Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Nakup ali najem stanovanja

Nakup ali najem stanovanja

Tisti, ki ste že bolj v tem oz. ste že dali skozi.
Kaj se bolj splača najem ali nakup stanovanja?
Ste kdaj preračunvali koliko vas pride recimo najem v 30 letih?
In koliko bi stal nakup podobnega stanovanja ter seveda stroški raznih popravil v 30 letih?

Definitivno sem za nakup. Z obrokom kredita plačuješ najem, torej, sama se vprašaj kaj je bolje. Ima pa nakup eno majčkeno nprednost za tiste, ki so pustolovci in se radi velikokrat selijo, z najemom je to lažje.

Jaz dam glas nakupu.

Sama bi vsekakor hotela imeti svoje stanovanje. Si ne morem predstavljati, da bi vse življenje živela pod tujo streho, kjer bi me lahko nekdo vsak hip izselil. Sicer pa vsak po svoje.

Če gledaš neko fiksno obdobje, recimo 20 let, je najem skoraj vedno ugodnejši kot nakup, sploh v primeru kakšnega velikega stanovanjskega kredita. Seveda ko govorimo o primerljivih stanovanjih na približno enakih lokacijah. Niso pa neke velike razlike, ker je po eni teoriji mesečna najemnina na trgu ponavadi približno tako visoka, da se pokrije cena stanovanja v ~25 letih.

Bistvena razlika je seveda v tem, da je pri nakupu stanovanje po odplačilu kredita tvoje. Pri najemu imaš bistveno več svobode, ko gre za menjavo službe oz. prilagajanje lokaciji službe. Moraš pa vedeti, da je vsaj pri nas navada ta, da se gleda najem v Ljubljani, nakup pa tam do 50km izven Ljubljane, ker so cene nepremičnin cenejše. In potem dosti prineseš noter s potnimi stroški, ki jih večina kar nekako spregleda, ker jih delodajalci plačajo.

No obrok za nakup je vseeno kar dosti večji kot za najem. Res pa je, da tistega obroka po 30 letih ni več, najem je pa še vedno.

Sicer se tudi bolj nagibam k nakupu, ampak je kup dilem. Recimo vzamem kredit, ostanem brez službe in kaj potem.

Tisti, ki ste nabavili stanovanje. Kako se zadeve sploh lotiti? Cene naj bi že nekaj padle. Je kak dober portal, ki sledi tem cenam?
Ali je najbolje preg neprimičnenskih agencij iskat primerne zadeve in spremljat njihove cene?

Tisti, ki ste recimo kupili, pa se potem spet selili, torej ste morali kupljeno prodati. So precejšnje izgube? Recimo, če po 5 letih po nakupu, prodaš?

Mene mika nakup predvsem zaradi tega, ker ne vem, kako bo na stara leta in če bom zbolela/imela mizerne dohodke, mi vsaj ne bo potrebno plačevat najemnine.

Upoštevaj še to, da pri nas nekaj veljaš, če imaš svojo nepremičnino. Če pa si ubogi najemnik, pa si pač “revež”.

🙂

Argument, ja močan argument. Glede na to kakšne so cene domov za starejše in da imam zdaj ravno plače za ta dom, torej s penzijo ni šans… če imaš neprimičnino pa lahko vsaj tisto prodaš.

Samo kredit in samo ena plača je pa kriza. Sploh, ker službe niso ravno sigurne. Ob dveh plačah bi bilo lažje, ob eni je pa to kar velik riziko. Se pa vseeno bolj nagibam k nakupu. Samo ne vem, kje se stvari lotiti. No varčevanje že. To vem :).

Odvisno od stanja na trgu. Nekateri so s preprodajo predvsem v obdobju 2000-2008 precej zaslužili, zdaj pa je situacija, da bi (v primeru nakupa tam okrog 2008) verjetno kar nekaj izgubila. Moje mnenje je, da nima smisla špekulirati, ker gre za precej nelikvidno premoženje in je verjetno sta za vsakogar prodaja/nakup zelo stresna. Potem se ti verjetno še mudi, ker rabiš denar za nakup novega in še bolj znižaš ceno …

Podobno mnenje imam, ko gre za strahove pri izgubi službe. Taka situacija predstavlja zelo velik problem tako pri nakupu(kreditu) kot pri najemu, ker te vseskozi grize mesečni strošek. Zato je to še en problem, ki mu nima smisla posvečati pozornosti vnaprej. Rešuješ sproti, ko in če pride do tega. Tukaj so tisti, ki so dobili stanovanje/hišo v dar (ali podedovali) v ogromni prednosti.

