Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Gibanje, oblikovanje in krepitev telesa : Učinkovita izguba telesne teže s popolnimi nadomestki prehrane

: Učinkovita izguba telesne teže s popolnimi nadomestki prehrane

Pozdravljeni,

čas obdobja za pred-sezonsko hujšanje je že v teku in v mesecu maju mnogi lovijo zadnjih nekaj preveč kilogramov.
Druge je lepo vreme spodbudilo in so zbrali pogum, da se lotijo dolgoročnejšega izgubljanja telesne teže.

Kakorkoli je že pri vas, na tržišču se dobijo pripomočki in nadomestki, ki pomagajo pri izgubi teže.

Bodite pozorni in se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Sedaj tudi z Ano Kroflič, magistrico farmacije, ki sodeluje v enem od podjetij z nadomestki prehrane.

Ana, pozdravljeni in vabljeni, da se predstavite.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Lepo pozdravljeni.

Verjetno nam je vsem jasno, da shujšati ni povsem enostavno, še težje pa je kasneje zdravo telesno težo vzdrževati. Mnogi že v želji po hitrem uspehu pogorijo, ko ta ni tako nenaden, drugi pa se po zaključku diete enostavno ne morejo upreti vsem skušnjavam, ki jih še vedno spremljajo na vsakem koraku.

Hiter tempo življenja, stresne službe in (pre)velika dostopnost nezdravih pregreh botrujejo vse večjemu odstotku odrasle populacije s prekomerno telesno težo, kar je v razvitem svetu postal že pravi zdravstveni problem. Prav zato so za zdravljenje debelosti razvili klinično preizkušena živila za posebne zdravstvene namene, ki jih lahko uporabljamo v zelo nizkoenergijski dieti in nam v obdobju hujšanja predstavljajo edini vir prehrane.

S tem, ko med hujšanjem osvajamo pravilen ritem rednega prehranjevanja in telesne aktivnosti, je tudi dolgotrajno vzdrževanje zdrave telesne teže mnogo lažje.

Z veseljem bom poskusila odgovoriti na dileme v zvezi z zelo nizkoenergijsko dieto, prehodom na nizkoenergijsko dieto ter bistvenimi koraki do trajne izgube odvečnih kilogramov.

Uspešen boj z odvečnimi kilogrami Vam želim.

Res je skoraj maj že tukaj in letos me bo vse skupaj prehitelo…vem da na hitro nekaj vsekakor ni zdravo, predvsem pa res težko obdržiš karkoli si že naredil.
Obstaja kaj takega, ki v razmeroma hitrem času pokaže neke rezultate in je hkrati zdravo? Rekreacija pa absolutno vem da mora biti vedno zraven. Vedno sem bila skeptična pri vseh teh raznovrstnih praških, šejkih, itd. -koliko je sploh tu lahko naravnega? In koliko pravzaprav lahko nadomestijo pravo hrano. Sploh pa: kako lahko en cel obrok zamenjaš z enim šejkom? Pri meni vem, da ne bi šlo…

Spoštovani,

obstajajo diete, s pomočjo katerih lahko v relativno kratkem času izgubimo kar lepo število odvečnih kilogramov, vendar pa brez dolgoročno spremenjenih življenjskih navad trajne izgube telesne teže na ta način ne moremo pričakovati. Seveda pa to ne pomeni, da takšna dieta ne more pomeniti začetnega koraka k spremembi življenjskega sloga…

Ko govorimo o ‘praških’, moramo za začetek ločiti praške – nadomestila obroka (sem sodi glavnina tovrstnih izdelkov na slovenskem tržišču) od praškov – živil za posebne zdravstvene namene (kakor je meni znano, so v Sloveniji to le Nupo dietni Shake in Nupo juhice). Tovrstni izdelki se med seboj seveda razlikujejo tudi po izvoru svojih sestavin, a lahko rečem, da najdemo tudi takšne, ki so narejeni pretežno iz naravnih surovin (tudi Nupo).

Z nadomestili obroka lahko dnevno nadomestimo le 1-2 obroka dnevno (ostalo hrano zaužijemo normalno), medtem ko 6 porcij Nupo živil v prahu (cca. 700 kcal) pokrije dnevne potrebe organizma po vseh hranilih, vlakninah, vitaminih in mineralih, zato običajne hrane tem ni potrebno dodajati (z običajno hrano pri tako nizkem kaloričnem vnosu potrebam organizma nikakor ne moremo zadostiti, zato takšno hujšanje absolutno ne bi bilo zdravo!). Takšni dieti pravimo zelo nizkoenergijska dieta (angleško very low calory diet ali VLCD) in je primerna za posameznike z visokim indeksom telesne mase (ITM) oziroma spremljevalnimi zdravstvenimi težavami, ki jih povezujemo z debelostjo. Več o VLCD si lahko preberete tukaj. Takšno dieto s spremljevalno telesno aktivnostjo priporočamo za tisti prvi korak, a kot rečeno je potrebno za trajno izgubo telesne teže veliko postoriti tudi na dolgi rok.

