Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Zavarovanja Kaj točno pomeni zavarovanje proti tretjemu??

Kaj točno pomeni zavarovanje proti tretjemu??

Torej zavarovanje proti tretjemu si jaz predstavljam z naslednjim primerom.
Nek voznik se recimo zaradi neprilagojene hitrosti zaleti v drugo vozilo, katero pa odbije v moje. Sedaj imam jaz to možnost, da uporabim t.i. zavarovanje proti tretjemu.

Kaj pa v naslednjem primeru?
Voznik nasproti vozečega vozila stori prekršek – naprimer prečka polno črto v ovinku. Jaz odreagiram, se mu izognem z namenom, da preprečim čelno trčenje…
Med izogibanjem trčim z bokom v zid ob desni strani cestišča, od katerega me odbije v neko tretje vozilo. Je ta primer krit z zavarovanjem proti tretjemu?

LP

Malce ste pomešali pojme.Zavarovanje proti tretjim osebam spada v zavarovanja pred odgovornostjo tretjih oseb.Le ta pa nastopijo v primeru škod,katere povzročijo zavarovanci tretjim osebam,le te pa od njih zahtevajo odškodnino.
Primeri,katere ste navedli, pa se obravnavajo izključno iz avtomobilske odgovornosti.
Lepo pozdravljeni,Bruno

************************************** B&M Zavarovalna pisarna Bruno Šneberger s.p. Kermaunerjeva 17,1000 LJ tel. 051/625-611 e-mail:[email protected]

Vprašanje verjetno izhaja iz načela zavarovanja zoper druge ali tretje osebe. To je osnovno obvezno zavarovanje vsakega vozila, ki je vključen v cestni promet kot registrirano vozilo s kratico AO.

To je oblika zavarovanja, ki pokrije stroške, ki jih povzroči drug voznik tistemu, ki ni bil za nesrečo odgovoren oziroma kriv. Torej v prvem in drugem primeru je to načeloma povzročitelj. Krivdo mu je potrebno dokazati oziroma zavarovalnica (zavarovalnici, zavarovalnice) se mora strinjati s tem. Postopek pred zavarovalnico teče povsem po drugih poteh kot morebitni sodni postopek (kazansko pravni) in lahko se dogodi, da vas sodišče kot domnevnega povzročitelja prometne nesreče oprosti zavarovalnica pa obremeni. Kako je to mogoče? Je in to prav pogosto, ker so tudi tu strici in tete iz ozadja in velja načelo VIP.

nova
Uredništvo priporoča

Hvala Ray za strokoven odgovor!
lepo pozdravljen,Bruno

************************************** B&M Zavarovalna pisarna Bruno Šneberger s.p. Kermaunerjeva 17,1000 LJ tel. 051/625-611 e-mail:[email protected]

New Report

Close