Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Solastništvo hiše in parcele – ne živim tam, ker tam živi moja mačeha

Solastništvo hiše in parcele – ne živim tam, ker tam živi moja mačeha

Oče je bil lastnik celotne hiše in posesti. Na mamo ni bilo pisano ničesar. Imela sta samo mene.
Po smrti mame ni bilo zapuščinskega, ker ni bila lastnica ničesar.
Potem se je oče še enkrat poročil in dobil 2 otroka – moja polbrata.
Pred smrtijo je zapisal v oporoko, da lahko njegova žena živi v hiši do smrti.
Ostalo se je dedovalo v idealnih deležih – 1/4 mačeha, 2/4 polbrata in še 1/4 jaz.
Ko je potrebno plačat zavarovanje, stavbno, za grob ipd prispevam svojo 1/4.
Prav tako, so dali pred kratkim zamenjati streho in so od mene zahtevali 1/4, kar je zneslo caa 1.000€.
Polbratu, ki je tedaj še živel tam sem predlagala, da naj odkupi mojo 1/4, ker jaz itak živim drugje.
Polbrat je rekel, da bo premislil, vendar se je še isto leto odselil in mi sporočil, da do nadaljnega ne namerava kupovati nobene nepremičnine, ker je ves denar in kredit vložil v stanovanje pri svoji punci.
Enako je rekel tadrug polbrat.
Sedaj zraven tega, da plačujem 1/4 stroškov pričakujejo od mene tudi prispevek v skrbi za parcelo – se pravi čiščenje grmovja, košnja, nabava kosilnce, bencina za kosilnice, obrezovanje dreves, urejanje groba ipd.
Ker tam živi njuna mama, smatram, da naj za te zadeve poskrbijo oni.
Polbrata trdida, da sem enako solastnica, kot onadva in da moram tudi enako skrbeti za hišo in posest. Naj povem še to, da so vse kosilnice ipd za urejanje parcele dotrajane in da si polbrata pripeljeta svoje kosilnice s sabo – jaz živim v bloku in sploh nimam na voljo tovrsntega orodja. Predlagala sta, da kupimo skupaj – pa to je potem spet nekaj 100€.
V kolikor se ne mislim izjastnit bosta baje najela podjetje za urejanje dvorišč in vrtov in bo le-to izdalo račun vskemu posebej – a lahko to naredita???
Ravno ta vikend smo imeli spet burno debato na to temo.

Kaj bi vi naredili na mojem mestu?
Kako se naj rešim te posesti?
A je prodaj sploh možna, glede na to, da se mačeha in polbrata ne strinjata z njo, hkrati pa ima mačeha pravico živeti v hiši do smrti?

Res ne vem več kaj je za storiti…

Jaz bi jim izstavila račun za najemnino za mojo 1/4 hiše in parcele. Za vsa leta za nazaj!
V nasprotnem bi vložila nekaj denarja v hišo, jo preuredila tako, da je 1/4 s svojim vhodom, kuhinjo in kopalnico ter ta del oddala.

Povej, da boš v primeru, da bodo oni od tebe terjali denar za vzdrževanje, ti od njih terjala uporabnino.

Če se to da, ne vem, kako je to glede na klavzulo, da lahko mama živi v hiši.

Se popolnoma strinjam. Naj bi krila stroške, a hiše pa (ne moreš?) uporabljati?

Lahko se zmenite tudi in razdelite hišo v naravi, da dobi vsak svojo 1/4, ne idealnega deleža, temveč ločen del, prodaš ali oddaš svoj del.

No saj v tem je ravno težava, ker ima mačeha pravico zastojn živeti tam do smrti, kar pomeni, da hiše ne more nihče uporabaljati, ne prodati.

Od bratov uporabnine ne morem zahtevati, ker ne živita več v hiši.
Za nazaj pa tudi kaj dosti ne.
Eden ni več živel doma že v času, ko je oče umrl, tadrug je bil večina pri punci – kakšne 2 leti nazaj bo od kar je tudi naslov spremenil – se pravi je na “mojem živel” dobro leto, če štejemo čas od dedovanja dalje.

Preurediti se je ne da, ker ni dovolj velika oz to ni fizično izvedljivo brez velikih vložkov.

Meni se ne zdi fer to kar hočejo od tebe. Ti od tega nimaš nič, niti ne veš, če boš kdaj imela. Mačeha bo scoj dela hiša najbrž po smrti napisala na svoja sinova, ne nate. In potem ti spet ostane en delček zaradi katerega boš morala prispevet za vse kar se bodo zmislili.