‘Praške’, s katerimi nadomeščamo posamezne obroke hrane (ali v omejenem obdobju celo celotno prehrano z Nupo dietnimi živili), lahko na nek način primerjamo z zdravili. Zdravila uporabljamo z namenom zdravljenja bolezni, čeprav prav vsa povzročajo tudi stranske učinke, zato seveda ob nenamenski uporabi niso ‘zdrava’. Podobno Nupo dietna živila in nadomestila obroka primarno uporabljamo zato, da shujšamo ali ohranjamo redno zdravo prehranjevanje, kar za sabo prinese ugoden vpliv na naše zdravje. Ko govorimo o debelosti (ITM>30), tehtamo med nadomestno prehrano (v omejenem obdobju!) ter nevarnostjo za razvoj povišanega krvnega pritiska, sladkorne bolezni, hudih srčno-žilnih zapletov itn. Sama menim, da damo v tem primeru pravilno prednost VLCD pred hudimi zdravstvenimi težavami, ki bi verjetno sledile. Enako velja za posamezne obroke, ki jih zaradi prehitrega tempa pogosto izpuščamo… sama priporočam 4-5 manjših obrokov dnevno (1-2 obroka lahko po potrebi nadomestimo z nadomestili obroka), kar je bolje, kot pojesti ogromne količine običajne hrane v 2 ali celo le 1 obroku dnevno.

Glede na to, da si obroka brez običajne hrane ne predstavljate, vam priporočam nizkoenergijsko dieto Nupo (cca. 1200 kcal dnevno), ko 6 porcijam Nupo živil dodate še 400-500 kcal običajne zdrave in polnovredne hrane (takšna dieta je primerna tudi za vse z rahlo povišanim ITM ali le za izgubo nekaj odvečnih kilogramov). Glavna prednost te zmerne diete pred ostalimi je prav ta, da s 6 porcijami Nupo živil zagotovite telesu vse, kar nujno potrebuje za nemoteno delovanje, zato z njo absolutno zdravo hujšamo. Seveda ne pozabite na ustrezno telesno aktivnost (nekje 1 uro dnevno) ter vnos dovolj velike količine tekočine v telo (vode ali drugih nesladkanih pijač).

Postavili ste mi kar nekaj kompleksnih vprašanj, na katere žal ni enostavnega odgovora – upam, da sem vam vseeno uspela pojasniti bistvo.

Uspešno hujšanje vam želim,

Kako pa Nupo prehrana pomaga pri tem – če sploh, če si želiš samo oblikovati telo, ne pa dejansko shujšati? Se pravi, ITM je normalen, le oblika, mišična masa ni ok?

Spoštovani,

samo z Nupo prehrano ciljanega hujšanja ne moremo pričakovati, vendar pa nam ta lahko pomaga pri vzdrževanju zdravega prehranjevanja, ki je sicer osnova zdrave telesne teže in lepe postave. Če dnevno zaužijemo vsaj 4-5 manjših obrokov, je telo vajeno stalnega vnosa energije in te zato ne skladišči v maščobnih zalogah kot v primeru nerednega prehranjevanja. Če po drugi strani jemo le 1- ali 2-krat dnevno, naše telo ves čas varčuje z energijo, saj je navajeno, da mu te redno primanjkuje, maščobne zaloge pa so tako po vsakem obroku bolj polne…

Priporočam torej, da dnevno zaužijete 4-5 manjših obrokov dnevno, z Nupo nadomestili obroka pa nadomeščajte tiste obroke (1-2 dnevno), ko vam za pripravo drugega zdravega in polnovrednega obroka zmanjka časa. Uporabljate jih lahko tudi pred športno aktivnostjo, Nupo Snack bare pa za potešitev sladkosnednosti (vsebujejo le 100 kcal, kar je precej manj kot običajne čokoladice).

