Družinska medicina

Odgovarjajo: Sašo Rebolj, dr. med., spec. družinske med.

glaukom

Default avatar
Spostovani,
najprej Vas prav lepo pozdravljam. Prosila bi vas za odgovor na moje vprasanje, ceprav bi po mojem mnenju sodilo bolj v kaksno rubriko oftamologije, a je zal na spletu se ni.
Zanima me kaj je to glaukom in pa kaj je chanioretinitis oz. chonioretinitis.
Kot brucka medicine sicer sklepam, da je to vnetje mreznice, a me zanima za kaksno vnetje natancno torej gre.
Najlepsa hvala za odgovor!
Default avatar
Spoštovani!

Glaucom ali zelena mrena je bolezen ,pri kateri je v očesu povečan tlak, zaradi česar se okvarja mrežnica in lahko tudi odstopi. Že zaradi samega zvečanega tlaka bolnik čuti bolečine in vidi nekakšne kolobarje zaradi motenega loma svetlobe.

Chorioretinitis pomeni vnetje žilnice in mrežnice (dveh notranjih slojev očesa).

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar
Ja to bo že res.Sem imel psa, ki je dobil glauko in je v njegovih očeh prišlo do takšnega tlaka, da so mu dobesedno eksplodirale oči.
Default avatar
Spostovani,
najlepse se Vam zahvljajujem za Vas odgovor. Zanima me se, kako poteka zdravljenje, so zdravila za odvajanje vode iz ocesa ucinkovita ali se simptome zelene mrene ˝odstrani˝ operativno?
hvala Vam!
lep pozdrav!
Default avatar
Spoštovani!

Zdravila omilijo težave in so zelo učinkovita, vendar ne ozdravijo. Operacija pride v poštev v skrajnih primerih, ko zdravila ne pomagajo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Moderatorji

Sašo Rebolj , dr. med., spec. družinske med.
SRebolj