Najdi forum

Najem

V Ljubljani živim v najeti sobi v hiši v kateri lastnik ne živi. Celotna hiša se oddaja. V nadstropju kjer živim je 6 sob, oddane pa so le 3. Še tri so prazne. Sicer se to dogaja že več časa a ker sem zelo malo doma me ni motilo. Večkrat smo s sostanovalkami prišle domov in našle recimo v kuhinji dvignjene rolete ali odprta vrata vseh praznih sob. Sicer to ni nič takega. Vendar oskrbnik redno vozi ljudi na oglede sob. Mene to ne moti, zanima pa me, ali lahko od njega zahtevam, da nas obvesti, kdaj bo vozil ljudi na oglede ker mi je neprijetno da se po hiši v naši odsotnosti sprehajajo tuji ljudje. Vem da si morajo sobe ogledati pa vendar me je zmotilo ko sem nekoč našla odprta vhodna vrata in sprehajanje ljudi po hiši. Ali lahko zahtevam naj nas vsaj obvesti kdaj pride?

Pa tudi dvakrat se je že zgodilo, da je sostanovalka prišla domov in brez kakršnekoli napovedi našla delavce ki so po hiši preurejali. Ne vem, nevljudno se mi zdi, da nismo niti toliko vredni da bi nas obvestili da nekdo pride.

Mislim, da ne bo šlo. Če bi kaj delal v tvojii sobi, bi moral najaviti. Ti si samo najemnica sobe. Če pa najdete še najemnike za ostale sobe, potem pa podpišete skupno pogodbo o najemu celotne hiše- bi bilo pa drugače.
Tako pa ima on kot lastnik neomejen vstop v ostale neoddane sobe.

Zakaj res bi moral tebe obvestiti, če bo pripeljal bodočnega najemnika na ogled sobe? Saj ne bo razkazoval sobe, ki si jo najela ti!
Zdaj pa še eno vprašanje: meni se zdi normalno, da so rolete čez dan dvignjene. Tebi ne? Predvidevam, da kuhinjo uporabljaš tudi ti. Zakaj jih ne dvigneš, oz. te celo moti, če jih dvigne kdo drug?
Sprašujem zato, ker dostikrat opažam, da ste najemniki najraje v temi, oz. imate cel dan prižgano luč.
Zakaj? Je to kakšne vrste preganjavica, strah pred zunanjim svetom ali kaj?

nova
Uredništvo priporoča

Saj me ni treba napadati če nekaj lepo vprašam. V stanovanju kjer živim pa lahko imam tudi celo leto spuščene rolete in prižgano luč, stroškov ne plačuje lastnik!

Zakaj imamo čez dan ko nas ni doma spuščene rolete? Ker smo v pritličju in nam ni prijetno da se vse vidi noter.

Seveda si ne ogleduje moje sobe, ni nam pa prijetno, da vsi hodijo po skupnih prostorih, kjer imamo tudi svoje stvari. Sicer me ne moti če pridejo, vendar sem takrat našla vse odprto, ljudje so si ogledovali hišo, on je bil pa pred hišo in telefoniral. A vam je tudi všeč če bi kar nekoga tako našli doma brez vsakega nadzora?

Če plačuješ tudi souporabo kuhinje in kopalnice potem te mora lastnik vsekakor obvestiti.

Seveda imam v pogodbi napisano da imam souporabo skupnih prostorov, kuhinje in sanitarij. Zato se mi zdi včasih zamalo ker bi pa le lahko recimo včasih povedal da pride in vozi ljudi na oglede. Saj vem da jih ne bo peljal v mojo sobo ampak saj imam tudi po kopalnici in kuhinji svoje stvari in mi ni prijetno če nekdo brska po njih.

Hvala za prijazen odgovor

Čeprav razumem imaš najeto sobo in ne cele hiše. Glede uporabe skupnih prostorov je pa tako, da tam ne bi smeli puščat svojih stvari. Svoje stvari imaš v sobi, v skupen prostor pa jih po potrebi prineseš in odneseš. Drugače bo kmalu ta skupen prostor podoben skladišču.

Glede rolet. Seveda imaš lahko zaprte, kakor ti je drago. Ampak je čudno. Zelo čudno. Zunaj sije sonce, ti imaš pa rolete zaprte in prižgano luč. Za moje pojme ima takšen človek neko motnjo.

Soba je v pritličju, ok. Zaves pa nimate? Če imate zavese, se nič ne vidi noter.

