tam itak nihče ne bi kupil.
teorija mejnih cen in mejnih stroškov[/quote]

Jaz ti lahko mirno zagotovim, da se konkretno Laško pivo v Italiji zelo dobro prodaja. Ga poznajo, ga imajo radi in kupujejo. Tako, da tvoja teorija tukaj nikakor ne bo držala. Lahko ti pa prišepnem:))) Marže trgovcev….ja te pa niso isto v katero smer ugani sama ;P[/quote]

mojo teorijo so mi povedali na faksu. teorijo mejnih cen in teorijo dampinških cen.
če ne bi delovala, tega ne bi počeli. a misliš, da italjianski trgovci pa nimajo marž ali kako?

laško pa ima v italiji zanemarljiv tržni delež. res zanemarljiv. verjetno se prodaja v obmejnem območju, kjer kupujete slovenci. me zanima, če bi ga našla v torinu, rimu ali na siciiji.


Pa tudi velikodušno dobrodelnost trgovcev pri nas plača kmet , mora obvezno plačati, če želi izdelek sploh prodati trgovcu! Oz mu obračunajo od plačila, tako da trgovec kropa kmeta, kmet toliko da dobi nekaj, potem pa trgovec nacije maržo v višave. Služi le trgovec / trgovina in pa država z davki.
V Sloveniji bi vsi kmetje že zdavnaj propadli, če bi služili le s prodajo izdelkov, nad vodo jih držijo le subvencije eu


Za izdele eu se ne plačuje davka, v ceno so pa vsekakor všteti STROŠKI PREVOZA

Nekaj verjetno tudi zaradi imena in slogana “kupujmo slovensko”, ki mu nekateri še vedno nasedajo. Poglejte, kdo proizvaja Happy fruits sokove, ki se dobijo v Hoferju, recimo. Ampak očitno ne dajo gor svojega imena vidno, da si ne bi pokvarili nakupovanja high class merkatorjevcev.

[/b]

bravo, !

Stroški dela v Sloveniji nikakor niso preveliki! To je le pesek v oči!
Problem je v pogoltnosti llastnikov in meneđerji podjetij in trgovin!!!!
Slovenska značilnost

Jaz ti lahko mirno zagotovim, da se konkretno Laško pivo v Italiji zelo dobro prodaja. Ga poznajo, ga imajo radi in kupujejo. Tako, da tvoja teorija tukaj nikakor ne bo držala. Lahko ti pa prišepnem:))) Marže trgovcev….ja te pa niso isto v katero smer ugani sama ;P[/quote]

mojo teorijo so mi povedali na faksu. teorijo mejnih cen in teorijo dampinških cen.
če ne bi delovala, tega ne bi počeli. a misliš, da italjianski trgovci pa nimajo marž ali kako?

laško pa ima v italiji zanemarljiv tržni delež. res zanemarljiv. verjetno se prodaja v obmejnem območju, kjer kupujete slovenci. me zanima, če bi ga našla v torinu, rimu ali na siciiji.[/quote]

Damping, imaš prav, čeprav Šavrinka na svoj način pove nekaj kar je tudi res.
Laško pivo (tudi Union, Radenska, …) se dobro prodaja v Trstu ne samo zaradi Slovencev temveč ga imajo radi tudi Tržačani. Je pa Laško nepoznano izven obmejnega pasu torej je tako kot praviš – ne predstavlja nek rsen tržni delež na celotnem I trgu.
Cene pa niti niso dampinške, temveč le prilagojene lokalnemu trgu in Laško še vedno s prodajo v I zasluži dovolj, da pokrije fiksne in variabilne stroške, torej se ne rabi iti dumping. Le zaslužek na prodano steklenico je manjši kot pa ga ustvari doma (90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} tržni delež press).

Izvirni problem vseh problemov je predraga država.
Šele potem so na vrsti meneđerji in “predraga” delovna sila.

Pa tako pridemo nazaj na začetek, da tista ki se pritožuje nad predragimi slovenskimi izdelki – je tipična mona iz JU, ki s svojim obstojem (sinekura) – sama sebi draži slo izdelke.

