Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Barca prosim pomoč – sklenitev pogodbe o zaposlitvi v JU

Barca prosim pomoč – sklenitev pogodbe o zaposlitvi v JU

Torej, prijavila sem se na en zelo specifičen razpis v šolstvu, kjer 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} izpolnjujem vse kriterije, v bistvu celo izgleda, kot da bi bil razpis napisan zame. Ha, pa pod črto niti nisem bila povabljena na razgovor. Dobila sem le sporočilo o neizbiri z bebavo navedbo, da so sklenili pogodbo s kandidatom, ki izpolnjuje vse pogoje. Če kaj vem, tega ne morejo storiti, dokler ni jasno, da ni ugovora s strani neizbranih kandidatov. Imam prav? Iščem člene zakona oz. kolektivne pogodbe, ki to opredeljujejo, pa ne najdem. Če me lahko ustrezno napotiš, bom zelooooo hvaležna.

Aja, pa v roku 8 dni sem podala ugovor s prošnjo za razlago katerega kriterija ne izpolnjujem (in dobila še bolj bebav odgovor).

Nisi edina, ki je izpolnjevala vse pogoje. Takih je lahko več kot sto in vseh res ne vabijo na razgovor.

Jaz sem izpolnjevala vse pogoje za delo v enem izmed organov javne uprave, službo pa je dobila učiteljica razrednega pouka – so bili že prej zmenjeni, a ne.

Mnja, ne bo držalo. Gre za zelo specifično zadevo, kjer nas je zelo, zelo, zelo malo s točno takšnimi izkušnjami. Pa ne gre za to, da sem ali nisem edina. Sploh pa mi nisi odgovorila na vprašanje.

Meni se je enako zgodilo lani. Tudi v šolstvu… Še na razgovor nsem prišla. Odgovor enak.
Nisem glodala dalje.

Itak da je bil razpis pisan specifično za nekoga in nimaš kej.

ZJU VIII. poglavje

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200763&stevilka=3411


Ne bo držalo. Delodajalec je obvezan obvestiti vse neizbrane kandidate v roku 8 dni po sklenitvi pogodbe z izbranim kandidatom.
Če ta kandidat izpolnjuje vse pogoje, bo tvoj morebiten ugovor brezpredmeten, delodajalec je namreč prost pri odločitvi, s katerim kandidatom, ki izpolnjuje zahtevane pogoje, bo sklenil delovno razmerje. (razen, če gre za dokazljivo diskriminacijo do drugih kandidatov)

Hvala za odgovore.

Žuli me predvsem tole (kopiram iz zakona, ki ga je vanza prilepil-a zgoraj):

(2) S kandidati, ki ne izpolnjujejo natečajnih pogojev, izbirnega postopka ni treba opraviti.

videno in doživeto že velikokrat. Počasi se navadiš.


Ne bo držalo. Delodajalec je obvezan obvestiti vse neizbrane kandidate v roku 8 dni po sklenitvi pogodbe z izbranim kandidatom.
Če ta kandidat izpolnjuje vse pogoje, bo tvoj morebiten ugovor brezpredmeten, delodajalec je namreč prost pri odločitvi, s katerim kandidatom, ki izpolnjuje zahtevane pogoje, bo sklenil delovno razmerje. (razen, če gre za dokazljivo diskriminacijo do drugih kandidatov)[/quote]

Hm, tole govori drugače:

(1) Kandidat, ki se je prijavil na javni natečaj, pa ni bil izbran, ima zoper sklep pravico do pritožbe na pristojno komisijo za pritožbe, če meni, da:

1. je bil izbran kandidat, ki ne izpolnjuje natečajnih pogojev;

2. izpolnjuje natečajne pogoje, pa mu ni bila dana možnost sodelovanja v izbirnem postopku;

3. je bil izbran kandidat, ki po merilih izbirnega postopka očitno ni dosegel najboljšega rezultata;

4. je prišlo do bistvenih kršitev postopka javnega natečaja oziroma izbirnega postopka.

(2) Ne glede na določbe zakona o splošnem upravnem postopku lahko neizbrani kandidat vloži pritožbo v osmih dneh od vročitve sklepa.

