Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj naredit, ko ugotoviš da 8 letni otrok nekaj ukrade???

Kaj naredit, ko ugotoviš da 8 letni otrok nekaj ukrade???

Kot sem že v naslovu napisala. Danes sem ugotovila, da je hči, ki bo kmalu stara devet let, ukradla eno brezvezno igračko. S prijateljico sta sicer v naši vednosti odšli v eno trgovinico, kjer imajo polno punčkastih brezveznosti. Čez kakšne 15 minut (mi smo bili ta čas v lokalčku blizu na kavi) sta se vrnili in prijateljica si je “baje” kupila nek obesek, naša pa nič! Tud denarja ji nismo dali, ker je rekla da gresta samo firbcat. Poleg tega nismo pristaši kupovanja nekih drobnarij, ki se potem samo valjajo po policah in iz tega razloga ve, da denarja za to ne bo dobila. Vse ok, dokler ne prijavi, da se ji zdi ful čudno, da nimajo senzorjev kraje!? Halo! To mi je bil alarm, da nekaj ni v redu! Ko smo se peljali domov, pa potegne ven iz žepa eno gumjasto traparijo in izjavi, da jo je našla pred trgovino na stopnicah. Se mi je kar zameglilo, ker znam seštet 1+1. Doma, jo v prisotnosti moža še enkrat izprašam, kaj se je dogajalo in jo postavim pred dejstvo, da se mi zdi ful sumljivo. Prizna- da je ukradla! Možu se avtomatsko sproži roka in jo klofne, pa je sicer nikdar je udari, ampak tokrat se ni mogel krotit! Ga razumem! Jest pa jo napodim v sobo razmislit, kaj je naredila! Sva čist v šoku! V ponedeljek jo bo mož peljal v trgovino igračo vrnit in povedat kaj je naredila. Mislite, da je to u redu? Želiva si, da se to ne ponovi. Prosim za kakšen konstruktiven predlog kaj naredit, ker se nama zdi grozno, da bi zadeve ponovila. Sicer ima vse kar rabi. Nismo ne bogati ne revni. Oba otroka dobita kar potrebujeta, vsekakor pa ne vseh traparij, ki se pojavijo na trgu. Tudi ta igračka ni neka zadeva, ki bi si jo želela, pa sva ji jo odrekla. Ukradla je po moje kar nekaj, kar se je ponudilo. Zato me toliko bolj skrbi.
Hvala za ideje in nasvete.

kaj ti pa je, pa tvojemu nasilnemu dedcu neumnemu. A misliš, da je Jankovič in ostala kompanija pri 50 tih začel krast?
pohvali svojo hčer in skupaj izdelajte sistem, kako bo uspešno kradla še naprej, nauči je dvojnega računovodstva, pranja denarja, in seveda goljufanja države.

Da gre v trgovino povedat in se opravičit, je vsekakor najboljša možnost. Za začetek. Nadaljujte s pogovorom o tem, naj vam pove, kaj jo je pičilo.

nova
Uredništvo priporoča

Povej hčeri, da jo bosta vrnili, ker jo je verjetno nekdo izgubil in bo prišel vprašat. Ali če jo je slučajno vzela, da jo je treba vrnit, ker ni prav, da se stvari jemljejo iz trgovine in ne plačajo. Sama naj se pa sooča s strahom, sramom …. ko bo šla s teboj. Velika šola – vendar to je prava vzgoja! Pa srečno!

pa ne poslušaj sedaj moralističnih komentarjev hinavskih mon, ampak raje beri poste, kako okol prinašajo kar se le da, razni bivši in sedanji narkići.

in od vse množice spermijev se ravno največji bedak prebije do cilja, čestitam !

in od vse množice spermijev se ravno največji bedak prebije do cilja, čestitam ![/quote]

no daj mi razloži, zakaj je krast v trgovini nekaj slabega, krast državno blagajno, družbeno premoženje itd. pa nekaj, kar volilci veselo nagrajujejo in ljudi kujejo v zvezde?
vsega se otroci naučijo doma, tako to gre.

in od vse množice spermijev se ravno največji bedak prebije do cilja, čestitam ![/quote]

no daj mi razloži, zakaj je krast v trgovini nekaj slabega, krast državno blagajno, družbeno premoženje itd. pa nekaj, kar volilci veselo nagrajujejo in ljudi kujejo v zvezde?
vsega se otroci naučijo doma, tako to gre.[/quote]

