Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Prezgodnja menopavza

Prezgodnja menopavza

Pozdravljeni,

prosila bi še za vaše menenje. Stara sem 33 let želim drugič zanositi, prvi otrok spočet naravno brez težav, rodila pri 26 letih. Sedaj se že 4 leta trudimo za drugega ortoka vendar ni uspeha. Ugotovljena je prezgodnja menopavza. Izvidi iz meseca avgusta so:

3 dan menstruacije:
– S-FSH mlU/ml 6,75
– S-LH mlU/ml 6,21
– S- Prolaktin ng/ml 22,00

izvid merjenja antimilerjevega hormona, test je bil opravljen 3 dan menstruacije (vzorec je bil poslan v MB klinični center):
Hormonske preiskave Točke
0,46 ng/mL. anti-Mul. hormon 18.00

vmes sem bila tudi v 4 IVF postopku z zdravilom Puregon (300 ml na dan), 7 dan smo poleg tega dodali še Orgalutran (nekaj podobnega, neznam razbrati), dobila sem samo eno jajčno celico, ki se je oplodila vendar se ni razvijala. Vsi štirje postopki so bili opravljeni pri dr. Rešu. On ima samo en postopek kjer se drugi dan menstruacije začne z inekcijami.

Zanima me glede na zgornje izvide kako daleč v menopavzi sem že oz. koliko približno manjka do popolne mene?
Želela bi tudi nasvet ali bi bilo smotrno na podlagi zgornjih izvidov k IVF postopiti kaj drugače? ne vem kako poteka postopek IVF v ljubljani?
Sedaj smo rekli da bi poskusili samo s klomifenom in potem punkcija in ostalo kot pri IVF-ju (spontani postopek).

Ali bi bilo glede na rezultat antimilerja pri osebni zdravnici potrebno opraviti kakšne preiskave? Ne vem kako tak rezultat vpliva na moje nadaljne zdravje?
Menstruacije imam za zdaj še redne (+ ali – kakšen dan), edino kar sem opazila da so za kakšen dan krajše (močna krvavitev prve dva dni potem samo še malo močnejši izcedki)
Najlepša hvala za vso pomoč

Spoštovani,

glede na normalne izivde FSH in to, da še imate menstruacije, še niste v prezodnji menopavzi, je pa odziv vaših jajčnikov slabši.

Relativno nizka vrednost AMH kaže na zmanjšano rezervo jajčnh celic v jajčnikih, zato v postopku dobite manj celic. Možno je, da bo pri vas menopavza nastopila prezgodaj, pred 40. letom starosti, ni pa nujno.

Glede nadaljnih IVF postopkov pride v poštev tudi varianta, ki vam jo predlagajo, modficiran naravni ciklus. Podobne protokole stimulacije uporabljamo tudi v Ljubljani.

Dokler imate redne menstruacije in so krvavitve normalne jakosti, ni potrebno skrbeti glede zdravja. Če bi bile menstrucije daljše in močnejše in izguba krvi večja, pa bi bilo smiselno pregledati kri (hemogram). Po mojem mnenju zaenkrat dodatnih preiskav ne potrebujete.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,
stara sem 32 let in se zdravim na neplodnostni ambulanti na UKC Maribor. Zaradi partnerjeve azoospermije imava odobren postopek z darovano moško celico. Po treh neuspešnih IUI v Avstriji sva se odpravila na Češko za postopek IVF. Pri nas in tudi v Avstriji mi nihče nikoli ni povedal da je moj izvid hormonskih preiskav slab in sicer S-LH je 3,8, S-FSH je 7,9, AMH pa 0,64 ng/mL. Zmotil jih je predvsem ta AMH. Ta izvid je star osem mesecev. Sedaj so mi vzeli ponovno kri in čakam na nove izvide, saj so mi dejali da če je AMH dosti padel, nima smisla za postopek IVF.
Prosim vas da mi pomagate z odgovorom ali so izvide res tako slabi in koliko lahko AMH hormon pade v teh osmih mesecih.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

glede na AMH bi lahko ob stimulaciji oz. ob IVF bil slab odgovor jajčnikov, 3 ali manj celic, ni pa nujno.Tudi če je manj celic, je možnost zanositve, zato ni razloga, da postopka ne bi delali. Če in za koliko bi AMH lahko upadel v 8 mesecih, ni mogoče napovedati. Lahko da se sploh ne bo znižal.

