Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek BOSTE SPET MILIJONE ZNOSILI NA GROBOVE?

BOSTE SPET MILIJONE ZNOSILI NA GROBOVE?

Že kupujete ikebane? Sveče? Cvetje? In še enkrat sveče?
Boste spet znosili na grobove enormne količine plastike, krizantem, suhega šavja – onesnaževali okolje?
Se čez 14 dni vrnete na pokopališče in pospravite svojo ‘pozornost’?

Kaj vas lahko ustavi?
Kaj ne bi letos ta denar podarili v dobrodelne namene? Osebno nekomu, ki je nesrečen pa še vedno živ?
Pa sneg je napovedan – ves vaš prestiž bo prekril čez noč!

Je vredno?

Šop rož in nekaj sveč ni noben prestiž. Zapuščenih grobov med letom pa je prav malo. Ne pretiravaj.

Ne spreminjaj zgodovine. Vedno se je delalo tako.
Ti hodis v trgovino po salamo? Hodis na dopust? Gres vsak dan na sekret? Silvestrujes?
Pri nas je vedno grob urejen, za 1 november je vec svec in upam, da tako tudi ostane.

Če gledaš samo v trgovinah, kako množično se kupuje ikebane in sveče, potem je jasno, da se na grobove RES znosi milijone. In to v današnjih časih, ko skoz samo jamramo, da ne moremo (pre)živet. Že mrtvim, pa nosimo rože. Kot, da imajo oni kaj od tega!!!
Mi imamo take sorodnike in naš grob bo verjetno tudi letos bogato obložen. Brez, da bi mi gor nosili karkoli. Sicer nas malo opozarjajo, češ, da ne skrbimo za grob, ampak se ne sekiramo. Meni se zdijo smešni.

Ne spreminjaj zgodovine. Vedno se je delalo tako.
Ti hodis v trgovino po salamo? Hodis na dopust? Gres vsak dan na sekret? Silvestrujes?
Pri nas je vedno grob urejen, za 1 november je vec svec in upam, da tako tudi ostane.[/quote]

VEDNO SE JE TAKO DELALO???
Če bi se morali držati tega stavka, potem bi še vedno živeli v jamah. Ker se nekega dne ne bi nekdo spomnil, da bi tradicijo lahko spremenil… Na boljše!

Svoj dnar lahko šenkam, zapijem, zakadim al pa na grob znosim. Moja stvar kaj delam z njim, ga zaslužim sama.
Pa ne pretiravam ne čez leto, ne za 1. november.

ZA grob redno skrbi mama, vsaj vsake 14 dni, letos sem ga jaz uredila, za rože je bil strošek 6 evrov, zemlja 2. Skratka skozi bomo prišli z 10 evri. Zadovoljna?
N grobu tudi molimo, večkrat, samo to se pa ne vidi -pa se ne da določiti cene

pa dejte no, dobrodelne namene. a veste kje konča tudi včasih ta denar. sedaj je pač “moderno”, da se o tem razpravlja, naredi pa se bore malo ali pa sploh nič v smislu reševanja težke situacije.
grobove je potrebno urejati celo leto ali pa ne, odvisno od ljudi. in kdor skrbi za svoje prednike čez celo leto, ne pretirava za prvi november. samo to je pa že druga zgodba.

..SKRBI ZA SVOJE PREDNIKE??? A nošenje ikeban in sveč na grob je “skrbeti za prednike”? A mu rože noge grejejo, al kaj?

Pa saj danes dobiš lepo ikebano že za 7€. Ni potrebno zmetati gore denarja zanjo.

pa saj ti ni treba

Tudi grm pred hišo nima nobene funkcije, veš koliko denarja je v teh grmičkih. Brez veze takole razmišljat. Ikeban je veliko, ker pač vsi na ta dan ciljajo. Tako kot imajo vsi okrašene hiše, lučke, karkoli, okrog božiča, novega leta… Tradicionalni prazniki so nekaj, kar mi je lepo, to prenašam naprej na otroke. Če nekomu ni, pač ne, ni treba potem zganjat teror nad drugače mislečimi. Če si prepričana v svoje, tako delaš, ne rabiš vesoljnega folka (in sebe) vsako leto sproti prepričevat, da imaš ti prav.


Nikoli nisem in ne bom in ne želim, da zaradi “mene”, ko me itak več ne bo, kdo brezveze razmetava denar.

Človeka spoštuješ (če ga spoštuješ), ko je živ. Mrtvega ne moreš.