Ne zavajaj! V Sloveniji so plače daleč nižje, kot drugod po Evropi.

stroški dela so pri nas “predragi” zato, ker delamo stvari, ki jih zna delat vsak turk, indijec in bangladežan in ki na trgu nimajo cene.

avstrijci pa znajo delat stvari, ki so tudi na trgu vredne več. temu se reče dodana vrednost

dokler z izdelki konkuriraš romunom, unim iz bangladeša in iz turčije, pa so naše plače seveda “predrage”

Ne zavajaj! V Sloveniji so plače daleč nižje, kot drugod po Evropi.[/quote]

hja, kot sem ravnokar napisala, problem je, kaj delaš in koliko… naše firme delajo cenene stvari, ki jih ne morejo drago prodajat, zato se pa po plačah lahko primerjamo z romuni in slovaki. in v primerjavi z njimi smo dragi.

če bi delali bemveje in visokotehnološke proizvode, kot zahodna evropa, pa bi se po plačah lahko primerjali z njimi.

zakaj misliš, da mora imet delavec v revozu nižjo plačo, kot pa delavec v mercedesu?
saj oba delata isto – avto….

Jaz ti lahko mirno zagotovim, da se konkretno Laško pivo v Italiji zelo dobro prodaja. Ga poznajo, ga imajo radi in kupujejo. Tako, da tvoja teorija tukaj nikakor ne bo držala. Lahko ti pa prišepnem:))) Marže trgovcev….ja te pa niso isto v katero smer ugani sama ;P[/quote]

mojo teorijo so mi povedali na faksu. teorijo mejnih cen in teorijo dampinških cen.
če ne bi delovala, tega ne bi počeli. a misliš, da italjianski trgovci pa nimajo marž ali kako?

laško pa ima v italiji zanemarljiv tržni delež. res zanemarljiv. verjetno se prodaja v obmejnem območju, kjer kupujete slovenci. me zanima, če bi ga našla v torinu, rimu ali na siciiji.[/quote]

Nisem napisala, da teorija ne drži na splošno. Napisala sem le konkreten primer za katerega ti lahko zagotovim, da se dobro prodaja in da niso prisotni le zato, da prodajo višek. Vprašaj tržačana katero pivo pije:)
Kaj po tvoje obstaja ena marža. Italijani seveda imajo marže govorimo pa o višini. In ne nikakor nimajo tako visokih marž, ker sicer ne bi prodali ničesar.
Te zanima kakšno maržo zahtevajo večji slo trgovci za oljčno olje? 300{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in več. Se ti zdi to normalno?

Zakaj ste se spustili na proizvodnjo avtomobilov? Zakaj ne ostanete pri tekstilu, kmetijstvu?

1. Zakaj je paradižnik, pripeljan iz Španije cenejši kot naš Prekmurski?
2. Zakaj so ribe cenejše iz Pacifika? Kot iz Jadrana?
3. Zakaj so Madžarska jajca cenejša kot iz Pivke?
4. Zakaj je mineralna voda s Hrvaške cenejša od radenske?
5. Zakaj je meso iz tujine cenejše?
6. Zakaj je majica iz Kitajske cenejša od Slovenske?

Klinac pa ekonomija! Zato je od drugje vse cenejše, ker je pri nas 1/3 preveč zaposlenih. Ker delavci
podpirajo nesposobno državo. Ker plačujejo enormne kazni, ki so jih povzročili politikanti, sodniki…
Ker plačamo tudi medicinske usluge raznim jugovićem, ki se postreljajo na našem ozemlju.
Ker plačujemo barabam hotelske usluge po arestih. Ker plačujemo deberitim babnicam sedenje in prelaganje papirjev po pisarnah.
Ker gre Janšist za dva dni v tujino in plačamo komfort v vrednosti par 10 000 ojrov. Pa telefončke, pa sl. vozila…..

Zato je naše vse drago kot pes! Zakaj ima pa SLO kmet dražji krompir, zelje, klobase….?? Prodaja doma in brez računa. A zato, ker je bolj okusno?

New Report

Close