Najdi forum

Razlaga izvida MR LS hrbtenice

Spoštovani,

Prosim vas za laično interpretacijo izvida, ki se glasi takole:

Sekvence: T1, T2 in T2 fatsat v sagitalni in T2 TSE v aksialni ravnini:
Težiščnica je pomaknjena navzpred.
V telesu vretenca je okrogla, 12mm široka lezija vodnega signala – hemangiom.
Izsušen iv disk L4/L5, na tem nivoju je disk cirkumeferenčno protrudiran, v posteriornem spodnjem centralnem delu anulusa je manjše (2mm) področje hiperintenzivnega signala – fisura anulusa.
Iv foramna sta na tem nivoju nekoliko, a ne bistveno, zožena. Ostali iv foramni so primerno široki.
Spinalni kanal ni zožen.
Signal iz hrbtenjače je primeren.

Hvala, lp Irena

Spoštovana,

v izvidu opisujejo 12. mm širok okrogel žilni tumorček (hemangiom) v telesu vretenca (ne vem katerega?) in okvarjeno medvretenčno ploščico med 4. in 5. ledvenim vretencem, ki se boči navzad, vendar ne pritiska na živce.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zahvaljujem se za tako hiter odgovor.
Predvidevam, da gre vse v sklopu degenerativnega stanja. Sicer sem že po operaciji obeh ramen, kjer so mi odstranjevali kalcinirajoče naplastitve in primerno oskrbeli poškodovane natrgane mišice….
Težave so tudi z drugimi sklepi (kolki-tudi potrjena displazija kolkov, desno zapestje, desni gleženj, desno koleno). Težave se kažejo v bolečini, okorelosti, mrtvičenju-zlasti rok. Šlo naj bi za primarno osteoartrozo.
Do nedavna sem bila rekreativka, s tem skušam nadaljevati še naprej v najboljši meri. Edino tek sem zelo omejila, ker mi povzroča preveč bolečih težav. Redno telovadim vsak dan, rada grem v hribe, letos bom skušala znova stopit na smučke, kolesarim…
Želim si samo, da ne bi šlo stanje tako expresno navzdol kot se mi odvija v zadnjem letu.
Lepo bodite, Irena

Spoštovana,

prosim. Vsekako priporočam, da ste čimbolj aktivna, vendar le v mejah, ki vam ne povzročajo bolečin. Odsvetujem predvsem sunkovite (tek, skoke, hojo navzdol), pa tudi velike obremenitve (dvigovanje in prenašanje bremen).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.

Tudi jaz bi Vas prosila za razlago izvida:

Opravimo T1, T2 in T2 spair poudarjene sekvence v sagitalni ravnini in T2 TSE v aksialni ravnini na nivojih od L2-S1.
I.v. disk na nivoju L5-S1 ima v dorzalnem delu nakazano znižan signal- začetna izsušenost. Signal iz kostnine in ostalih medvretenčnih ploščic je na vseh prikazanih sekvencah primeren. Na nivoju L5-S1 je i.v. disk nekoliko cirkumferentno izbočen, brez utesnitve duralne vreče. I.v. foramna sta normalno široka.
Na ostalih nivojih so spinalni kanal in i.v. foramni normalno široki.

Zahvaljujem se za odgovor in lep pozdrav!
Tina

Spoštovana,

opisujejo izsušenost in rahlo izbočenost medvretenčne ploščice med 5. ledvenim vretencem in križnico, ki pa ne pritiska na živčne korenine. Posledica je slabše blaženje obremenitev. Dolgoročno odsvetujem sunkovite (hojo navzdol tek, skoke) in velike obremenitve (prenašanje bremen – telesna teža?).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, prosim za razlago izvina in sicer:

preiskava pokaže začetne degenerativne spremembe vratne hrbtenice v smislu spondiloze na vseh segmentih. Spondioloartroza kot hondroza predvsem med segmenti C3-C6. Na višini segmenta C4-C5 je v dorzalnem delu medule videti nakazano ovalno cca. 2 cm do 5 mm siroko hiperintenzivno področje. Sprememba ni prepročljiva, lahko bi šlo tudi za artefakt.

