Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ljudje na Obali

Ljudje na Obali

Misleč, da bo vse ok, sem se preselila iz notranjosti Slo. v Koper.Na videz je vse lepo in prav… Palme so sicer izgubile svojo prvotno obliko, ker so pomrznile čez zimo, ulice so čiste, dogaja se ful, ladje pristajajo, sprehajalne poti so urejene…Krožna križišča večinoma funkcionirajo, trgovin je ogromno, ljudje nasmejani, dobrega zdravja zgledajo, strarejši so aktivni, … za nosečnice je poskrbljeno, za tujce je zgleda tudi poskrbljeno… Idila. Vreme je odlično, še sonce se smeje…

Na spehodu z vozičkom, srečam znanca, blizu 40. let. Obraz ima zguban od smejalnih gubic, usta že po naravi stojijo v nasmehu. Zobje so beli, frizura tipi topi, drage kavbojke, majica z logom priznane dizajnerske hiše. V roki drži ključe svojega Audija.
Pogledam ga v oči. Lepe, zelene, prazne. Prazne.

Srečam par sodelavk pred kavarno. Čakajo, na prostor, da spijejo večerno dozo kave s cigaretom. Šalijo se v itlijanščini, preklinjajo v italijanščini, govorijo dosti v italijanščini… Rečem, da jih ne razume… Nastane tišina. Potem… “kako ne razumeš italijansko? Se boš mogla naučit, ker tu je dvojezičnost”. Se smejejo naprej. Vse je super, imajo se super, njihovi otroci so super, nasmehi… prazni. Oči… nemirne, kot bi nekaj iskale.. morda mir, morda sebe?

Koprčani, prebudite se, dovolj je sanjanja, postanite nekdo, imejte svoj karakter, zanos, ponos… Ne bojte se pokazat kdo ste in ne klečeplazite pred Italijani, ki vi spoštujete njih bolj, kot oni spoštujejo vas. Govorim za italijansko manjšino.

Bolj, kot vas spoznavam, bolj se mi dozdeva, da sem prišla v kraj mrtvih ljudi, kjer so napredne ideje prepovedane, kjer so dovoljene samo sanje, kot bi bili cepljeni za prazne nasmehe in oči.

Duša, kje vam je duša, kje je revolucija, kje je življenje?

Se opravičujem za slovnico, zatipkala sem se večkrat…

…si dala temi naslov Ljudje na Obali? Slovenci bi bilo bolj primerno, se ti ne zdi?! 🙁

nova
Uredništvo priporoča

Slovenci na Obali, a tudi to obstaja?

KAKEGA AUDIJA JE MEL ONI IZ DRUGEGA ODSTAVKA…. JAZ SEM PRIPRAVLJE IMETI TUD PRAZEN POGLED/ ŽIVLJENJE, ČE GRE ZA POŠTENGA AUDIJA….

A V KOPRU MATE VSI FUL KEŠA AL KAKO…. JAST SEM TAKOJ PRIPRAVLJEN IMETI PRAZNO ŽIVLJENJE ZA ENO FEJST STANOVANJE V KOPRU, PA FEJST AUDIJA (SICER BI SI ŠE KJE KAK VIKEND POSTAVU, SAM VSEENO)

Joya se strinjam. Tudi v Dravogradu se noben Slovenec v lokalu ne pogovarja nemško, pa smo od avstrijske meje oddaljeni le slaba 2 km.

ker ne znate::::

ker ne znate::::[/quote]

Bi mogli znat? Zakaj že? A ker živimo ob meji? a zoto, ker so avstrijci boljši od nas, tako kot vi mislite, da so Italijani boljši od vas in jim morate stopala lizat?

phaaahhh haaaaaa- che ridere

se še vedno lahko vrneš, od tam kjer si prišla.
a zdaj si se pa užalila, ker ne razumeš italijanščino, ali kaj?
rada bi videla tvoje polne oči, pa bi potem komentirala tvoj post, ki je totalno brezvezen, brezpredmeten, prazen.

ker ne znate::::[/quote]

Bi mogli znat? Zakaj že? A ker živimo ob meji? a zoto, ker so avstrijci boljši od nas, tako kot vi mislite, da so Italijani boljši od vas in jim morate stopala lizat?[/quote]

kako zgleda če komu ližeš stopala. povej.

phaaahhh haaaaaa- che ridere

se še vedno lahko vrneš, od tam kjer si prišla.
a zdaj si se pa užalila, ker ne razumeš italijanščino, ali kaj?
rada bi videla tvoje polne oči, pa bi potem komentirala tvoj post, ki je totalno brezvezen, brezpredmeten, prazen.[/quote]

Itak. Evo ljudje, poglejte… k takim ljudem sem prišla živet.
No, kar pokažite in dokažite se Obalčani! Naj še kdo vidi kakšni ste.

