Najdi forum

Nastanitev – nasvet

Naj na kratko povzamem naš primer:
Imam sestro (stara 44 let), katera je že kakšnih 20 let duševno bolna – nedefinirana shizofrenija. Stanje doma je bilo nevzdržno, vendar dokler je bila mama živa (umrla je aprila letos) jo je ona ves čas nadzorovala in nekako je šlo, čeprav je bila mama na koncu živčna razvalina.
Sestra ni sposobna sama živeti, skrbeti zase, si skuhati, pospraviti. Naredi sicer določene stvari, če ji vse razložiš in si ves čas z njo. Seveda to ne gre. Ima sina, ki si je ravnokar poiskal prvo zaposlitev, jaz pa imam službo in družino. Oče pa je tudi ni sposoben nadzorovati.
V glavnem, ker je bilo stanje navzdržno je šla na zdravljenje v psihiatrično bolnišnico Polje. Tam je od meseca junija. Zdravnica priporoča, da se jo da v skupnost, vendar je dejala, da se na mesto lahko čaka tudi dve leti. Kaj več o tem še nismo uspeli govoriti, ker je socialna delovka odsotna. A mi lahko poveste kaj več o tem? Kje potekajo take vrste skupnosti? Kam se obrniti?

Vsak nasvet bo več kot dobrodošel. Želimo najti najboljšo možno rešitev za vse nas. Ona ne nasprotuje temu, se zaveda, da sama ne more biti, seveda pa si po drugi strani želi biti doma. Za vikende bi jo občasno lahko vzeli domov, da bi bilo vse skupaj lažje za vse.

Prosim za nasvete, mnenja, ipd.

Pozdravljeni unlimited!

Vaša situacija ni zavidljiva, saj je za svojce velikokrat zelo naporno bivati s človekom, ki ima duševno bolezen. Velikokrat to predstavlja takšen stres, da morajo tudi svojci poiskati pomoč zase, da ne izgorijo. Vem, da vam ni lahko. Pravite pa tudi, da sestra ni sposobna skrbeti zase. Ne vem do kolikšne mere je sestra sicer samostojna. Na Ozari Slovenija imamo program stanovanjskih skupin, ki je namenjen osebam z dolgotrajnimi težavami v duševnem zdravju. Ljudje, ki živijo v takšni skupini, so deležni določene pomoči in podpore, stojimo jim ob strani, da bi razvili čimvečjo samostojnost. . Ne vem kam ste se sicer obrnili v zvezi z vključitvijo v takšno skupnost, vendar se mi zdi dve leti dolga doba- sploh glede na to, da tudi za vas kot svojko osebe s težavami to predstavlja velik stres. O naših stanovanjskih skupinah lahko več informacij najdete na spletni strani- http://www.ozara.org/programi-in-projekti/nosilni-programi/spremljevalni-programi/
Obstajajo pa tudi druga društva, ki razpolagajo s stanovanjskimi skupinami- Šent, Altra, vezi, Paradox…Verjamem, da boste našli primeren program za vašo sestro in tako olajšali njeno in svoje bivanje. O življenju v stanovanjski skupini največ izve uporabnik pred samo vključitvijo, ko na razgovorih dobi vse informacije in ima tudi možnost vse vprašati. Koncept stanovansjkih skupin temelji na skupnostni skrbi- ljudje živijo običajno življenje v običajnem okolju- vsa naša stanovanja se nahajajo v skupnosti, v Mariboru recimo v centru mesta ali njegovi bližini, tako da imajo naši stanovalci dostop do “vsega”. Življenje v stanovanjski skupini pomeni tudi določeno mero prilagajanja drugim in upoštevanje hišnega reda in pravil, hkrati pa je stanovansjka skupina odprta za dogovore in samostojno odločanje o sebi in svoji prihodnosti. Uporablja se individualni pristop. Težko bi vam tukaj povedala vse o tem programu, smo pa vam na voljo za dodatne informacije.

Za vas bi bilo dobro, da poiščete kakšno sproščujočo in prijetno dejavnost za svojo dušo in tako krepite tudi lastno duševno zdravje,

vse dobro vam želim ,

Bernarda

Hvala za izčrpen odgovor. Sedaj bom lažje naprej iskala, si prebrala malo več o naštetih skupnostih. Me pa seveda zanima tudi, kako je s plačilom teh skupnosti. Socialna delovka nam je omenila, da obstajajo tudi skupnosti, kjer izdelujejo določene stvari in potem, da doplačevanje verjetno ne bo potrebno. Lastnega prihodka ima cca. 360 EUR – invalidska pokojnina.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni še enkrat,

glede plačila vam lahko konkretno povem za Ozaro- uporabnik plača 70% svojega osnovnega dohodka. Preostanek mu ostane kot žepnina- za cigarete, kavico…Dobi pa uporabnik vsak mesec denar za prehrano in sicer 6,5 eur na dan, ki ga uporabi izključno za prehrano- kar dokazuje z ustreznimi računi. Mesečno tudi dobavimo čistila, pralne praške, šampone, mila…Storitev se doplačuje s strani MDDSZ, Fiho, lokalnih skupnosti…

lp,

Bernarda

Res hvala za odgovore, ki so mi res v veliko pomoč. Sedaj pa se malo poglobim in še kaj vprašam, če bo potrebno.

Še eno vprašanje bi imela. Sem si kar precej prebrala o tej skupnosti in se mi res zdi zanimiva. Zanima pa me, do kakšne mere mora biti oseba samostojna, da je še primerna za tako življenje? Moja sestra naredi vse, vendar ji mora nekdo reči. Jo opozoriti, da slučajno ne pozabi vzeti zdravil. Ni samostojna pri kuhanju in pospravljanju.

Koliko časa je v teh skupnostih prisotna kakšna pomoč in koliko so prepuščeni sami sebi?

Hvala!

Spoštovani,

pred vsako vključitvijo opravimo nekako tri informativne razgovore z osebo, ki se želi vključiti k nam. Tako lahko oseba vsaj približno spozna naš program in mi njo. Nato osebo poskusno vključimo za tri mesece. Imamo tudi podporo mentoric, ki nudijo pomoč pri kuhi in pospravljanju. Uporabnik pa se lahko tudi odloči, da se prehranjuje zunaj. Glede zdravil pa je tako, da uporabnike spodbujamo k jemanju terapije in jih tudi opominjamo, da jo jemljejo. Vendar v stanovanjih nismo prisotni 24 ur na dan, tako da se neka mera samostojnosti pričakuje. V kolkor je človek motiviran za jemanje trerapije, si lahko uredi opomnik na telefonu, ki ga bo na to spomnil.

Predvsem je pomembno, da sestra sama želi v takšen program,

seveda smo vam vedno na razpolago za dodatna vprašanja,

lep pozdrav,

Bernarda

New Report

Close