..SKRBI ZA SVOJE PREDNIKE??? A nošenje ikeban in sveč na grob je “skrbeti za prednike”? A mu rože noge grejejo, al kaj?[/quote]

Te ni niti malo sram kaj takega zapisat?? Te ni sram, se delati norce iz MRTVIH ljudi?? Imas sploh kaj kulture in spostovanja??? Ni videt! In taksne ogabne retardirane kreature nevredne naziva cloveka, ste najbolj glasne, ko se gre za TUJ denar in TUJE zivljenje. Koji qrac ima tebe za brigat kaj ona naredi z SVOJIM denarjem?? Ji mogoce nakazes ti kaj denarja ali jo celo prezivljas?? Ce je odgovor ne potem zapri svoj ogaben gobec in pokazi vsaj malo spostovanja do mrtvih, ki jih nisi niti poznala! Mislim, nekateri si pa res prevec dovolite v dokazovanju te svoje svetniskosti. Ampak tako nizko kot se pri tem spustite je zelo tezko iti. Verjamem, da se moras prav potrudit. Pfuj pa taka oseba!
In ja, tudi jaz nesem eno svecko na grob svojega dedka vsako leto ob prvem novembru. Za ta denar sem delala in lahko kupim kar jaz hocem in ne kar si bote debilne babure brez zivljenja namislile. Ce hocem lahko nabavim 1000 komadov svec in ikeban in jih zlozim na grob, ko nimate kaj gobec sukat in tezit kako naj jaz zapravim svoj denar. Jasno primitivke???

Vesno kupim ikebano (cena 7-10€), dve sveči in še eno svečo na skupni grob. Meni se to zdi čisto normalno.

Kaj tolk neumnega pa že dolg nisem prebrala na Monu. A pol, ko te enkrat zagrebejo tja v zemljo, vsi pozabijo, da si obstajal? No, saj če si res taka nikakva oseba, ta najboljš, res. Si zamišljaš, da bi pokopal siojega otroka? Si niti slučajno, ne morem, ne želim si niti predstavljati, ampak, ko ga enkrat ni, gre karavana dalje. Adijo, pamet, sam mislim, da je itak nimaš.

..SKRBI ZA SVOJE PREDNIKE??? A nošenje ikeban in sveč na grob je “skrbeti za prednike”? A mu rože noge grejejo, al kaj?[/quote]

Te ni niti malo sram kaj takega zapisat?? Te ni sram, se delati norce iz MRTVIH ljudi?? Imas sploh kaj kulture in spostovanja??? Ni videt! In taksne ogabne retardirane kreature nevredne naziva cloveka, ste najbolj glasne, ko se gre za TUJ denar in TUJE zivljenje. Koji qrac ima tebe za brigat kaj ona naredi z SVOJIM denarjem?? Ji mogoce nakazes ti kaj denarja ali jo celo prezivljas?? Ce je odgovor ne potem zapri svoj ogaben gobec in pokazi vsaj malo spostovanja do mrtvih, ki jih nisi niti poznala! Mislim, nekateri si pa res prevec dovolite v dokazovanju te svoje svetniskosti. Ampak tako nizko kot se pri tem spustite je zelo tezko iti. Verjamem, da se moras prav potrudit. Pfuj pa taka oseba!
In ja, tudi jaz nesem eno svecko na grob svojega dedka vsako leto ob prvem novembru. Za ta denar sem delala in lahko kupim kar jaz hocem in ne kar si bote debilne babure brez zivljenja namislile. Ce hocem lahko nabavim 1000 komadov svec in ikeban in jih zlozim na grob, ko nimate kaj gobec sukat in tezit kako naj jaz zapravim svoj denar. Jasno primitivke???[/quote]

Ti s svojim denarjem, je tvoj, lahko kupiš, kar hočeš, pa ne sme nihče nič komentirat? Jaz pa s svojim gobcem, ki je tudi moj in nisi ti nič za njega dala, ne bi smela rečt, kar hočem? Veš, tudi to je zate TUJE življenje in se nimaš ti kaj vtikat. Jasno???
To, kdo uporablja bolj primitivni jezik, pa naj razsodijo drugi!

1 grob 1 ikebana, 1 moja sveča – že leta tako in tako bo tudi ostalo.

Če je tebi škoda denarja za sveče, ikebane ter rože je to tvoj problem. Oba sva imela že od prej navado, da se za 1.november hodi po grobovih ter se vsakemu prižge sveča ter da na grob kak nagelj ali kaj podobnega. Nikoli za vse skupaj ne zapraviva več kot 50€ pa imava za obletet ogromno grobov. Pač je navada da se gre po ostalih grobovih vsaj enkrat na leto, če sva že med letom preveč zaposlena, da bi ves čas na vse hodila. Vsako leto si vzameva dan in hodiva naokoli. Nama je to pač lepo.

a dejte, no?? a niste po televiziji še videl csako leto gore, pazi, GORE plastike po 1. 11. pa to je groza od svinjarije, kaj počnete. da bi vsaj vsak kakšno svečo manj prionesel, bi bilo bolje, dejte se mal zamislit, kje je bistvo spoštovanja, kaj pa spoštovanje do narave. eni ste zame packi s to obsedenostjo s svečami. ikebane vsaj manj zasvinjajok, kot pa una plastika, ki ostane po svečah. FUJ

A daj no, a celo leto ne spiješ ene pločevinke, al pa ene plastenke? Vložkov ne uporabljaš, plenic še nisi rabila, kuhate tudi ne, z avtom se ne voziš, na vrtu ne uporabljaš nobenega škropiva, …naj še nadaljujejm?

