Najdi forum

Pozabljen pes

Živjo. Pri nas na vasi imamo enega strašnega pasjeljubca, ki kupi psa, potem pa ta pes prosto tava po vasi, potika se povsod, samo doma ni nikoli. Imel je mislim da že prej enega takega, ko pa je tisti poginil, si je seveda omislil novega … Sosedje se pritožujejo nad njim, ker hodi na njihove vrtove in “kliče” njihove pse, enkrat je prišel za mano v MOJO hišo, ker je videl, da sem notri v naročju nesla kunčka. Ne pusti se ujeti, da bi mu pač našli boljši dom kot je ta, ki ga sploh nima, prav tako nobene prijave na pristojne službe ne zaležejo. Prosim povejte mi kaj mi v tem primeru preostane, saj se mi pes prav smili. Sosedje se blazno kregajo, smo bili že pri lastniku pa je potem 2 dni mir pa spet isto. Pes je res stalno na cesti, vsem ljudem gre na živce, verjetno mu bo nekdo enkrat samo nekaj naredil, lastnik pa si bo verjetno veselo spet omislil novega, kar se je že zgodilo?!

Rozana obrni se še na kakšno društvo, mogoče Animal angels, mogoče bodo oni še največ naredili.

Zakaj pa ne zaležejo prijave pristojnim službam? Kaj je pravzaprav bilo prijavljeno?

Ne vem, če pogovor z lastnikom ne zaleže, lahko psa poskusit zadržat in pokličete policijo. Lahko pa poskusite problem opisat policiji oz. vodji okoliša. Morda bi bolj zaleglo, če bi se z lastnikom pogovoril kakšen policaj.

nova
Uredništvo priporoča

Živjo. Smo klicali policijo so rekli da niso pristojni, sosed ki je klical VURS je povedal kaj se dogaja, da se pes stalno sprehaja po ulicah in cestah, pa nevem ali niso prišli nič preveriti ali pa so videli in niso nič naredili. Ker psa ni nikoli doma! Klicala sem v zavod če lahko oni pridejo po psa ali karkoli, ampak če je znan lastnik baje ne morejo kar tako. Pes pa se ne dovoli zadržati, tudi nevemo ali lahko napade, ugrizne. Sicer je manjše rasti, vendar je živali že napadal. Sedaj ko se bolj ukvarjamo s tem problemom sem izvedela da tudi nisem edina, za katero je pes prišel v hišo (revež je videl kunca in šel za mano). Pes se mi smili. Hrano verjetno že dobi pri lastniku, kaj več pa tudi ne.

Kako niso pristojni? Seveda so pristojni, odvisno pa kaj ste prijavili. So npr. pristojni za nadzor upoštevanja tistega člena, ki pravi, da morajo bit psi na javni površini na povodcu, in če se pes sam sprehaja po vasi, potem gre verjetno kje tudi po kakšni javni površini, na cesti pa lahko ogroža tudi promet. So torej pristojni najmanj za napisat plačilni nalog, je pa zato res treba imet psa. Samo beseda verjetno ne bo dovolj. Ne razumem sicer dobro kateri zavod ste klicali, ampak zavetišča so pristojna da pridejo po zapuščeno žival tudi če je lastniška, in pes ki se potika okoli sam in ga nekdo najde, je pač zapuščena žival. Če hodi za ljudmi v hišo ga ne bi smelo bit pretežko zadržat. S katerega konca pa ste? Lahko stopite v kontakt z lokalnim društvom za zaščito živali, če bi bil kakšen njihov predstavnik bolj uspešen s pogovorom z lastnikom.

Ja prijavili smo, da se pes prosto sprehaja naokoli po vasi in po cesti, da napada sosedove živali in hodi v hiše, ampak iz njihove strani ni bilo odziva (ne vem, ali so prišli preverit in niso nič storili, ali pa jih sploh ni bilo). Klicali smo v zavetišče in povedali, da pes sicer ima lastnika, vendar on ne skrbi zanj in so rekli da potem ne morejo kar tako priti in odpeljati psa (je pa res da sama nevem točno kako to poteka, ker nimam izkušenj). Enkrat je bil pes v sosedovi garaži in ko jo je ta zaprl za njim, da bi ga “ujel” je pes začel renčat in se noret po prostoru, za mano pa je prišel v hišo in ko sem ga opazila je verjetno ugotovil da ne dela prav in je zelo hitro pobegnil. Drugače smo iz Gorenjske.

Hja tole se meni vse bere bolj na splošno in na približno, posledično pa je težko pričakovat konkretne odgovore. Policija kot rečeno seveda je pristojna, če se pes prosto sprehaja po javnih površinah, ga pa zagotovo ne bodo čakali v zasedi. Tudi zavetišče v takem primeru ne. Ne vem, morda se lahko obrnete na Kranjsko društvo za pomoč in nasvet kako s pogovorom pristopit k takšnemu lastniku psa.

Že, samo kaj v tem primeru je najbolje da sama poskušam psa ujeti in s tem tvegam da me pogrizne, če tega namesto mene ne morejo storiti tisti, ki so pač za to usposobljeni? Lastniku po moje ni več pomoči, ker smo se z njim že pogovarjali, najprej “na lepo”, potem na malo manj lepo ampak njega briga kaj počne in kje hodi njegov pes. S pogovorom smo že tokrat poskusili, da mislim, da ne more nič več zaležt, ker se nam skorajda smeji v obraz, zato sem iskala nasvet o tem, kdo drug je pristojen za to in to lahko uredi.

