Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Mamografija škodi?

Mamografija škodi?

Še vedno sem šokirana. Zdravnica mi je rekla, da “od 150 rakov na dojki je le za enega kriva mamografija”.

Torej, ne grem na mamografijo!

Na mamografijo se gre zaradi določenih sumov in ne kar tako, ko se komu zazdi da bi se malo prekontroliral. Sploh ne pred 50 letom.

Če se spomnim, kje sem brala, bom poiskala članek zdravnika, ki je povedal, da če bi on bil ženska, ne bi naredil na sebi niti ene mamografije, ker so za zelo visok procent rakov na dojkah kriva ravno ta sevanja.

Poišči članek, prosim!

Stara sem čez 50, mama je imela raka na dojki, zato me nonstop pošiljajo na mamografijo. Pred nekaj leti sem bila in me je bolelo, pač male dojke, zato sem se zdaj hotela z zdravnico pogovorit, da bi šla na ultrazvok …

Poišči članek, prosim!

Stara sem čez 50, mama je imela raka na dojki, zato me nonstop pošiljajo na mamografijo. Pred nekaj leti sem bila in me je bolelo, pač male dojke, zato sem se zdaj hotela z zdravnico pogovorit, da bi šla na ultrazvok …[/quote]

Rajši pojdi na genetsko testiranje in če si nosilka tistega usodnega gena, si daš preventivno odstranit dojke in živiš mirno do konca svojih dni.

Še tale link mogoče:

http://www.24ur.com/novice/slovenija/odstraniti-si-bo-dala-zdravi-dojki_comment_p2_a22.html?&page=2&p_all_items=22

Sokirana sem jaz kako nekatere babe vse preiskave jemljete kar z levo roko. Obenem pozrete na tone eko/bio fujtra, perete malodane v potokih, umivate se 1x na mesec itd. a na preiskave bi hodile, kot da grete v disko. Matr, baba zakaj mislis, da se ne poslje vsako zensko po 20.letu lepo na mamografijo vsake 2 leti, pa bi presparali denarja za zdravljenje se pa jos (preventiva vedno cenejsa)?? Kar tako, mal za foro, pa da se spara seveda (vedno izgovor vseh psiho zagrizenih zagovornic vseh mogocih preiskav, ki so vedno bolane, samo odkrijejo jim nikoli nic). Preberi si se kaj drugega kot clanke v Lady in Mariborskem obcanu pa bos malo manj zgrozena hodila okoli.

Napenjam možgane, pa se res ne morem spomnit,kje sem to brala. Sem pregledala tudi med zaznamki na računalniku, pa žal res ne najdem točno tega članka.
Se pa spomnim, da je rekel, da sta alternativi ultrazvok in MR.

Sokirana sem jaz kako nekatere babe vse preiskave jemljete kar z levo roko. Obenem pozrete na tone eko/bio fujtra, perete malodane v potokih, umivate se 1x na mesec itd. a na preiskave bi hodile, kot da grete v disko. Matr, baba zakaj mislis, da se ne poslje vsako zensko po 20.letu lepo na mamografijo vsake 2 leti, pa bi presparali denarja za zdravljenje se pa jos (preventiva vedno cenejsa)?? Kar tako, mal za foro, pa da se spara seveda (vedno izgovor vseh psiho zagrizenih zagovornic vseh mogocih preiskav, ki so vedno bolane, samo odkrijejo jim nikoli nic). Preberi si se kaj drugega kot clanke v Lady in Mariborskem obcanu pa bos malo manj zgrozena hodila okoli.[/quote]

Kakšne imaš pa ti? Si prebrala, kaj si napisala? Namesto v disko idi malo do psihiatrije.

Z mamografijo lahko najdejo tumorje predno jih lahko sama zatipas.
Ponavadi si sama zatipas tumor, ko je ze vec kot 2cm velik, redni pregledi na mamografiji (na vsaj 2leti) pa lahko najdejo tumorje velike 4mm. In ker vemo, kako pomemben je zgodaj odkrit rak…
Veste, da za rakom na dojki zboli ze vsaka deseta zenska…pa ne samo starejsa…ampak je vedno vec primerov tudi med mlajsimi.

