Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Cipralex in aritmije

Cipralex in aritmije

Spoštovani!
Jemljem antidepresiv Cipralex, escitalopram. Znano je, da Cipralex in Cipramil pri višjih dozah lahko povzročata ekstrsistole.
Jaz ga jemljem že leto dni eno tableto in ni bilo nobenih težav. Kak mesec dni pa so se mi začele pojavljati palpitacije. Bil na EKG in je bil normalen. Zdravnica mi je rekla, da je tudi težko včasih “ujeti” te aritmije.
No zvišal sem dozo na tableto in pol (poskus), in res so se začele pogosteje pojavljati, predvsem v mirovanju, med sproščenim ležanjem na kavču recimo.
Ko sem šel na prvotno dozo, se je tudi njihov pojav zmanjšal (recimo 4 krat na dan začutim, da se srce zaleti). Mnogokrat verjetno ne opazim.
Sam se teh palpitacij sicer ne ustrašim, me pa zanima, če mi lahko dolgoročno naredijo škodo na srcu? Ker potem ta antidepresiv tega res ni vreden.

Hvala že vnaprej za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni!
Ekstrasistole, če gre za to, večinoma niso nevaren pojav in zanje ne potrebujete escitaloprama, posebno če so le 4x na dan, saj so pogost pojav že sicer in na njihovo pogostot vpliva tudi stres in psihična “napetost”. Če je bil EKG normalen in so tisto res le občasne ekstrasistole, ne vidim posebne nevarnosti
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala gospod doktor za vaš hiter odgovor. Ampak mislim da niste prav razumeli. Ne jem tablet zaradi aritmij. Tablete jem zaradi grozne anksioznosti, ki je popolnoma pod kontrolo odkar sem na Cipralexu. Mene zanima, kaj menite o tem, da jih Cipra povzroča, saj baje povzroča tako imenovano “QT prolognation”? A menite, da bi lahko taka doza to povzročala in če ja, kaj potem? naj preneham jemati?

Pa se opravičujem, da vam morim ponovno s tem! 🙂

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni
Čisto prav sem vas razumel. Ekstrasistole se pojavljajo pač tudi pri ljudeh, ki ne jemljejo tovrstne terapije in večinoma niti pri njih nimajo bolezenskega ozadja (jasno, da ne jemljete escitaloprama zaradi njih). Podaljšanje QT dobe, ki jo lahko povzroči, pa se vidi na EKG. A kot navajate, ste preiskavo opravili in EKG je bil normalen.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Aha zgleda, da sem jaz narobe prebral vaš prvi odgovor, pardon.
Pravite, da se OT doba vidi na EKG. Tam je bila normalna. Zanima me samo še nekaj. Če bi recimo ta Cipralex bil razlog za občasne aritmije, bi potem bila QT doba stalno podaljšana (seveda v času delovanja zdravila v organizmu) ali pa občasno (recimo takrat, ko se pojavi ekstrasistol)???? Kot omenjeno mi je zdravnica povedala, da je včasih težko te aritmije dokazati, ker jih ravno takrat ko je delajo EKG ni.

Ne vem, danes se mi je spet nekajkrat zaletelo med branjem knjige. Malo mičudno to postaja.

Q in T sta dva vala na EKG posnetku in se večji razmak med njima vidi izključno tam. Povečan razmak med njima (čas) se ne pojavlja v napadih. Ekstrasistole pa se lahko pojavijo tudi brez podaljšanja QT dobe in največkrat je tako. Res pa jih je včasih težko ujeti ravno na ekg posnetek (daljša qt doba sama po sebi ni motnja ritma in če je, je tam). Stvari so žal precej bolj zapletene in se bojim, da z brskanjem po netu ne boste prišli do samodiagnoze, saj stvari ne gredo po enostavnem DA/NE algoritmu…
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

ja sm opazu, da to ni tako enostvana zadeva 🙂

torej, da s tem zaključim, če je bil na EKG QT normalen, se naj preprosto ne ubadam več s tem in lepo naprej jem cipralex?

aja, pijem pa precej kave, to bi pa tudi lahko povzročilo preskakovanje a ne?

Poživila in psihična napetost lahko precej prispevata k pojavljanju teh ekstrasistol. Kar se tiče ubadanja, predlagam, da se ne ubadate z vašo QT dobo, še pa imate moteče težave, za katere sumite, da bi jih lahko povzročilo zdravilo, pa se vsekakor o tem pomenite z zdravnikom. Če govoriva le o tem, kar ste zapisali tu, v tem ne vidim česa izrazito “sumljivega”.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Mene pa zanima glede Cipralexa, naj bi jemali cipralex pol leta, je možno jemanje cipralexa 2 meseca ali 3 če se je izboljšalo po dveh tednih, seveda bi se posvetovala in vprašala zdravnico ali je res težko,ko nehaš jemati te tablete?

ne bi rada jemala 6 mesecev, ker se mi zdi, da jih ne potrebujem.

Pozdravljeni!
Ne, ne zdi se mi dobra ideja skrajšati zdravljenje na 3 ali tri mesece, saj imate bistveno večje možnosti, da se težava ponovi in boste šli čez cel proces težav, zdravljenja, začetnih stranskih učinkov… še enkrat. Pa še po ponovitvi naj bi zdravljenje trajalo še dlje. Zdravljenje posameznih bolezni ima pač svoj režim in svoje trajanje, za katerega je bilo ugotovljeno, da je najbolj ustrezno. Kaj in koliko ga potrebujete, ne morete oceniti sami. Samo dejstvo, da se ob jemanju zdravila počutite dobro, ne pomeni, da ste ozdraveli.
Tudi sicer ne vidim nikakršne potrebe po tem, da bi zdravljenje krajšali. Zdravila so varna, ne povzročajo odvisnosti in ni težko prenehati z jemanjem, če seveda upoštevate zdravnikova navodila in tega ne storite kar naenkrat. Več ljudi ima težave s skrbmi, da se bi se jim po koncu terapije vrnili simptomi bolezni, kot pa je problem odtegnitvenih težav.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

za Aboyanasanna:
Prosim nikoli prej ne prenehaj z jemanjem. Meni je tako žal, da sem to storu. MEni je bil cipralex predpisan zaradi anksioznosti. bil je moj prvi antidepresiv. Že pi tednu dni sem se počutil boljše. Tako sem ga že po mesecu ukinil. Anksioznost je prišla nazaj. Zato sem spet začel jemati in spet prekinil po mesecu dni. In na koncu se je zgodilo, da enostavno več ni prijel!!!! Tudi pri višjih dpzah enosatvno več nima nobenega učinka, tudi če ga 3 mesece jemljem.
Tako so mi bili potem predpisani drugi antidepresivi, ki pa majo cel kup starnskih učinkov (slabost, driske, zvišanje telesne teže, insomnia).
Skratka, ceni to zdravilo in ga jemlji redno! Ko boš pol leta ćisto v redu, ga pa na vsaka dva tedna za četrtinko zmanjšaj.

Lp

New Report

Close