Glede oglaševanih cen pa je tako, da so običajno kar višje od tistih, ki se potem dejansko vpišejo na pogodbo.

Kaj konkretno pri nakupu pa te zanima? Dogovarjanje z bankami za kredit?

Hinge, glede bank je še najmanjši problem :). Zaenkrat. To sem že čekirala.

Bolj me zanima kako slediti višanju/padanju cen. Zdaj je slišat, da naj bi nekaj cene padle. Kako temu slediti in res vedeti, da cene dejansko padajo in kdaj je najboljši čas?

Pri agencijah. Greš tja in ti stanovanje pokažejo brezplačno ali kako je to? Nisem bila še osebno pri njih.

Pogledaš na nepremičnine.net. Poiščeš, kaj ti je všeč, kaj ti je cenovno približno dostopno. Ob ceni na internetu upoštevaj dejstvo, da jo moraš vsaj za 10-20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} znižati, ker so večinoma vse prenapihnjene glede na trenutno stanje povpraševanja. Kontaktiraš ponudnika – agencijo ali zasebno ponudbo. SI ogledaš stanovanje, brezplačno. Če stanovanje prodaja agencija, moraš ponavadi podpisati, da si si stanovanje ogledal in če ga boš kupil, da ga boš preko njih, ker od tega poberejo provizijo. Po ogledu premisliš, koliko bi bil pripravljen dati za stanovanje in daš ponudbo. In tako delaš dokler ne najdeš nekaj primernega zase, kar si lahko privoščiš.

v Sloveniji je dosti boljša opcija nakup, zaradi vseh zgoraj naštetih razlogov (večina lastniško, neurejen in nezavarovan trg najemništva, plačilo potnih stroško s strani delodajalca, visoke najemnine),

pri nakupu pa pazi, da bo vse papirno urejeno. splača se ti nekaj časa spremljati ponudbo, včasih kdo pod mus prodaja in se da dobro zmenit za ceno.
cene bodo najbrž v prihodnosti še nekaj padle, veliko pa najbrž ne, glede na razdeljenost lastništva pri nas.
cenovno pa so najbolj ugodni nakupi polovic oz. tretjin hiš, kjer za dobiš za ceno blokovskega tanovanja skoraj 2x več površine. seveda pa so tveganja pri tem večja (nori solastnik, ni etažne lastnine, razdelitve stroškov).

Naredi si preračun: razliko med obrokom in najemnino nakazuj na varčevalni račun in si izračunaj (imaš info izračune pri večini bank), koliko denarja se bo nabralo v 30 letih.

Če si lastnik, je treba računat na stroške rezervnega sklada vsak mesec, davek na nepremičnine oziroma NUSZ, plus na 20 let vsako stanovanje čaka tudi rahla, če ne že velika prenova, vmes pa sigurno padejo še kaka druga izredna vzdrževalna dela.

Meni se zdi, da se trenutno najem bolj splača kot nakup, ker so krediti razmeroma neugodni, najemnine so pa v zadnjih par letih zaradi večje ponudbe padle. Govorim na splošno.

Trenutno stanje v Slo ni rožnato ne kar se nakupa stanovanj tiče (cene so še vedno rpevisoke) ne kar se tiče najema kredita. Kredit najameš, preplačaš ga ogromno, cena nepremičnine ti pa pada, pa še vzdrževati jo moraš. Cena nepremičnine bo padla, to zagotovo. tako da se ti trenutno bolj splača najem in šparanje denarja za kasnejši nakup stanovanja. Danes bi vsi pri 30ih že takoj radi imeli svojo nepremičnino. Ja, bo treba delat za to, ane. In najem ni metanje denarja stran, je vlaganje v streho nad glavo. Sicer začasno, ampak je streha nad glavo. IN tudi najemnik te ne more kar vreči ven. Se podpiše pogodba, pa je (ni podpis pogodbe tudi zaveza lastniku, da te prijavi, je zgolj zaščita ene in druge stranke). In tudi vsak te ne more kar takoj vreči ven, kar poglejte si kako težko se je znebiti še tako nemarnega najemnika v primeru s tistimi golobi. In najemov je vedno veliko, tako da lahko iz danes na jutri simpl odideš. Fiksno hišo/stanovanje pa priporočam na kasnejša leta 50+.