Glede preiskav in informacije, da imate “slabe hormonske preiskave”: izvidi niso slabi. Predvsem so taki, da lahko zanosite in niti slučajno niso taki, da bi dokazovali, da ne morete zanosti.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,

imela bi še eno vprašanje v zvezi z mojimi izvidi. V zgornjem postu ste mi odgovorili na vsa vprašanje, za kar se vam lepo zahvaljujem, saj ste me lepo potolažili.
Sedaj ponovno prihajam iz Češke, kjer se pripravljam na IVF v tem menstrualnem ciklusu. Danes je moj drugi dan in sem pričela z gonal f 300, jutri pa dalje imam 225, šesti dan imam menupur dve ampuli. danes sem morala tudi pričeti z nosnim sprejem Synarel zjutraj in zvečer. Zdravnik mi je rekel, da imam zelo majhne jajčnike in da je potreben drugačna stimulacija, saj je to lahko velik problem. Saj so mi najprej dali stimulacijo z gonalom in cetrotide. Sedaj so to spremenili na menopur in ta sprej. Nikjer nisem zasledila tega spreja, da bi se uporabljal.
Prosim vas,da mi pojasnite zakaj se uporablja ta Synarel sprej in kaj pomeni to, da imam majne jajčnike?

Za prijaznost se vam lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

Takšnega protokola pri nas ne uporabljamo, zato težko kaj komentiram. Synrel pa je bil dodan verjetno za to, da je stimuacija še močnejša, da sproži sproščanje lastnih gonadotropinov.
Če je volumen jajčnikov manjši, je običajno tudi manj jajčnih celic. Je pa to precej subjektivna ocena, podana na osnovi ultrazvočnega izgleda jajčnikov.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,
aprila sem imela četrti neuspešni IVF postopek. Tri sem imela v Ljubljani na četrtega sem odšla probat srečo v Gradec V zadnjem poiskusu nisem pridelala nobene spolne celice, tako da do postopka sploh ni prišlo. Njihova diagnoza je prezgodnja menopavza.Predlagali so mi darovano spolno celico v Brnu, ter predlagali da se obrnem na Komisijo, ki bo obravnavala moj primer, ki mi lahko povrne stroške darovane jajčne celice. Sem prav razumela?
Povedati moram, da bom čez nekaj dni stara 40 let in imam že 14 letnega sina. Z možem se že nekaj let trudiva zanositi vendar sva očitno predolgo čakala.
Najlepša hvala za kakršnokoli usmeritev in pomoč.

Beti

Spoštovani,

pri nas je indikacija za oploditev z darovanimi jajčnimi celicami prezgodnja odoved jajčnikov ali primarna ovarijska insuficienca. Za indikacijo mora biti ženska mlajša od 40. let, s povišnim FSH ter odsotnimi ali nerednimi menstruacijami in brez jajčnih celic, zato po potrebi ocenjujemo še predhodne postopke IVF. Glede na vašo situacijo predlagam, da se o tem čim prej pogovorite z ginekologom, ki vas zdravi zaradi neplodnosti.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,

Tudi meni do ugotovili prezgodnjo menopavzo, AMH 0,89 FSH 11,35, LH 2,57. Svoje menstruacije nimam, testi so bili tako opravljeni na poljubni dan. Sedaj za sprozitev menstruacije jemljem Cyclo proginovo. V tem casu sem ponovno testirala FSH 1,54 LH 0, 48 (3 dan cikla – rezultati boljsi verjetno zaradi vpliva hormonskih tablet). Januarja sva bila v 1 IVF v Dravljah (ena jajcna celica, neoplojena). Takoj za tem so naju dali na clomid, kjer smo vsak mesec delali UZ, vendar nikoli ni bilo niti enega dovolj velikega folikla. Danes so nama predlagali da je edina moznost darovana celica.

Kaksno je vase menenje? Zakaj niso predlagali da poskusiva ponovno z injekcijami, saj smo tam vsaj dobili eno celico? Je res vse izgubljeno?

