Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija simptomatska aortna stenoza in atrijska fibrilacija pri očetu

simptomatska aortna stenoza in atrijska fibrilacija pri očetu

Pozdravljeni dr. Cibic!

Poraja se mi dilema v zvezi z zdravljenjem mojega očeta (star je 69 let, ga duši, ne more skoraj nič, če se prepogne se mu zvrti-je že dvakrat padel v nezavest, imama pa tudi probleme z telesno težo; 130 kg na 85 cm), njegov kardiolog ga je napotil na nadaljno zdravljenje v UKC Maribor, kjer čaka na invazivno diagnostiko (sem se po tel. pozanimala; je čakalna doba za invazivno diagnostiko je 1,5 leta, čez 3 mesece operacija srca). Lani je že bil na invazivni diagnostiki v MB (so mu ščistili aorto in je bilo cca 6 mesecev bolje), vendar je potrebna nova, ker izvid ne sme biti star več kot leto dni. Jasno je tudi da če bo v času čakanja hospitaliziran zaradi srca, da bo prej šel noter, samo zakaj bi tvegali dodatne poškodbe na srcu s čakanjem.

Diagnoza na izvidu je; simptomatska aortna stenoza-135.0, atrijska fibrilacija-persistenta-148,0.
(Pri bolniku gre za napredujočo, vse huje simptomatsko aortno stenozo. Prišlo je že do atrijske fibrilacije na obremenitvenem testu pa za obremenitvijo ni več ustreznega dviga krvnega tlaka, ki se poviša šele po končani obremenitvi. Neglede na UZ izvid srca, ki sicer glede na gradijente tudi že zahteva operativno korekcijo, je bolnik kandidat za operativno zamenjavo aortne zaklopke. Prejema Concor 2,5mg in se izogiba vsem večjim telesnim naporom)

Glede na to, da mi je jasno, da gre za popuščanje srca (omenjeno je bilo da ima rahlo povečano srce, nekaj se že tudi na funkciji pluč pozna) in da s tem kaj veliko se ne da narediti, vendar brez zamenjave aotne zaklopke ne bo več dolgo.. .Me zanima sledeče. Glede na to da so v MB tako dolge čakalne dobe, zakaj ga ni kardiolog napotil v LJ?
In ali je možno da ga samoplačniško pripeljemo v Ljubljano in ga tudi tu pregledajo, če bi bil slučajno kanidat za menjavo aortne zaklopke na nov način (preko dimeljske žile- perkutana aortna zaklopka, za rizične)? In če v LJubljani pride prej na vrsto (za invazivno diagnostiko) če pride v njihovo ordinacijo na pregled?

Opravičujem se za dolgo vprašanje
Hvala za odgovor,
Zaskrbljena hči!

V vašem dopisu je premalo podatkov, da bi si ustvaril pravo sliko o stopnji srčne bolezni pri vašem očetu. Izgleda, da se zdravi pri svojem izbranem zdravniku in pri kardiologu (ki ne dela na kardiološkem oddelku v bolnišnici v Mariboru ?) in,da se sedaj zdravi samo s tabletami Concor.
Kljub sedanji ekonomsko krizni situaciji dvomim, da ne bodo zdravniki poskrbeli za pravočasno in pravilno zdravljenje kateregakoli bolnika. V vašem dopisu niste navedli mnenja mariborskega kardiologa ali kardiokirurga. Verjetno sta, na osnovi izvidov preiskav, ugotovila, da operacija aortne zaklopke še ni nujna in priporočila hujšanje.
Mislim, da je podatek o telesni višini pomanjkljiv (85 cm) in, da je bolnik visok 185 cm. Glede na navedeno telesno težo je bolnik zelo debel.
Delujem v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije, ki ga verjetno poznate. Imam strokovne stike z mariborskimi kardiologi. Prim. Mirko Bombek deluje na kardiološkem oddelku v bolnišnici v Mariboru in je predsednik istoimenskega društva v Mariboru. Lahko se , po mojem priporočilu, obrnete nanj, da vam pomaga iz sedanje stiske. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni še enkrat g. dr. Cibic!