Seveda je mamografija lahko tudi skodljiva. Ampak prepozno odkrit rak ima vecji riziko.

mama in tete, vse so mi govorile, naj nikoli ne pustim fantu/možu, da mi stiska dojke … le boža jih lahko 🙂

pri mamografiji gre za stiskanje med plošče in še sevanje zraven … to pa po moji kmečki logiki še prej povzroči raka

Po moje tudi ultrazvok odkrije tumorje, pri tej preiskavi ni nobenega stiskanja?

Če razumeš angleško, imaš negativnih mnenj o mm ogromno:

https://www.google.si/webhp?source=search_app#hl=sl&gs_nf=3&tok=8Qkyxqap1Om-GEL8vIk-PA&cp=15&gs_id=1m&xhr=t&q=mammography+pros+and+cons&pf=p&sclient=psy-ab&oq=mamography+pros&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=a99e9c2746da038e&bpcl=38625945&biw=1242&bih=870

Ne vem pa, a si namerno prezrla gor pripombo, da pojdi na gensko testiranje? Glede na to, da je za rakom na dojki zbolela tvoja mama.

Hvala, ampak ne znam angleško. Mi lahko, prosim, s par besedami opišeš komentarje?

Nisem prezrla informacije o genetskem testiranju. Bom poklicala na UKC. Res hvala!

Aja, po 50 letu te pa ni več škoda 🙂

Sem pred 3 leti zbolela za rakom na dojki,stara 27 let. Prej nisem imela nobene mamografije( normalno),sedaj pa jih imam na eno leto,tako do sedaj 4. Pa me boli,ampak za zdravje je treba potrpet. Seveda je majhno sevanje pri mamografiji,ampak je tudi pri UZ in pri rentgenu (pljuča ali pa zob,ni važno).Tako,da je tudi mamografija pomembna,sploh za mene. Če me onkologinja da na pregled mamografije,pač grem.

povej, če bi se dalo dogovorit za UZ?

Zelo na kratko sem povzela, ker žal nimam časa:

Boljša kot mamografija sta UZ in termografija. Daleč najpomembnejša sta mesečno pretipanje in zdrav življenjski slog.

V nasprotju s splošnim prepričanjem mamografija ni metoda za zgodnje odkrivanje raka – z njim ga zelo pogosto odkrijejo šele, ko je prisoten osem let.
Pri slikanju je velik delež napak, postopek vključuje tudi škodljivo sevanje. Z mamografijo spregledajo vsak četrti rakavi tumor, nekateri pravijo, da celo 40 procentov. V neki raziskavi so ugotovili, da 70 odstotkov »tumorjev«, ki so jih zaznali z mamografijo, sploh ni bilo tumorjev.
Vsako mamografsko snemanje možnosti za raka poveča za odstotek, nekateri pravijo, da celo za dva odstotka na leto, torej bi se v desetih letih povečal za 20 odstotkov.
Mamografijo naj bi bila še toliko bolj škodljiva pri mladih ženskah – pri ženskah, mlajših kot 35 let, naj bi ta pregled povzročil 75 primerov raka na vsakih 15, ki jih odkrijejo z njim. Med ženskami, starimi od 40 do 50, mamografija nima pozitivnega vpliva oz. morda jih več umre zaradi mamografije oz. raka, ki ga ta sproži, kot ga odkrijejo. Do menopavze je tkivo v dojkah namreč izjemno občutljivo na sevanje.

Hvala ti za prevod! Glej, točno tako sem razmišljala, zato ne grem na mamografijo.

