Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Dojenje trojčkov in kako povečati količino mleka

Dojenje trojčkov in kako povečati količino mleka

Pozdravljeni,

Pred dobrimi 5 meseci sem postala ponosna mamica trojčic. Rojene so bile v 34. tednu s CR, vse tri zdrave, brez inkubatorja, po 8 dneh so nas spustili domov.
Zaradi nizke porodne teže so jim v porodnišnici takoj dali stekleničko, jaz pa sem tudi začela s črpanjem. Na začetku je bilo le nekaj kapljic, potem sem tudi s pomočjo Tametila uspela nekako povečati količino mleka, tako da je bilo dovolj vsaj za eno (kar sem potem seveda pravično razdelila). Po prihodu domov sem začela tudi z dojenjem in vse tri so dokaj lepo vlekle, tako da sem potem nekaj časa kombinirala dojenje, stekleničko, črpanje…
Zadnja dva meseca punce spijo celo noč in od takrat prakticiram tako: zjutraj (ko se nabere malo več mleka) podojim dve, čez dan vsak obrok eno, zvečer pa vsem trem dam AM in si mleko načrpam. Imajo 5 obrokov dnevno (odkar kar uspešno uvajamo gosto hrano, po tem obroku tudi dojim dve ali kar vse tri po malem, saj se nekaj najejo že od zelenjave).
Zvečer črpam z ročno Aventovo črpalko in količine se kar precej razlikujejo. Včasih mi je uspelo načrpat tudi že 160ml, zadnje dni pa komaj okrog 90ml. Redko imam sploh občutek napetih dojk, razen zjutraj malo. Dojke imam tudi sicer zelo majhne. Trudim se, da veliko pijem in dovolj jem, in da si tudi čez dan vzamem kake pol ure za sedenje na kavču. Je pa res vedno bolj akcija, saj so veliko zbujene čez dan…
Rada bi še naprej dojila, vendar se bojim, da jim taka količina ne zadošča (kadar imajo obrok po steklenički, spijejo 150-180ml). Včasih se tudi zgodi, da je tista, ki se doji, prej lačna.
Je možno, da mleko kljub vsem ukrepom kar izgine? Kaj še lahko storim, da bi povečala količino?
Pa še to, ali tudi s tako majhno količino materinega mleka (1/3 ali še manj) lahko vplivam na odpornost dojenčkov?

Čestitke ob rojstvu in dojenju trojčic!

Zelo lepo ste si organizirali živlejnje v prvih mesecih, deklica pa so vam pomagale in lepo vlekle na dojki. Zadnja dva meseca zjutraj dojite dve, čez dan se zvrstijo ena po ena, večer pa si iztisnete mleko in deklice dobijo dodatek. Zdaj že uvajate gosto hrano, kar je vsekakor smiselno, da čim prej opustite prilagojeno mleko, če bo to mogoče, in uvedete drugo, manj industrijsko procesirano hrano. Zelo smiselno je, da jim po gosti hrani vsem trem ponujate še dojenje. Enkrat je ena zadnja, drugič pa druga, tako bodo vse dobivale vaše mleko.

Mleka se tvori toliko, kot da deklice popijejo in še nekaj več, ne more kar izginiti, tam je kljub občutku nenapetih dojk, saj se tvori v notranjosti in ga nujno ne čutite.

Menite, da bi bilo možno kak dan, ko je slabo vreme in ste pretežno doma in imate več pomoči, sitmulirati dojke tako, da simulirate poskok v rasti pri deklicah oz. ustvarite povečano povpraševanje? Tedaj bo morda povsem podrt urnik, običajno bi to delali 1-2 dni, je pa to najboljši in včasih edini mehanizem, da se tvorba mleka dvigne na višjo raven. Nekatere mamice to delajo tudi 3-4 dni ali ves teden, če imajo to možnost. To bi pomenilo, da deklicam gosto hrano popnujate enako kot prej, tudi dodatek v podobni količini, dojenje pa bistveno povečate, prek celega dneva dojite tako rekoč kar naprej, ko zmorete in ko je stvar seveda izvedljiva. Tvroba mleka se namreč povečuje predvsem zaradi poveča frekvence – števila podojev, tudi če se otrok doji krajši čas. Dojke dobijo tako signal, naj mleko tvorojo hitreje in več. Čakanje na mleko, na napete dojke, po drugi strani dojkam daje signal, naj se mleko tvori počasneje in v manjši količini. Podoben sistem nekatere mamice uporabijo pri črpanju, je pa to pogosto teže povečati število črpanj prek celega dneva, saj dojenček (posebej pa trije) veliko laže sprožijo izcejalni refleks. Nikakor ni narobe, če se druga deklica doji, 10min po tem, ko se je prva dolgo dojila, ali da se tretja doji, lahko na obeh dojkah, le kratek čas po tem, ko sta se dojili prva in druga. Čre preprosto za število podojev, pa tudi za čas dojenja, pri tem spodbuja tvorbo mleka tudi dojenje za cartanje, umirjanje, uspavanje, tolažbo, tudi če otrok ne pije zelo aktivno.

Vaša situacija je sicer precej drugačna, vendar pa so osnovni principi opisani tukaj in veljajo tudi pri trojčkih. Relaktacija in stimulacija materinega mleka: http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=257&t=248

Da, tudi z manjšo količino vplivate na imunski sistem, celo več, kadar se tvorba mleka zamnjšuje ob uvajanju goste hrane, se dokazano poveča koncentracija nekaterih bistvenih imunskih snovi, da ne bi bili dojenčki prikrajšani. Dojenje je podpora imunskega sistema do zadnjega dne, ko se otrok doji, tudi če je to po nekaj letih, v prvem letu pa je ta vpliv seveda še zelo intenziven. Tudi 1dl mleka igra pomembno vlogo razvojno, prehransko in imunsko.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni,

Hvala za napisane nasvete, upoštevala sem jih in res poskusila dva dni čim bolj pogosto pristavljati punce, pa še kakšno črpanje vmes… Sprva se mi je zdelo, da ni nobenega efekta, zdaj po nekaj dneh pa spet malo več načrpam zvečer (čez dan nič ne črpam, samo dojim, tako da imam tole večerno črpanje za nekakšno “merilo”). Prej sem načrpala 90ml, zdaj okrog 120ml. Čeprav po steklenički popijejo že po 180ml, se tudi po dojenju (predvidevam, da popijejo manj) nič ne pritožujejo, da so še lačne… Tako da bom vztrajala naprej in vsem poskusila dati čim več svojega mleka. Zaenkrat so res, razen zamašenih noskov, kar zdrave, vročine še niso imele. Upam, da tako tudi ostane… 🙂
Zanima pa me še nekaj v zvezi z uvajanjem goste hrane. Zdaj že kar uspešno jejo (zaenkrat še vedno en obrok, ker je to še vedno kar packarija in se meni ne ljubi večkrat na dan, ampak vedno lepše jejo, tako da bomo počasi začeli še s kakšnim obrokom). Do sedaj sem jim dala že razne vrste zelenjave in nekaj sadja, včasih kašice zgostim z riževo instant kašico (Milupa). Ker so stare že pol leta, bi jim rada ponudila tudi kaj več, na primer meso, in pa kakšne druge žitarice (polenta, pšenični zdrob…). Zanima me, kdaj lahko za kuhanje začnem uporabljati kravje mleko, ali moram zdrob skuhati na aptamilu? Kaj drugega bi bilo še primerno za uvajanje glutena, razen spet instant kašic, s katerimi ne bi rada pretiravala?

Hvala in lep pozdrav!

New Report

Close