Ja, pri nakupu se mi poleg kredita postavlja vprašanje raznih drugih stroškov, ki jih omenjaš preračun. Adaptacije, obnove, … pa recimo kaki čudni solastniki.

So že kaj padle cene nepremičnin? Nekaj se govori, ampak nikoli kaj konkretnega ne slišim. V detajle se pa še nisem spuščala.

V bistvu sem nameravala še en čas varčevati, da bi bil manjši kredit, ampak če bi cene bile recimo sedaj najnižje…

seveda če lahko ob najemnini, ki jo plačuješ, kaj prišparaš…
če ne moreš, je bolje plačevati kredit, ki ga seveda preplačaš – tudi najemnino enako “mečeš stran” kot obresti pri kreditu… z najemnino problema na rešiš, ampak ga samo doložiš.

Glede na to, da si razmeroma sveža na tem področju in dejansko sprašuješ zadeve, ki bi jih morala že poznati, sem definitivno za najem. Tudi iz razlogov, ki so jih opisali že drugi. Koliko si stara? Si prepričana, da boš jutri še imela službo? Imaš rezervni plan? Ali si se sploh pozanimala na banki, če bi dobila kredit? Koliko?

Ni mišljeno kot kritika, ampak očitno nisi našla še niti portalov nepremicnine.net in bolha.com. Tam poglej, kako se sučejo cene. Potem naredi izračun kredita, koliko bo anuiteta in koliko ga boš preplačala, ti zneski so namreč zelo visoki. Potem računaj še na to, da ko boš vzela kredit, ga boš dejansko morala plačevati, ali boš imela službo ali ne, ali bo plača ali ne. Seveda se ti lahko tudi obrok spremeni, bistveno poviša. In če ti plačo znižajo za 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, kredit se ti pa poviša za toliko, kaj boš potem? Si sama, ni nekoga, da bi lahko pomagal.

Pri najemu se lahko izseliš, zmeniš za nižji obrok, marsikaj. No, kdaj se zna to dogovoriti tudi z banko, vendar je tam to odvisno od njih. Če ugotoviš, da ti lokacija ne ustreza, da so sosedje preglasni, da bi želela službo na drugem koncu Slovenije, pač spokaš in greš.

Ja, najem pomeni, da plačuješ in potem ni tvoje, tipična slovenska miselnost. Cene res še niso padle toliko, kot se pričakuje, ogromno stanovanj je praznih, več gradbenikov je šlo v stečaj… Če pa so cene tam zate normalne, če si to lahko privoščiš brez tega, da ne boš mogla recimo registrirati avta ali kupiti jakne, da veš, da boš 30 let (pazi, veš kaj je to imeti kredit za 30 let?!) imela redne dovolj visoke dohodke, da si boš to lahko privoščila, da boš lahko pokrila razna popravila v stanovanju, potem pa dobro prečesaj ponudbo, pojdi s svojimi predstavami h kupcu in se zdilaj za ugodno ceno:)

Joj, kakšni solastniki? Upam, da misliš sosede. Ker tako kot pišeš, se boš sama tako zafrknila, da ti jasno ne bo.

Pojdi na nepremicnine.net, najdi članke, recimo na Financah, pojdi na spletne strani agencij, vendar ne podpisuj kakšne pogodbe z njimi, dokler se ne pozanimaš, kaj dejansko tam piše! In beri, beri, beri. Pojdi na forume za to. Najprej se dobro oboroži z znanjem, ker ti tega kar malo manjka.

