Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zdrava hrana v vrtcih in šolah

Zdrava hrana v vrtcih in šolah

Gledal sem prispevek o tej temi na TV Tedniku. Morda se bo le kaj premaknilo. Samo starši bi morali stopiti skupaj. Žalostno je, da vsi starši ne zagovarjajo zdrave, domače prehrane, dokaz, kakšne ste pisali o meni, ko sem se oglasil, da sem proti instant prehrani.

Predlog vladi: prepoved uvoza sadja in zelenjave, GSO. Potem bodo naše kmetije zaživele, polja obdelana. Celo izvozniki bi bili lahko.

Še moj osebni problem. Verjetno tudi s tisto sodelavko, s katero se včasih gledava, ne bi šlo. Ona je namreč – vegetarijanka.

Ahhh…
Pa saj ti tud velik zelenjave jes,fizol pa to…

Otroci v vrtcu morajo jesti in se morajo NAJESTI. Posiljevanje s tvojo varianto je bedasto. Hrana v vrtcih (Slovenskih) je na zavidljivi ravni. Samo v vednost.

nova
Uredništvo priporoča

Kaj se morajo NAJESTI????? Sicer nisem gledala oddaje, pa mi namignite, za kaj je šlo.

ZASAVJE

Hrana v vrtcu ni niti približek zdrave prehrane. Zelo je podobna povprečni hrani v restavraciji. Razni narastki v listnatem testu, 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mesa je svinjina,odločno preveč sladic in sokov. Starši, večina preveč zaposleni, da bi na mizo doma dali še kaj drugega kot kruh in salamo, za kosilo pa krompir in meso se ne poglabljajo v jedilnik. Žalostno.

N

Se strinjam s tabo!!

Pa kje ste punce,hudiča.pa naj ena že osvoji tega simpatičnega očka.Jaz bi se takoj ponudila,pa sem že oddana.Pa s tisto bivšo ima težave,pa s to veganko,pa kje je ena fejst punca za njega?

Hehehehe ti pa res živiš v nekem svojem svetu kjer se ti zdravo prehranjuješ. In kolikor sem zadnjič prebrala tvoje budaleštine je to daleč od tega. Tvoje prehranjevanje ni niti Z od ZDRAVEGA samo v tvojo vednost. Se pa strinjam da je pomembno da otroci jejo čimbolj zdravo hrano. Je pa tudi res, če pogledaš v sosednje države se lahko skrijejo pred Slovenijo glede prehrane v vrtcih in šolah. Se je treba zavedati da za tak denar ki ga plačujete za malico/kosilo, se pač ne more pričakovati najvišje kvalitete in nevem kakšno količino hrane.

Absolutno se ne strinjam. Prehrano v vrtcu poznam zelo dobro.Kakšni narastki v listnatem testu,kakšna svinjina!Zelo zdrava prehrana,kolikor se le da! Vodja prehrane in kuharice se zelo potrudijo.Ne govorite posplošeno,ker ni res!

Hrana je različna od vrtca do vrtca.Ne verjamem pa ,da se lahko primerja s hrano v restavraciji.Ni mikrovalovke,ni juh iz vrečk ,ni vegete, veliko kruha je naravnega, se pa stinjam ,da je veliko krompirja kar pa ne pomeni ,da za otroke ni primeren saj ga starši doma nimajo časa kuhati.Skratka vsak dan jem vrtčevsko hrano in le ta ni slaba.Se pa strinjam ,da bi bila lahko še boljša.

pa se medvedov (iz sušilca) se ne bi bilo za bat, ko okrog kmetov ne bi noben lomastil.

dokler se v šolah obmetavajo s sadjem, je čisto vseeno, iz kje je.

Se opravičujem,zdaj sem videla ZASAVJE:No,nisem iz Zasavja.

Kdo govori posplošeno, če z velikimi črkami piše ZASAVJE?!

N

otroci se PRENAŽIRAJO!!!!!!!!!!!!!!!!!! s samo svinjarijo, to pa ni dober material za gradnjo celic in rast odraščajočega telesa

Okolica Ljubljane, hrana v vrtcu super. Krompir 1 x tedensko. Pa kaj v istvu imate proti kromirju? Se vam zdi gorzno, če otrok večkrat je krompir? No ja, meni ne. Če je vsega po malo, ni nič narobe. Pri nas je še riž, testenine, kuskus, njoki, itd…meso je različno, svinjine praktično ni. Juha vsak dan druga, solata vsak dan. Sladic je malo, sokov še manj. Na hodniku imajo vrč z vodo in čajem. Kruh je vsak dan drug. Od belega, do črnega, Pz, s semeni…vsak dan sadna malica zjutraj po zajtrku…popoldanska malica je kruh, sadje, jogurt, grisini, pecivo, kefir, melko…

Uglavnem, nič ne manjka prehrani.

