Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija V dilemi – cepljenje rotavirus

V dilemi – cepljenje rotavirus

Pozdravljeni, sem v dilemi, ali naj svojega otroka dam cepiti proti rotavirusu? O tem je bilo že veliko napisanega, ampak so si mnenja tako nasprotujoča, da sem še vedno zmedena in zato se obračam na vas. Zaščita naj ne bi bila 100% in otrok lahko zboli kljub cepljenju. Kolikšna je torej možnost, da otrok zboli za to boleznijo kljub cepljenju? Kakšni so možni stranski učinki cepljenja, ali so možne kakšne trajne negativne posledice in pri kakšnem procentu cepljenih otrok se pojavijo? Se sploh lahko dokaže, da je do negativnih posledic prišlo zaradi cepljenja? Zanima me tudi, kako do okužbe pride, kakšni so zgodnji znaki bolezni in kakšen je potek bolezni, koliko časa traja, ali je potrebno bolnišnično zdravljenje. Kako dolgo je bolan otrok potem kužen za ostale? Ali je to sezonska bolezen, kot npr. gripa, ali se pojavlja celo leto?

Pozdravljeni nazaj!
malo sem bil odsoten, zato odgovor nekoliko kasni. Upam, da nisem prepozen saj je starost, do katere lahko cepite otroka 24 tednov za eno in nekoliko več za drugo cepivo.
Kot sem napisal že v enem od prejšnjih odgovorov nič razen tega, da bomo vsi zapustili ta svet ni 100%! Tako tudi zaščita pred rotavirusnimi okužbami po cepljenju ni 100%. Cepljenje v veliki meri prepreči hude okužbe z najbolj “porednimi” sevi rotavirusa. Ve se namreč kateri sevi virusa so in še vedno povzročajo najhujše oblike bolezni. Vsekakor cepljen otrok še vedno lahko zboli zaradi okužbe z rotavirusom. Je pa po nekaterih študijah zaščiten do te mere, da zaradi bolezni ne potrebuje bolnišničnega zdravljenja, kar je pri necepljenih velikokrat potrebno. Možnost, da se otrok okuži je vsekakor večja, če obiskuje vrtec, ali je tudi sicer večkrat v zaprtih prostorih skupaj z drugimi otroci in ljudmi (razne prireditve, lutkovno gledališče, nakupovalni centri, množične proslave…). O stranskih učinkih cepljenja sem veliko že pisal. Najpogosteje se pojavi polivanje ali bruhanje za dan ali dva in odvajanje mehkejšega do tekočega blata do tedna dolgo (cepljenje posnema naravno okužbo z oslabljenim virusom). Drugega zaenkrat (cepim skoraj 6 let) nisem zasledil. Za trajne negativne posledice tega cepljenja ne vem. Je pa težko dokazati, da je neko stanje ali zdravstvena težava direktna posledica cepljenja. Največkrat številne reči sovpadajo in na neznane načine morebiti povzročijo neko stanje ali dogodek. Postopek dokazovanja, da je neko stanje posledica cepljenja je zapleten a pravila so znana in tudi država je na koncu dolžna morebitno škodo na nek način materialno poravnati (za obvezna cepljenja, kjer cepljenje od staršev zahteva zakon).
Človek se z rotavirusom okuži največkrat z umazanimi (okuženimi) rokami s katerimi virus zanese v usta. Znaki bolezni so povišana temperatura, bruhanje in driska, bolečine v trebuhu, slabost in pomanjkanje apetita. Običajno niso prisotni vsi naenkrat, če pa se temperatura, bruhanje in driska pri malem otroku pojavita v enem dnevu le-ta hitro potrebuje bolnišnično zdravljenje in nadomeščanje tekočine v infuziji. Virus se izloča v blatu obolelega. Kužnost je tako prisotna ves čas odvajanja tekočega blata in pri malih otrocih lahko traja tudi več kot dva tedna. Rotavirusne okužbe se pojavljajo celo leto so pa pogostejše v zimskem času, ko se več zadržujemo v zaprtih prostorih.
Sam torej cepljenje priporočam in sem cepil tudi svojo hčer, ki je bila rojena v času, ko je cepivo ravno prišlo na naš trg.
Lep pozdrav Igor

Pozdravljeni!

Hčerka zaradi dvakratnega prestavljanja cepljenja, zaradi bolezni, ni prejela 3. odmerka cepiva proti rotavirusu. Konec meseca bo dopolnila 8. mesecev. Ali je sploh še smiselno, da sploh prejme sedaj še tretji omerek?
Ali je vsaj malo zaščitena, glede na to da je dva odmerka prejela ali pa je bilo vse zaman?

Hvala

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
iz povedanega sklepam, da ste jo cepili z cepivom Rotateq, ki se ga da uporabiti do 30 tedna otrokove starosti, kar je otrok že prerastel.
Torej tretjega odmerka ne bo dobila. Vsekakor pa je bolje, da je dobila dva odmerka, kot nič, saj se je tako vsaj dvakrat že srečala z oslabljenim virusom. To bo ob okužbi z divjim rotavirusom prej pripeljalo do imunskega odziva, kot če sploh ne bi bila cepljena. Ni pa ustrezno zaščitena po priporočilih proizvajalca in po študijah, ki jih je le-ta predstavil ob upeljavi cepiva na tržišče.
Lep pozdrav Igor

New Report

Close