Za preoblikovanje postave je ključnega pomena ustrezna telesna vadba, pri čemer je potrebno posvetiti več pozornosti ciljanim vajam za kritična področja. Obvezen je reden vnos večje količine tekočine v telo (vode ali drugih nesladkanih pijač), saj se sicer ‘raztopljene’ maščobe ne bodo dovolj hitro izplavljale iz telesa. Pomagate si lahko tudi s kozmetičnimi pripravki, ki lokalno pospešujejo odplavljanje maščobnih oblog ali trdovratnega celulita iz kritičnih področij.

Uspešen boj z maščobnimi blazinicami vam želim,

Bi lahko tudi pokazali dokaze teh trditev? Že nekaj časa je namreč dokazano, da telo ne deluje po tem principu.

Spoštovani,

o tovrstnih dokazih žal še nisem seznanjena. Mi jih prosim posredujete?
Sicer raznih študij o mehanizmih stradanja telesa res nisem preverjala, sem pa o tem pogosto poslušala in brala – po mojem mnenju je vsekakor šlo za relevantne vire…

Na podlagi zanesljivih podatkov o nasprotnem sem seveda pripravljena svoje mišljenje in trditev tudi popraviti.

Hvala in lep pozdrav,

Frekvenca obrokov
studija1
studija2
studija3
studija4
Nytimes.com

Metabolizem
studija5 – 3dni brez hrane
studija6 – RMR od 1 do 3 dni brez hrane
studija7

Lp

Spoštovani,

Po premisleku in pregledu posredovane literature opažam, da sem prikazala povezavo med (ne)rednim prehranjevanjem in polnjenjem maščobnih zalog resnično nekoliko preveč direktno, čeprav sem imela v mislih celo (kompleksno) problematiko nerednega prehranjevanja (utrujenost, neaktivnost, tudi kompulzivno nenadzorovano hranjenje…).

Zato menim, da je na tem mestu najbolje, da povzamem glavne zaključke omenjenih in še nekaterih drugih raziskav, ki sem jih pregledala, da bodo na vpogled vsem bralkam in bralcem foruma. Vsekakor bi rada poudarila, da igra pri presnovnih mehanizmih tudi individualnost izjemno vlogo, zato se rezultati študij pogosto razlikujejo ali različno interpretirajo.

Izsledki:
– izključno pogostnost obrokov (ob enakem kaloričnem vnosu) naj na dnevno energijsko porabo organizma v mirovanju ter posledično izgubo kilogramov ne bi vplivala
– kratkotrajno stradanje (do 3 dni) lahko celo poviša raven bazalnega metabolizma
– vendar pa stradanju pogosto sledita utrujenost in manjša telesna aktivnost, zaradi česar je dnevna poraba energije dejansko manjša, izguba kilogramov pa počasnejša
– pogostnost obrokov (3 ali več) naj tudi ne bi vplivala na občutek sitosti, apetit in delovanje prebavnih encimov v prid večji izgubi telesne teže, vendar pa:
1. kompulzivno prehranjevanje predvsem pri ljudeh z motnjami hranjenja oteži nadzor nad zaužito hrano, kar kaj hitro privede do prevelike kalorične vrednosti zaužitih hranil (previsokega energijskega vnosa)
2. pogosti obroki izboljšajo glikemično kontrolo organizma (manjša nihanja ravni inzulina in glukoze v krvi), kar je še posebej pomembno pri ljudeh z nagnjenostjo k metaboličnemu sindromu ali sladkorni bolezni tipa 2, kamor sodijo tudi vsi s prekomerno telesno težo!

Tako tudi po pregledu posredovanih raziskav še vedno vsem priporočam 4-5 zmernih obrokov dnevno.

Lepo pozdravljeni,

Pozabili ste, da ste upoštevali dejstva ob vsaj 3 dnevnem izključnem stradanju. Če se zmanjša ta dolžina (npr na 1-2 dni), potem ni nobene izgube moči ali nekih mentalnih težav(1), to lahko tudi sam potrdim, kvečjemu se vsi aerobni markerji precej izboljšajo in tudi moč se pridobiva.
Dejstvo je, da se po treh dneh porabi večino glikogena in se začne bolj množična proizvedba ketonov(2), to potem sproži razne le prehodne težave. Zato je smotrno takšno stradanje (1-2 dni) prekiniti z normalnimi obroki, kjer večina kalorij pride iz OH in B in nekaj M.
Glede vaše točke 2, avtorji navajajo ravno nasprotno saj je krvni sladkor manj nihal, ko so jedli manj obrokov. Subjekti so bili stari med 18-35let in zdravi.

Avtorji celo omenjajo, da je vse skupaj zelo zanimivo za tip2 bolnike za nadaljne študije, kar je logično?