Res je, moj oče je zelo debel (zmotila sem se pri višini in prav ste predvidevali in izračunali). Se sicer trudi vzdrževati težo in celo shujšati, samo mu to realno ne uspeva, ker ima prepoved gibanja (napori). Sicer pazi na prehrano, ker ima še starostno sladkorno, vedar realno veliko še ni shujšal. V bistvu je še kvečjemu slabše, ker zateka (sicer ima zdravila)

Ko je bil lani V MB na invazivni diagnostiki, je bilo rečeno (njegov doktor v bolnišnici), da zaklopka še ni tako oslabljena, da bi jo operirali, ker je to le rizična operacija na srcu, glede na to da je predebel (naj hujša), svetovano je bilo, da naj ga spremlja njegov kardiolog (bolnišnica Slovenj Gradec) in ko bo zaklopka toliko popustila, ga naj ta pošlje ponovno v Maribor. To se je tudi zgodilo. Njegov kardiolog mu je naredil UZ in test na kolesu in ocenil, da se je stanje toliko polabšalo (tudi po ostalih parametrih), da je ustrezen kandidat za odprto operacijo na srcu, in je njegove papirje (izvide) poslal tja v MB, tu pa se čaka, kot sem napisala zgoraj (najprej na invazivno diagnostiko..).

Zato se sprašujem, če mogoče zanj nebi mogoče bila hitrejša varjanta v Ljublani? Sicer se je že sprijaznil s tem da bo čakal (optimist), samo ga je teško gledat, ko ne sme in ne more (brez da se mu zvrti) nič počet, dejansko večino dneva predrema, prej je pa bil celo življenje izredno aktiven in neodvisen.

Hvala, za odgovor!

Mislim, da je stališče mariborskih kardiologov korektno, nisem pa proti, da bi bolnik šel na konzultacijo v Kardiološko ambulanto na Polikliniki v Ljubljani z vsemi zdravniškimi izvidi (Kardiološka ambulanta, Njegoševa 4/I nadstropje, tel. centrala 01.522.50.50). Žal, nisem dovolj na tekočem glede strokovnih stikov med ljubjansko in mariborsko bolnišnico oziroma glede samoplačniških pregledov. Morda bi smeli prositi izbranega zdravnika, da napravi ustrezne korake ali pa izda napotnico za pregled na Polikliniki v Ljubljani. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni.
imam prirojeno aortno stenozo.pred kratkim sem rodila in stanje moram priznat da se mi je stanje malce poslabšalo.na krajših sprehodih se mi zavrti,noge se mi začnejo trest in deset minut moram počakat da lahko nadaljujem pot.tudi v prsnem košu me včasih malce duši.naredila sem MR srca in zdravnica mi je rekla da moram nujno na operacijo.napotnico je že poslala naprej in v ponedeljek me bodo poklicali da se dogovorimo za datum kjer mi bodo naredili potrebne preiskave.operirana bom v ukc ljubljana.seveda mi ni ravno vseeno,saj imam doma male otroke.zanima me koliko časa se približno čaka na takšno operacijo,koliko časa se po njej okreva oz. kdaj naj bi lahko potem začela delati.ali te pripada kakšna rehabilitacija v termah?zanima pa me tudi glede zob in telesne teže.imam nekaj zob načetih in ma zanima ali jih moram dati pred operacijo popraviti?po porodu mi je ostalo kar precej kil in se jih že tako poskušam znebiti.ali naj z hujšanjem nadaljujem bolj intenzivno?zanimam pa me še to,če lahko po takšni operaciji živiš boljše?namreč nikoli nisem smela voziti kolesa,teči,se zelo naprezati.hvala za odgovore in lep pozdrav.