Ne morem verjet, da me obtožiš take zadeve! Nikoli nisem kradla pa tudi mož ne! Od naju se tega ni naučila in res ne vem, kaj imaš od tega, da takole bolano podajaš mnenja. Sploh pa sem prosila za kakšno idejo, kaj naredit da je vzgojno in ne takele neumnosti. Če bi jo to učila, bi bila danes najbrž precej ponosna nase, mar ne!? Bolnik!

jaz pa bi tvojega desca treščil okrog kepe dvakrat. kaj se pa to pravi otroka udarit? So veliko boljše metode da se mu dopove da to ni prav kot pa klofutat.

no daj mi razloži, zakaj je krast v trgovini nekaj slabega, krast državno blagajno, družbeno premoženje itd. pa nekaj, kar volilci veselo nagrajujejo in ljudi kujejo v zvezde?
vsega se otroci naučijo doma, tako to gre.[/quote]

Ne morem verjet, da me obtožiš take zadeve! Nikoli nisem kradla pa tudi mož ne! Od naju se tega ni naučila in res ne vem, kaj imaš od tega, da takole bolano podajaš mnenja. Sploh pa sem prosila za kakšno idejo, kaj naredit da je vzgojno in ne takele neumnosti. Če bi jo to učila, bi bila danes najbrž precej ponosna nase, mar ne!? Bolnik![/quote]

povsem napačno si me razumela. niti slučajno ne mislim, da vidva z možem kradeta, ampak mislim, da sta neumna poštenjaka, ki bosta neumno zatrla hčerin potencial. doma so se krast naučili tisti zgoraj omenjeni.
Torej izbira je tvoja, boš vzgojila bogaboječo novodobno sužnjo, ki bo garala za minimalca, ali boš vzgojila zokico carico.

Na žalost se je tvoj hči samo naučila, da ko bo naslednjič naredila kaj slabega, doma ne sme povedat za nobeno ceno. Pravilen pristop bi bil, da bi ji razložila, zakaj se ne krade in jo v ponedeljek peljala nazaj – kot otroka, ki je naredil napako, ne kot najhujšega kriminalca.
Tudi jaz sem namreč kot otrok kradla – bila tepena, ko so me dobili. Pa s tem nisem nehala krasti, samo bolj previdna sem bila. Pogovoril se pa o tem z mani nihče ne. Samo grozna in najslabša hčerka sem bila, pa kakšno razočaranje.
Pa mi danes nič ne manjka, se smatram za poštenega človeka in na to nisem ponosna. Veliko otrok gre skozi te faze.

Priznam da je tudi mene šokiralo, je pa kot sem napisala to naredil prvič. Pa tudi vem zakaj, ker sva bila oba vzgojena v človeka s precej visokimi moralnimi standardi. Da pa najin otrok krade, je bil pa za oba velikanski šok! Res je hči precej samosvoja in muhasta, zato pa je bila to le kaplja čez rob. Razočarana sva, ja res sva. Klofuta je bila pa refleksna, pa ga ne zagovarjam. Vsako muho ven nese, hči jih pa ni dobila zares praktično nikoli. Jo jest prej za uhelj potegnem, mož nikdar! Zato mu tokrat dam prav, saj vsi vemo zakaj!

Priznam da je tudi mene šokiralo, je pa kot sem napisala to naredil prvič. Pa tudi vem zakaj, ker sva bila oba vzgojena v človeka s precej visokimi moralnimi standardi. Da pa najin otrok krade, je bil pa za oba velikanski šok! Res je hči precej samosvoja in muhasta, zato pa je bila to le kaplja čez rob. Razočarana sva, ja res sva. Klofuta je bila pa refleksna, pa ga ne zagovarjam. Vsako muho ven nese, hči jih pa ni dobila zares praktično nikoli. Jo jest prej za uhelj potegnem, mož nikdar! Zato mu tokrat dam prav, saj vsi vemo zakaj![/quote]

O, super, za uhelj. To ni pa nič? Ja, saj so imeli tudi pri meni tako vzgojo, zato nismo imeli nobenega odnosa. So izvedeli nekaj slabega, pok. Pa zaupaj takim staršem in si bodi blizu z njimi. Nekoga, ki ga imaš rad, ne tepeš in ne vlečeš za uho. Okej, se sproži roka, ampak da ga ti še zagovarjaš? In ob tem priznavaš, da tudi ti izvajaš nasilje nad njo? Nič čudnega, da je punca muhasta ob takih starših. A se tako rešuje probleme?? V tem stoletju?


