Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek S psom na Hrvaško

S psom na Hrvaško

Kam naj se obrnem za vprašanje o prestopu meje s psom? Imamo mladiča – Višavski terier (4 mesece je star, kupili smo ga pred tremi tedni) in junija gremo z njim na dopust v Istro. Vem da mora biti pes čipiran (to je že, ker smo takega kupili), imeti potni list in biti cepljen proti steklini. Cepljenje, kolikor vem, ne pride v poštev, ker je pes premlad! Kako je potem s tem? Kje in v kolikem času pa dobimo potni list za psa? Rada bi verodostojen podatek, če kdo ve, kam naj se obrnemo. Vprašala sem 2 veterinarja, pa noben ne ve za sigurno, ker kao ne poznajo carinskih predpisov.
Hvala.

omg no, katerega veterinarja si to vprašala?

pes dobi knjižico ob prvem obisku veterinarja, tam imaš zabeleženo kdaj in proti čemu vse je bil cepljen (3x začetno cepljenje + steklina .. po zakonu pri treh mesecih) in tudi kodo čipa imaš tam.

ta knjižica je tudi potni list.

Da bi zmanjšali možnost okužbe domačih živali in ljudi z virusom stekline, je med drugim predpisano tudi obvezno zaščitno cepljenje za vse pse starejše od treh mesecev.

bejž k prvemu veterinarju cepit psa

nova
Uredništvo priporoča

Imamo že datum pri veterinarju drug teden. Nisem pa vedela, da ga lahko že cepimo, zmedel me je folk, ki mi je trdil, da so psi pri treh mesecih premladi za cepljenje! Ok, rešen problem. Hvala.

Če je kuža čipiran, je verjetno tudi bil že vsaj prvič cepljen proti kužnim boleznim pri dopolnjenih dveh mesecih, pri dopolnjenih treh mesecih bi moral biti cepljen proti kužnim drugič, temu pa sledi tudi cepljenje proti steklini.
Vsa ta cepljenja in številka so vpisana v potnem listu (modra knjižica, ki ti jo je vzreditelj MORAL dati ob nakupu psa).
Če tega ni storil, imaš problem. Najprej se obrni na svojega prodajalca, da knjižico dobiš. Če ti tega ne da, pojdi k svojemu veterinarju, pa boste tam uredili vse.

http://5.mshcdn.com/wp-content/uploads/2012/10/felix-jump-640-watermark-640.gif

Knjižico dobiš-vsaj mi smo jo, pri prvem obisku veterinarja. Nam še niso nikoli komplicirali na meji zaradi psa, le pasuš pogledajo.
Moraš pa dati psu tablete pred morjem, proti srčnemu črvu, ker zna biti nevarno, če ga okuži komar, ki jih je na morju precej. No, saj ti bo veterinar povedal, kako in kaj.
Lep dopust vam želim:))

Imamo že datum pri veterinarju drug teden. Nisem pa vedela, da ga lahko že cepimo, zmedel me je folk, ki mi je trdil, da so psi pri treh mesecih premladi za cepljenje! Ok, rešen problem. Hvala.[/quote]

Po zakonu niso premladi, je pa žal dosti primerov, kjer mladički zaradi prezgodnjega cepljenja umrejo.

Preden je cepljen, mora biti razglisten.

Se pa pozanimajte, ja, če mogoče že ni bil cepljen. Potni list pa dobi pes ob čipiranju. Ni mi jasno, zakaj ga vaš kuža ni dobil … Ste preverili, če je res čipiran??

Po zakonu mora biti mladič cepljen proti steklini pri 3-eh mesecih, takrat je tudi čipiran. Poleg tega v potnem listu veterinar izda potrdilo o tem, da je pes zdrav. Od cepljenja do potovanja čez mejo mora preteči vsaj 1 mesec. Za dodatna vprašanja se obrni na VURS.
p.s. Pa veterinarja zamenjaj, kajti tole vsak receptor na veterinarski kliniki ve.


Če bi bil pes premlad za cepljenje (mlajši od treh mesecev), mora imeti na zadnji strani potnega lista napisano veterinarsko potrdilo, kjer piše, da pes ni bil v stiku s kužnimi boleznimi.

Prav tako je priporočljivo, če se gre za dražje vrste psov, da imate s sabo račun. Da ne bo slučajno zavrnjen na meji.