Iz vsebine vašega dopisa povzemam, da bolehate za aortno stenozo, ki je že tako napredovala, da so kardiologi (?) ugotovili potrebo (nujnost?) operativnega zdravljenja, Pred operativnem posegom bolnik opravi razne preiskave s katerimi ugotovijo njegovo zdravstveno stanje in potrebne postopke pred operacijo (sanacijo zobovja, ozdravljenje morebitne urogenitalne in druge bolezni). Ni redek primer, da se nosečnice zredijo in, da polagoma po porodu shujšajo.Sprašujete ali vam bo operacija zboljšala zdravstveno stanje. Vam jo zdravniki ne bi svetovali če ne bi bili i prepripračani, da vam bo koristila. O poteku operacije in o postopkih po njej (rehabilitacija) dobi bolnik ob sprejemu na operativni poseg

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Iz vsebine vašega dopisa povzemam, da bolehate za aortno stenozo, ki je že tako napredovala, da so kardiologi (?) ugotovili potrebo (nujnost?) operativnega zdravljenja, Pred operativnem posegom bolnik opravi razne preiskave s katerimi ugotovijo njegovo zdravstveno stanje in potrebne postopke pred operacijo (sanacijo zobovja, ozdravljenje morebitne urogenitalne in druge bolezni). Ni redek primer, da se nosečnice zredijo in, da polagoma po porodu shujšajo.Sprašujete ali vam bo operacija zboljšala zdravstveno stanje. Vam jo zdravniki ne bi svetovali če ne bi bili prepripračani, da vam bo koristila. O poteku operacije in o postopkih po njej (rehabilitacija) dobi bolnik informacije ob sprejemu na operativni poseg. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

hvala za hiter odgovor in res je aortna stenoza zadnjih nekaj let zelo napredovala.poleg imam tudi šum na srcu.seveda se zavedam da mi zdravniki želijo le omogočiti boljše življenje,vendar me zanima konkretno,če bom lahko po operaciji lažje hodila v hribe,kolesarila in se ukvarjala z športom.do sedaj tega namreč nisem nikoli počela,ker nisem bila sposobna.mogoče sem hodila pet minut v hrib pa se mi je začelo vrteti in nisem mogla do sape.lp

lepo bi prosila za razlago bolj po domače,če se da.izvid zadnjega pregleda:
Srce:akcija ritmična,normokardna,II ton ohranjen,iztisni sistolični šum nad aortno zaklopko,II.tonu sledi kratek diastolični šum.RR levo 129/88,desno 120/81
EKG:sin.ritem fr. 97/min,os je normalna
DG:simptomatska huda stenoza aortne zaklopke
insuficience aortne zaklopke
bikuspidna aortna zaklopka
dilatirana ascendentna aorta
Zanima me kako približno naj bi potekala tudi operacija?hvala že vnaprej

Pri pregledu dopisov ” simptomatska aortna stenoza in atrijska fibrilacija pri očetu” sem ugotovil dve različni gesli (natasatasa in hanabanana). Mislim, da gre v obeh primerih za zoženo aortno zaklopko pri kateri je predviden operacijski poseg (zamenjava zaklopke). Odgovor na vprašanje ali bo postopek bolnikoma zboljšal simptomatiko (večja telesna zmogljivost) je pozitiven.
Operacijo aortne stenoze zdravniki svetujejo, ko ugotovijo, da se bolniku ne more zboljšati “delazmožnosti” z zdravili in, da ni zadržkov za operativni poseg.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Na dopis “hanabanana” sem posredno že odgovoril. Bolnike, pred vsako operacijo, pregledajo anesteziologi ali kardiologi, ki potrdijo, da je med operacijskem pposegu ne pričakujejo zapletov. O konkretnem operativnem posegu (postopku operacije) odloči operater. Operacijske poseg (od začetka anestezije, do bolnikovega zbujenja) traja več ur.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close