Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zelo zanimivo ravnanje delodajalcev pri izbiri iskalca zaposlitve

Zelo zanimivo ravnanje delodajalcev pri izbiri iskalca zaposlitve

Kot raziskovalka na področju delodajalcev in delojemalcev sem se v okviru diplomske naloge lotila teme:
»Vpliv vloge na zasedbo delovnega mesta in očitne nepravilnosti pri izbiri iskalcev zaposlitve.«

Na forumu, kjer je tudi precej iskalcev nove zaposlitve sem zaprosila, da mi pošljejo svoje vloge in prejete odgovore delodajalcev (če so jih bili deležni) samo tisti ki menijo, da je bila izbira kandidata opravljena že pred razpisom in da je bil razpis le zakonu zadovoljena nujnost.
Odločila sem se, da vsake toliko časa objavim tiste, najbolj v nebo vpijoče.
Občasne spremembe zakona o objavi razpisa za prosto delovno mesto niso predmet tega zapisa.

Prvi primer . JS:

Spoštovani,
v vaši ustanovi bi želel opravljati delo hišnika.

Spoznam se na vsa vzdrževalna dela v objektih. (varjenje, elektro, vodovod….)

Opravljen imam tudi tečaj za varilca

Obvladujem montažo in popravilo pohištva, poleg tega pa razpolagam praktično z neomejenim znanjem na področju ročnih del.

Opravljen imam ECDL izpit iz računalništva.

Jeziki: slovenski jezik.
sporazumevanje: angleško, nemško, italijansko, srbohrvaško.

V preteklosti sem opravljal tudi dela skladiščnika in prodajalca.

Za opravljanje hišniških del sem zelo primeren, ker sem vesten, natančen in zanesljiv.
Xxxxxx

In odgovor šole v Sežani kamor je prosilec poslal svojo vlogo:

Pozdravljeni!

Ravnatelj je opravil izbiro kandidatov za hišnika , vendar vi niste bili izbrani.

xxx Sežana

Gospod, ki je podal vlogo zatrjuje, da ga niso niti povabili na razgovor. Imam njegovo pisno privoljenje za objavo v diplomski nalogi….kako pa je s tem na forumih pa ne vem, zato sem osebne podatke brisala in nadomestila z x-i..

Zaradi povratnih informacij v zvezi z mojo raziskavo vas prosim, da tisti, ki si lahko vzame minuto ali dve časa, po lastni presoji ocenite, ali je delodajalec ravnal pravilno, ali pa obstaja velika verjetnost, da je bil izbrani kandidat znan že pred oddajo razpisnih pogojev?

Jutri sledi nov primer. Izpostavila bom tri, ki so po mojem mnenju najbolj »v nebo vpijoči«.

Zahvala vsem, ki boste odgovorili.

Nika S.

Jaz velikokrat niti odgovora nisem dobila, kaj šele razlage o izbiri kandidata, čeprav je bilo delovno mesto javno razpisano.
Eno je teorija, drugo praksa.

Se strinjam…
čeprav sem popolnoma ustrezala razpisnim pogojem v JU, nisem bila vabljena niti na razgovor, sem pa kasneje dobila obvestilo, da so izbrali drugo kandidatko, jaz pa, da ne ustrezam pogojem… Sem bila presenečena nad takim odgovorom, se mi je zdel nesramen in žaljiv. Seveda pa se je mesto šparalo za kandidatko, ki je bila sestra enga izmed že zaposlenih.

Mislim, da je odgovor na razpis (izbira kandidata) potreben – zakonsko določen. Kdo se tega drži je pa drugo.
Tale ravnatelj je imel že izbranega kandidata, razpis je bil le formalne narave.

Dva odgovora, ki sem ju dobila (obe vlogi poslani vsaj nekaj dni pred iztekom roka, odgovor takoj naslednji dan) – verjamem, da se je enako zgodilo še kakšnemu.
1. hvala lepa za prijavo, vendar bomo zaposlili družinskega člana (dobesedno!)
2. hvala za prijavo, kandidat je že izbran, razpis za delovno mesto objavljen samo zato ker mora biti

kar se pa zgornjega tiče. lahko da je bil že izbran, vendar so zagotovo prejeli vsaj 100 prijav. vsakega ne bodo klicali, hišnik pa gospod še ni bil (mogoče so iksali nekoga ki je že opravljal to delo)

Ravnanje se zdi korektno, čeprav je odgovor malce “čudno” napisan. Korektno pa zato, ker je odgovor dobil.