Hja če tisti, ki so za to usposobljeni, tega ne morejo/nočejo nardit, se zato še vedno ni treba dat pogrist. Ja, psa je nekako treba zadržat, sicer bo težko kdo prišel ponj, ampak ne tako,da je kdorkoli poškodovan. V takem primeru se je z vprašanjem za obrnit na pristojni OU VURS in njih vprašat kaj je za nardit, če pristojni/usposobljeni ne morejo/nočejo odloviti psa. Kako ste pristopili na policiji ne vem, moje izkušnje z lokalnimi policisti so pač dobre in ni nikoli nobenih težav, ko je treba priskočit na pomoč, tudi s pogovorom z lastnikom.

No da malo poročam. Ta “pozabljen” pes je sedaj kar na lepem izginil. Nikjer ga ni več videti, včeraj sem šla tudi na sprehod po celi vasi pa ga nisem videla (prej si ga srečal vsaj 5x na dan, ko je taval naokoli). Ne vemo ali se ga je lastnik kakorkoli znebil (zadnje čase smo mu res težili), ali je psa kdo vzel, mogoče ga je povozil avto … Zdi se mi zelo žalostno, če se je končalo na tak način. Kuža ni bil nič kriv.

Pes uspešno rešen 🙂

O kul 🙂 Kako rešen pa?

Sem mela dela z njim … nekaj časa ga ni bilo videt nikjer, sem bla 100 % dase ga je lastnik znebil, potem pa je prišel spet včerej k meni in sem zaprla vrata garaže za njim, da je bil “ujet”. Nekaj časa sem se z njim samo pogovarjala, ko pa sem videla da niti ni tako jezen kot ponavadi sem se mu počasi približala in ga “ujela”. Zdej je pri meni v stanovanju, lastnik mislim da ga ne pogreša preveč, nevem a nej mu grem povedat da je pri meni ali ne? Kuža je bolj prijazen kot je izgledal na prvi pogled, danes že cel dan počiva na dekici in je 🙂

🙂 No, lepo za uspešen stik s psom. 🙂
Kar se pa lastništva tiče pa ja, bi bilo fajn to formalno uredit, sicer lahko lastnik prijavi krajo. Da psa pogreša bi moral javit v treh dneh, najditelj pa mora to nardit v enem (javit zavetišču oz. vet. ambulanti) V primeru predaje v zavetišče, bi psa seveda vrnili lastniku, enako velja, če bi na vet. ambulanti ugotovili, da je čipiran. Če lastnik psa noče in bi ga imeli vi oz. veste kako za njega poskrbet naprej, potem se izpolni obrazec s katerim se lahko spremeni lastništvo psa: http://www.uradni-list.si/files/RS_-2009-051-02571-OB~P001-0000.PDF. Če ne veste točno kako pristopit, potem se je mogoče za obrnit na lokalno društvo proti mučenju živali, morda bi znal bit v pomoč tudi veterinar. Če je pes označen, potem mora lastnik izpolnit in podpisat tisti obrazec, sicer so lahko sitnosti.

Jaz bi naredila vse, samo da ta pes ne pride nazaj k lastniku. Psiček je mislim da že nekoliko v letih (sklepam glede nato, da nam je bil v nadlogo že kar nekaj let, ne vem točno). Če bom šla do lastnika, ga bo verjetno “nalašč” hotel nazaj, tako da nevem kaj naj storim. Kaj pa če počakam 3 dni in on v teh treh dneh ne prijavi?? Pes pomoje ni čipiran, nima niti ovratnice nič … bil je pravi potepušček.

Najditelj mora najdbo javit v 24 urah, lastnik izgubo v treh dneh, psa pa lahko zahteva nazaj v 8ih. Če je označen, se lahko preveri v vsaki vet. ambulanti, v lokalni morda psa poznajo. Ne vem, se je za pogovorit z veterinarjem, morda bi bil on v pomoč. Predvsem bi znal ocenit stanje in morebitno zanemarjenost psa. Če je pes označen, potem brez soglasja lastnika ne bo mogoče nardit prepisa lastništva, če pa ni označen, ga je pa v 7 dneh treba prijaviti nase. Ne vem, morda bi s pogovorom z lastnikom pomagali v lokalnem društvu.

Joj ta lastnik je nevrjetn res … šla sem k njemu na pogovor, prosila sem ga, če lahko jaz poskrbim za psa, ker vidim da cele dneve tava naokoli in da itak nikol ni doma, pa mi je zabrusil da če pes jutri ne pride domov me bo prijavil. Jutri bom šla do veterinarja, če mi lahko kaj pomaga. V primeru da pes ni označen in ga jaz prijavim nase je potem uradno moj, četudi ga lastnik zahteva nazaj? Nevem kaj naj, ampak psa nazaj res nebi vozila, ker se mi smili.

Lastnik mora z nečim lastništvo izkazat. Če ni označen, je vseeno moral bit v preteklosti cepljen. Če ni bil, je to spet nov problem. Če pes ta trenutek ni doma, je bil očitno brez nadzora na javni površini za kar je predpisana kazen 200 – 400 €.
Na daljavo brez poznavanja situacije je težko svetovat, svoje vedenje pa sem jaz izčrpala in se lahko samo še začnem ponavljat.

Res najlepša hvala za pomoč. Lastnik me je klical in mi povedal, da če ne vrnem psa me bo prijavil kao da sem ga ukradla … nevem kako naj dokažem, da se je pes cele dneve sprehajal okoli brez nadzora, ne morem mu ga vrniti. Bom poskusila jutri pri veterinarju, drugače pa ne vem. Revež se mi prav smili, ko ga gledam kako je zadovoljen na svoji novi dekici.

Seveda te bo prijavil in boš dobila obisk Policije ter povabilo na razgovor zaradi kraje in po možnosti še fajn kazen. Cel shit v glavnem. Neglede na to, da je lastnik v prekršku, če pes ni čipiran, hodi okoli brez nadzora itd., boš imela sranje ti. Žal.

New Report

Close