Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali 16-letnik res lahko že opravlja izpit za avto?

Ali 16-letnik res lahko že opravlja izpit za avto?

Moj 16-letnik me prepričuje, da lahko pristopi k opravljanju izpita za avto. Najprej jasno teoretični del, nato praktični…. Ali ima kdo izkušnje s tem, oz.ali ta njegova trditev res drži?

ni res. ne more OPRAVLJATI IZPITA, lahko pa ZAČNE ure nabirati ….

http://vozniski-izpit.com/kako-do-izpita/voznja-s-spremljevalcem/

seveda lahko,ampak avto lahko vozi,samo če je nekdo zdraven,ta mora bit vpisan v vozniško in je za vse odgovoren,brez veze je raje naj počaka do 18.

Pa lahko!!! Je že nekaj časa tako. Izpit pri 16 tudi lahko dobi, a ne za samostojno vožnjo. Do 18. leta lahko vozi ob spremstvu nekoga, ki že ima izpit 5 let. Poleg tega mora imeti avto, ki ga 16-letnik s spremstvom vozi, zeleno L tablico ves čas. Ipd.

Pri 18. mora še enkrat delat “normalen” izpit.

Izvleček iz Zakona o voznikih, 51. člen – v veljavi od 1.7.2011

(1) Ne glede na določbi 2. in 3. točke prvega odstavka prejšnjega člena sme voziti osebni avtomobil tudi oseba, starejša od 16 let:

1. ki je v šoli vožnje opravila teoretični del usposabljanja za voznika motornih vozil kategorije B, je pred pristojno izpitno komisijo opravila teoretični del vozniškega izpita in v šoli vožnje končala praktični del usposabljanja;

2. ki ji vozniško dovoljenje ni odvzeto oziroma se ji ne izvršuje izrečena sankcija prepovedi vožnje motornega vozila določene vrste ali kategorije oziroma se ji ne izvršuje varnostni ukrep odvzema vozniškega dovoljenja oziroma ji ni izrečena sankcija prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja in v evidenci nima nobene kazenske točke v cestnem prometu, če ima vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil druge kategorije;

3. če jo med vožnjo spremlja spremljevalec;

4. če je vozilo označeno s predpisano »L« tablico.

(2) Spremljevalec osebe iz prejšnjega odstavka je lahko eden od staršev, posvojiteljev, skrbnikov, rejnikov ali druga oseba, ki je stara najmanj 27 let in ima veljavno vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil kategorije B najmanj pet let in v evidenci nima več kot pet kazenskih točk. Osebo, mlajšo od 18 let, lahko spremlja druga oseba pod pogojem, da s tem pisno soglašajo starši, skrbniki, posvojitelji ali rejniki. Če je spremljevalec druga oseba, lahko v obdobju petih let usposablja največ dve osebi iz prejšnjega odstavka. Spremljevalec mora biti vpisan v evidenco o vozniških dovoljenjih in evidenčni karton vožnje. Vpis opravi izpitni center, ko ugotovi, da so izpolnjeni pogoji. Pred vpisom v evidenčni karton vožnje mora izpitni center spremljevalcu posredovati ustrezna navodila.

(3) Usposabljanje iz 1. točke prvega odstavka tega člena sme pričeti oseba, ki je dopolnila šestnajst let.

(4) Med vožnjo motornega vozila mora imeti oseba iz prvega odstavka tega člena pri sebi evidenčni karton vožnje in veljavno zdravniško spričevalo, spremljevalec pa veljavno vozniško dovoljenje za vožnjo vozil kategorije B. Te listine morata na zahtevo izročiti policistu na vpogled.

(5) Pod pogoji, navedenimi v tem členu, sme oseba iz prvega odstavka tega člena voziti osebni avtomobil, dokler ne opravi vozniškega izpita za vožnjo motornih vozil kategorije B, vendar največ dve leti od začetka usposabljanja.

(6) Pri spremljanju osebe iz prvega odstavka tega člena je spremljevalec odgovoren za varnost vožnje in za prekršek, ki ga je storila ta oseba, razen če ga ni mogel preprečiti.

(7) Tablica iz 4. točke prvega odstavka tega člena je kvadratne oblike, zelene barve, na kateri je črka »L« bele barve. Nameščena mora biti na levi polovici zadnje strani vozila, kadar vozi vozilo voznik s spremljevalcem.

