Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek dojenček noče jesti goste hrane

dojenček noče jesti goste hrane

imam 5 in pol meseca starega dojenčka ki noče jesti ozrioma ne zna jesti goste hrane.
Pri otrok mi je začel jesti pri dobrih 4 mesecih pri drugem pa ne vem več kaj naj. Ponudila sem mu že vse živo kar je seveda primerno za njegovo starost , pa jeziček potiska ven in nič ne spravi vase. Naj še počakam ali vstrajam saj se mi zdi da je prav nervozen ko nič ne dobi notr ampak gre vse ven.
Mu samo mleko še zadostuje pri teh mesecih?

Do 6 meseca se daje samo mleko, nato P O S T O P O M A začneš z zelenjavo in sadjem…

ok ti pa si za časom! Z gosto hrano se začne pri 4 mesecih


jeziček potiska ven-torej ni še priravljen. Poskusi čez kakšen mesec.
in replika na to,da si mu dala vse živo:prosim za zdravje svojega otroka si preberi kaj pomeni UVAJANJE GH

ok ti pa si za časom! Z gosto hrano se začne pri 4 mesecih[/quote]

Ni za časom pred 6 leti, ko sem jaz rodila je bilo uvajanje goste hrane pri 6 mesecih. Jaz sem jo prej začela postopoma pri 4 z mlečnimi kašicami, ker je bila hčerka migec in velika in se je ponoči začela spet zbujati…Se je očitno doktrine spreminjajo.

seveda mu ponudi ob vsaki priliki in ga uči, kako se je, pa bo že pogruntal…

Moja srednja hči praktično do 8. meseca ni imela samostojnega obroka z gosto hrano, sem bila že čisto preč….potem pa je lepega dne vzela v roke bedrco in jo poglodala. Pa smo bili rešeni :-).

Ne se sekirat, moja prva se je samo dojila do 7,5 meseca! GH? Tako ne zabetoniraš usta, kot jih je ona tiščala skup:-))) Je pa res, da so takrat ped. govorili, da ne uvajat prej kot pri 6.mesecu.
Pri drugi je pa druga pesem! Začeli sva z uvajanjem pri 4. mesecu, saj se kao otrok (tudi dojen) mora navajati na drugačne okuse, teksturo… In mala je pri skoraj 7 mesecih praktično skoraj vse!

Če jeziček potiska ven, potem še ni fizično dozorel za požiranje goste hrane. V kolikor se lepo razvija, ni nobene panike, če še malo počakaš.
Moja hči je bila dojena do 22-ega meseca, pa ji ni čisto nič manjkalo ne takrat, ne zdaj.

Mojemu smo gosto hrano ponujali od 4,5 meseca do 6 mesecev, on pa jo je vztrajno pljuval. En teden pred sistematskim pregledom, ko sem že ravno trenirala, kako bom pediatrinji dopovedala, da smo poskusili res čisto vse, pa kljub temu ne gre, je mulec začel čudežno odpirati usta.
Torej drži tisto, kar govori dr. Grmekova: ponujati, ponujati, ponujati in pri tem vztrajati.

Mali se mora najprej naučiti jesti gosto hrano.

Se pravi kašico narediš čimbolj tekočo. Seveda gre jeziček sem in tja, ker ne ve, kaj bi s kašico sploh naredil. 😉
Vstrajaj. Vsak dan dvakrat poskusi in je to to. Ko mu bo potegnilo, kako in kaj bo jedec.

Sicer pa ni panike. Se bo naučil, ko se bo!

ok ti pa si za časom! Z gosto hrano se začne pri 4 mesecih[/quote]

Ni za časom pred 6 leti, ko sem jaz rodila je bilo uvajanje goste hrane pri 6 mesecih. Jaz sem jo prej začela postopoma pri 4 z mlečnimi kašicami, ker je bila hčerka migec in velika in se je ponoči začela spet zbujati…Se je očitno doktrine spreminjajo.[/quote]

Ja in?? 30 let nazaj, ko je pa moja mama rodila, so pa že v prvem mesecu hranili z kašicami, dojenje ni bilo “moderno” in so fujtrali otroke tudi z razredčenim kravjim/kozjim mlekom. Najboljše, da se še ona spravi na forum in začne propagirat to kot edino pravilno in pametovat kaj hudiča le čakajo do 4.meseca kajne??? In ja je za časom in to kar precej, pa če si to obedve skupaj priznata ali pa ne! In naj bo tiho, če nima pojma o pojmu in ne spremlja napredka in ne pozna najnovejših doktrin. Al je treba bit vsakemu piskru pokrovka??

