Najdi forum

Poškodba kolena – meniskusa

Pozdravljeni,

pred dvema mesecema sem si poškodovala koleno. Najprej sem na podlagi napotnice opravila protibolečinsko terapijo, a mi slednja ni pomagala, zato sem naknadno naredila MR in danes prejela izvid.

Ker moram še kar nekaj časa čakati na svojega zdravnika, vas lepo prosim za obrazložitev izvida. Ali je v tem primeru potreben kakršenkoli poseg, ali pa se bo stanje samo po sebi saniralo ? Hvala.

“Večja poševna ruptura zadnjega roga med. meniskusa prekinja posteriorno in spodnjo ploskev. Posteriorno se ruptura širi v 5 x 15 mm veliko septirano parameniscealno cisto. Lat.meniskus je ohranjen. Križna lig. sta ohranjena.
Manjša distenzija MCL, lezija tip I. Lat lig. kompleks ohranjen.
Tetiva kvadricepsa in lig. patele sta ohranjena.
Strukturno spremenjen in nacefran pat. hrustanec, večjega defekta pa ni. hrustanec v femorotibialnem sklepu je ohranjen. Manjša kontuzija kostnine tibialnega platoja posteromed.
Ostali skelet ima normalen signal.

Mnenje: Mjhen izliv. Verčja ruptura med. meniskusa s parameniscealno cisto. Neenakomerno stanjšan in nacefran pat. hrustanec.”

Spoštovana,

v izvidu MR navajajo poševno raztrganino notranjega meniskusa, ki je povezana s cisto (prostorom, ki je napolnjen s tekočino). Sledja je običajno posledica dlje časa prisoten raztrganine. Navajajo tudi okvarjen hrustanec na pogačici.

Zelo verjetno bo potrebno artroskopsko operativno zdravljenje – delna odstranitev okvarjenega meniskusa in morebiti zgladitev sklepnega hrustanca. Odločitev je sicer odvisna predvsem od vaših težav in ugotovitev pregleda!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za odgovor. Težave so vsekakor prisotne, saj so bolečine hude, tudi ponoči, tako, da je ovirana že hoja, in sem praktično splošno omejena v gibanju. Do poškodbe sem se aktivno rekreirala, predvsem s tekom, pohodništvom ipd., zato mi je slednje popolnoma spremenilo življenje, in je operativni poseg očitno edini izhod. Prosim še za dve pojasnili.

Ali je pri tem posegu potrebna splošna ali lokalna anestezija ?

Ali drži, da se zelo pogosto po tem posegu zaradi odstranitve meniskusa razvije artroza kolena ? Ali je možno to kako preprečiti ?

Hvala, in lep pozdrav Alina

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

ta poseg se lahko izvede v lokalni, regionalni, spinalni ali v splošni anesteziji.

Glede artroze: pogostnost razvoja te je sorazmerna z deležem odstranjenega meniskusa. Večji del meniskusa se odstrani, večje so posledične obremenitve sklepnega hrustanca in prej se razvije obraba (artroza). Razvoj artroze se lahko upočasni s čimmanjšim delom odstranjenega meniskusa ali s popravilom (zašitjem) tega in z zmanjšanjem obremenitev, predvsem sunkovitih.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav, slab teden dni je prisotna bolecina v levem kolenu ampak ne cel dan na kratko malo spikne na levem delu kolena, kjer je zgornja kost in mehki del nevem kaj je tam, sem sportno aktiven nikoli kakrsnih problemov prej , ni prava bolecina kot da, bi hotelo mal blokirati korak, ko hodim normalnone pa, vsake toliko da me opozori spikne, po malem sunku v kolenu neha naslednji korak kod da ni nic , ko delam treninge in ogrejem koleni je ok, po nekaj casu ko sedim in naredim par korakov ali med daljso hojo pa hoce malo spiknit ni ravno bolecina je kot otopel pritisk v notrasnjosti z leve strani levega kolena.
Lepo se vam zahvaljujem v naprej Mitja

Spoštovani,

če ni v ozadju jasna poškodba, so bolečina lahko zaradi okvare meniskusa ali sklepnega hrustanca v tem delu. Priporočam pregled, do takrat pa le obremenitve, ki vam ne povzročajo bolečin.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close