Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Preživnina 18+ na mamin TRR

Preživnina 18+ na mamin TRR

Sem ločena mama in skrbnica enega otroka – sina, in vsa ta leta prejemam od svojega bivšega na svoj TRR preživnino za tega sina. Zdaj pa je sin dopolnil 18 let in se še vedno šola, zato smo dobili s CSD-ja obvestilo, da je upravičenec do preživnine direktno sin – torej je oče dolžen otroku (ne več meni) nakazovati preživnino.

Zadeva pa je taka: oba z bivšim se strinjava, da je najbolje, da on še naprej nakazuje preživnino na moj TRR, saj bi sin denar zapravil za nepotrebne stvari, stroški preživljanja pa bi v celoti padli na moja ramena – živi pri meni, kjer jaz nabavljam hrano, oblačila, plačujem položnice… itd.

Bivši pa je tudi izrazil bojazen, da bi ga sin čez nekaj let tožil za preživnino za nazaj, saj na svoj TRR ne bi dobil nič. Ali je res tako zelo narobe, če oče še naprej nakazuje preživnino na mamin TRR, tudi ko je otrok že polnoleten? Je zakonsko določeno in kje zapisano, če mora biti preživnina res nakazana na osebni TRR upravičenca (kot mora biti na primer plača zaposlenega na točno njegov TRR)?

lahko…iz lastnih izkušenj

Moja hči je pred dobre pol leta dopolnila 18 let.Takoj v naslednjem tednu je bila klicana na CSD, ker je morala nesti potrdilo o šolanju. Tam so jo tudi vprašali kako bo s preživnino nadalje in jim je rekla,da naj ostane tako kot je, tako da jo še vedno dobivam na moj tr. Tako da sam se ima pravico odločit kako bo s tem. Tožit očeta nima pa prav za kaj, saj imaš vendar ti v tem primeru izpiske na banki,kjer je razviden priliv preživnine.

nova
Uredništvo priporoča

Tehnično gledano je upravičenec do preživnine že ves čas otrok. Če bi hotela višjo preživnino, bi moral tožit otrok (ki bi ga sicer zastopala ti kot zakonita zastopnica, če bi bil še mladoleten), če bi jo oče hotel znižat, bi moral tožit otroka. Nakazuje se pač na mamin račun, ker ona skrbi za mladoletnega otroka.

Glede nakazovanja preživnine je sin tisti, ki bo moral povedat, ali naj se še naprej nakazuje na tvoj račun ali ne. Zdaj je pač polnoleten in se ne moreta več vidva z očetom odločat, kaj je najbolje.

Če bo fant težil, da hoče denar na svoj račun, mu pač določi znesek, ki ga mora mesečno prispevat v gospodinjstvo al mu pa pač povej, da mu ti daješ stanovanje in hrano, obleke in ostalo naj si pa kupuje iz denarja, ki mu ga bo nakazoval oče. Samo vedet mu daj, da to ni žepnina, ki jo bo lahko zapravil za žurke, ampak denar za preživetje.

Hvala za nasvete. Bomo rešili zadevo tako, da bo prav za vse, in da ne bo več kakih slabih pomislekov ali bojazni.

New Report

Close