No, moja dva sta do prvega leta od goste hrane jedla izključno riževe kosmiče v mleku pa kak frutek, niti doma zmiksanega sadja ne (kaj šele kaj bolj celega in konkretnega). Pediatrinji niti nisem nič razlagala, da GH nekako ne gre.

Se je pa izkazalo, da sta alergika in mogoče je bil to nekakšen obrambni refleks … Nisem edina, ki se ji zdi tako.

V glavnem, počasi, sploh še ni nobene panike. In kot vidiš, se doktrina spreminja, v mojih časih je bilo uvajanje GH tudi šele s šestimi meseci.

joj a tistega dela pa nisi vidla ko sem rekla ZA NJEGOVO STAROST!
To pomeni korenček,krompir, jabolko, banano….

hvala vsem, bom še poskusila ampak zgleda da še ni pripravljen

mogoče poskusi bolj z vodo razredčit kašico ali pa svojim ali adaptiranim mlekom,da bo res samo malo bolj gosto od mleka,potem pa postopoma zgoščuješ.Ta prvi je bil tak da od začetka je ful jokal zraven pa mi ni bilo jasno zakaj? potem se poštudirala da zato ker ni teklo tako hitro po grlu kot mleko 🙂 zato sem morala zelo hitro žlice podajat v usta 🙂

vem kako ti je,naša mala je stara dobrih 6 mesecev pa še ni pojedla samostojnega obroka,moram vedno še podojit,medtem ko prvi je pri 5 imel že vsaj tri samostojne obroke.

ah enkrat bo že,je pa res to ena živčna vojna,ti kuhaš,mali noče pa nič pojest

Daj biti malo manj pametna in se najprej pozanimaj, kako dolgo so takrat ženske bile na porodniški in zakaj tako hitro uvajanje.

Preprosto – ni dozorel. Eni pač prej, eni kasneje.

Otrok je pripavljen na uvajanje goste hrane, ko:

– gleda ostale pri jedi in poleg mljacka (da bi jedel)
– ko mu ponudiš malo kašice, jo melje po ustih in počasi požira
– se začne pogosteje zbujati, ker mu mleko več ni dovolj, zato je hitro lačen

Na začetku pa itak poje samo kakšno žličko ali dve. Odrasli namreč velikokrat mislimo, da otroci že od začetka jejo kot odrasli.

Starost pri tem nima nobene veze.

Očitno še ni pripravljen,počakaj teden ali dva, pa spet poskusi.Nikamor se ne mudi.
Moj je sprejel šele po 7 mesecu, pa še to žlico ali dve.

Ni za časom pred 6 leti, ko sem jaz rodila je bilo uvajanje goste hrane pri 6 mesecih. Jaz sem jo prej začela postopoma pri 4 z mlečnimi kašicami, ker je bila hčerka migec in velika in se je ponoči začela spet zbujati…Se je očitno doktrine spreminjajo.[/quote]

Ja in?? 30 let nazaj, ko je pa moja mama rodila, so pa že v prvem mesecu hranili z kašicami, dojenje ni bilo “moderno” in so fujtrali otroke tudi z razredčenim kravjim/kozjim mlekom. Najboljše, da se še ona spravi na forum in začne propagirat to kot edino pravilno in pametovat kaj hudiča le čakajo do 4.meseca kajne??? In ja je za časom in to kar precej, pa če si to obedve skupaj priznata ali pa ne! In naj bo tiho, če nima pojma o pojmu in ne spremlja napredka in ne pozna najnovejših doktrin. Al je treba bit vsakemu piskru pokrovka??[/quote]