Hvala v naprej in lep pozdrav!

Spoštovani,
že kakšno leto dni imam težave s hrbtenico in sicer me ob hoji grozno bolijo kolki, vmes sem imela tudi išijas. Težave se stopnjujejo tako da tudi težko sedim, prisotne so stalne bolečine.
RTG mi je pokazal na LSH začetno povdarjeno fiziološko lordozo. Diskretno je začetno zožen v lateralnem delu iv. prostor med vretencoma L4/L5. Slikano je bilo tudi koleno, ki me ves čas boli: v centralnem delu lateralnega kondila vidna ovalne oblike sklerozacija velikosti 1cm x 0,38 cm – inzula kompakta? Obenem me boli tudi prehod kostnega v hrustančni del rebernega loka v smislu hondritisa. Krvna slika pokaže pomanjkanje železa in vitamina D.
Potem sem šla še na magnetno resonanco in pravkar dobila izvid za razlago katerega vas prosim (niso pa mi pregledali kolena).
MR lumbo – sakralne hrbtenice:
Lumbalna hrbtenica ima zdravnano lordozo. Schmorlova hernija v spodnji krovni plošči Th 12. Lumbalni diskusi imajo še ohranjeno višino in konturo; signal iz diskusov je le blago T” hipointenzivno spremenjen.
MR Sakroilikalnih sklepov:
V spongioi obeh iliumov je videti fokalne spremembe signala, ki kažejo na angiolipome v desnem in levem iliumu.
Kaj vse to pomeni? Se kljub bolečinah lahko gibam oz. kako si lahko pomagam.
Hvala lepa za vaš odgovor,
Ana

Spoštovani,

v izvidu MR niso navedli kirurško pomembnih prememb (obolenj, ki bi zahtevala operativno zdravljenje).

Priporočam, da se z vprašanjem obrnete na fiziatra ali fizioterapevta (na voljo je tudi forum ARTHRON – fizioterapija).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni, lepo vas prosim za razlago CT izvida.
Bolečine so neznosne. Sedaj grem v IK, ker 8 ur enostavno ne zdržim v službi, že od tela 2006 imam napoteno na IK, vendar jaz sem želela delati, čim bolje in utvariti kariero, pred letom dni pa se je vse “podrlo”

Stanje po operaciji anavrizmalne kostne cite v korpusu in pars lateralis sakruma levo.

Znaki degeneracije i.v. diskusa L5-S1.
Izrazita spodilatroza v isti višini predvsem na levi strani.
Na korpusu L5 ter S1 so v mediani ravnini ter levo posterolateralno vidni robni osteofiti, ki merijo do približno 5mm, utesnjujejo sosednji del terminalne vreče ter komprimirajo korenino na levi strani.
I.v. foramen v višini L5-S1 levo zožen.
Korenina na kontralateralni strani se ne defirencija jasno-verjetno okolne adhezije.
V korpusu sakruma ter pars lateralis na levi strani je vidno večje število manjših arealov osteolize, ki so od okolice dokaj jasno omejeni z sklerotičnim robom.
Ni znakov destrukcije korteksa ter širjenja procesa v okolico.
Omenjena poročja so na T2 povdarjenih SE slikah na MRI hiperintenzivna- le to govori v prid še vedno prisotnih elementov anavrizmalne kostne ciste.

hvala lepa

Spoštovana,

v CT? (glede na vsebino menim, da gre za MR) izvidu navajajo kostne izrastke na zadnjem-levem delu teles 5. ledvenega in 1. križničnega vretenca, ki pritiskajo živčno korenino, tudi korenine na drugi strani ne vidijo (lahko posledica brazgotin). Opisujejo še tudi ostanek kostne ciste, ki pa se ne širi v okolico.