(3) Pravice do pritožbe nima kandidat, ki se posameznih dejanj v izbirnem postopku ni udeležil niti ni opravičil svoje odsotnosti, čeprav je bil pravilno vabljen.

(4) Pritožba zadrži imenovanje izbranega kandidata v naziv in sklenitev pogodbe o zaposlitvi.

(5) Zoper sklep komisije za pritožbe je dovoljen upravni spor. V primeru, da upravno sodišče ugotovi, da je tožba utemeljena, lahko prisodi prizadetemu odškodnino v višini najmanj ene in največ treh najnižjih mesečnih bruto plač za delovno mesto, za katero se je potegoval, v primeru iz 1. točke prvega odstavka tega člena pa lahko upravno sodišče sklep o izbiri razveljavi. Odškodnino sodišče odmeri glede na težo kršitve in glede na posledice, ki jih je utrpel tožnik. V primeru razveljavitve sklepa o izbiri pristojna komisija za pritožbe po uradni dolžnosti razveljavi akt o imenovanju in pogodbo o zaposlitvi.

(6) Zoper sklep posebne natečajne komisije iz četrtega in petega odstavka 60. člena tega zakona ni pritožbe, dovoljen pa je upravni spor. Neizbrani kandidat lahko vloži tožbo v upravnem sporu iz razlogov, navedenih v 1., 2. in 4. točki prvega odstavka tega člena, poleg tega pa tudi, če je natečajna komisija ugotovila, da po strokovni usposobljenosti ni primeren za položaj, sam pa meni, da je.

V naši državi je tako, ne drezaj “po dreku”, ker se ne splača, če žališ še kdaj dobiti službo v šolstvu, poznam takšno profesorico slovenskega jezika, ki dela kot tajnica. Pritožba in iskanje pravice ji ni prineslo nič dobrega, novice in informacije se širijo zelo hitro.

28. člen ZDR http://www.mddsz.gov.si/si/zakonodaja_in_dokumenti/veljavni_predpisi/zakon_o_delovnih_razmerjih/#c16799
(pravice neizbranega kandidata)

(1) Delodajalec mora v osmih dneh po sklenitvi pogodbe o zaposlitvi pisno obvestiti neizbranega kandidata o tem, da ni bil izbran.

(2) Delodajalec je dolžan neizbranemu kandidatu na njegovo zahtevo vrniti vse dokumente, ki mu jih je predložil kot dokaz za izpolnjevanje zahtevanih pogojev za opravljanje dela.

204. člen
(uveljavljanje pravic pri delodajalcu in sodno varstvo)
(1) Če delavec meni, da delodajalec ne izpolnjuje obveznosti iz delovnega razmerja ali krši katero od njegovih pravic iz delovnega razmerja, ima pravico pisno zahtevati, da delodajalec kršitev odpravi oziroma da svoje obveznosti izpolni.
(2) Če delodajalec v nadaljnjem roku osmih delovnih dni po vročeni pisni zahtevi delavca ne izpolni svoje obveznosti iz delovnega razmerja oziroma ne odpravi kršitve, lahko delavec v roku 30 dni od poteka roka za izpolnitev obveznosti oziroma odpravo kršitev s strani delodajalca, zahteva sodno varstvo pred pristojnim delovnim sodiščem.
(3) Ugotovitev nezakonitosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi, drugih načinov prenehanja veljavnosti pogodbe o zaposlitvi ali odločitev o disciplinski odgovornosti delavca lahko delavec zahteva v roku 30 dni od dneva vročitve oziroma od dneva, ko je zvedel za kršitev pravice, pred pristojnim delovnim sodiščem.
(4) Ne glede na rok iz drugega odstavka tega člena, lahko delavec denarne terjatve iz delovnega razmerja uveljavlja neposredno pred pristojnim delovnim sodiščem.
(5) Neizbrani kandidat, ki meni, da je bila pri izbiri kršena zakonska prepoved diskriminacije, lahko v roku 30 dni po prejemu obvestila delodajalca zahteva sodno varstvo pred pristojnim delovnim sodiščem.

http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/delovna_razmerja_in_pravice_iz_dela/delovna_razmerja/zdr/vodnik/
34. Kakšne pravice imam, če med prijavljenimi kandidati nisem bil izbran za zaposlitev na prosto delovno mesto oziroma vrsto dela?