Če potnega lista še nimaš, potem ti je vzreditelj verjetno prodal “mačka v žaklju” in ni nujno, da imaš čipiranega psa, ker mi deluje, da si ga kupila v eni “štepalnici” višavcev.
Vzrediteljica, ki je meni prodala psa, mi je poleg potnega lista z vpisanim prvim cepljenjem proti kužnim boleznim in dodatnim potrdilom, da je pes zdrav (dan pred oddajo), dala še obsežen spisek z navodili (kdaj so cepljenja, kaj pes je, kdaj in kako se menja hrano, kako ravnati v primeru driske, bruhanja, itd., o osnovni vzgoji mladička in podobno), tableto za razglistenje, ovratnico, igračko in brisačko, ki je bila nekaj časa v leglu (za tolažbo), pa še paket hrane, da mi ni bilo treba še isti dan letet v trgovino. V bistvu šele zdaj zares vidim kako dobro me je pripravila za naprej in kako “komercialno” se obnašajo neki “kao” vzreditelji, ki jim je pomemben samo zaslužek. Da ne govorim o tem, da je pes z vzrejnim dovoljenjem
Vem, da tole ni odgovor na tvoje vprašanje – si ga dobila že prej, ampak upam, da bo kdo, ki namerava zaradi 100, 200 evrov cenejšega kužka tega kupovat pri “šteparjih”, še enkrat premislil.

Kje pa ste kupili psa?

Pri preverjenem vzreditelju, kar pomeni, da ima tudi rodovnik?

Ker če temu ni tako in imate psa od preprodajalca ali šteparja, potem bi pristopila k cepljenjem z vso previdnostjo. Imate kakšno potrdilo, da je bil pes cepljen proti kužnim boleznim? Če ni bil, ni to noben hec. Tako da v tem primeru psa najprej razglistite in nato (ne hkrati!) cepite proti kužnim boleznim.

Psa moraš itak preventivno razgliščevati čez celo življenjsko obdobje in pred vsakim cepljenjem. To je še najmanjši problem. Večji je, da očitno pes nima nikakršnih cepljenj proti kužnim boleznim, v kolikor nima potnega lista. Cepljenja proti kužnim boleznim pa sicer niso zakonsko obvezna, bi pa jaz osebno zelo dobro premislila, če bi necepljenega psa, še posebej mladiča, kamorkoli peljala, še posebej na določena območja, kamor žal spada tudi Hrvaška. Cepljenje proti steklini je resda zakonsko obvezno, v reali je pa na obljudenih območjih minimalna možnost okužbe, dočim je gromozanska možnost okužbe s pasjo kugo, parvo itd. Torej, če pes ni bil cepljen proti kužnim boleznim, bi jaz najprej za to poskrbela + omejila izpostavljanje območjem, kjer se zadržuje večje število psov + prestavila odhod na Hrvaško.
p.s. Pa upam, da imate izbranega zanesljivega veterinarja, ki vam NE bo psa cepil s kombiniranim cepivom! Cepljenje proti kužnim boleznim po programu za mladiče + cepljenje proti steklini posebej z vsaj 14-dnevnim zamikom!

Naš višavček se je skotil konec januarja, k nam je prišel na začetku aprila – čipiran, razglisten, prvič cepljen, z rodovnikom in potnim listom, ki je obenem njegova cepilna knjižica. Jaz sem ga potem, ne vem, mislim da po enem mesecu še enkrat razglistila s Pratelom, nato pa še dvakrat peljala na cepljenje – po programu. Od vzreditelja sem dobila vsa potrebna navodila. Dva tedna pred odhodom na dopust na Hrvaško, ko je bil star približno pol leta, sem ga še enkrat peljala k vetu, da mu je dal ampulo Stronghold (ne Frontline, ker tega mu dam sama), ki deluje tudi proti komarjem, ki prenašajo srčno glisto. Na dopust sem vzela njegov potni list.
Lani, ko ni šel z nami na Hrvaško, ker se je izkazalo, da slabo prenaša vročino in da mu kopanje v morju ne diši preveč, Strongholda ni dobil.

Malce izven teme … Kdo pa uredi prepis psa? Tisti, ki psa proda ali tisti, ki ga kupi oz. posvoji, če je iz zavetišča?

Novi lastnik – s posvojitveno pogodbo ali pogodbo o nakupu psa, v kolikor gre za nakup pri vzreditelju. In pogodbo po novem rabiš, ne vpisujejo več kar tako “na lepe oči”.

Hvala. Gre za to, da smo vzeli kužka iz zavetišča, pa smo pri veterinarju (čez nekaj mesecev) ugotovili, da je še vedno pisan na prejšnjega lastnika, čeprav so v zavetišču rekli, da bodo prepis uredili oni. Kuža je bil oddan v zavetišče iz strani lastnika, ampak to verjetno nima nobene veze …
Pogodbo imamo, torej gremo z njo k vetu 🙂

Ja, s pogodbo, ki ste jo podpisali v zavetišču, pojdite k vetu. Bi pa opozorila še na nekaj – vsakič, ko peljete npr. psa cepit, preverite vpis v CPR. Namreč meni se je dogajalo/dogaja, da so bili vpisani popolnoma napačni podatki.

New Report

Close