Ti pa povem iz prve roke. Ko pride nekdo na ogled, pač pride, lastnik res ne more planirati ogleda glede na urnik ostalih najemnikov. Ker enkrat bo doma eden, drugič drugi… vsi pa nikoli.

No, kakorkoli, mislim,da je tvoja zahteva po obvestilu, neupravičena.

Pa lepo vas prosim, seveda imamo v kuhinji in kopalnici, ki se smatrata kot skupni prostor vsak svoje stvari. Ali naj si nesem mikrovalovno v sobo??

Glede rolet ni treba skrbet ker se domov vračam šele zvečer in sonca takrat ni več 🙂 SIcer pa sse mi res smilijo ljudje ki se ukvarjajo s tem kdo ima dvignjene rolete in kdo ne 🙂 Zaves nimamo, lastnik jih ne želi namestiti, ostali pa se za to tudi nismo odločili.

Hvala za odgovor

Halo, kaj vam je. Tudi, če si najemnik se lastnik ne more kar tako sprehajat in razkazovat polne sobe. Vsekakor te mora obvestiti v naprej kaj namerava tudi glede del. Ja kakšno pa imate medsebojno pogodbo ali pa mu na črno plačujete in ste brez zaščite.

A mikrovalovna pečica je tvoja? Uporabljate pa jo vsi? Ali je prinesel vsak svojo?
Kakorkoli, ne mislim se prepirati s teboj, dosegla pa ne boš nič, verjemi mi. Očitno spadaš med najemnike, ki mislijo, da so gospodje.
Iskreno? Meni se smilijo najemniki, večni najemniki…

Pa seveda smo najemniki gospodje saj plačujemo najemnino. Ja za Slovenijo je res tipično da bi se morali lastnikom še klanjati ker nam delajo usluge in prositi če lahko plačujemo višjo najemnino 🙂

Najemnica, ne upoštevaj teh psihotov, ker nimajo pojma. Sploh ne vem, kaj so se vpičili v rolete, ki nimajo nobene veze tukaj. Če ti plačuješ najemnino za nek prostor, je ta prostor praktično tvoj. Ta razmerja ureja mislim, da obligacijski zakon. Poišči na netu in si natančno preberi, kako je s tem in kaj točno določa zakon glede souporabe in vrzi to lastniku pod nos.

Najemniki ste gospodje. Prav. Kaj so pa najemodajalci? Pa da slišimo!
Plačujete najemnino, :), normalno, da plačujete, če nimate svojega stanovanja. Drugače pa, klanjati se ni treba, da pa pozdraviš, je pa že prav. Ali pričakuješ obratno?

p.s. plačuješ najemnino zato, da imaš streho nad glavo in ne zato, da postaneš gospod 🙂
Do gospoda ti manjka še dosti…

Ti si pa res ena tečna babnca. In kaj če nekdo pride na ogled sobe in v skupni sobi vidi tvojo mikrovalovno in v skupni kopalnici tvojo kremo?? Ti je kdaj že kaj manjkalo??? Obnašaš se tako kot ribnčani, se ne bi čudila, če bi bila ribničanka.

A bi mogoče šlo brez žalitev? Saj ji nihče ne oporeka, soba za katero plačuje, je praktično njena. Se strinjam. Lastnik ne more kar tako vstopati v “njeno” sobo, lahko pa brez težav brez njene vednosti razkazuje ostale proste sobe. To se pa nje niti najmanj ne tiče.
Glede rolet, nisem se vpičila vanje, sem samo prijazno vprašala, ker pač opažam, da je večina najemnikov rada v temi. :)))
Res je, ona lahko lastniku zakon vrže pod nos, on pa lahko njo vrže pred vrata :p

Ne skrbi, pred vrata me ne bo vrgel ker se grozno boji da mu kdo odide ker že pol leta neuspešno oddaja sobe :9

Ste pa tudi hecni s tem, da se v skupnih prostorih nima svojih stvari. A naj rolico wc papirja vsakič sabo vazme, ko gre na wc, pa brisačo in milo tudi? Sem večkrat živela skupaj z ostalimi, in smo imeli v skupnih prostorih dogovorjeno, da je imel vsak svojo omarico oz. polico, in je pač tam hranil osebne stvari.
Ali pa kako naj ima mleko v svoji sobi, ne pa v skupni kuhinji v hladilniku.