Iz zapisanega se pa ne da sklepati na verjetnost tega, da je bilo delovno mesto oddano že vnaprej. Seveda je možno – ni pa nujno.

Ravnanje se zdi korektno, čeprav je odgovor malce “čudno” napisan. Korektno pa zato, ker je odgovor dobil.

Iz zapisanega se pa ne da sklepati na verjetnost tega, da je bilo delovno mesto oddano že vnaprej. Seveda je možno – ni pa nujno.[/quote]

Se strinjam, poleg tega pa pogrešam navedbo osnovne izobrazbe v prošnji.

Pred dobrim letom sem se prijavila na razpis, prišla v ožji izbor (jaz in še ena kandidatka) in tudi bila vabljena na razgovor. Vem, da sem zaradi svojih delovnih izkušenj ustrezala razpisnim pogojem, vendar se nisem tikala s poslovno sekretarko in nisem šla med malico z njo na kavo.
In ta poslovna sekretarka je tudi bila v komisiji.
Drugič, ko sem bila vabljena na razgovor, je kandidatka, ki je bila pred mano prišla iz direktoričine pisarne skupaj z računovodkinjo, ki je tudi bila navzoča na razgovoru in jo vprašala:”Dragi, kje pa imate stranišče?” Takoj sem vedela, da so si precej domače in ko sem odhajala, je ona še vedno čakala, verjetno na dokončno potrditev njene zaposlitve.
Meni ni nikjer na kraj pameti padlo, da bi kje vprašala, če grem lahko na WC.
V obeh primerih nisem dobila odgovora, kljub zagotovilu, da me bodo v vsakem primeru obvestili.

jaz vem za eno ogromno državno dobrostoječe podjetje, kjer so iskali referentko v računovodstvu.
naredili razpis, razpisali so celo pisno testiranje.

najboljša na testu je bila čisto slučajno, ampak res, čisto slučajno, najboljša prijateljica vodje računovodskega sektorja, ki je tudi sestavljala test. baje je obvladala in vse naloge pravilno rešila.

pa koga farbajo, no…

če gre za privat družinsko podjetje, kaj pa je narobe s tem, da so zaposlili družinskega člana?
narobe je samo to, da morajo vsi pod nujno objaviti razpis za delovno mesto, čeprav zaposlenih v resnici sploh ne iščejo in primerne kandidate že imajo.

Prosim, da ne žalite šolskega centra Srečka Kosovela v Sežani. Zakaj? Na osnovni šoli mislim, da je ravnateljica, na srednji pa ravnatelj. Sem bila tam dijakinja in je šola v redu. Sploh pa hišnike izbirajo zelo natančno.

če gre za privat družinsko podjetje, kaj pa je narobe s tem, da so zaposlili družinskega člana?
narobe je samo to, da morajo vsi pod nujno objaviti razpis za delovno mesto, čeprav zaposlenih v resnici sploh ne iščejo in primerne kandidate že imajo.[/quote]

nič ni narobe (bi bilo pa vseeno zanimivo videti ali je v takšnih primerih družinski član sploh usposobljen za to delovno mesto). butasto je, da morajo objaviti razpis in ljudje pošiljajo prošnje.

in dijaki so seveda seznanjeni s postopkom izbire kandidata in v njemu tudi sodelujejo

meni je oboje bolj pravično, pošteno in odkrito povedano kot pa standardni “ne ustrezate pogojem”. ne me basat, napiši po resnici da ste zaposlili brata/sestro/mamo/hčerko/moža/sina/babico/sosedo)mačko/hrčka/bratranca iz 15.kolena/itd… pa mirna bosna. me sploh ne gane če so storili kaj takega, zakonodaja od njih zahteva da dajo ven razpis, in to so storili. če bi bilo tako da dajo ven samo tiste razpise, kjer res iščejo delavca, potem bi bilo polovico manj delovnih mest objavljenih, pa tudi veliko prošenj ki so sedaj za brezveze poslane nebi bile. ampak potem že pošta nebi tako mastno služila, če se na eno delovno mesto prijavi po 900 ljudi (od tega jih peščica pošlje po e pošti, nekaj prinese osebno, ostalo pa vse po pošti).

Razumem, da morajo delodajalci za vsako delovno mesto objaviti razpis.
Ne razumem pa, zakaj se v primeru, da že imajo izbranega kandidata ne poslužujejo strani:Delodajalec želi samo javno objavo.
Svetovalka mi je povedala, da morajo biti razpisi objavljeni na javnih mestih.
Tako bi marsikdo vedel, da so delovna mesta na razpisih na strani Iskanje zaposlitve-Zavoda za zaposlovanje prosti in ne bi ob vsaki prijavi upal, da se mu bo nasmehnila sreča in bo on tisti, ki bo izbran.

