Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija skiljenje in ocala

skiljenje in ocala

Spostovani!
Hci je nekje od svojega 6 meseca zacela obcasno skiliti na eno oko. Na pregledu (pri 1 letu) ni skilila, zato zdravnica ni ukrepala. Imeli smo kontrolo oz. pregled danes (hci ima 2 leti). Sicer hci ne skili non stop, vendar pa veckrat dnevno opazam skiljenje. Kapljic ji pred pregledom nisem dala, saj je jokala in enostavno ni slo. Brala sem, da je brez kapljic rezultat lahko drugacen od realnega, je to res?
No, na pregledu je vidila in prepoznala vse slikice, tudi tiste zelo majhne, vseeno na izvidu pise dioptrija za obe ocesi +1,5. Zdravnica je predpisala ocala zaradi skiljenja, ki jih mora nositi ves cas, kontrola cez 3 mesece. Zanima me, ali ocala popravijo skiljenje 100%, ali le delno? Se pravi bo kasneje ne bo vec rabila ocal in ne bo vec skilila?
Malo me tudi skrbi kako se bomo znasli z ocali, saj so otroci z njimi kar omejeni, med igro npr., pa tudi ko se zeli hci ‘pomencati’ po ocesu, se mi zdi da je kar komlicirano. Imate morda kaksen nasvet?
Hvala za odgovore, lp!

Spoštovani,
pri otrocih lahko določimo realno dioptrijo le z uporabo kapljic, verjetno bi se s kapljicami pokazalo, da ima vaša hči še večjo dioptrijo. V medicini težko govorimo o 100%, vsekakor je pravilno in v otrokovo dobro, da ves čas uporablja očala.
Lep pozdrav

No, sedaj sem se spomnila, da je hci te slikice prepoznala z nekimi poskusnimi ocali, to verjetno pomeni, da brez njih ne bi videla?
Pa se par konkretnih vprasanj;
1. Ce se pred pregledom ne dajo kapljice, za koliko priblizno se prikazana dioptrija razlikuje od realne?
2. Glede na to, da je zdravnica probala ocali z dolocenimi stekli, se pravi, da je to prava dioptrija za njo, ali bojo ocala ‘napacna’, ker nismo uporabili kapljic pred pregledom?
3. Ali skiljenje vedno pomeni tudi slabovidnost?
4. Ali so ocala namenjena zdravljenju skiljenja, ali so zgolj namenjena, da olajsajo gledanje?
5. Glede na to, da hci veliko gleda risanke in se igra z racunalnikom, ali lahko to stanje poslabsa?
Hvala za odg§

Spoštovani, odgovori:
1. odvisno od otroka
2. gotovo bolje kot nič
3. ne
4. oboje
5. ne
LP

New Report

Close