Da so padle in nič ne slišiš?

stanovanja v ljubljani, ki stane 450.000 evrov, se ne splača kupit

splača se kupit hišo do 250.000-300.000 oziroma stanovanje do 150.000.

kar je več, nima smisla, ker te pride najemnina verjetno ceneje…

Ja, ker pri nas sploh ni nekega normalnega trga najemniških stanovanj.
Marsikje v tujini je to bolje urejeno. Lahko najameš stanovanje in ostaneš v njem celo življenje, če se ti zdi, lastnik ga vzdržuje, obnavlja… Lahko se pa vsak trenutek preseliš čisto na drug konec, če ti kaj ni všeč, če kje drugje dobiš boljšo službo npr.
Nobenih stroškov z nakupom, pa še za dediščino se pol nihče ne krega.
V takih razmerah bi jaz prav gotovo živela v najetem stanovanju.
Pri nas pač ne.

Najem, seveda, ravno te stvari me skrbijo, glede službe in kredita in tako naprej. Ja bi dobila kredit, sem se že pozanimala koliko velikega lahko dobim. Stara sem 29. Nepremičnine.net sem seveda že čekirala. Saj sem napisala, da sem čisto sveža v tej smeri. Da se šele začenjam zanimat za te zadeve in ne, da bom čez en mesec že kupila :).

Odvisno od stanovanja, ne ciljam tako visoko. Ciljam pod 70.000.

Tudi sama sem razmišljala o nakupu. Ampak res le razmišljala! 300€ plus obresti bi rabila plačevati, približno 25 let – 30 let, z lastno udeležbo (nekaj 10 tisoč€), ker poroka za tole nebi dobila. Itak! Gledala sem 2,5 – sobno stanovanje (cena okoli 70 tisoč € ), toliko bi potrebovali trije. Lokacija seveda ni v Lj, je pa lepa v manjšem mestu. V glavnem moževa plača ni sigurna, moja pa tako tako. Bolj mala, tako da ne vem kaj bi na koncu jedli, ter kako bi plačevali ostale stroške. Zaradi teh razlogov se mi bolj splača najem! Je pa res dosti ti lahko pomaga privarčevan denar, lahko imaš dosti manjši kredit, ter manjši rok za odplačevat.

Si si naredila izračun, koliko boš preplačala teh 70.000 EUR? Resno to naredi, te bo mogoče malo postavilo na realna tla.

Zaenkrat glej, beri in če je treba, pojdi v najem ter varčuj. Ko/če boš kupila stanovanje, ne bo tvoj edini strošek samo cena stanovanja, temveč tudi prenova, oprema, notar/odvetnik ipd.

Če boš kupovala, pa le dobro preveri nepremičnino, če je vpisana v ZK, da ni kakšnih bremen ipd.

Jaz razmišljam o morebitnem nakupu stanovanja za eno osebo pa v SV delu Slovenije, kjer so cene vseeno bolj znosne.

Pri meni je situacija morda nekoliko drugačna, ker sem iz Maribora in ne Ljubljane, kar pomeni, da so cene stanovanj vsaj približno normalne. Lani sem kupila stanovanje za 80 jurjev, 3-sobno, za celotno kupnino sem vzela kredit (pod hipoteko sem dala še eno drugo stanovanje). Trenutni mesečni obrok kredita je zaradi izjemno nizkega euribora dobrih 300 evrov in za tak denar tukaj ne bi mogla najeti 3-sobnega stanovanja. Na bloku je bila lani zamenjana fasada in je mesečni strošek za rezervni sklad malo manj kot 40 evrov (skupaj 6 let), NUSZ na letni ravni pa znaša 75 evrov.
V primeru izgube službe in dohodka se na banki lahko dogovoriš za moratorij, vedno imaš možnost prodaje stanovanja in nato poplačila kredita, kar v primeru, da si v najemu ne drži. Dvomim, da bi se s katerim najemodajalcem lahko dogovorila za moratorij pri plačevanju najemnine, če slučajno izgubiš službo.
Torej jaz sem vsekakor za nakup, v kolikor seveda imaš možnost za pridobitev kredita. Kar se pa cen tiče, stanovanje, ki sem ga lani jaz kupila za 80 jurjev, se je prodajalo za 85, sem pa prav tako lani prodala eno enosobno stanovanje, za katero sem postavila ceno 35 jurjev (ni bilo v Mariboru, bolj podeželje), in sem ga prodala za 34. Če se prodajalcem ne mudi, boš ceno težko znižala…

New Report

Close