Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Izvid kardiologa – prosim za razlago

Izvid kardiologa – prosim za razlago

Spoštovani,

Pred dnevi je bila mama zaradi suma na šum srca napotena h kardiologu, ki so ga ugotovili sedaj prvič. Mama je stara 68 let, relativno aktivna, kolesari, vozi avto, obiskuje aerobiko za upokojence, skrbi za svojo hišo in ureja okolico… Pravi, da se dobro počuti, je pa od smrti moža pred tremi leti »zagrenjena« in pod stresom.

Dobila je izvid, katerega si ne znamo razložiti, zato vas prosim za pomoč in laično interpretacijo izvida.

STATUS
srednje visok, dobro prehranjen
Glava: okrogla, lica rdeča
Vrat: srednje dolg
Prsni koš: širok, simetričen, posamezni bronhitični hropci levo in desno
Srce: je v l. razširjeno, iktus izven MCL, sistolni šum nad erbom, širi se proti apeksu, grob iztisni nad aorto, širi se v kartoide. Izraziti iztisni šum se sliši nad l. kartoido
Trebuh: je malo nad nivojem toraksa. Stene so mehke, patoloških rezistenc ne tipam
Okončine: brez endemov
RR: 140/81
EKG: sinusni ritem, obremenitev levega atrija, znaki hipertrofije l. prekata

UZ srca: Uz srca je posnet v sinusnem ritmu. Srce je nekoliko povečano na račun l. preddvora, ki meri prečno 2,2 cm/4,1 cm, D preddvor meri 3,6/1,9. Levi prekata je zadebeljenm meri 3,8 cm v diastoli, v sistoli 1,9, se dobro krči v vseh segmentih. Septum in zadnja stena sta nekoliko zadebeljeni. Iztisni delež l. prekata je visok 80 %. Aortna zaklopka je trolistna, fibrozno spremenjena, močnejših odbojev. V prijemališču kuspisov meri 2,7 cm, separacija kuspisov je 1,2. Na mitralni zaklopki registriramo blago regurtacijo. Regurtacijo registriramo tudi na aortni zaklopki.
VC regurtacijskega vala je 3 mm. Tekom polnitve l. prekata pa registriramo visok A val. Hitrost E vala je 58 cm v sekundi, A vala je 92, EA indeks je 0,6, govori za moteno relaksacijo l. prekata v diastoli. Na trikuspidalni zaklopki registriramo regurgitacijo. Tlak v d. srcu je še normalen 24mm/Hg + CVP. TAPSE proste stene d. prekata je 2,3 cm – normalna. Na aortni zaklopki, ki je fibrozno spremenjena, je prisotna že omenjena regurgitacija. Pretok je pospešen. Maksimalna hitrost pretoka je 3,1 m v sekundi. Srednja hitrost je 1,8 m v sekundi. Maksimalni gradient 4mm/Hg, srednji 16mm/Hg. VTI 6, LVOT VTI 27.
Izmerjena hitrost s tkivnim Dopplerjem septalno–bazalno znaša 7 cm v sekundi. EM 1 5, A 1 12.
Lab. Izvidi: gluk. 5,67, hol. 7,97
Dg: vitium aortico mitrale hyperlipidemia

Najlepša hvala za vaš čas in pomoč,
Dejan

Upam, da je kardiolog, po končanih pregledih, sporočil vaši mami kaj je ugotovil. Če ponovim: pri bolnici pomanjkljivo delujeta dve srčni zaklopki: mitralna zaklopka, ki je na meji med levim preddvorom in levim prekatom in aortna zaklopka, ki je na izhodu iz levega prekata v glavno odvodnico (aorto). Morda je kardiolog povedal na kaj sumi kot vzrok. Prirojeni napaki?(malo verjetno), napaki zaradi prebolele akutne revme v mladosti (možno), zaradi ateroskleroze v starosti (možno). Vse napake na srčnih zaklopkah počasi napredujejo, pri nekaterih ljudeh tako počasi, da jih odkrijemo šele v visoki bolnikovi starosti, pri drugih pa tako hitro, da moramo bolnike operirati na srcu že kmalu po 40 letu starosti.
Izgleda, da vaša mama še nima težav zaradi sra (hitra zadihanost pri obremenitvah, napadi težkega dihanja ponoči, zatekanje nog, itd). Priporočil bi, da opusti težka fizična dela in, da se redno giba po nsavodilih izbranega zdravnika. Naj skrbi za pravilno telesno težo, naj omeji živalske maščobe in sladkor v hrani, itd.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Prosim za razlago sledeča izvida cikloergometrije.
Narejen je submaksimalni kontinuireni stopničasti obremenilni test na cikloergometru. Test smo prekinili zaradi dosežene 85% submaksimalne srčne frekvence, ki je na koncu testa bila 161 utripov v minuti. Maksimalni RR 189/101 mmHg. Trajanje testa 13 minut in 36 sekund, oziroma test smo prekinili v drugi minuti obremenitve s 125 W. Izračunana maksimalna aerobna kapaciteta ustreza porabi kisika 26,6ml/min/kg TT ali 7,6 MET, kar jo uvršča v prvi funkcionalni razred NYHA klasifikacije. EKG v mirovanju, EKG med obremenitvijo in v času počitka je bil v mejah normale. Ni bilo motenj srčnega ritma, ni bilo sprememb v ST ali T valu. Zaključek: test koronarne rezerve na narejenem nivoju obremenitve je negativen, RR se je gibal v mejah normale. Funkcionalna aerobna kapaciteta je normalna, preiskovanka pripada I. funkcionalnemu razredu NYHA klasifikacije. Zanima me kaj pomeni I. funckionalni razred NYHA klasifikacije, ali v ta prvi razred spadamo vsi zdravi ljudje ali je to že začetek srčnega popuščanja. Moja osebna zdravnica pravi da kam lepše kot bit v I.razredu, da sicer novih klasifikacij ne pozna ampak da mi ni nič-da sem zdrava. Ker te razlage ne razumem, kardiolog mi pa ni razložil izvida, vprašal me je le če imam pulmologa, vas prosim za razlago. Sem v drugem mesecu nosečnosti in me zanima ali moram dati na to kaj več pozornosti-omeniti ginekologinji? (izvid je izpred nosečnosti)

nova
Uredništvo priporoča

“Zdravstveno” stanje srca ugotavljamo na več načinov: EKG v mirovanju in EKG med obremenitvijo sta dve zelo uveljavljeni metodi pregleda, od katerih zanesljivo izvemo ali je srce bolno. Pomemben je predvsem izvid obremenitvenega testa. Izvid tega testa opišemo z raznimi podatki. Pri zdravem srcu napišemo, da bolnik spada v prvi funkcijski razred. Pri zmanjšani “delovni” sposobnosti napišemo, da je srčna funkcija v II funkcionalnem razredu po klasifikaciji NYHA in pri slabo ohranjeni delovni (obremenitveni) sposobnosti pa v III razredu. Vaše srce, zmore preko 7 “met-ov”, po domače, naslednje obremenitve:hoja do 8 km/h, vožnja s kolesom do 18 km/h, badminton, tenis, cepljenje drv, čiščenje snega, košnja, hiter ples, nogomet, itd. Pričakujem, da bo nosečnost potekala brezhibno. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor, zelo vesela in pomirjena:), vse pohvale za tako hitro posredovanje odgovora.

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close