WHO je organ, ki (tudi) pediatrom narekuje doktrino. In WHO uradno še vedno pravi: samo dojenje do polovice prvega leta. Kdaj je to? Pri 4 ali 6 mesecih? To so najnovejše doktirne v svetu. Seveda ima pa Slovenija svoje, ki se spreminjajo vsake 5 let. pa ne samo glede goste hrane, tudi glede glutena, pa mleka, pa širokega povijanja…
Drugače pa so znaki, da je otrok zrel za gosto hrano:
– da nima več refleksa izplazenja jezička
– da obvlada koordinacijo roka-usta
– da samostojno sedi
– da začnejo izraščat zobje
Kolikor sem prebrala, tvoj otrok preprosto še ni zrel. Počakaj še kak teden, pa poskusi znova.
ja, pa res je tudi, da otroci, ki so (potencialni) alergiki dlje časa zavračajo GH. In se je še vedno izkazalo, da je bolj pametno slediti tistemu kar pokaže otrok, kot tistemu kar pravi zdravniška stroka.

Hm, s to WHO se ne bi ravno hvalila – je npr. namenila ogromne vsote denarja za obrezovanje v Afriki kot preventivo pred okužbami HIV. Učinek? Ah, to pa ni pomembno! Skratka – fuj in fej ta skorumpirana WHO!
Kar se pa tiče smernic uvajanja GH pri nas – v letu in pol, kolikor je razlike med mojima, se je seveda marsikaj spremenilo od 6 na 4 mesece, pa uvajanje glutena, pa še kaj… Itak pa sem uvajala pri obema približno enako – po pameti in na podlagi opazovanja otroka! Ne pa ene neumne meje, ki pravi npr. da se glutena naj ne bi uvajalo pred 17 in ne po 26. mesecu otrokove starosti (no, pri prvem je veljalp šele po 8.mesecu) – sicer je velika verjetnost alergije?!? :-), ravno tako prej s tem teroriziranjem o izključnem dojenju do 6 meeca… Skratka, avtorica – potrpljenje in poskušaj dalje, drugega ti itak ne preostane! Enkrat bo že sprejel gosto hrano – še vsak jo je! 🙂

Ups – napaka! Ne pred 17. in ne po 26. tednu otrokove starosti!

tudi slučajno ni tako, meni so rekli, da če ne bom dojila lahko začnem počasi uvajati po 4 ali 5 mesecu, če pa bom dojila in so kakšne alergije v družini pa raje po 6, jaz sem začela po 6… in tudi takrat je mali začel sam kazati, da bi jedel kaj drugega kot mleko že

če je otrok le dojen pol je normalno da se uvajanje GH začne okrog 6 m., in ja jedo tako kot praviš, z jezičkom potiskajo ven, ker znajo samo sesat. ne se sekirat ti ga lepo hrani kaj vem če se dojita z dojenjem, in pol zraven poskusiš za kak obrok gladko kašico, ki naj bo na začetku še tekoča. sama sem pa za začetek začela z sočenjem sadja in zelenjave, in še tega je za začetek poskuila le požirek ali dva, pol pa vedno več.

Ko je kolegica rodila konec junija preteklo leto, so ji v posvetovalnici svetovali uvajanje GH po dopolnjenem šestem mesecu starosti. Jaz sem rodila letos februarja in so nam svetovali uvajanje pri štirih mesecih in pol. Isti zdravstveni dom, isti zdravniki.
Pa to itak ni tako pomembno.
Jaz sem bila vztrajna. Vsak dan sem mu ponudila malo kašice (korenček). Eno žličko, ravno toliko, da sem videla reakcijo. Nekaj časa je potiskal jezik ven, kar naenkrat pa je hrano pojedel.
Res se pa ne strinjam s tem, da mu ponudiš vse živo.

Moj ta tretji se je samo dojil do 10 meseca….. nikoli bolan, kri OK., sicer malo bolj droban…. še sedaj….

prva dva sta pričela jesti drugo hrano pri šestih mesecih…. vsak je malo drugačen, važno je, da so zdravi….

Briana, a nisi ti iz Celja?
Rodila marca letos, v celjski posvetovalnici ves čas govorijo, dojenje do 6 m. Tudi l. 2009 je bilo enako. Sem vprašala, če ni bilo vmes nekaj govora o štirih mesecih, pa so rekli, da je tisto veljalo samo par mesecev (l. 2010).

Sicer je pa starejša punca sprejela GH šele pri osmih mesecih (prej je bilo vse skup zelo ubogo), malček pa že od začetka ful navdušeno jé.

New Report

Close