Nekaj pa morate vedeti. Eno je jedilnik na papirju, drugo pa hrana na krožniku.
In res je tudi razlika od vrtca do vrtca.
Mislim, da bi morala biti hrana boljša kot je. Preveč je moke kot gostilo raznih juh, omak, golažev…. Kuharice so včasih premalo osveščene itd….

Jaz osebno nič. Kar se tiče tega, kar imam proti krompirju. Kombinacija krompir in meso, mi je pa primerna za 1x na 14 dni.
Kruh je zame popolnoma nepomembno živilo. Tud,ko se peče doma, pa je pirin,ajdov… Ko sta bila fanta majhna, sta jedla jajčke brez kruha,hrenovke brez kruha, to sta se odločila sama,ko sta bila stara eno leto. Zato sem mnenja, da ti kruh ne prinese dolgoročnega zdravja. Prav tako 1x na 14 dni. Vidiš in potem jedilnik,kot so kruh, grisini, rogljički,pri meni odpadejo. Hrana, katero si napisala ti zame pomeni dolgoročno gledano potencialne težave z zdravjem in s prekomerno težo.
Sama učim fanta jesti stvari,ki menim, da so zdrave. Bele stvari, pšenica,pasterizirani izdelki, predelan sladkor to niso. In vse od naštetega je vključeno v prehrano v vrtec. Od enega sendviča na vsake kvatre ni nihče umrl, se strinjam. Ko pa vem,da ne gre vedno samo za sendvič. Želim,da hrana služi kot gorivo in ne kot ovira, ne kot nekaj zaradi česar se organizem dobesedno ustavi, da predela kosilo. Da telo zasluzim, zakisam in kaj vem kaj še.

N

Hvala bogu, da ne delaš jedilnikov za vrtce in šole s tem mišljenjem in neznanjem.

Spet malo na pamet? Mogoče bi šla v kuhinjo in si ogledala, kako poteka delo? Veš, naj ti zaupam, če je juha gosta, je lahko tudi samo spasirana s paličnim mešalnikom, ne kot tvoja, zgoščena z moko. Mogoče pa bi sploh bilo najboljše, da le čevlje sodi kopitar oz. se oglasiš samo v primeru, da res vidiš in poznaš tisto, o čemer pišeš.

A vam povem, kako stojijo stvari glede prehrane v vrtcih v Italiji? (No, v resnici vem samo za Ligurijo, druge pokrajine imajo mogoče drugače…)

Za ceno 6,50 EUR na dan (!!!!!) otroci dobijo kosilo. Za prvo jed imajo pašto (kakšen dan samo s kapljico olja, kakšen dan s paradižnikovo omako, včasih pa s pestom). Za drugi krožnik dobijo glavno jed in prilogo (in včasih je to tuna iz konzerve in skuhan stročji fižol; kakšen dan je jajčna fritata in kdaj imajo tudi meso in krompir, ampak bolj redko..) Za sladico dobijo ali pol banane (z jabolki je že preveč dela) ali pa eno plastično pecivo. In to je to. Kakšna malica, zajtrk, sveže sadje, čaj ali kaj podobnega – ne, tega enostavno ni. O bio hrani pa niti razmišljajo ne… Tako da, pogledano z druge strani, v slovenski vrtcih (zaenkrat) hrana niti približno ni grozna…

Se pa po drugi strani strinjam: marsikaj bi se dalo izboljšati. Vprašanje je, za kakšno ceno, Bi bili starši pripravljeni plačati 6 eur na dan za prehrano v vrtcu?

Spet malo na pamet? Mogoče bi šla v kuhinjo in si ogledala, kako poteka delo? Veš, naj ti zaupam, če je juha gosta, je lahko tudi samo spasirana s paličnim mešalnikom, ne kot tvoja, zgoščena z moko. Mogoče pa bi sploh bilo najboljše, da le čevlje sodi kopitar oz. se oglasiš samo v primeru, da res vidiš in poznaš tisto, o čemer pišeš.[/quote]

Sem sanitarni inšpektor (da boš lažje razumela….) in dobro vem, kaj se kuha po vrtcih. Poznam problematiko in ozadje problema.