če gre za privat družinsko podjetje, kaj pa je narobe s tem, da so zaposlili družinskega člana?
narobe je samo to, da morajo vsi pod nujno objaviti razpis za delovno mesto, čeprav zaposlenih v resnici sploh ne iščejo in primerne kandidate že imajo.[/quote]

nič ni narobe (bi bilo pa vseeno zanimivo videti ali je v takšnih primerih družinski član sploh usposobljen za to delovno mesto). butasto je, da morajo objaviti razpis in ljudje pošiljajo prošnje.[/quote]

glej, če imam jaz firmo, mi ne boš ti ali kdo drug dirigiral, koga moram zaposlit. večinoma pa je tako, da če ne cepiš ravno atomov ali zdraviš levkemije, da se da na vsako delovno mesto človeka priučit.


1. Delodajalec je ravnal pravilno. Delovno mesto je objavil, izbral kandidata in poslal odgovor neizbranim.
2. Kandidat je bil ali pa ne izbran že pred razpisom. Saj itak se vsem brezposelnim polni glave s tem, kako naj hodijo od vrat do vrat spraševat za delo in naj izkoristijo vse svoje socialne veze. Po zakonu pa mora biti razpis objavljen pred vsako novo zaposlitvijo.

Moje mnenje je, da bi morali pri vsakem oglasu za delo pripisat, ali gre za dejansko potrebo ali samo za zadostitev zakonskim zahtevam.

24. člen ZDR 2002
(izjeme od obveznosti objave)
(1) Izjemoma se lahko pogodba o zaposlitvi sklene brez javne objave, če gre za:
– sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi med delavcem in delodajalcem zaradi spremenjenih okoliščin,
– obveznosti delodajalca iz naslova štipendiranja,
– zaposlitev invalida po zakonu, ki ureja zaposlovanje invalidov,
– zaposlitev za določen čas, ki po svoji naravi traja največ tri mesece v koledarskem letu,
– zaposlitev za nedoločen čas osebe, ki je pri delodajalcu opravljala pripravništvo, oziroma ki je bila pri delodajalcu zaposlena za določen čas,
– zaposlitev za določen čas zaradi dela v prilagoditvenem obdobju na podlagi dokončne odločbe in potrdila pristojnega organa, izdane v postopku priznavanja kvalifikacij po
posebnem zakonu,
– zaposlitev s polnim delovnim časom osebe, ki je bila pri delodajalcu zaposlena s krajšim delovnim časom,
– zaposlitev družbenikov v pravni osebi,
– zaposlitev družinskih članov delodajalca, ki je fizična oseba,
– zaposlitev voljenih in imenovanih funkcionarjev oziroma drugih delavcev, ki so vezani na mandat organa ali funkcionarja v lokalnih skupnostih, političnih strankah, sindikatih,
zbornicah, društvih in njihovih zvezah,
– poslovodne osebe, prokuriste,
– druge primere, določene z zakonom.
(2) Za družinske člane po tem členu se štejejo:
– zakonec oziroma oseba, ki je zadnji dve leti pred sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi živela z delodajalcem v življenjski skupnosti, ki je po predpisih o zakonski zvezi in družinskih
razmerjih v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo,
– otroci, posvojenci in pastorki,
– starši – oče, mati, očim in mačeha, posvojitelj ter
– bratje in sestre.

8. člen
V 24. členu se v četrti alineji prvega odstavka črta vejica in doda besedilo »ali zaposlitev za določen čas za nadomeščanje začasno odsotnega delavca;«.
Na koncu pete alineje se doda besedilo »razen v primeru zaposlitve za določen čas iz tretjega odstavka 20. člena tega zakona in v primeru zaposlitve za določen čas za
nadomeščanje začasno odsotnega delavca,«.
V drugem odstavku se na koncu prve alineje doda besedilo »oziroma partner v registrirani istospolni skupnosti,«.

Včeraj objavljen razpis na eni občini za tehnični kader. Stopim k znanki, ki dela na občini in jo povprašam o omenjenem razpisu, pa mi pokaže skozi vrata delavko, ki je ŽE na tem mestu ., ker je njena mama na nekem drugem mestu….veze pač Razpis je pa kar tako.