Sem koprčanka. Imam mreno na očeh, vendar mi jo okulist noče odstranit, ker pravi, da se bo ponavljala.
Nimam toliko denarja, imam jurja plače, moža z malenkost boljšo plačo in dva majhna, navihana otroka.
Z italijanščino živim od malih nog. Moraš razumet, da je tu dvojezičnost iz zgodovinskega razloga. Ne gre za klečeplazenje. Gre za to, da so naši nonoti, pri nekaterih starši, rojeni v času, ko je bila to Italija ali pa vsaj nekateri deli Istre so bili takrat italijansko ozemlje. To je prvi problem tistih, ki pridete “od zunaj”, da ne poznate kulturnih in zgodovinskih razmer našega mesta.
Če je kdo povzročil nemir tu, so to predvsem prišleki, ki so prišli vsiljevat svojo prepotentnost. Misleč, da je Koper morje. Misleč, da na Obali ljudje nimamo kaj početi. Če me kdo sreča v notranjosti Slovenije poleti mi reče: joj, tebi se pa ne vidi, da si z morja doma, saj nisi nič črna! Vi mislite, da nam padajo cekini v denarnico brez službe? Ne, mi delamo ravno tako kot drugod po Sloveniji, samo zaradi vas plačujemo mastne parkirnine, imamo cene nepremičnin zaradi vašega povpraševanja navite v nebo (s tem, da nimamo vsi parcel, ki bi jih prodajali notranjcem), imamo najvišje cene gostinskih storitev, primerljive le s centrom Ljubljane, kjer oseba z mojo izobrazbo in primerljivim delovnim mestom dobi 1 do 1,5x višjo plačo kot jaz. Ja, taka oseba se je potegovala za moje (oz tako, kot je moje) delovno mesto, ko je hotela na vso silo živeti “na morju”. Seveda se ni zaposlila, ker se ji tako bolj izplača, pač ima morje za vikende.

Sklepam, da sem jo takrat pogledala čudno, izraz v mojih očeh pa je bil vse prej kot prazen, ko je povedala kakšno plačo ima. Prej bi rekla “zaboden” pogled.

A, ja, mimogrede – veliko palm po Cankarjevi so izpulili. Upam, da bodo tam kmalu rastle platane ali hrasti.

Ne vem, kaj bi ti rada.

Na dopustu sem poslušala sosede iz celine. Nisem jih videla v oči, da bi videla kakšen je njihov pogled, sem pa slišala njihove besede – prepotentne, vsevedne, ure in ure razglabljanja o nepomembnih zadevah, cinizem, aroganca…in še enkrat prepotentnost. Od prepotentnih ljudi, ki prihajajo meni diktirat kako naj živim, pa pričakujem, da se po hitrem postopku spokajo na svoje barje in tam urejajo življenje samim sebi.

phaaahhh haaaaaa- che ridere

se še vedno lahko vrneš, od tam kjer si prišla.
a zdaj si se pa užalila, ker ne razumeš italijanščino, ali kaj?
rada bi videla tvoje polne oči, pa bi potem komentirala tvoj post, ki je totalno brezvezen, brezpredmeten, prazen.[/quote]

Itak. Evo ljudje, poglejte… k takim ljudem sem prišla živet.
No, kar pokažite in dokažite se Obalčani! Naj še kdo vidi kakšni ste.[/quote]

dovolj bedno je , da kategoriziraš ljudi po regijah. pojdi nazaj.

Ravno zato, ker smo nekdo, si ne dovolimo, da nam nek celinec pride in dirigira kako bomo govorili in kaj bomo delali. In naša preteklost je še kako povezana z Italijo (a ti sploh poznaš zgodovino ali si ostala pri tem, kar so te učili kot Titovo pionirko?), zakaj bi jo morali zanikati? Ker pride dol ena močvirnica in pričakuje, da se ji bo svet klanjal in vse okoli nje vrtelo?
Ma vrni se tja od kjer si prišla!

Pa saj se ni tako težko za silo naučiti enega ‘tujega’ jezika, no. Če nekdo govori v Kopru italijansko še ne pomeni, da je Italijan. Na obali je narečje prepredeno z italijanskimi besedami in vse izhaja iz zgodovine. Veliko babic je govorilo italijansko a niso bile italijanke. V obalnih mestih so večinoma živeli italijansko govoreči, v zaledju mest so govorili narečno slovenščino. Tu je normalno uporabljati oba jezika, mešanico obeh, enega ali drugega – to je duša obalnih mest. Tega očitno nekateri ne dojamejo. Jezik ne deli, jezik združuje.
Piran je izgubil svojo dušo tisti moment, ko so z njenih trgov in ulic izpodrinili narečno govorico (narečno slovensko-narečno italijansko) in jo zamenjali tujerodni jeziki (lublanščina, jeziki z balkana…)

phaaahhh haaaaaa- che ridere

se še vedno lahko vrneš, od tam kjer si prišla.
a zdaj si se pa užalila, ker ne razumeš italijanščino, ali kaj?
rada bi videla tvoje polne oči, pa bi potem komentirala tvoj post, ki je totalno brezvezen, brezpredmeten, prazen.[/quote]