No glej, to sem želela slišat, ker vem da je potebno v takih situacijah pravilno odreagirat. Imamo namen zadevo pametno speljat do te faze, da iz tega potegnemo ven vzgojni smisel. Šok je bil- defenitivno. Želim pa si, da bi se ona iz tega naučila le to, da je ravnala nespametno in kraje ne bo ponovila nikdar več! Hvala, sedaj vem. Pa vendarle me zanima, ali morda ravnanje v smislu “ne delati cirkusa iz tega” ne pomeni: “…yess ratalo je, zadevo lahko ponovim, saj ni bil nihče hud!”

Tukaj imaš kontakt in vprašaj strokovnjake !!! http://www.scoms-lj.si/


No glej, to sem želela slišat, ker vem da je potebno v takih situacijah pravilno odreagirat. Imamo namen zadevo pametno speljat do te faze, da iz tega potegnemo ven vzgojni smisel. Šok je bil- defenitivno. Želim pa si, da bi se ona iz tega naučila le to, da je ravnala nespametno in kraje ne bo ponovila nikdar več! Hvala, sedaj vem. Pa vendarle me zanima, ali morda ravnanje v smislu “ne delati cirkusa iz tega” ne pomeni: “…yess ratalo je, zadevo lahko ponovim, saj ni bil nihče hud!”[/quote]

!!! Napaka. To, da je nekdo hud, ni razlog, da zadeve ne ponoviš. Edini razlog, da ona tega ne bo ponovila, je, da sprejme v sebi, da je bilo to narobe in da je nekomu povzročila krivico in škodo. Pa ne tebi in možu, ampak tistemu, ki mu je kradla. Da jo zdaj obravnavata kot najhujšega kriminalca, ker je ukradla neko brezvezno gumico, bo pa samo omajalo njeno zaupanje v vaju kot v starša. Vse, kar bosta naredila, bi lahko naredila tudi brez tepeža in vcepljanja občutka, da je grozna in najslabša. Meni se vajin otrok smili, res. Ona je trmast in svojeglav otrok, vidva imata ‘visoke moralne standarde’.
Napovedujem, da vama bo v puberteti popolnoma zbezljala in zabredla. Ker doma ne bo imela sogovornika in zaveznika, ampak starša, ki bosta samo ‘globoko razočarana nad njo’.
Pismo rosno, punca ima osem let in se šele uči, kaj je prav in kaj ni, vidva pa od nje pričakujeta da je brezmadežna.

Moj otrok je samo enkrat prisel domov z neko nalepko od cigumija, za katero ni znal pojasniti od kod jo ima.
Je moral sam nazaj v trgovino, placat in povedat kaj je uspicil. Star je bil 8 let.

Od takrat naprej, nikoli vec nismo doma slisali za nobeno krajo ali podobno neumnost.

Pa nehajte ga srat s permisivno vzgojo!

Draga mama, edino pravilo, ki ga v bodoče upoštevaj: takih vprašanj ne postavljaj na MONU. Razlog upam, da ti je jasen zgoraj. Si pa zadeva kar dobro zastavila, tudi klofuta ni bila tako zelo nekaj groznega, kot ti sedaj hočejo nabiti slabo vest. Se pa seveda oba pogovorita z njo, ne le zaradi kraje, temveč tudi zaradi očetove reakcije.

No, zdej pa ti iz mene delaš kriminalca! Halo!? Najboljš, da me zdej še na socialno prijaviš, ker sem bila upravičeno zgrožena nad hčerinim dejanjem! Sej ni noben zganjal terorja nad njo. Nevem od kje ti to!? Punca je pač naredila neumnost in to smo ji tudi dali vedeti. Kaj naj jo sedaj pobožam po glavi in rečem, da je vse ok? Smo se pogovorili in ve, da bo igračo morala vrnit. da je pa mož stegnil roko sem pa tudi povedala, da je bilo čisto refleksno dejanje, ko se zaveš, da otrok naredi nekaj, kar je skregano s tvojo moralno držo. Preberi si še enkrat moj prvi post, da se ne bom ponavljala. Poleg tega iščem rešitev, če nisi opazil/a. Če bi ravnala tako kot me sedaj predstavljaš ti, potem bi jih mala verjetno fasala na celi črti in adakta in pravgotovo ne bi spraševala drugih kaj naj sedaj storim.
Nevem no, očitno sem sedaj hčero že čist zafurala…, eni pa res znate človeka zradirat na celi črti. Hvala vseeno.

