Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina malce drugačno vprašanje – sijalke oz. svetloba

malce drugačno vprašanje – sijalke oz. svetloba

Spoštovani!

Doma imamo večino varčne sijalke, nekje še tudi navadne žarnice, nekaj malega pa LED svetila.

Na forumu sem našla članek o nevarnosti oziroma škodljivosti varčnih sijalk. Potem sem malce še iskala po internetu in naletela na kar nekaj člankov.

Zanima me vaše strokovno mnenje. Pisalo je, da naj bi vsebovale varčne sijalke živo srebro, zato je lahko nevarno, če se sijalka razbije. Koliko je to v praksi res nevarno, če se to slučajno zgodi. To itak si previden pri uporabi oziroma menjavi sijalk. AMpak piše tudi, da je škodljiva sama uporaba, v smislu, da oddaja sevanje, ki je škodljivo. Koliko je to res? T varčne sijalke imata otroka tudi na lučeh nad svojo posteljo, da lahko še bereta zvečer. Torej še bližje telesu in glavi.

Razmišljala sem tudi o menjavi za LED svetilke, ki so še bolj varčne. Ampak tudi te naj bi bile škodljive. Poleg tega, da naj bi Led diode vsebovale težke kovine in lahko pridedo nevarnosti ob poškodbi. Posebej pa opzarjajo na zdravju škodljivo svetlobo, ki jo ta svetila oddajajo.

Torej zanima me predvsem škodljivost ob “normalni” uporabi, če je res ta svetloba tako škodljiva na zdravje, da naj bi bila drugačna od svetlobe, ki jo oddajajo navadne žarnice? In kako je nevarno razbitje varčne žarnice. Je treba kako posebej ukrepati.

Tudi, če si nakupim še nekaj navadnih žarnic na zalogo, jih bo enkrat prej kot slej zmanjkalo.

Hvala za vaš odgovor!

Spoštovani!

Na to vam strokovno ne znam odgovoriti.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Oprostite gospa 3xmamica, ampak nekateri na primer bruhamo kri in nestrpno čakamo na odgovor in pomoč, vi pa gospoda doktorja morite z vprašanjem o varčnih žarnicah?! Za to so drugi ustrezni forumi, sploh pa vrzite varčne žarnice ven, ker so škodljive. Se opravičujem, ampak zdravnika moriti z vprašanji, ki so povsem iz fizikalnega področja, je pa res neprimerno.

New Report

Close