Delodajalec mora v osmih dneh po sklenitvi pogodbe o zaposlitvi pisno obvestiti neizbranega kandidata o tem, da ni bil izbran. Prav tako je delodajalec dolžan neizbranemu kandidatu na njegovo zahtevo vrniti vse dokumente, ki mu jih je predložil kot dokaz za izpolnjevanje zahtevanih pogojev za opravljanje dela.

Neizbrani kandidat, ki meni, da je bila pri izbiri kršena zakonska prepoved diskriminacije, pa lahko v roku 30 dni po prejemu obvestila delodajalca zahteva sodno varstvo pred pristojnim delovnim sodiščem. Če kandidat navaja dejstva, ki opravičujejo domnevo, da je bila kršena prepoved diskriminacije pri zaposlovanju, mora delodajalec dokazati, da v obravnavanem primeru ni kršil načela enakega obravnavanja oziroma prepovedi diskriminacije.

Predvsem pa

http://www.zakonodaja.com/zakoni/i/2/5/zju_upb1/cleni/65.clen/65.clen
(1) Kandidat, ki se je prijavil na javni natečaj, pa ni bil izbran, ima zoper sklep pravico do pritožbe na pristojno komisijo za pritožbe, če meni, da:
1. je bil izbran kandidat, ki ne izpolnjuje natečajnih pogojev;
2. izpolnjuje natečajne pogoje, pa mu ni bila dana možnost sodelovanja v izbirnem postopku;
3. je bil izbran kandidat, ki po merilih izbirnega postopka očitno ni dosegel najboljšega rezultata;
4. je prišlo do bistvenih kršitev postopka javnega natečaja oziroma izbirnega postopka.

(2) Ne glede na določbe zakona o splošnem upravnem postopku lahko neizbrani kandidat vloži pritožbo v osmih dneh od vročitve sklepa.
(3) Pravice do pritožbe nima kandidat, ki se posameznih dejanj v izbirnem postopku ni udeležil niti ni opravičil svoje odsotnosti, čeprav je bil pravilno vabljen.
(4) Pritožba zadrži imenovanje izbranega kandidata v naziv in sklenitev pogodbe o zaposlitvi.
(5) Zoper odločbo komisije za pritožbe je dovoljen upravni spor. V primeru, da upravno sodišče ugotovi, da je tožba utemeljena, lahko prisodi prizadetemu odškodnino v višini najmanj ene in največ treh najnižjih mesečnih bruto plač za delovno mesto, za katero se je potegoval, v primeru iz 1. točke prvega odstavka tega člena pa lahko upravno sodišče odločbo o izbiri razveljavi. Odškodnino sodišče odmeri glede na težo kršitve in glede na posledice, ki jih je utrpel tožnik. V primeru razveljavitve odločbe o izbiri pristojna komisija za pritožbe po uradni dolžnosti razveljavi akt o imenovanju in pogodbo o zaposlitvi.

(6) Zoper odločbo oziroma sklep posebne natečajne komisije iz četrtega in petega odstavka 60. člena tega zakona ni pritožbe, dovoljen pa je upravni spor. Neizbrani kandidat lahko vloži tožbo v upravnem sporu iz razlogov, navedenih v 1., 2. in 4. točki prvega odstavka tega člena, poleg tega pa tudi, če je natečajna komisija ugotovila, da po strokovni usposobljenosti ni primeren za položaj, sam pa meni, da je.

Barca, hvala. Če prav vidim, sta ta dva zakona očitno malo v nasprotju, če prvi pravi, da se obvesti kandidate v 8. dneh po zaposlitvi izbranca, ZJU pa, da pritožba zadrži sklenitev DR?

Jup, sindrom doline šentflorjanske, kjer si redki to upajo, pa potem potencialno nastradajo, ampak eni pač ne moremo požreti vsakega očitnega kakca, ki nam ga servirajo. Če bi se vsi znali postaviti zase, bi bilo daleč manj izigravanja.