Če razmislimo kateri tip prehranjevanja poveča riziko za diabetes tip 2, je to očitno z več obroki dnevno, saj je krvni sladkor višji pa tudi bolj niha. In če povežemo glukoza-inzulin, je očitno, da boljši krvni sladkor pomeni boljšo občutljivost na inzulin.
Sicer pa ste pozabili na dejstvo, da redna telovadba še najbolj izboljša občutljivost na inzulin, podobno z praznenjem glikogena, kar lahko vse skupaj še dodatno pripomore k celotni sliki.

(1) studija1 – 2dni zelo nizke kalorije
(2) gorivo v času stradanja – stran8

Spoštovani g. GoranP,

menim, da ste marsikatero izjavo vzeli iz konteksta, zato še zadnjič odgovarjam na vaše pomisleke, naprej pa lahko obiskovalci foruma sami presodijo, čemu bodo verjeli…

Ni res, navedla sem, da gre za 3-dnevni post.

Nihanje krvnega sladkorja ni isto kakor glikemična kontrola – to bi morali vedeti. Seveda je nihanje glukoze v krvi v obdobju stradanja minimalno, saj to telo z glukogenezo proizvaja glede na trenutne potrebe, vendar pa študija, ki primerja prehranjevanje s 3 oziroma 6 obroki dnevno kaže, da je nihanje pri večjem št. obrokov manjše. Citat sledi.

Tudi to prav gotovo ni res, ves čas poudarjam pomen redne telesne aktivnosti, le to ni bila tema trenutne debate. Zavedam se, kako kompleksen je človeški organizem in zgornje nasprotujoče si ugotovitve, ki izhajajo izključno iz študij, ki ste mi jih posredovali Vi, dokazujejo mojo trditev, da je tu še marsikaj nepojasnjenega – kot sem napisala že v mojem prejšnjem odgovoru.

S spoštovanjem,

Imate prav glede nihanja sladkorja čez dan in je večja frekvenca obrokov boljša za tip2 bolnike. To vzamem nazaj.
Predpostavljam, da ste imeli tudi telovadbo v mislih, le niste omenjali.
Glede 3dnevnega stradanja je bil moj namen jasen. Potrebno ga je prekiniti dovolj zgodaj, kar sem že napisal zgoraj. Drugače je jasno, da sledi točno to kar ste napisali v izsledkih.

Lp

Ker se ravno odločam, da bom sprobala en tretma z nadomestno prehrano, bi vas na tem mestu vprašala, v čem se pravzaprav razlikujejo Nupo, Herbalife, Wellneo, itd, itd.

Spoštovani,

Nupo dietna živila se bistveno razlikujejo od vseh preostalih na videz podobnih živil, ki jih lahko najdete na našem tržišču.

Nupo dietni napitki in juhice so namreč živila za posebne zdravstvene namene, ki jih lahko uporabljamo v zelo nizkoenergijski dieti (<800 kcal dnevno) kot edini vir prehrane, saj s 6 porcijami dnevno zadostijo potrebam organizma po vseh hranilih, vitaminih in mineralih. Ta živila in omenjena dieta imajo za seboj številne klinične študije in so jih razvili pod okriljem zdravnikov prav z namenom zdravljenja debelosti (več v prispevku tukaj). Z zelo nizkoenergijsko dieto lahko pričakujemo izgubo telesne teže tam nekje 1,5-2,5 kg tedensko.
V primeru, da tako drastična dieta ni potrebna, lahko Nupo dietnim živilom v prahu tudi dodajamo običajno zdravo in polnovredno hrano (do cca. 1200 kcal dnevno). Pri tem 6 porcij Nupo dietnih živil telesu zagotovi minimalno potrebno količino beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob, vitaminov in mineralov za njegovo nemoteno delovanje in tako ni več bistvenega pomena, kakšno hrano poleg še uživamo (seveda se prav tako poslužujemo polnovrednih in zdravih živil, čim manj sladkorja in maščob…). S takšno zmerno dieto pričakujemo izgubo telesne teže okrog 0,5-1 kg tedensko.
1 porcija Nupo dietnega shakea ali juhice predstavlja dobrih 100 kcal.