A bi mogoče šlo brez žalitev? Saj ji nihče ne oporeka, soba za katero plačuje, je praktično njena. Se strinjam. Lastnik ne more kar tako vstopati v “njeno” sobo, lahko pa brez težav brez njene vednosti razkazuje ostale proste sobe. To se pa nje niti najmanj ne tiče.
Glede rolet, nisem se vpičila vanje, sem samo prijazno vprašala, ker pač opažam, da je večina najemnikov rada v temi. :)))
Res je, ona lahko lastniku zakon vrže pod nos, on pa lahko njo vrže pred vrata :p[/quote]

Ne, ne more kar tako vstopati v prostore, za katere ona plačuje najemnino. In ona plačuje najemnino za sobo in souporabo ostalih prostorov. Saj mislim, da ne gre za to, da jo moti, da nekdo vidi mikrovalovko, ampak, da lastnik najemnikov ne obvesti, da bo pripeljal oglede. A je to tako težko razumet, da ljudi to pač moti, če nekdo nenajavljen hodi po njihovem stanovanju? Pa sama nisem najemnica, imam svoje stanovanje, ampak tole se mi pa enostavno ne zdi prav.

Hvala za razumevajoč odgovor.

Kaj vse ne prebereš. A vas pa ne bi nič motilo, če bi se tuji ljudje sprehajali po vaši dnevni?? Svašta, res.
Meni se zdi to nedopustno.
Mogoče bi pa lahko s sostanovalkami razmislile o najemu kakšnega stanovanja? boste imele mir!

To ti misliš, zato ti je pa v glavo stopilo.

A bi mogoče šlo brez žalitev? Saj ji nihče ne oporeka, soba za katero plačuje, je praktično njena. Se strinjam. Lastnik ne more kar tako vstopati v “njeno” sobo, lahko pa brez težav brez njene vednosti razkazuje ostale proste sobe. To se pa nje niti najmanj ne tiče.
Glede rolet, nisem se vpičila vanje, sem samo prijazno vprašala, ker pač opažam, da je večina najemnikov rada v temi. :)))
Res je, ona lahko lastniku zakon vrže pod nos, on pa lahko njo vrže pred vrata :p[/quote]

Ne, ne more kar tako vstopati v prostore, za katere ona plačuje najemnino. In ona plačuje najemnino za sobo in souporabo ostalih prostorov. Saj mislim, da ne gre za to, da jo moti, da nekdo vidi mikrovalovko, ampak, da lastnik najemnikov ne obvesti, da bo pripeljal oglede. A je to tako težko razumet, da ljudi to pač moti, če nekdo nenajavljen hodi po njihovem stanovanju? Pa sama nisem najemnica, imam svoje stanovanje, ampak tole se mi pa enostavno ne zdi prav.[/quote]

Prvič, stanovanje ni njeno. Je samo “izposojeno”. Drugič, kaj bo drugače, če ji bo lastnik povedal, danes ob tej in tej uri imam ogled. Kaj bo naredila? Bo vzela dopust in čakala novega najemnika, ki ga potem mogoče sploh ne bo?
Drugič, v skupnih prostorih ne bi smela imeti svojih stvari. Če jih ima, je pa to njen problem. No, sama že ne bi hotela imeti npr. zobne krtačke na wc, kjer bi se zraven iztrebljal nek tujec 🙂 Ti pa kakor želiš.
Mislim, da v tem primeru ne gre za nič drugega, kot da je tej najemnici vse skupaj stopilo v glavo, ker ona je gospa, kot je zgoraj napisala, ker ona plačuje najemnino. Smešno…
In ne, ni težko oddati sobe, govorim iz lastnih izkušenj, tako da, dragi najemniki, pamet v roke…

Ne, ne more kar tako vstopati v prostore, za katere ona plačuje najemnino. In ona plačuje najemnino za sobo in souporabo ostalih prostorov. Saj mislim, da ne gre za to, da jo moti, da nekdo vidi mikrovalovko, ampak, da lastnik najemnikov ne obvesti, da bo pripeljal oglede. A je to tako težko razumet, da ljudi to pač moti, če nekdo nenajavljen hodi po njihovem stanovanju? Pa sama nisem najemnica, imam svoje stanovanje, ampak tole se mi pa enostavno ne zdi prav.[/quote]

