Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo odlomljen zob+koliko lahko počakam s popravilom+čudna bolečina

odlomljen zob+koliko lahko počakam s popravilom+čudna bolečina

Pozdravljeni!

Stara sem 23 let.

1.) Šestko zgoraj imam že zelo dolgo zaplombirano. Plomba je velika. Sklenina tega zoba je že kar nekaj let sivila. Zakaj zob sivi?

2.) Pred 8 meseci se mi je odkrušil del tega zoba. Odkrušila se je sklenina – zunanja ploskev (ob licu). 1/4 te zunanje zobne ploskve se ni odkrušilo. Na odkrušenem delcu sem videla, da je bil tudi znotraj zoba karies.
Zakaj se je delal znotraj zoba karies?
Kako lahko to preprečim, da se mi slučajno še pri drugih zobeh to ne bo dogajalo?
Kako naj to opazi zobozdravnik oz. pacient sam, da se naredi nova plomba?

3.) Ko se mi je odkrušila šestka sem šla k zobozdravniku, poslal me je slikati ta zob, nato sem mu prinesla slike. Rekel je, da se lahko odločim za veliko plombo, samo on bi raje keramično prevleko.
Ali je bolje prej plombo narediti in ne kar iti brusiti preostanka krone zoba za keramično prevleko?
Je pri ogromni plombi morda večja možnost, da se mi čez nekaj časa vse tako zlomi, da bo treba zob spulit in bo težje ali celo nemogoče narediti prevleko?

4.) Čas čisto prehitro beži, bila sem zaposlena z ogromno rečmi in zdaj ugotovim, da imam ta zob že osem mesecev nepopravljen. Ko sem si odlomila ta zob in sem šla takrat k zobozdravniku mi je rekel, da ni treba nujno popravljati zadeve, naj pa ne čakam kako leto. Vendar jaz do sedaj nisem našla časa, tudi čez poletje bi težko našla čas za to popravilo, verjetno tudi zobozdravniki poleti niso vsi v službi.
Torej zanima me, menite, da bi bilo slabo, če počakam s popravilom do septembra?
Kaj se dogaja z zobom, če je nepopravljen?
Kako naj skrbim za ta zob, če se odločim za popravilo septembra?
Zobe si umivam res po čisto vsaki jedi – a s tem veliko pripomorem k temu, da se stanje tega nepopravljenega zoba ne poslabša?

5.) Pa še nekaj me zanima. Ob tem zobu (šestka) me že nekaj let nekako boli oz. ne boli me zob, imam občutek kot da bi bila dlesen ob tem zobu (le na notranji-nebni strani) malo otečena. Ta občutek imam, kadar si takoj po jedi ne umijem zob ali pa če res preveč s krtačko drezam v prostor med petim in šestim zobom. Zdi se mi, da je tam nekje med petko in šestko prostorček, kjer se mi nabira hrana in če si na hitro umijem zobe, hrana ostane med tema zobema. Je možno, da se zaradi ostankov hrane med zobema pojavlja bolečina in oteklina?

Torej zob me ne boli, zdi se mi kot da bi bilo zgoraj v korenini nekaj narobe.
Jaz sem zobozdravniku rekla, da me boli zob ali petka ali šestka, da ne morem točno povedati. On ni nič videl (prinesla sem mu rentgensko sliko), da bi bilo kaj narobe z njim. Mu morda nisem dovolj natančno povedala – bi mu morala reči, da me boli nekje gor pri korenini oz. dlesen ob nebu?
Ali bi videl zobozdravnik iz rentgenske slike, če je kaj narobe – kaj lahko zobozdravniki razberete iz rentgenske slike?

6.) V bistvu je ta bolečina med petim in šetstim zobom kriva, da sem si šestko odlomila. Ker sem imela občutek bolečine pri tem zobu, sem z drugimi zobmi tiščala v ta zob (medtem, ko sem brala, se učila in nisem razmišljala kaj počnem z zobmi) in kar naenkrat mi je odletel del šestke stran.
Zato se tudi sprašujem, če je sploh smiselno delati keramično prevleko, dokler se ne ugotovi kaj je ta čudna bolečina, ker možno da si bom tudi prevleko na enak način odlomila? Sicer pa od takrat, ko sem si odlomila zob, zelo pazim na ta zob in ne drezam z drugimi zobmi vanj, da se mi ne bi še bolj odlomil.

Se opravičujem, ker je vprašanje dolgo, vendar nisem želela kar na pol opisati situacije. Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.
Lp

Spoštovana metka,

vprašanje je res daljše, moj odgovor pa bo vseeno krajši.
Skratka, najprej je potrebno poiskati vzrok za bolečino in oteklino, ki se pojavlja. Glede na opis težav bi tudi sama najprej pomislila na vnetje dlesni zaradi lokalnega draženja bodisi s ščetko bodisi z ostanki hrane. Vseeno pa bi bilo potrebno izključiti možnost, da oteklino povzroča zob. Če je zob še živ, potem je taka možnost minimalna.
Če je karies videl tudi zobozdravnik, potem me čudi, da ga ne bi odstranil. Verjetno ste videli le zabarvano zobovino pod zalivko (v prid temu govori tudi siva barva celotnega zoba), ki pa še ne pomeni kariesa. Kariozen (a živ) zob bi vas verjetno tudi skelel ob jedi in ostalih termičnih dražljajih.
Karies pod zalivko vidimo na rentgenski sliki, drugače pa težje, ker nam “nagaja” zalivka.
Če celo leto niste našli časa za obisk zobozdravnika, potem vam jaz težko napišem, kdaj bo primerno. Glede na to, da do sedaj niste imeli težav, potem upajte, da jih ne bo še nekaj časa in se naročite k zobozdravniku za september (če boste čakali september, vas bodo naročili še veliko kasneje).

New Report

Close