(8) Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek spremljevalec, ki ravna v nasprotju z določbo 4. točke prvega odstavka ter oseba iz prvega odstavka tega člena ali spremljevalec, ki ravna v nasprotju s četrtim odstavkom tega člena.

Ni brez veze, če želiš, da tvoj otrok pridobi izkušnje. Pri 18.ih bo pa zdivjal.
Vsak ima sicer svoje mišljenje, ti imej pa svojega a ne.

Moj je tudi imel te ambicije, samo potem, ko smo preštudirali zadevo, smo videli, da je to, vsaj za nas, totalna neumnost.
Prakso si bo pa nabral že tako ali tako.

TI SI PA RES NAROBE CEPLJENA. PRAKSA BO T R U G A

vse bo še prišlo, tudi 12 letnikom bodo pustili delat izpite in vozit, vse samo da bo denar da si še tisto zadnje nagrabijo pred propadom

TI SI PA RES NAROBE CEPLJENA. PRAKSA BO T R U G A[/quote]

Ti si pa res ena navadna krava na kvadrat.
Le kaj misliš, koliko 16-letnikov prakticira vožnjo? In seveda s tistimi, ki začnejo vozit pri 18-ih je pa vse narobe!

TI SI PA RES NAROBE CEPLJENA. PRAKSA BO T R U G A[/quote]

Ti si pa res ena navadna krava na kvadrat.
Le kaj misliš, koliko 16-letnikov prakticira vožnjo? In seveda s tistimi, ki začnejo vozit pri 18-ih je pa vse narobe![/quote]

Da, zeloooooo narobe. O tem, po tem. Javi se čez par let.

TI SI PA RES NAROBE CEPLJENA. PRAKSA BO T R U G A[/quote]

Ti si pa res ena navadna krava na kvadrat.
Le kaj misliš, koliko 16-letnikov prakticira vožnjo? In seveda s tistimi, ki začnejo vozit pri 18-ih je pa vse narobe![/quote]

To so zate pretežke debate, pojdi raje nazaj gledat svoje telenovele!

Moj sin zna vozit avto, ima izpit za motor, ampak za delat izpit se pa ni odločil, ker je ugotovil, da je isto sranje, samo drugo pakovanje, pa še v končni fazi te dražje pride. In itak, če moraš imeti spremljevalca … to pomeni, da se ne moreš samostojno nikamor odpeljat, torej je vseeno, če te vozijo odrasli.

Jaz razmišljam malo drugače.
Že res, da 16 letnik lahko vozi samo v spremstvu in da je cenovno nekaj dražje, ampak meni se to zdi veliko bolj varno. V recimo enem letu, kar bo vozil z menoj ali z možem na sovoznikovem sedežu, si bo dobil nekaj izkušenj in ko bo enkrat sam za volanom, bo bistveno lažje in resneje, kot če ga z 18-imi spustiš samega.

HVALA BOGU, VSAJ EN NORMALNI ODGOVOR.

Samo na tem forumu ste pa res sami levaki nemorem se drugače izrazit! Sam sem opravil izpit za spremljevalca lani, naredil sem prvo pomoč, opravil tečaj CPP in CPP preizkus ki ga mora opraviti vsak ki pristopi za B kategorijo. Opravil sem 23 praktičnih ur, opravil preizkus v avtošoli in sedaj vozim že več kot eno leto z spremjlevalci. Čez slabe 3 mesce imam 18 rojstni dan, zato bom v avtošoli mogoče opravil še 2-3 urce praktične vožnje in nato ispitna vožnja in je to to. Nobenega izpita ne delaš več ponovno samo izpitno vožnjo! Kdor pa pravi da je vožnja s spremljevalcem bedarija, poglejte si AMERIKO, tam lahko 16 letni šmrkavci vozijo brez staršev po enodnevnem tečaju v avtošoli ki mu pravijo “izpit”, tisti 14 letni ki pa še mutirali niso pa se lahko z starimi vozijo okoli brez da bi kakršenkoli “izpit” opravljali. Tako da vi stari konzervativci ne oglašajte se če ne veste kako stvari stojijo :))