..SKRBI ZA SVOJE PREDNIKE??? A nošenje ikeban in sveč na grob je “skrbeti za prednike”? A mu rože noge grejejo, al kaj?[/quote]

Te ni niti malo sram kaj takega zapisat?? Te ni sram, se delati norce iz MRTVIH ljudi?? Imas sploh kaj kulture in spostovanja??? Ni videt! In taksne ogabne retardirane kreature nevredne naziva cloveka, ste najbolj glasne, ko se gre za TUJ denar in TUJE zivljenje. Koji qrac ima tebe za brigat kaj ona naredi z SVOJIM denarjem?? Ji mogoce nakazes ti kaj denarja ali jo celo prezivljas?? Ce je odgovor ne potem zapri svoj ogaben gobec in pokazi vsaj malo spostovanja do mrtvih, ki jih nisi niti poznala! Mislim, nekateri si pa res prevec dovolite v dokazovanju te svoje svetniskosti. Ampak tako nizko kot se pri tem spustite je zelo tezko iti. Verjamem, da se moras prav potrudit. Pfuj pa taka oseba!
In ja, tudi jaz nesem eno svecko na grob svojega dedka vsako leto ob prvem novembru. Za ta denar sem delala in lahko kupim kar jaz hocem in ne kar si bote debilne babure brez zivljenja namislile. Ce hocem lahko nabavim 1000 komadov svec in ikeban in jih zlozim na grob, ko nimate kaj gobec sukat in tezit kako naj jaz zapravim svoj denar. Jasno primitivke???[/quote]

Uh, tole na tešče prebrat v temi, ki govori o tem, da intimna povezava z mrtvimi in pieteta ne bi smeli biti odvisni od cenene rdeče plastike na grobu….neprecenljivo za oceno splošnega intelektualnega nivoja na forumu.
Pa dobro jutro vsem ostalim 🙂


ja 1x na leto kupimo cvetje .Sveče imamo veliko,ker smo jih dobili po smrti očeta,tako da jih kupit ne rabim.
na grob nosim očetu svečko in to vsak mesec.Te mogoče moti?pa četudi bi te ni tvoja stvar kaj dajem na očetov grob:)
vsak mesec čistim grob.Dovolj ali misliš da bi mogla pogosteje prihajat:) ?
ne,ne podarjam denar v dobrodelne namene.Pomagam družinam ki jih poznam drugače.Ja osebno.

Vsako moje dejanje je vredno,ker vse kar naredim prihaja iz mojega srca
zadovoljna si? Najbrž ne kajne

Jaz nesem rože in sveče na grob predvsem zaradi sebe. Taka je tradicija, da izraziš spomin na svoje umrle svojce in prijatelje in nikomur ni potrebno nabijat slabe vesti zaradi tega. Zame je tale tema čist isto kot, če bi mi nekdo najedal zakaj kupujem čokolado, namesto, da bi dala ta denar za Karitas.

Sicer pa s prodajo sveč in ikeban zasluži tudi več slovenskih cvetličarjev in svečarjev in poziv naj njihovih izdelkov ne kupujemo je tudi poziv naj jim pomagamo k propadu, tako da je tole precej dvorezen meč. Mogoče pa jaz z nakupom cvetja pomagam lokalni cvetličarki, da bo lahko kupila hrano svojemu otroku?

Moji starši so itak vsak drugi dan na pokopališču, če ne morejo, grem pa jaz. Vsak oveneli listek gre proč sproti, skurjena sveča tudi …

Mama pripravi poseben šopek za rojstne dneve pokojnih in božič, za prvi november pa itak drugi nanosijo cvetja in sveč in njej ni treba 🙂 No, vsaj z najožjo žlahto se je zmenila, da dejansko ni treba nič, če pa že res morajo, naj se omejijo na eno svečo na družino.
Jaz ne nosim ničesar nikomur. Grem pogledat grobove sorodnikov, prijateljev (niti ne vem točno, zakaj), ampak med letom.

Na vsak grob eno elektronsko svečo, pa na atijev eno malo ikebanico iz suhega cvetja.

New Report

Close