Med.Over.Net

Kardiologija

Odgovarjajo: prim. Boris Cibic, dr. med., spec. kardiolog

Bolezni srca in ožilja. Krvni tlak. Bolečine in skrb za zdravo srce.

prim. Boris Cibic , dr. med., spec. kardiolog

Boris Cibic

Tahikardija

Default avatar

AC97KO

Eno vprasanje. Ali lahko tahikardija nastane zaradi anksioznosti.
Star sem 15 let(moski) in imam tezavo. Pred dvemi leti sem sel na sistematski pregled(bilo me je strah-zato mi je srce prehitro bil). Zdravnica je to vidla in mi napisala neki na listek-tahikardija. Leto pred sistematskim pregledom sem imel ultrazvok srca...in vse je bilo v najlepsem redu. Sem anksiozen. Drugace nimam tezav(nimam bolecin, ne cutim palpatacij, imam v redu krvni tlak, sem nasplosno zdrav, nimam sladkorne). Takrat me je bilo na tistem sistematskem pregledu res strah, in se je pokazala tahikardija(cutil sem bitje srca...vendar to se je ponovilo enkrat in nikoli vec). Kaj mi svetujete. Drugace se merim pulz in krvni tlak(mati je medicinska sestra)-in pulz je zmeri OK.
Default avatar

Boris Cibic

Vzrokov za pospešeno bitje srca (tahikardijo) je nešteto. Poznamo trenutno tahikardijo ob telesnem naporu in ob duševnem razburjenju. Poznamo blago, trajno tahikardijo zaradi bolezni ščitnice, slabokrvnosti in drugih bolezni, poznamo tahikardijo zaradi anksioznost in premajhne telesne rekreativne aktivnosti. Glede na vsebino vašega dopisa se mi vsiljuje misel, da imate zdravo srce in, da je pri vas prisotna anksioznost pri kateri je stalno ali začasno prisotna tahikardija. Mislim, da vam ne bo posebno težko zboljšati stanje. Upam, da ne kadite in, da uživate kavo in alkohol v zmernih količinah. Upam, da je vaša zdravnica izključila čezmerno delovanje ščitnice in slabokrvnost. Bodite brez skrbi. Stanje lahko zboljšate že z izvajanjem rednih polurnih sprehodov (večkrat na teden polurna hitra hoja) in z jermanjem blagih pomirjeval (tablete Persen, ki so v prosti prodaji).
Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
www.zasrce.si