Prvič, stanovanje ni njeno. Je samo “izposojeno”. Drugič, kaj bo drugače, če ji bo lastnik povedal, danes ob tej in tej uri imam ogled. Kaj bo naredila? Bo vzela dopust in čakala novega najemnika, ki ga potem mogoče sploh ne bo?
Drugič, v skupnih prostorih ne bi smela imeti svojih stvari. Če jih ima, je pa to njen problem. No, sama že ne bi hotela imeti npr. zobne krtačke na wc, kjer bi se zraven iztrebljal nek tujec 🙂 Ti pa kakor želiš.
Mislim, da v tem primeru ne gre za nič drugega, kot da je tej najemnici vse skupaj stopilo v glavo, ker ona je gospa, kot je zgoraj napisala, ker ona plačuje najemnino. Smešno…
In ne, ni težko oddati sobe, govorim iz lastnih izkušenj, tako da, dragi najemniki, pamet v roke…[/quote]

Pa kaj je s tabo narobe? Ne smeš imeti stvari v skupnih prostorih? A si mogoče kdo svojo posodo hrani v sobi in jo nese v kuhinjo samo kadar kuha? Lepo te prosim a kdo to res počne? Potemtakem bi bil hladilnik v kuhinji brez potrebe ker itak je v skupnem prostoru in se tam ne sme imeti nič. Res neverjetne stvari prebereš tu gor…

Ni težko oddati dobrih sob. To se strinjam. Težko je oddati luknje, to pa res…

Ne, ne more kar tako vstopati v prostore, za katere ona plačuje najemnino. In ona plačuje najemnino za sobo in souporabo ostalih prostorov. Saj mislim, da ne gre za to, da jo moti, da nekdo vidi mikrovalovko, ampak, da lastnik najemnikov ne obvesti, da bo pripeljal oglede. A je to tako težko razumet, da ljudi to pač moti, če nekdo nenajavljen hodi po njihovem stanovanju? Pa sama nisem najemnica, imam svoje stanovanje, ampak tole se mi pa enostavno ne zdi prav.[/quote]

Prvič, stanovanje ni njeno. Je samo “izposojeno”. Drugič, kaj bo drugače, če ji bo lastnik povedal, danes ob tej in tej uri imam ogled. Kaj bo naredila? Bo vzela dopust in čakala novega najemnika, ki ga potem mogoče sploh ne bo?
Drugič, v skupnih prostorih ne bi smela imeti svojih stvari. Če jih ima, je pa to njen problem. No, sama že ne bi hotela imeti npr. zobne krtačke na wc, kjer bi se zraven iztrebljal nek tujec 🙂 Ti pa kakor želiš.
Mislim, da v tem primeru ne gre za nič drugega, kot da je tej najemnici vse skupaj stopilo v glavo, ker ona je gospa, kot je zgoraj napisala, ker ona plačuje najemnino. Smešno…
In ne, ni težko oddati sobe, govorim iz lastnih izkušenj, tako da, dragi najemniki, pamet v roke…[/quote]

Slabo poznaš zakonodajo. Če vzameš nepremičnino v najem, je za tisti čas, ko plačuješ najemnino praktično tvoja in lastnik ne more uletavat kadar se njemu zljubi. Poišči si na netu zakonske člene o tem, meni se ne da zate iskat in se poduči, da ne boš tako nerazgledana. Tudi glede tega, zakaj ni ok iz čisto človeškega vidika, da lastnik ne najavi, da bodo po “tvojem” stanovanju šarili neki tuji ljudje ti nima smisla karkoli razlagat, ker si enostavno pretupa, da bi dojela nekatere stvari.

Ne, ni njena. Če bi bila njena, jo lahko tudi uniči, zakuri, karkoli. A misliš, da lahko? No, tu se krepko motiš. Glede razgledanosti pa ne bi, še ena, ki ne zna napisati posta brez žalitev.
Da te bo malo pičilo, oddajam sobe in stanovanja verjetno več časa kot si ti na svetu :)))
PRETUPA, prosim za prevod, sama namreč govoriš slovensko. Pa ti? Si Bosanka? Očitno!
Bi ti rada povedala nekaj krepkih, pa se ne mislim spuščati na tvoj nivo.

Ivana35, seveda lahko ima svoje stvari v skupnih prostorih. Ampak potem se ne sme pritoževati, če jih drugi gledajo, prav tako ne, če ji kaj zmanjka.

Da bo pa lastnik prosil najemnika za dovoljenje, kdaj lahko pripelje potencialnega najemnika na ogled, ha ha ha, ta je pa bosa. Resnično….

Mislim, najemnikov je dovolj, tako da je v bistvu lastnik tisti, ki izbira, in če naletiš oz. nepravilno oceniš tečko kot je avtorica, potem pač adijo… prihaja drugi….

Sladke sanje!

New Report

Close