Priporočam obisk nevrokiruga ali ortopeda, ki se ukvarja s hrbtenično kirurgijo. Zelo verjetno bo smiselno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Prosim za razlago MR , imam bolečine vratnega predela spodaj hrbtnega in bolečine zadnjih stegenskih mišic.

izvidi.

MRI ledvenokrižne hrbtenice v dveh ravninah in standardnih sekvencah:

Izravnana ledvena lordoza.
Medvretenčni diskusi ledvene hrbtenice imajo ohranjeno višino in so primernega signala.
Nesklenjen posteriorni lok levo S1 -spina bifida.
I.v.diskusa L3-L4in L5 sta ohranjene višine, brez protruzij.
I.v diskus L4-L5 je nekoliko znižan, blago cirkumferentno protrudiran z dorzolateralnim osteofit- disk
kompleksom obojesrtansko, ne povzroča utesnitve nevralnih struktur. Spondilartroza in zadebeljena flava
ligamenti-relativna utesnitev spinalnega kanala na tem nivoju.
Zadebeljena flava ligamenti in blaga spondilartroza L5-S1.
Hemangiom premera 12mm v osrednjem delu korpusa vretenca L5.
Signal kostnine je priemren.
Zaključek: ni MR znakov spondilodiscitisa .Degenerativne spremembe.

Spoštovani,

opisane obrabne spremembe so lahko razlog za bolečine v spodnjem delu hrbta. Priporočam predvsem okrepitev obhrbteničnih mišic in manualno terapijo, zakar priporočam obisk sodelavke dr. Renate Vauhnik, dipl. fth. (041 753 913, [email protected]).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani doktor,
prosim za razlago izvida MR:
– fisura i.v.diskusa L4-5 in L5-S1 dorzalno z minimalno dorzalno paracentralno levostraqnsko diskus hernijo L5-S1 brez prepričljive utesnitve korenine S1 levo.
Interspinozna psevdoartroza L4-5 in L5-S1.
– ob v vršku trtice je na T2 poudarjenih sekvencah 7×3 mm velika hiperintenzivna formacija, ki je etiološko ni moč opredeliti, ima pa benigen videz – dilatirana žila?
ter predlog, saj je bolečina že več mesecev stalna, na dotik, pri sedenju, ležanju na hrbtu ali gibanju, tudi hoji pa še občutnejša.

Spoštovani,

v izvidu navajajo poko medvretenčne ploščice med 4. in 5. ledvenim vretencem ter 5. ledvenim in 1. križničnim vretencem z izbočenjem slednjega, vendar brez pritiska na živčno korenino, neprave sklepe med trnastimi izrastki istih nivojev ter 7 x 3 mm veliko spremembo ob vršičku trtice (lahko razširjena žila).

Iz navedenega ne morem zaključiti, kaj je vzrok bolečinam. Priporočam pregled (ključne so ugotovitve pri kliničnem pregledu!) s posnetki opravljene MR.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Spodaj v priponki prilagam izvid MR HRBTENICE. Mi lahko prosim razložite težave iz spodnjega izvida. Sicer imam bolečine v desnem delu križa, ki se širijo v nogo. Star sem 27 let in mislim da, niso običajne težave pri teh letih.

Že v naprej se vam zahvaljujem.

Spoštovani,

v izvidu navajajo oteklino in razjede v predelu desnega sklepa med križnico in črevnico (sakroiliakalni sklep), ki so zelo verjetno posledica vnetja, navajajo pa tudi majhen pomik 5. ledvenega vretenca naprej, glede na križnico ter 2,7 cm velik žilni tumor v telesu 1. križničnega vretenca, ne navajajo pa pritiska na živčne korenine.

Vaše težave zelo verjetno izvirajo iz spredmemb v desnem sklepu med križnico in črevnico. Priporočam opraviti še usmerjeno slikanje sakroiliakalnih sklepov z magnetno resonanco (to je priporočil tudi radiolog), posvet pri revmatologu in nato po potrebi še pri nas.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close