Glede na to, da očitno itak niste v najboljših odnosti, jim povej, da je normalno da za hišo (in njeno tekoče vzdrževanje) skrbi tisti, ki jo uporablja. Če želijo, da prispevaš za svoj delež, pa tako, ko je napisala ena zgoraj, naj plača najemnino ali se dogovorite kateri del je tvoj, da ga lahko tržiš (to je oddaš v najem).

Se popolnoma strinjam. Naj bi krila stroške, a hiše pa (ne moreš?) uporabljati?

Lahko se zmenite tudi in razdelite hišo v naravi, da dobi vsak svojo 1/4, ne idealnega deleža, temveč ločen del, prodaš ali oddaš svoj del.[/quote]

Kot sem že omenila hiše v naravi ni možno deliti na 4 uporabne dele – tudi na 2 ne, razen če gremo v velikanske investicije.

Eventuelno bi lahko zahtevala 1/4 zemlje, ker pa je hiša postavljena na “vhodnem delu” na parcelo bi lahko dobila edino “zadnji del parcele” in vprašanje, koliko bi bil uporaben in s tem zanimiv potencialnemu kupcu.

Parcela je namreč ozka in podolgovata. Ožji zgornji del je ob cesti, hiša je pravokotno na cesto.
Celotne posesti je caa 1500m2 skupaj z delom, kjer stoji tudi hiša, garaža in gospodarsko poslopje.

Predlagaj naj te izplačajo in nimaš z njimi nič več.

Potem jim pa lepo reci, da 1/4 parcele pustijo neurejeno. Kaj te briga, itak ne živiš tam.

Hiša pa, četudi je majhna, jo sigurno lahko preurediš tako, da je tvoja 1/4 ločena, pa ne z velikim vložkom.

Drage moje … če prevzamete lastnino, potem prevzamete zraven pravic tudi OBVEZNOSTI pika šlus.
Kot solastnica nepremičnine si dolžna skrbet zanjo – se pravi sofinancirat vsa nujna vzdrževalna dela – to je po zakonu – pika šlus.
Kar so nujna vzdrževalna dela se solastniki dogovorijo soglasno.
Če gre za streho skozi katero teče je to zelo nujno vzdrževalno delo.
Če gre za steno, ki se podira, je to nujno vzdrževalno delo.
Če gre za plačilo davka ali zavarovanja to nosijo vsi solastniki.
Mislim, da je celo nekje člen, ki pravi, da VEČINA solastnikov lahko od manjšin zahteva sofinanciranje del po njihovi presoji – to sicer ne vem če drži, mislim pa, da sem nekje to zaseldila – lahko pa da ni res – v tem primeru se pardoninram, ker širim krivo vero.
Ne vem tudi, ali se košnja in obrezovanje drevja ipd zadeve štejejo med nujna dela ali ne – to bi kazalo preveriti.

Solastnik ima PRAVICO, da zahteva:
– souporabnino oz nadometilo – to v tem primeru odpade, ker ima mačeha od ateja napisano, da lahko živi tam do smrti – od mačehe uporabnine ne more zahtevati. Od poblratov tudi ne, ker tam več ne živita.
– delitev hiše in/ali posesti – avtorica pravi, da to fizično ni izvedljivo.
– DA PREKO SODIIŠČA ZAHTEVA PRODAJO – s tem, da ne vem, ali bo morala v tem primeru počakati, da mačeha (ki ima pravico tam pravico prebivati do smrti) khm grdo rečeno…umre…
kar lahko traja po tamalem žnj let, med tem časom pa boš ti lepo krila sorazmeren del stroškov, ker ponovno SOLASTNINA ni samo PRAVICA ampak je tudi OBVEZNOST.

Pač situacija bi bila čisto drugačna. če ne bi bilo te pravico do dosmrtnega prebivanja.
Potem bi lahko od polbratov (tudi če bi eden živel doma in sam vlagal in financiral vse kar se tiče hiše) zahtevala izplačilo ali prodajo.

A kakšnega nasveta pa nimaš, ko si že tako lepo povzela situacijo?

Če se bo podirala streha bo morala svoj delež strehe vseeno krit – enako zavarovanje ipd.

Košnja trave je še najmanjši problem.

