Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek S tujim denarjem nihče ne ravna tako previdno kot s svojim.

S tujim denarjem nihče ne ravna tako previdno kot s svojim.

Argument ameriškega ekonomista Miltona Friedmana, zakaj ni dobro, da država upravlja gospodarstvo, je preprost in drži še danes.

http://www.finance.si/360803/Recikla{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}BEa-Milton-Friedman

to jaz že dolgo vem! 🙁
pa nič ne pomaga

ja, to se tudi v kapitalizmu potrjuje
zadnjo velekrizo so zakuhale banke, bančni direktorji.. nihče od bančnih direktorjev, njihovih nadzornih svetov… ipd se ni igračkal s svojim denarjem… trenutno je tudi kapitalizem na poti bivšega socializma

da o tem, kako so naši kapitalisti ala bavčar, šrot, lah, uni merkurjev kekec uničili naše gospodarstvo ne govorim…

nova
Uredništvo priporoča

Najprej poimenujmo stvari s pravim imenom, da ne bo prihajalo do nesporazumov.

to, kar ti imenuješ kapitalizem s pravim kapitalizmom nima veliko skupnega.
V žargonu se temu pojavu reče ‘crony capitalism’ http://en.wikipedia.org/wiki/Crony_capitalism oziroma strokovno ‘corporatism’ http://en.wikipedia.org/wiki/Corporatism
Ima pa ‘pajdaški kapitalizem’ veliko skupnega z bivšim socializmom, predvsem ko gre za ‘socializacijo izgub’ to je, da zgrešene ekonomske odločitve posameznikov, pokrije država z davkoplačevalskim denarjem.

Najprej poimenujmo stvari s pravim imenom, da ne bo prihajalo do nesporazumov.

to, kar ti imenuješ kapitalizem s pravim kapitalizmom nima veliko skupnega.
V žargonu se temu pojavu reče ‘crony capitalism’ http://en.wikipedia.org/wiki/Crony_capitalism oziroma strokovno ‘corporatism’ http://en.wikipedia.org/wiki/Corporatism
Ima pa ‘pajdaški kapitalizem’ veliko skupnega z bivšim socializmom, predvsem ko gre za ‘socializacijo izgub’ to je, da zgrešene ekonomske odločitve posameznikov, pokrije država z davkoplačevalskim denarjem.[/quote]

ja, ampak tvojega tako imenovanega pravega zdravega kapitalizma ni več…. so ga zakockali bankirji in drugi korporativni lopovi

S tako imenovanim pravim kapitalizmom je približno tako kot s komunizmom, v teoriji je krasen, v praksi ga pa še nihče ni videl. Kar je tudi eden glavnih očitkov Friedmanu, ki je v teoriji prisegal na enakost ekonomskih subjektov in prosti trg, v praksi je pa svetoval Reaganu davčne olajšave za najbogatejše, tako da praviloma predsednik ameriške megakorporacije trenutno plača neto manj davka kot njegova snažilka.

Da o delovanju njegovih učencev, ki so šli rušit legalno izvoljene vlade v Čilu zato, ker niso bile po volji ameriškim megakorporacijam, niti ne začnemo.

Šmrk, šmrk, …

Prav je, da se ve, kaj je sploh kapitalizem (tisti pravi) in kaj imamo pri nas (pa tudi drugod po svetu). Poznavanje kakšne “šolske definicije” zelo prav pride.
Pa tudi je prav, da se pojasni, da pravi kapitalizem ni neslavno propadel tako kot tako opevani socializem, temveč so ga zlorabili/uničili politiki v navezi z bankirji in drugimi priviligiranci.

Še najpomembneje pa je, da se ve, da je kljub vsesplošnemu premiku v ‘pajdaški kapitalizem’ še marsikaj od pravega kapitalizma pri življenju. In to je tisto bistveno, kar je najhitreje rastočim državam (Kitajska, Indija, ‘azijski tigri’, …) omogočilo, da se pospešeno dvigujejo iz bede in ljudem drastično izboljša življenski standard.

Imaš kakšen verodostojen vir o tem “davčnem svetovanju”???
Ali je to spet rekla-kazala za diskreditacijo M.Friedmana??

Kolikor je meni znano, so ‘čikaški dečki’ prišli v Čile šele po strmogljavljenju Allendeja.
Spet se priporočam za verodostojen vir drugače smatram tvojo izjavo za zlonamerno diskreditacijo principov enakosti ekonomskih subjektov.

To glede čistilke je Buffet izjavil:)

Imaš kakšen verodostojen vir o tem “davčnem svetovanju”???
Ali je to spet rekla-kazala za diskreditacijo M.Friedmana??

Kolikor je meni znano, so ‘čikaški dečki’ prišli v Čile šele po strmogljavljenju Allendeja.
Spet se priporočam za verodostojen vir drugače smatram tvojo izjavo za zlonamerno diskreditacijo principov enakosti ekonomskih subjektov.[/quote]

Ljubček, dol mi visi, kako ti “smatraš mojo izjavo”. Pojdi v javno knjižnico in preberi še kaj drugega od Reporterja in Demokracije, potem se boš imel pa pravico sklicevati na “kolikor je meni znano”.

Hvala za konstruktivni odgovor. Za razliko od tebe berem tudi Mladino, Dnevnik in še kaj.
Tvoj odziv je navaden ad hominem, ko ne zmoreš argumentirano ovreči njegovo izjavo da s tujim denarjem nihče ne ravna tako previdno kot s svojim in si potem posegla po napadu na njegovo osebnost.
BTW: M. Friedman je med drugim svetoval tudi komunistični Kitajski, ki je kmalu po tem tudi prevzela svobodni trg za gonilo svojega napredka.

PS: Ravzaprav napotilo po obisku javne knjižnice velja ravno tebi. Preberi si “Vzpon Kitajske in propad kapitalističnega gospodarskega sveta” od Minqi Li-ja da se ti vsaj malce razširi obzorje …

Ljubček (še enkrat), prav Reaganova ekonomska politika (deregulacija, razbremenitev obdavčenja najbogatejših slojev, tiskanje denarja v neomejenih količinah) je pripeljala v ekstrapolaciji do sedanje krize. In ne moreš zanikati, da je bil Friedman Reaganov ekonomski svetovalec.

Pojdi in moli pred svojim oltarčkom neoliberalnih bogcev in prosi za odpuščanje, da si bogokletno slišal nekaj, kar se ne sklada s tvojo neoliberalno religijo. Debatirati s takimi, kot si ti, pa je prav tako nesmiselno kot poskus spreobračanja katerihkolin drugih zadrtih verskih blaznežev, in meni se prav gotovo ne ljubi s tem ukvarjati.

Zanimivo s koliko žaljivimi pridevniki je potrebno odgovorit, ko zmanjka argumentov (pravzaprav jih nikoli ni bilo) ….

Zanimivo s koliko žaljivimi pridevniki je potrebno odgovorit, ko zmanjka argumentov (pravzaprav jih nikoli ni bilo) ….[/quote]

Me veseli, da vsaj pravilno razumeš neoliberalizem in versko blaznost kot psovke, če imaš že za argumente slepo pego v možganih, več ti jih človek napiše, bolj jih ne vidiš. Kot rečeno, brez veze s takimi debatirat. Lep dan.

New Report

Close