Dejansko moramo sami skrbeti zase. Zdravniki enostavno ne morejo vedeti vsega, poleg tega je s tujim … lahko po koprivah mahat.
Imam prijateljico zdravnico, ki je zelo samozavestno trdila, kako rentgen ni niti pičice škodljiv in se zgražala nad neko znanko, ki je šla preventivno delat splav, ker so ji naredili rentgen in še ni vedela, da je noseča (je pa že bila dovolj daleč, da bi slikanje lahko škodilo plodu). Ko pa bi moral njen otrok na rentgensko slikanje, je naredila cel halo, kaj vse mu bodo s tem hudega naredili. In je potem našla drugo metodo. Meni je to vse povedalo.
Zadnjih nekaj let imajo moji starši precej zdravstvenih težav in kakor lahko rečem samo kapo dol za vse kirurge, sem totalno razočarana nad osebnim zdravnikom, kontrolami po operaciji in nadaljnjo obravnavo. Ker če ne bi bilo naju s sestro, ki stalno brskava po netu, in nekaj srečnih naključij, bi bila v precej slabši koži zaradi čisto banalnih zdravniških “malomarnosti”. Tako da z vso odgovornostjo trdim, da ne smemo slepo zaupati zdravnikom, ker se lahko informiramo, in to zelo kakovostno, tudi sami.
Poskusi tudi sama poiskati še kakšne podatke, da boš sprejela res odgovorno odločitev.

Imaš pa tudi v slovenščini dosti gradiva o tem, če na guglu vneseš škodljivost mamografije, npr:

http://www.slovenskenovice.si/lifestyle/zdravje/pomisleki-o-mamografiji

Aja, po 50 letu te pa ni več škoda :-)[/quote]

Ne, ampak če začneš z preventivnimi mamografijami ( ker je rak dojke v ožjem sorodstvu ) se ti jih tekom življenja nabere in je večja verjetnost da zboliš za rakom dojke zaradi sevanja z nizkimi dozami kot pa dejansko res.

Diagnostika suma na dogajanje v dojki je zelo tehnično zahtevno in zahteva brezhibno tehnično opremo in dvojno kontrolo ( slikovni material pregledata dva strokovnjaka)

UZ ne odkrije manjših lezij in se uporablja kot dodatna diagnostika.

Samo ene imate pa res primerjave:))) in kmečko logiko:))))))

Katastrofa razmišljanje. Od takega števila rakov je za enega kriv polet z letalom ali izlet na Triglav. (pač kdor se spozna na sevanje ve o čem pišem).

Torej nikdar več na letalo ali na Triglav, pa buhvar en čik skadit, …

[center]Zdravnica ti ni povedala koliko bi bilo raka dojke, če mamografije ne bi bilo.[/center]

(ps.. razen prvega komentarja nisem brala ničesar)

Odgovor na objavo uporabnika
raadovednaa, 17.11.2012 ob 13:37

Še vedno sem šokirana. Zdravnica mi je rekla, da “od 150 rakov na dojki je le za enega kriva mamografija”.

Torej, ne grem na mamografijo!

BOLECA PONIZANA ZENSKA NI ZA V STISKALNICO. PRSI SO LJUBECE NEZNE IN PRVA IZBIRA ZA DOJENCKA. 😁🥰😍❤️❤️❤️

O mamografiji je bilo tukaj odprtih že en kup tem.

Poišči odgovore.

Za NUJNE zdravstvene storitve imaš nerazumljive čakalne dobe ali pa si samoplačnik, a za tvoje zdravje, da ne boš dobila raka, jih pa tako zelo skrbi, da te morajo na vsake dve leti pregledovati?! Zobozdravje je nujno za splošno zdravje človeka, ampak lej!, za zobe plačuješ ko majmun, a na mamografijo ti skoraj rdeči tepih pogrnejo, prideš, kadar se ti sprdne.

In še to! Soba za mamografijo in soba za ultrazvok sta dve sosednji sobi, samo skozi vrata stopiš, ampak LEJ!, nimaš izbire ultrazvok, pazi to!, osnovna diagnostična preiskava, ali mamografija. Nimaš te izbire.

Ne moreš se naročiti samo na ultrazvok. Toliko o skrbi za tvoje, moje in vaše zdravje. Profiterstvo in cilj vsega je zgolj in samo to, da te spravijo na momgrafijo!

New Report

Close