Na naši šoli so zaposlili “profesorico” brez diplome, čeprav so se na razpis prijavili tudi kandidati z ustrezno diplomo in strokovnim izpitom. Na kratko o razpisih, ki so v današnjih časih bla, bla, bla ….

V bistvu ne, ker za strokovno tehnična delovna mesta v JS velja samo ZDR, za ostale pa skladno z ZDR še drug zakon.

2. člen ZDR
(urejanje delovnih razmerij)
Če ni s posebnim zakonom drugače določeno, ureja ta zakon tudi delovna razmerja delavcev, zaposlenih v državnih organih, lokalnih skupnostih in v zavodih, drugih organizacijah ter zasebnikih, ki opravljajo javno službo.

Jup, sindrom doline šentflorjanske, kjer si redki to upajo, pa potem potencialno nastradajo, ampak eni pač ne moremo požreti vsakega očitnega kakca, ki nam ga servirajo. Če bi se vsi znali postaviti zase, bi bilo daleč manj izigravanja.[/quote]

Deloma se strinjam s teboj, ampak človeka leta in izkušnje marsikaj naučijo, kako je končal Don Kihot pa najbrž veš.

Vsi imamo neko predstavo o idealnem svetu, vrednotah, ki naj bi vladale, o tem kako bi moralo biti, a žal ni in močno dvomim, da kdaj bo.

Spoštujem tvojo dločitev, da se boriš za svoj prav, a močno dvomim, da boš kaj dosegla, če že, močno upam, da ne bo to pirova zmaga.

Srečno

Še tole http://www.pf.uni-mb.si/datoteke/delovna_razmerja_po_zju.doc

V bistvu ne, ker za strokovno tehnična delovna mesta v JS velja samo ZDR, za ostale pa skladno z ZDR še drug zakon.

2. člen ZDR
(urejanje delovnih razmerij)
Če ni s posebnim zakonom drugače določeno, ureja ta zakon tudi delovna razmerja delavcev, zaposlenih v državnih organih, lokalnih skupnostih in v zavodih, drugih organizacijah ter zasebnikih, ki opravljajo javno službo.
[/quote]

Hvala še enkrat. Gre za strokovno DM. Torej ZJU v tem primeru ne velja??

Jup, sindrom doline šentflorjanske, kjer si redki to upajo, pa potem potencialno nastradajo, ampak eni pač ne moremo požreti vsakega očitnega kakca, ki nam ga servirajo. Če bi se vsi znali postaviti zase, bi bilo daleč manj izigravanja.[/quote]

Deloma se strinjam s teboj, ampak človeka leta in izkušnje marsikaj naučijo, kako je končal Don Kihot pa najbrž veš.

Vsi imamo neko predstavo o idealnem svetu, vrednotah, ki naj bi vladale, o tem kako bi moralo biti, a žal ni in močno dvomim, da kdaj bo.

Spoštujem tvojo dločitev, da se boriš za svoj prav, a močno dvomim, da boš kaj dosegla, če že, močno upam, da ne bo to pirova zmaga.

Srečno[/quote]

Hvala. Eni smo nepoboljšljivi romantiki, veš:) In če nas ne bi bilo, bi svet že zdavnaj šel v maloro…

Namesto da čas tratiš za stvari, ki jih ne boš spremenila, se raje potrudi za dobre veze. Potem nobena služba ne bo problem. Tudi v recesiji.

No, ravno zato smo pa danes v recesiji:-(

Glej, oni so verjetno že imeli koga izbranega – ni nujno, da je šlo za veze, mogoče je šlo za koga, ki je že do sedaj delal pri njih, katerega kvaliteto so poznali, bili z njim zadovoljni in so ga zato zaposlili. Logično je, da ga izbrejo, saj že obvlada, poleg tega z njim nič ne tvegajo, s tabo pa bi tvegali, saj te ne poznajo in ne vejo ali si pridna ali ne.

Poleg tega ti ne svetujem, da se pritožuješ – povzročila jim boš samo probleme, kar si bodo zapomnili, če boš se še kdaj potegovala za kakšno delovno mesto pri njih. Če si tako kvalificirana za tako delovno mesto, prideš v poštev še kdaj tako da ne vrži puške v koruzo.

New Report

Close