Ravnanje se zdi korektno, čeprav je odgovor malce “čudno” napisan. Korektno pa zato, ker je odgovor dobil.

Iz zapisanega se pa ne da sklepati na verjetnost tega, da je bilo delovno mesto oddano že vnaprej. Seveda je možno – ni pa nujno.[/quote]

Se strinjam, poleg tega pa pogrešam navedbo osnovne izobrazbe v prošnji.[/quote]

V CV-ju kandidata je kot izobrazba navedeno: “ŠCBP – tehnična smer.”

a ja, še primer: nam je bilo znano, da bo v roku enega leta v enem šolskem centru odšel hišnik v penzijo in smo temu primerno zelo skrbno spremljali razpise in dodatno iskali info, da ne bi zamudili tega razpisa. Končno je bil objavljen razpis, kjer so iskali delavca z izobrazbo A, alternativno izobrazba B. vsem kriterijem je moj mož ustrezal. + ogromno dodatnih znanj in spretnosti. Na koncu so izbrali osebo z izobrazbo C, ki pa je, glej ga zlomka, že imel tečaj za hišnika (ki ga sicer v razpisu ni bilo potrebno, poznamo pa dobro to izbrano osebo in vemo, da dotlej niti približno ni opravljal teh del in je ta tečaj naredil zaradi tega, ker je vedel vnaprej, da bo izbran in naj bi to smatrali kot prednost).

Pa še: razpis je bil objavljen nekje avgusta. Po končanem roku ne duha ne sluha. Sem klicala začetek septembra znanko (spet, ha ha imam znanke, a nobena na pravih položajih) ki dela na tej šoli in vprašala, če ve, kako zadeve stojijo. Pa mi pove, da bodo menda razgovori v septembru, zaposlili pa naj bi 1. oktobra. Torej zaposlene osebe z najmanj enomesečnim odpovednim rokom že tako ali tako v tako kratkem roku ne bi mogle zasesti tega delovnega mesta!!
Odgovor o neizbiri je pa bil. Glede izobrazbe izbranca pa…kaj hočeš, se pritožit. Najbrž ne dosežeš nič. Mi pa ni logično, da za hišnika vzamejo enega, ne bom omenila izobrazbe (ni niti mizar, niti kovinar, niti strojnik), ne pa električista.

Meni se pa zdi logicno, da delodajalci ne razlagajo na dolgo in siroko vsakemu kandidatu, zakaj ni bil izbran. Z natancno razlago namrec odprejo pot za morebitne tozbe. To je precej razvpito tudi v tujini, kjer so se delodajalci nekajkrat grdo opekli in od takrat velja nenapisano pravilo, da se kandidatu ne pove nicesar. Zgolj to, da ni bil izbran.

za avtorico: nisem pa popolnoma prepričana kaj mi tukaj delamo. obdela podatkov za diplomsko nalogo se ponavadi ne dela skupinsko preko foruma ampak je lastno delo avtorja, kjer avtor izrazi svoje mnenje in ugotovitve.

1. za družinskega člana ni potrebna objava (šefica zaposlila sina). Da sem sama s.p. bi tudi prvo zaposlila družinske člane…mi je logično, da to narediš.

2. Ko izpolniš obrazec se lahko označi, da imaš znanega kandidata in ne želiš da zavod karkoli išče/objavlja.

In na tak način se v obeh primerih izogneš negodovanja ostalih, ki porabijo svoj čas za prošnjo.

Kaj pa če ima ta iskalec zaposlitve par 10 km dlje do službe kot izbrani in bi bili stroški za delodajalca zaradi tega precej višji? Poleg tega delo hišnika, ni ravno huda znanost, da bi morali vsakega vabiti na razgovor, prijav pa verjetno 100 ali več. Poleg tega je pa prijava za moje pojme zelo slaba (kje je opravljal dela, kakšna je izobrazba, koliko ima delovnih izkušenj, …) in bi jo osebno ob prvem pregledu vrgel iz ožjega izbora. Lahko sicer, da je bil delavec že izbran, ampak trditi to je pa absurdno.

zuzu, zahvaljujem se ti za tvoje prispevke in razmišljanja. Eno od poglavij bo vsebovalo tudi odzive in ocene na predstavljeno temo (reciva temu anonimnih) in naključnih obiskovalcev forumov. V osnovi sem se za anonimne odzivalce odločila ravno zaradi tega, ker ljudje takrat ponavadi povedo več, kakor pa naprimer konkretni osebi Marija in Janez Slovenec.

lp, Nika S.

New Report

Close