Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek DRAKULA

DRAKULA

VREČA Z DENARJEM

Trgovec izgubi vrečo z novci. Povsod razglasi, da bo najditelju dal nagrado 100 zlatnikov. Našel jo je kmet, ki mu jo prinese in reče: „Trgovec, če je to tvoja vreča, izvoli jo.“ Trgovec prešteje novce in vidi, da je ves denar tu, vendar zaradi škrtosti ni želel izplačati obljubljeno nagrado. Rekel je kmetu: „Preštel sem novce in videl, da si si že vzel svojo nagrado 100 zlatnikov. To je tvoja pravica, naj ti bo.“ Kmet odgovori: Jaz nisem vzel nobenega novca iz vreče. Prinesel sem ti zaprto, takšno, kakršno sem našel.“ Trgovec mu reče:“Ko sem izgubil vrečo je bilo v njej sedemsto zlatnikov. Sedaj jih je samo šesto.“ Kmet mu ponovi:“ Jaz nisem vzel nobenega.“ Skupaj gresta do Drakule, da on presodi. Trgovec mu pove svojo zgodbo, a kmet reče: „Gospodar. Meni ni do denarja. Mene moti to, ker on ne verjame v moje poštenje.“ Drakula spregleda trgovčevo igro in mu reče: „Vse je jasno. Ti trgovec si izgubil vrečo s sedemsto zlatniki, a kmet je našel vrečo s šesto zlatniki. To pomeni, da to ni tvoja vreča in ti počakaj, da se javi kdo, ki bo našel tvojo vrečo.“ Kmetu reče:“ Ti vzemi to vrečo s zlatniki, nesi jo domov in počakaj, da se ne javi kdo, ki je izgubil vrečo s šesto zlatniki.“

DRAKULA IN TURŠKI POSLANCI

Ob neki priliki pridejo k Drakuli poslanci turškega sultana, s zahtevkom po plačilu letnega davka, saj je sultan smatral Drakulo za svojega vazala. Poslanci so pokleknili pred Drakulo, niso pa sneli fes iz glave. Vpraša jih: „Zakaj me žalite? Zakaj ne snamete fesov?“ Oni odgovorijo: „Gospodar, mi snemamo fese samo pred našim sultanom.“ Drakula odvrne: „Vidim, da ste vdani svojemu sultanu in vas želim še bolj okrepiti v vaši vdanosti njemu.“ Nato ukaže svojim vojakom, da jim pribijejo z žeblji fese na glavo.“

TRGOVČEVO POŠTENJE

En trgovec je moral prenočiti v mestu Targovista in ni vedel, kje bi spravil svoj voz z blagom. Odšel je k Drakuli in potem, ko mu je predal dar, rekel: »Gospodar, noč me je ujela v tvojem mestu. Svetuj mi, kje naj pustim svoje premoženje, da ne bo ukradeno.« Drakula mu odgovori: » Pusti voz z blagom na sredi mestnega trga. Jaz ti jamčim zanj.« Trgovcu to ni bilo po volji, vendar je poslušal. Zjutraj je v vozu manjkalo 160 zlatnikov. Trgovec je Drakuli prijavil krajo, le ta pa je zagrozil meščanom, da bo požgal mesto, če mu ne izročijo lopova. Istočasno je Drakula ukazal svojim ljudem, da iz njegove zakladnice vzamejo 161 zlatnikov in jih skrivaj dajo v trgovčev voz. Trgovec je našel denar in ko jih je preštel, je videl, da ima en zlatnik preveč. Odšel je k Drakuli in rekel: Našel sem svoje zlatnike samo je eden preveč. Prav v tem trenutku so vojaki nabijali lopova na kol in Drakula reče trgovcu:« Če mi ne bi rekel za ta zlatnik, bi te nabil na kol skupaj z lopovom. Tako si dokazal svoje poštenje. Pojdi v miru.«

ZLATA SKODELICA

Sredi Drakulove prestolnice je stal vodnjak z vodo. Poleg njega je stala zlata skodelica, da bi lahko vsak mimoidoči z njim zajel vodo in se napil. Dokler je bil Drakula, knez Vlaške, živ, ni nihče upal ukrasti zlate skodelice.

MODRI POSLANEC

Nekoč je k Drakuli prišel poslanec madžarskega kralja Matije Korvina. V času kosila je bil v dvorišču dvorca postavljen zelo visok kol. Drakula vpraša: » Ali veš zakaj tu stoji ta kol?« Poslanec odgovori: » Gospodar, verjetno je neki visoki odličnik storil kak zločin in ti mu želiš omogočiti višjo smrt od ostalih.« Drakula mu odgovori: » Imaš prav. Ti si poslanec enega velikega kralja in ta kol je postavljen za tebe.« Poslanec odgovori: »Gospodar, v kolikor meniš, da sem storil ta zločin, kateri zahteva to kazen, kaznuj me. Ti si najmodrejši sodnik in v kolikor sem grešil, za mojo smrt ne boš odgovoren ti ampak jaz.« Drakula mu reče: »Da nisi tako odgovoril, bi bil že na kolu. Ti si resnično poslanec velikih vladarjev.. pojdi v miru in reci svojemu kralju, da naj mi pošilja samo modre poslance, ker če bodo kaj narobe rekli, za njihovo smrt bodo sami krivi, ne jaz.« In ga bogato nagradi.

SLUŽABNIK, KATERI NI PRENESEL SMRADU

Drakula je rad jedel obkrožen s trupli nabitih na kole. Užival je v tem. Nekoč, v času takega obeda, mu je služabnik stregel hrano. Ker ni mogel prenesti smradu, je zamašil nos. Drakula ga vpraša: »Zakaj si zamašil nos? Ali ne moreš prenesti smradu?« Služabnik odgovori: »Ne gospodar, ne morem prenesti smradu.« Drakula mu reče: »Tedaj te bomo premestili dovolj visoko, da ga ne boš mogel občutiti.« In Drakula ukaže vojakom, da naredijo kol trikrat daljši od običajnega, postavijo ga v dvorišče in nabijejo služabnika na njega. In tako je bilo.

STRGANA KMETOVA SRAJCA

Nekoč v mimohodu skozi Vlaško Drakula zagleda kmeta s strgano srajco. Vpraša ga: »Ali nimaš druge srajce?« Kmet odgovori: » Nimam, gospoda.« Drakula ga ponovno vpraša: »Ali nisi posadil lan, ali nimaš lana za platno?« Kmet odgovori: »Imam veliko lana gospodar« in pokaže mu polno skladišče lana. Drakula ga vpraša: »Imaš ženo?« »Imam« odgovori kmet. »Privedi jo!« ukaže Drakula. Kmet privede ženo in Drakula ji reče: »Zakaj si lena za svojega moža? Njegovo je delo na polju in da te hrani. Tvoje je, da mu popravljaš obleko. Če ne bi on posadil lan bi bil on kriv za strgano srajco. Ti mu popravljaš obleko in tako si ti kriva.« Drakula ukaže, da ženo nabijejo na kol. Medtem, ko so to delali reče kmetu: » Najdi si drugo ženo in naj bo marljivejša kot ta, sicer bo tudi ona končala na kolu.«

V ČEM JE RAZLIKA MED DRAKULO IN NEKATERIMI POLITIKI?
V TEM, DA SI PRI NEKATERIH POLITIKIH S PAMETJO NE MOREŠ REŠITI GLAVE.

TI SI PSIHOPAT

New Report

Close