Pozdravljnei, berem tole debato, ki je na trenutke neokusna in sporočam, da zadeva ni napačana, če ima voznik dobrega spremljevalca. Predvsem imam v mislih, da ga pravilno uči (strpnosti, pravočasnega dajanaja znakov, poledov…) spodbuja in opozarja. Dostikrat opažamo, da ko pri 18 letih voznik pride na izpitni center opraviti izpitno vožnjo, prevzame slab vzorec vožnje. Zgodi se tudi, da spremljevalec “uči” ocenjevalca kako je prav in seveda ponavadi nima prav zaradi nepoznavanja pravil ali novih zakonov itd. Skratka pozdravljam to opcijo, kot je navedel predhodnik je praksa v tujini že dalj časa uveljavljena in se je pokazala za pozitivno. Menim, da nam manjak predvsem vozniške kulture in strpnosti in zadnje čase opažamo, da voznike ne uporabljajo smerokazov, po AC se vozijo po prehitevalnem pasu itd… Zavedati se moramo, da je zananje potrebno obnavljati. Lp

****************************************** Luka V. Rupnik, vodja šole vožnje AMTK Litostrojska cesta 40a, Ljubljana 040/310-140, 01/518 13 56 http://www.prvaavtosola.si, [email protected]

Tudi jaz sem opravil ta izpit in vozim ze nekaj mesecev in res je ful fajn. Sedaj pa gremo na morje in me zanima ce lahko s tem voziš po hrvaški.. nujno bi rabo odgovor, ce se to da al ne
Lp. Hvala

Moj brat je pri 16ih letih že šel v avtošolo in je tam opravil nekaj ur, ampak izpit za avto je šel delat šele pri 18ih letih, je pa lahko od 16. do 18. leta vozil v spremstvu ene odrasle osebe… To so tisti vozniki, ki imajo zadaj na prtljažniku nalimano tablico L. Zelena tablica z belo črko L na sredini… To so te mladi vozniki, ki lahko vozijo le tako, da zraven njih na sovoznikovem sedežu sedi ena odrasla oseba… 6 si jih lahko izbereš in jih napišeš na nek kartonček… Moj brat si je izbral teto in njenega moža, mami, dedija, strica in njeno ženo. Jaz sem tudi star že 16 in lahko vozim v spremstvu ene odrasle osebe… Gotovo tvoj 16-letnik misli tako…

mene to tudi zanima če lagko s tem voziš v tujini ker bom kmalu dopolnila 16 let in bom šla delat izpit ker sem ubistvu pršla z poljske in hodim z družino tja 2krat letno mamin novi partner (je slovenec) pa se skozi pritožuje da se more vozit tja tko da bi še to leto počakali in pole bi vozila jaz in mami (izmenično) mami pa sama ne more ker ima nekaj slabih izkušenj
res prosim za odgovor
lp

Vožnja s spremljevalcem v tujini ni dovoljena. Preverjeno v avtošoli.

Ne pa ni brezveze – v dveh letih, do 18-ega, si nabere lahko že tolikovoznih izkušenj, da pri 18ih samostojno že odlično vozi. Imam dva v žlahti , ki sta tako, pa če bi bilo treba, še nekrat bi tako. In pri 18ih vozita dosti bolje, kot en 20 letnik, tudi žlahtnik.

Tudi najina hči bo drugo leto začela in bo vozila do 18. v spremstvu oseb, ki bodo dane na seznam…. Z veseljem ji bomo to dovolili – je tudi že dovolj zrela in odgovorna za ta korak.

mlad odrasel lahko dela izpit pri 16 letih,
sam lahko vozi med 6:00 in 23:00 uro, druge ure more voziti z poobasceno osebo


Pri sestnajstih lahko zacne s tecajem pri avtosoli. Opraviti mora tecaj teorije, nato pa se republiski izpit CPP, odvoziti mora najmanj 20ur z instruktorjem avtosole. Ne sme delat prakticnega dela izpita pri sestnajstih, prakticni izpit lahko gre delat sele pri 18tih, lahko pa opravi klubske zahteve in ko jih, lahko instruktorja (najvec za obdobje do 2 leti) nadomesca pooblascena oseba (vpisana v evidencni karton kandidata), ki mora biti VEDNO na sovoznikovem sedezu v vozilu.

ja lahko ga opravi samo more biti zraven oseba stara nad 27 let in ne sme imeti več kot 5 pik.

New Report

Close