Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek otroci-škripanje z zobmi

otroci-škripanje z zobmi

Sin že nekaj časa v spanju škripa z zobmi. Zobozdravnik je ob pregledu ugotovil, da ima zelo obrabljeno sklenino, vendar mu ni svetoval uporabe kakšne zaščite, samo to, naj ne je pretrde hrane.
Za petnajstletnika se mi zdi taka prognoza “hranjenja po slamci” malo površna, kaj mislite?
Pa tudi sicer, kako ga naj odvadimo škripanja, da ne bo škoda še hujša?

Skripanje z zobmi je lahko znak kake stiske… meni je zobarca rekla, da to ni stvar zobarja ampak psihologa…

meni so rekli,da je to podzavestno sproščanje notranje napetosti.In naj najprej razrešimo kaj ga muči,nato pa se pridemo pokazat,ko več ne bo škripal…
zaenkrat še škrta…včasih bolj,včasih manj…glede napetosti,jaz je ne zaznam,niti šolski psiholog,niti pedo psihiater,tore…nimam kaj storiti,kot čakati,da mine…

Jaz se na tvojem mestu ne bi niti pod razno dala odpravit s takim nasvetom! Sploh, ker gre pri 15-letniku skoraj sigurno za stalne zobe!

Moj sin škrta že od malega. Mlečni spodnji enki je zgulil skoraj do polovice, mlečne trojke prav tako. Pa je njegova zobozdravnica rekla, da ni potrebno ukrepat, ker se bo škrtanje z izrastom stalnih zob sigurno nehalo. Pa se žal ni… 🙁 Ko sem pred kratkim opazila, da je začel gulit tudi spodnji stalni enki, je takoj za prvo silo začel ponoči nosit silikonski ščitnik (ki ga sicer uporablja na treningih za zaščito zob). Sedaj pa ravno iščem, kje bi mu naredili pravo bruksistično opornico (tako se reče temu ščitniku, ki preprečuje ponoči, da bi bili spodnji in zgornji zobje v stiku in bi prihajalo do poškodb). Njegova zobozdravnica pa še vedno čaka, da se bo škrtanje z zobmi čudežno nehalo… Če sem jo pri mlečnih zobkih še upoštevala, je sedaj pri stalnih niti pod razno ne bom!

Zadeva ni tako nedolžna kot mogoče izgleda, saj poleg zobovja dolgoročno lahko prizadene tudi čeljustne sklepe in povzroča obrazne bolečine in glavobole. Če ne gre za nepravilen stik zob ali kakšno drugo nepravilnost v zobovju (kar bi zobozdravnik verjetno opazil), je glede na leta vzrok verjetno v psihi (stres, anksioznost).Na ta način se v spanju sprošča notranja napetost in agresija. Stanje še poslabšajo poživila (kava, pravi čaj), alkohol, ležanje na hrbtu, dehidracija. Pomagala bi opornica in odprava vzroka. Za omilitev bi koristila lega na boku, meta/hmelj/melisa ipd. čaj in zavestno sproščanje mišic pred spanjem, dovolj tekočine in vlage. Menda je uspešna tudi hipnoterapija. V redkih primerih je v ozadju lahko tudi kakšna hormonska motnja.

Borat, veliko tega, kar si naštel, smo že poskusili, pa nič ne pomaga.
To škrtanje se nadaljuje že dolga leta, približno pri šestih letih ali mogoče malo kasneje je začel škrtati z zobmi. Seveda smo šli k psihologu in poskušali najti vzrok, potem smo imeli tehnike sproščanja, ritual umirjanja pred spanjem, razne čajčke, edino poskus tiste zaščite zob se ni obnesel, ker ga je tiščalo na bruhanje in o spanju ni bilo govora.
Je bilo pa tako, da so razni obiski psihologov in terapevtov navsezadnje povzročali še dodatne stiske….
No, zdaj je sicer veliko bolje, ampak posledice so tu.
Kaj pa zobje, ki so precej uničeni, ali obstaja kaj za obnovo sklenine?

škripanje z zobmi je ponavadi psihološkega izvora (če je to delal že z mlečnimi), lahko je pa tudi zatadi tega, ker je kaka plomba previsoko postavljena. pelji ga k kakemu boljšemu zobarju (socialni so povečini bolj tako tako) da pogleda če je kaj z ugrizom in plombami narobe, pa da mu izdela opornico za bruksizem ali pa popravi če kaka plomba štrli.

Jaz sem ena takšna, ki škripa z zobmi. Ponoči, vendar mislim, da neslišno. Tudi podnevi se kdaj zalotim, da stiskam usta. Gre pa za izrecno podzavestne psihološke zadeve – kadar sem bolj nervozna, takoj vidim, da to počnem skoraj ves čas. Stara sem čez 30 let….

Pri zobozdravniku sem dobila opornico za ponoči, je pa stala 200 EUR. Vidim tudi, da so se mi zobje okrušili, najbrž bodo potrebne plombe. Ampak to ne bo rešilo osnovnega problema. Tega rešujem z alternativnimi prijemi:) Ker gre za stvar, ki traja že skoraj 10 let, je dobro ukrepati. Način pač izberite sami.

Tudi jaz že vsaj 13 let ponoči (baje zelo slišno) škripam z zobmi. Bolj intenzivno res, ko sem v kakšni stresni situaciji in baje neham po 4. uri zjutraj. Imam silikonsko opornico, za katero sem dala 80 eur pred 4 leti, ampak je kljub redni uporabi kot nova. Prej sem imela opornico izdelano po naročilu, vendar sem jo v treh letih čisto uničila. Poškodb na zobeh sicer nimam, ker imam sicer lepe in močne zobe. V kolikor opornice ne uporabljam redno, me začne kronično boleti glava.

Bruksizem baj bi bil res psihičnoogojen. Jaz se z vzroki pravzaprav nikoli nisem ukvarjala, ker sicer tovrstnih težav nimam, razen seveda vsakdanjih življenskih sistuacij.

Vsekakor priporočam opornico, če ne zaradi drugega zaradi preprečevanja škode na zobeh. Prve nekaj dni je čuden občutek, ampak se je navadiš.

Pozdravljeni!
Mene pa zanima najmanjša starost otrok za pridobitev ščitnika. Morda kdo ve? Zanimam se za 7 letno punco z MDR, ki verjetno ne bo prerasla škripanja, odprava psiholoških težav pa je težavna pri tej populaciji.
Hvala za informacije

Sledim..

New Report

Close