Ostala navedena živila sodijo med nadomestila obroka (sem spadajo tudi Nupo shakei v tetrapaku in Nupo ploščice), ki naj bi imela po zakonu vsaj 200 kcal/obrok, z njimi pa lahko nadomestimo le 1-2 obrokov dnevno (ostalo hrano zaužijemo normalno). Drastične zelo nizkoenergijske diete s takšnimi nadomestili obroka ne smemo izvajati, saj ne predstavljajo popolnega nadomestka prehrane tako kot Nupo dietna živila v prahu. Med zmerno dieto, v katero vključimo takšna nadomestila obroka, je izjemno pomembno, kakšno hrano poleg še zaužijemo, saj je od tega odvisno, ali hujšamo zdravo. Pri nizkem kaloričnem vnosu je namreč z običajno prehrano zelo težko zajeti vsa potrebna hranila in mikrohranila v ustreznih količinah. Primarno so ta nadomestila obroka namenjena nadomeščanju tistih obrokov, ko si drugega zdravega obroka enostavno ne moremo pripraviti.

V kolikor bi potrebovali dodaten nasvet pri izbiri ustrezne diete ali napotke glede vključitve telesne aktivnosti sem vam seveda na voljo.

Lep večer vam želim,

Pozdravljeni,
zanima me, koliko kg lahko pravzaprav zgubim z nupo dieto? Ob kombinaciji z normalno hrano in samo z nupo? Nekje koliko kalorij dnevno znaša ta prehrana?
Hvala za odgovore!

lp

Spoštovani,

Nupo dietna prehrana predstavlja popolni prehranski nadomestek, ki se lahko v zelo nizkoenergijski dieti (30 oziroma v določenih primerih z ITM>27 (več v članku o zelo nizkoenergijski dieti). Zdravim posameznikom jo priporočamo brez zdravniškega nadzora le do največ 8 tednov, kronični bolniki pa morajo vedno hujšati pod nadzorom zdravnika. Izguba kilogramov je odvisna od trenutne telesne teže (ITM), bazalnega metabolizma, dosedanjih prehranjevalnih navad (količina hrane, število obrokov, …), telesne aktivnosti itn. – po izkušnjah pa govorimo o cca. 2 kg tedensko.

Za zmerno hujšanje (takšno hujšanje priporočamo na dolgi rok, pa tudi vsem tistim z nižjim ITM, ki bi radi izgubili le nekaj odvečnih kilogramov) uporabljamo Nupo v kombinaciji z običajno zdravo, polnovredno in nizkokalorično hrano. Z Nupo nizko energijsko dieto (približno 1200 kcal dnevno), kjer 6 Nupo obrokom dodamo še običajna polnovredna in nizkokalorična živila, pričakujemo izgubo telesne teže tam nekje od 0,5 do 1 kilogram/teden.

S 6 porcijami Nupo dietnih živil zaužijete približno 700 kcal dnevno, temu pa v primeru nizkoenergijske diete dodate še okrog 500 kcal običajne hrane.

Za določitev ustrezne Nupo diete si lahko pomagate z Nupo kalkulatorjem, ki Vam poda tudi predvideno izgubo telesne teže glede na Vaš ITM, starost in telesno aktivnost.

Za dodatna vprašanja sem vam na voljo.
Lep večer vam želim in uspešno hujšanje,

Lep pozdrav,

zanima me ena realna ocena, in sicer sem visoka 165 cm in 80 kg, torej kar nekaj preveč. V kolikem času bi realno lahko zgubila vsaj 15 kg, s tem da sem sedaj delno aktivna – 1x tedensko zmerna rekreacija, to bi povečala vsaj na 2x tedensko?

Hvala za odgovore.

Spoštovani,

z Nupo zelo nizkoenergijsko dieto lahko realno pričakujete izgubo 10-15 kilogramov v dveh mesecih, odvisno od starosti, dosedanjih prehranjevalnih navad, intenzivnosti telesne vadbe… V kolikor v tem času še ne bi dosegli želene telesne teže, lahko dalje Nupo kombinirate z običajnimi živili (Nupo nizkoenergijska dieta), dokler ne pridete do zastavljenega cilja.

Vsekakor je telesna aktivnost ključnega pomena, ne pozabite pa tudi na zadosten vnos tekočine v telo (vode ali drugih nesladkanih pijač).

Uspešno hujšanje Vam želim,

Berem, da Nupo svetovalke opravljajo tudi analizo sestave telesa. Pa me zanima na kakšen način – s profesionalnimi aparaturami? Bila sem že nekaj časa nazaj nekje na takšni analizi – aparatu, kjer bos stopiš gor in aparat spusti tok, ter tako pokaže razmerje vode, maščob, mišic. Dovolj realno sliko res lahko pokažejo le taki aparati in vem da stanejo preko 4.000 eur.

New Report

Close