Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija gliste pri otroku

gliste pri otroku

Spoštovana!
Sumim, da ima moja triletna hči gliste (srbeca ritka cez dan, zvečer se še stopnuje, srbečica tudi na drugih mestih, v blatu nič vidno). Bili pri zdravnici, prejeli pribor za bris, ki ga jutri zjutraj odneseva v laboratorij.
Danes bili doma (dopust), ker pa mi za to ne pripada bolniška, ne preostane drugega kot da gre jutri v vrtec. Skrbi me predvsem slednje. Strah me je, da okuži še koga v vrtcu, naj vzgojiteljici povem, da bo bolj pozorna?
Hvala za odgovor in lep večer!

Če odprete prvo pripeto temo KDAJ V VRTEC PO BOLEZNI in kliknete priponko, je tam navedeno, da zaradi glistavosti omejitev za vrtec ni potrebna.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ponovno pozdravljeni!
Hvala za predhodni odgovor, na vas pa se obračam z novim vprašanjem!
Pred dobrimi tremi tedni smo v blatu videli gliste (bele tanke), sin dobil Vermox, pojedel 6 v treh dneh. Gliste sem nato dobila tudi sama. Po treh tednih so se ponovile, pri sinu in meni, ponovno dobili Vermox in sicer tokrat za celotno družino.. Izvajali dosledno higieno, prehuhavali, itd. Po parih dneh konca srbenja, se je pri obeh srbečica v predelu anusa ponovno začela stopnjevati.
V ponedeljek greva seveda spet k zdravnici, hvaležna pa vam bi bila za mnenje, kaj bi to lahko bilo.
Lep pozdrav in hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Podančice (male bele gliste do kakšnega cm, običajno pa manjše) se zdravijo s ponovitvami. Zadostuje ena sama tableta, ki jo ponovimo čćez 7-10 dni in nato še 1-2x čez 7-10 dni. Ko prvič zdravimo namreč niso vse gliste enako stare in v dneh, ko ponovimo drugo zdravljenje se iz jajčec ravno izležejo nove gliste. Zato je potrebno zdravljenje ponoviti 2-3x, ob upoštevanju vseh higienskih ukrepov.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljena dr.Tanč,
Pri nas je podobna situacija kot v zgoraj opisanem primeru. Sin dobil pred enim tednom Vermox zaradi podančic (6 tablet v treh dneh). Pred dvema dnevoma sem jih opazila še pri sebi. Prosila bi vas za nasvet kaj storiti pri drugem otroku starem 20 mesecev pri katerem še nisem opazila glistic, se mogoče vseeno da preventivno tableto? Samo še to, kako to da se zdravljenje proti glistam interpretira tako različno? V navodilih piše da se v primeru podančic jemlje tablete točno tako kot ste napisala vi, farmacevtka v lekarni pa mi je trdila da nujno 3 dni po dve tableti, ravno tako mi je rekla pediatrinja, zato sem mu jih dajala tri dni.
Hvala za vaš odgovor.

Pri ponavljajočih najdbah glist je potrebno zdraviti vso družino. Glede na to, da so 20 mesečniki še zelo na tleh, pobiralci vseh mogočih in nemogočih stvari, bi morda res dali 1 tableto.
Zakaj so navodila različna, vam ne znam razložiti. Običajno pač rečemo gliste in ne opredelimo, katere gliste. Dejstvo pač je, da za podančice zadostuje zdravljenje z eno tableto, s ponovitvami.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Torej lahko dam eno tableto iz te škatle kjer je 6 tablet (Vermox mebendezol 100 mg)? Samo še to, danes je ta naš 20 mesečnik, kateremu bi dala preventivno eno tableto Vermoxa, dobil norice. Ali lahko kljub temu dam tableto za gliste ali mu bom preveč obremenila organizem?
Še enkrat hvala za odgovor.

Vermox pri otroku z noricami mirno odložite v čas po prebolelih noricah, saj bi ga itak dali bolj preventivno. seveda 1 tableto iz škatle, kjer jih je sicer 6.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
Nanašam se na zgornji post v katerem sem vas spraševala v zvezi z glistami. Da na hitro povzamem:
najprej dobi gliste 3,5 letnik, potem jaz, pa mož, pri mlajšem sinu (22 mesecev) pa jih nisem opazila vendar se je tudi začel praskati po ritki in sem mu dala 14 dni nazaj eno tabletko vermox. Zanima me ali mu še dam eno tableto sedaj po 14. dneh kljub temu da ne vem čisto točno ali so bile gliste ali ne?
Hvala za vaš odgovor.

Morda bi počakali, če bi gliste res opazili, ker ni popolnoma jasno ali je gliste imel ali ne.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Ponovno smo dobili (najverjetneje iz vrtca) podančice. Prvič smo jih imeli pred tričetrt leta. Vsi jemljemo Vermox, poostrila sem higieno (umivanje rok, striženje nohtov…) razglistila sem še mačka. Zanima pa me kako ustrezno počistiti hišo. Skrbi me, da morda ni hči iz vrtca prinesla podančic, ampak smo se okužili “od doma”.
Sin je star skoraj 14 mescev, vse nese v usta, roke ima skos na tleh.
Je dovolj, če perem otroško perilo, rjuhe, spodnje perilo, brisače na 60 ali dam raje na 90? Trenutno ne likam, naj začnem?
Je dovolj, če knjige in nekatere igrače obrišem s spitadermom?
Je dovolj če se pribor in krožniki pomivajo v pomivalnem stroji na skoraj 60 stopinj?
Kako naj “razkužim” parket, sumim, da navadno pomivanje ni dovolj.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Ponovno okuževanje poteka preko jajčec, ki jih zanesemo v usta. Če bi hipotetično uničili vsa jajčeca, bi se glist tudi brez zdravil rešili v 6 tednih, ko pač poginejo. Vendar se s prenosom jajčec lahko (roke, za nohti, predmeti, karkoli, kar se dotaknemo s prsti) vedno znova okužujemo in tako vstopamo v začaran krog stalne glistavosti.
Jajčeca lahko preživijo tudi dlje kot 2 tedna na površinah, rjuhah, predmetih. Za uničevanje je vsekakor bolje oprati na 90°C tisto, kar lahko, prelikati, kar je možno. Res striktno umivanje rok večkrat dnevno, vedno pa pred jedjo, pred umivanjem zob, preden vtikamo roke v usta iz katerega koli razloga. Seveda po veliki potrebi, o tem sploh ni dvoma. Stroge higienske ukrepe se svetuje vsaj 6 tednov.
http://www.breastfeedingnetwork.org.uk/wp-content/dibm/Threadworms-treatment-and-Breastfeeding-June-2013.pdf
http://www.webmd.boots.com/digestive-disorders/threadworms?page=2

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close