Mož je edini normalen v vaši familiji, še premalo jo je. Samo to pomaga, da si zapomni za vse življenje. Pogovori levo desno, skoz eno uho not, skoz drugo ven, jutri že pozabi. Današnja vzgoja s tem pametovanjem in pregovarjanjem ni vredna nič. Zato se tudi rezultati vidijo.

Ne, ne, ne!
Ata je cisto prav odreagiral.
Drzite se dogovora, da deklica vrne igraco v trgovino in konec.
Pogovorili ste se (tako trdis, ane), lekcija je naucena in greste naprej.

Moj otrok je samo enkrat prisel domov z neko nalepko od cigumija, za katero ni znal pojasniti od kod jo ima.
Je moral sam nazaj v trgovino, placat in povedat kaj je uspicil. Star je bil 8 let.

Od takrat naprej, nikoli vec nismo doma slisali za nobeno krajo ali podobno neumnost.

Pa nehajte ga srat s permisivno vzgojo![/quote]

Če si zagovornik trde vzgoje, zakaj ga pa še vi niste klofnili? Ker vam ni padlo na pamet?

Kot rečeno, oče je popolnoma prav odreagiral. Kot si rekla, ni z njegove strani še nikoli bilo bobenih takih posledic njenih dejanj, čeprav je po tvojih besedah dokaj samosvoj otrok. In verjemi, če starš naredi nekaj, kar je popolnoma izven njegovega normalnega obnašanja, je za otroka to dovolj velik pokazatelj, da ga je res ušpičil.
Vsekakor pa vrnite zadevo v trgovino, še prej pa poskušajta izvedeti, ali si to res želi, ali je pač že morda šlo za merjenje poguma med otroci. Je že v tek letih, ko se drug drugega izzivajo, kaj si kdo upa in če je šlo zato, naj samo vrne zadevo, sama. Bo dovolj velika šola, ko se bo morala soočiti s prodajalko. Če pa si je tega želela, pa spet nesite nazaj, vendar naj tokrat predmet kupi. Domnevam, da jo pri tek letih že učite vrednosti denarja in ga najbrž že ima kaj svojega, če drugega ne od kakšnih daril, babic, dedkov in podobno.
Kar je storila, ni hudo, ker je to stopnja v odraščanju otroka, je pa za vaju seveda šok. Rešite to, tudi vidva si nikar preveč ne jemljita k srcu. V ponedeljek to zaključite in ni treba, da je spet na sporedu (razen če bo kasneje spet kaj ukradla, ampak to bo potem druga zgodba). Vaju čaka še vse sorte izzivov in upam, da jih uspešno rešite, da bo odrasla v super in zadovoljno punco, kljub takšnim in podobnim zdrsom na poti 🙂

http://5.mshcdn.com/wp-content/uploads/2012/10/felix-jump-640-watermark-640.gif

Hvala, Soncka! Zdaj mi je lažje pri srcu.

Moj otrok je samo enkrat prisel domov z neko nalepko od cigumija, za katero ni znal pojasniti od kod jo ima.
Je moral sam nazaj v trgovino, placat in povedat kaj je uspicil. Star je bil 8 let.

Od takrat naprej, nikoli vec nismo doma slisali za nobeno krajo ali podobno neumnost.

Pa nehajte ga srat s permisivno vzgojo![/quote]

Če si zagovornik trde vzgoje, zakaj ga pa še vi niste klofnili? Ker vam ni padlo na pamet?[/quote]

Ne, taktat klofuta NI BILA POTREBNA. Sva se vse zmenila cisto na miren nacin, vsaj z moje strani; pri otroku je bil jok in stok, ker je moral v trgovino SAM urediti zadevo, ki sem jo naslednji dan preveril pri prodajalki.
Sem pa otroka namahal cez gofljo leto dni za tem incidentom, ker me je gledal v oci in se lagal. Od takrat dalje je vedno sam povedal kaj je uspicil.

New Report

Close