Ja, jaz tud nisem kapirala, kaj je hotla povedat.
Razen, da jo moti, ker se pogovarjajo v italijanščini.
Kaj naj pa jaz rečem, ko grem okol bloka in poslušam srbščino/hrvaščino al karkoli že je? Pa ti jeziki niti niso uradni jeziki v Sloveniji, medtem ko italijanščina je…

Saj se hecaš??? Ne vem s katerimi ljudmi se ti družiš? Že celo življenje živim na obali, pa govorim sam slovensko. Seveda znam Italjansko in to zelo dobro. Poleg kar dobre angleščine. Pojdi tudi v kako drugo obmorsko mesto, ni glih vse tako kot si napisala…
kar se pa tiče Italjanov na obali, žal so tej v manjšini…je več drugih narodnosti tukaj. Audija pa si kupi tisti ki lahko, pa ne sam tuki na obali, tudi drugod.
Žal mi je ker si se tako slabo integrirala na naše okolje, in sploh ker se družiš s takimi ljudmi ki si jih opisala, …ne rečem da jih na obali ni…so pa tudi drugačni ljudje, tisti bolj skromni, ki ne dajoi vse na firmato majico in vedo kaj so vrednote….

TAKO SE GOVORI!!!!

ker ne znate::::[/quote]

Bi mogli znat? Zakaj že? A ker živimo ob meji? a zoto, ker so avstrijci boljši od nas, tako kot vi mislite, da so Italijani boljši od vas in jim morate stopala lizat?[/quote]

Znanje je kvečjemu dodana vrednost. Ne, da bi MORALI (ne mogli) znati, za vas bi bilo bolje, da bi znali. Ampak ne, vi želite ostati neumni.
Nič boljši niste kot južnjaki, ki že celo življenje živijo v Sloveniji in ne govorijo slovensko. Čisto komot vas postavim na enak nivo. Samo to ti pa ne bo prav, kajne, da te primerjam s takimi?

:)))

To da ližeš stopala zgleda takole: znaš govoriti bolje Italijansko kot slovensko, angleščina ti dela težave, vse kar je italijansko je dobro.
Na zemljevidu sveta na znaš poiskat Slovenije, ne poznaš slovenskih športnikov, ne poznaš krajev nad Črnim Kalom…

Tako je.

Sej lahko naredimo test, pa se izkažite!

To pa le ni tako preprosto. V ”tujem” jeziku se pogovarjajo manjšine. Tako kot se v Avstriji naša manjšina pogovarja v slovenskem jeziku, pa v Italiji enako, tako se italijanska manjšina pri nas pogovarja italijansko. To ji njihove jezik, zato hodijo v italijanski vrtec, šolo itn. Zato je tudi v takih krajih vse dvojezično. Oddaljenost meje pri tem ne igra čisto nobene vloge. Sežana je tudi na sami meji pa te dvojezičnosti ni. Kot še marsikje ne.

Sama sicer nisem ravno koprčanka, sem pa iz obale. Ne vozim audija, nimam dragih kavbojk, na majčki ni nobenega loga, pa tudi preklinjam ne nikoli. In če se ozrem v svojo bližnjo okolico je vidim enako. Joya mislim, da si si preprosto izbrala napačen krog ljudi v novem kraju in je nekako nefer, da mečeš grdo sliko kar na vse koprčane oziroma kar na celo obalo. V vsakem kraju boš našla marsikaj, na tebi je, da si izbereš tisto kar ti najbolj odgovarja. Na obali je čisto dovolj fajn ljudi tako, da nimaš nobene ovire, da menjaš družbo, če si opazila, da ti le ta ne ustreza in če prav razumem te niti ne upoštevajo.
Ala ozri se naokoli, ne dajaj pozornosti tistim, ki negativno izstopajo in korajžno naprej:)

Bi mogli znat? Zakaj že? A ker živimo ob meji? a zoto, ker so avstrijci boljši od nas, tako kot vi mislite, da so Italijani boljši od vas in jim morate stopala lizat?[/quote]

Znanje je kvečjemu dodana vrednost. Ne, da bi MORALI (ne mogli) znati, za vas bi bilo bolje, da bi znali. Ampak ne, vi želite ostati neumni.
Nič boljši niste kot južnjaki, ki že celo življenje živijo v Sloveniji in ne govorijo slovensko. Čisto komot vas postavim na enak nivo. Samo to ti pa ne bo prav, kajne, da te primerjam s takimi?[/quote]

zakaj ne, več življenja imajo v sebi južnjaki, kot vi.

res si primitivna Joya….sorči, ampak ziher si res….pa kwa miš da si???

Pred kratkim sem se v Kopru ustavil na “lizevi lezanci in eno ladlel glenivka” v Zlatem zmaju na Šmarski cesti. Pred tem sem tankal na črpalki ob Mercator centru in tam sem imel priliko poslušat debato dveh Koprčanov: Pa đe si jebotebog… Evo me jarane, tebe nigde nema… Pa ima mene, evo radim, šta ima kod tebe?

Praznih učk žal nisem opazil…

men ljubljančanki je pa primorščina tok seksi, da praznih očk sploh ne bi porajtala :)))

New Report

Close