Tebi se sanja ne, kako se nabavlja za kuhinje, kot je vrtičkarska. Najbrž veš, da je Slovenija v EU. In temu se podrejajo tudi razpisi, kar nabava hrane je. Vrtec podpisuje pogodbe za obdobje dve leti, cena mora veljat vsaj eno leto. In pogoj LOKALNO je prepovedan. V EU je celotna EU enakovredna, torej LOKALNA. KAPIŠ???? Lahko označiš samo lastnost BIO, ne pa iz Slovenije.

A ti veš, koliko dobi vrtec za celoten strošek otroka za cel dan? Kolikšen del tega gre za prehrano? Ti niti pod razno s tem denarjem ne prideš skozi za navadne zadeve, kaj šele za bio sadje, zelenjavo in meso.

Naš vrtec v centru LJ ima super hrano. Bi se takoj naročila nanjo. Pa vodja prehrane ne pusti. Ker bi s tem padla kvaliteta za njihove vrtičkarje. OK, to spoštujem. Večkrat na teden imajo bio sadje in zelenjavo, včasih komleten obrok. V zadnjem letu so trije dobavitelji propadli in se je bitka začela na novo. da ne govorim o tem, koliko različnih diet naredijo vsak dan. Saj je kot v bolnici. In po mojih izkušnjah je dietna hrana v vrtcu veliko boljša kot v obliznjenem UKCju. Testirano na lastni in otrokovi koži. Žal prevečkrat.

Za vrtec ne vem, ko je bil sin, so mu kuhali dietno hrano, zato ne morem primerjat. V šoli se mi pa zdi hrana zelo v redu. Ne vem, če je prav, da se straši zgražajo – ker večina otrok že v prvem razredu pokaže svoje navade: solat ne jemljejo, juhe samo, ko je kramna, ali pa še to ne, zelenjava ostaja, pojedo samo pohanje.
Jaz bi jedilnik v šoli lahko primerjala s tistim doma. Je kar zelo podoben. Če je pa solata s hofra in ne z domačega vrta, ok, en plus, ni pa to katastrofa id prehrane.

Jaz sem proti Cedeviti in ribi Panga v vrtcih, pa imajo ravno to!!

Tebi se sanja ne, kako se nabavlja za kuhinje, kot je vrtičkarska. Najbrž veš, da je Slovenija v EU. In temu se podrejajo tudi razpisi, kar nabava hrane je. Vrtec podpisuje pogodbe za obdobje dve leti, cena mora veljat vsaj eno leto. In pogoj LOKALNO je prepovedan. V EU je celotna EU enakovredna, torej LOKALNA. KAPIŠ???? Lahko označiš samo lastnost BIO, ne pa iz Slovenije.

A ti veš, koliko dobi vrtec za celoten strošek otroka za cel dan? Kolikšen del tega gre za prehrano? Ti niti pod razno s tem denarjem ne prideš skozi za navadne zadeve, kaj šele za bio sadje, zelenjavo in meso.

Naš vrtec v centru LJ ima super hrano. Bi se takoj naročila nanjo. Pa vodja prehrane ne pusti. Ker bi s tem padla kvaliteta za njihove vrtičkarje. OK, to spoštujem. Večkrat na teden imajo bio sadje in zelenjavo, včasih komleten obrok. V zadnjem letu so trije dobavitelji propadli in se je bitka začela na novo. da ne govorim o tem, koliko različnih diet naredijo vsak dan. Saj je kot v bolnici. In po mojih izkušnjah je dietna hrana v vrtcu veliko boljša kot v obliznjenem UKCju. Testirano na lastni in otrokovi koži. Žal prevečkrat.[/quote]

Ne, seveda se nikomur ne sanja kako se nabavlja hrana! Naj povem, da se večinoma izberejo ponudniki na javnem razpisu. Papirji prenesejo marsikaj in tudi BIO, ki se sveti na začetku podpisane pogodbe postaja s časom vse manjši in manj svetleč! Dejstvo! Pač vrtec ne sme jemati robe od nikogar drugega kot od podpisnika pogodbe, ki je bil že v osnovi izbran kot najcenejši!!!

New Report

Close