Hvala za pomoc.
Lp

Spoštovani,

hormonski izvidi FSH nikakor ne potrjujejo prezgodnje menopavze. Glede na znižan AMH je rezerva jajčec zmanjšana, ni pa izčrpana. Tako glede na hormonske izvide in pridobljeno jajčno celico še ni indikacije za postopek z darovano jajčno celico. Tako bi bilo smisleno po postopku IVF spodbuditi rast foliklov z injekcijami gonadotropinov.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni. Ponovno vam pisem. Za nama je novi postopek, tokrat na GK v LJ. Danes sva imela neuspesno punkcijo. Bila sem v kratkem protokolu, menopur (4 ampule), pridelala samo en folikel, na punkciji danes ni bilo celice. V ponedeljek bo komisijo obravnavala najin primer. Ne vem kaj pricakovati. Ne bi rada se obupala in mogoce poizkusila sreco v ponovn postopku. Kaj menite? Kaksne so vase izkusnje? Hvala

Pozdravljeni,

verjetno še ni za obupati. Običajno se v takšnih primerih odločimo za modificrani spontani ciklus. Ko je folikel dovolj velik, dodamo Cetrotide in Gonal F ter sprmeljemo do stop injekcije.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,

Pri doktor Reš, smo po neuspelem prvem IVF, 5 mesecem poizkušali s Klomidom. Jemala sem ga od 3. do 7. dne cikla. Na 9. dan sem vedno imela UZ. Folikla nikoli ni bilo ali pa je bil premajhen za nadaljno obravnavo. Ali je šlo v tem primeru za modificiran spontani cikel? Če da, se bojim da bi bili rezulati enaki tudi tokrat, torej da ne bi prišla niti do folikla.

Lep dan.

Spoštovani,

v modificirnaem spontanem ciklusu se ne jemlje clomida, ampak spremlja spontano rast folikla. Jajčniki pa se lahko od ciklusa do ciklusa drugače obnašajo, tako da je težko napovedati, ali bo folikel rastel ali ne.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni, ponovno se oglasam 🙂 po sklepu komisije na GLJ so mi sedaj predpisali dolgi protokol. Priznam da sem zelo presenecenga saj le-tga ne bi predpisovi zenskam z nizkim AMH. Imate kaksne izkusnje s tem? Oz zakaj taksna odlocitev? Hvala

Spoštovani,

pri dolgem protokolu lahko dalj časa stimuliramo jajčnike in počakamo tudi tiste folikle, ki počasi rastejo. Pri zmanjšani ovarijski rezervi lahko tako dobimo kakšno jajčece več.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,ker sem tik pred IVF, me skrbi ali lahko menstruacija, ki je sicer precej “vodena” – ni gosta kri, vendar se izločajo celi koščki sluznice, kaj vpliva na zanositev v naslednjem ciklusu? To se mi je pojavilo sedaj prvič, zato me skrbi ali je to lahk znak, da se približujem ali sem že v klimakteriju?
Vse preiskave hormonov so bile narejene pred 1 letom.
Predvsem me skrbi, če so kakšne posledice, če bi bila stimulacija z gonalom, jaz pa bi že sama po sebi imela zaradi približevanja menopavzi zvišan npr. FSH ali LH? Stara sem namreč 41. Lepo prosim, če mi mogoče lahko odgovorite na to, malo drugačno vprašanje, kot je sicer naziv foruma.Hvala na odgovoru.

Spoštovani,

variacije v menstruaciji, ki jih opisujete, ne vplivajo uspešnost IVF. Če je menstraucija še redna, če s pojavlja v razmikih daljših od 21 in krajših od 35 dni, ni razloga za skrb glede klimakterija.

Vse ženske, tudi tiste z jajčniki pred klimakterijem stimuliramo z zdravili, ki vsebujejo FSH (npr. gonal), tako da je kakršnakoli skrb gled stimulacije odveč.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovana dr. Pinter,
na vas se obraćam, ker se zdravnika pozabila vprašati, kako izgleda IVF v spontanem ciklusu. Predvsem me zanima ali se tudi tam prejme stopka ali mogoče še kaj za prepričitev prehitre ovulacije? V kolikem času po stopki potem sledi punkcija? Mogoče še vprašanje, kako velik bi naj bil folikel ob stopki?
Sem bila čisto zmedena in se sploh nisem spomnila to vprašat. Hvala za odgovor in lp!

Spoštovani,

pri spontanem ciklusu se UZ spremlja rast foliklov. Ko je folikel velik cca 17 mm, se da stop injekcija. Injekcij za preprečevanje ovulacije se ne daje. Punkcija sledi cca. 31 do 34 ur po stop injekciji.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close