In če avtorica jamra, da nima denarja za kosilnico, da bi hodila tja kosit, kako bo potem vložila par 1.000€ v preureditev hiše.
In kako si v hiši, kjer sta recimo 2 sobi in ena kuhinja in kopalnica z wc-jem na 1/4 narediš funkcionalno stanovanje s svojim vhodom – ali si ti pač menjena, da bi morala mačeha v tem primeru deliti kopalnico in kuhinjo? Pa še v tem primeru je od avtorice lahko samo 1/2 sobe s ouporabo kuhinje in kopalnice…ne gre to tako no…najbrž ne govorimo o vili na 4 štuke…

Da premisli, ali se ji splača čakat žnj let (odvisno od tega koliko je mačeha stara in v kakšni kondiciji je in koliko je vse skupaj realno vredno) na to da bo hiša prosta dosmrtnega preužitka in zahteva od polbratov izplačilo, prodajo ali prodajo preko sodišča – v tem času bo pač morala vložit nekaj še in vprašanje, če se ji bo potem še sploh splačalo-.

Da gre do nekih ciganov in jim prepiše svoj delež in se s tem losa stroškov in dela.

Vprašaj ju, če se jima ne zdi vsaj moralno fer, da te ne obremenjujeta s tekočim vzdrževanjem (in recimo čiščenjem oken, če smo že pri tem), glede na to, da mama lahko po mili volji uporablja celo hišo, tudi tvojo četrtino. Glede strehe se mi zdi čisto okej, da si tudi ti prispevala, glede košnje, obrezovanja, (pomivanja oken) in sajenja rožic pa bi bilo takole, čisto zdravorazumsko, pošteno in fer, da to prevzame mama oziroma v njenem primeru onadva. Vsaj po mojem, no. Navsezadnje, če gresta tako na nož, morata za vsako vejico in pokošen regrat imeti tvoje dovoljenje – pa ga imata? Mogoče je pa tebi všeč, da je vrt samorasel? Kako bi se njuna mama oziroma vsi trije počutili, če bi ti prilomastila na posestvo in začela urejat po svoje? Kot četrtinska lastnica imaš vso pravico do tega, tako kot onadva do tega, da kosita. In da zahtevata prispevek za kosilnico, za katero točno vesta, da je ti ne boš nikoli uporabila, onadva pa jo lahko ponucata tudi za doma, je višek nesramnosti. Ma jaz bi nalašč potem hodila iskat kosilnico vsako soboto opoldne in jo imela do nedelje zvečer – saj bi bila do četrtine tvoja.

Na podarimo.si včasih žicajo za stanovanja. Mislim, da ne bi bili izbirčni in bi vzeli tudi samo eno sobo. Kako je z darilno pogodbo pri tem pa ne vem.

Kako pa je tvoj oče prišel do hiše?

Ali jo je kupil v času, ko je bil poročen s tvojo mamo ali že prej? Jo je podedoval?

Lastnina je res obveznost in so res tudi stroški, ampak…

– del strehe si plačal. to je ok.
– zavarovanje plačuješ 1/4? Zakaj pa? Če iajo zavarovano vse živo, to tebe ne zanima, tebe zanimajo samo stene, ne pa pohištvo, izliv vode in podobno, torej pri zavarovanju potrebuješ samo požar in potres
– parcelo si odmeri 1/4 takoj za hišo in reci, da naj ta tvoj del pustijo neurejen, ker boš uredila po svoje, ostalo naj urejajo kakor želijo, ampak da čez tvoj del parcele ne smejo hodit!
– če si še večja prasica, lahko na svojem delu parcele postaviš barako in naseliš cigane :P:P:P:P

Ah, saj pri meni je podobno, sem lastnica 1/4 po mami, v hiši živita brat in oče, vsak ima svoje stanovanje, en del pa še oddajata, da pokrijeta stroške. Ko sem rekla, da bi tudi jaz oddajala, ker je ena soba v delu, ki ga oddajata še frej, sta mi rekla, da onadva nočeta več najemnikov, kot jih že imata. Bulšit! No, vsaj stroške ne zahtevata od mene.

Ve se, kaj so nujni vzrževalni stroški.Piše v Stanovanjskem zakonu. Samo tisto, kar lahko ogrozi hišo kot celoto. Streha, če je dotrajana, zavarovanje, kot je že ena pisala, samo požar in potres-nobene opreme. Pozanimaj se, kaj je z uporabnino. Če lahko nekdo živi v hiši, še ne pomeni, da ne plačuje uporabnine. Košnja, ogrevanje, pleskanje …pač ne sodijo v nujna dela!
Mislim pa, da bi lahko dosegla tudi to, da ostali solastniki tvoj delež izplačajo, ker ga ne moreš uporabljat. Bo kak pravnik bolj vedel.

Zakaj pa si sploh prevzela dediščino?

Ne glede na to, da lahko tvoja mačeha uporablja hišo do smrti, ti pripada uporabnina. Če bi se hiša npr oddajala za 400€ je to 100 € mesečno.Torel 1200 na leto. To pa zagotovo ne presega investicijskih vzdrževalnih del. Sem pa košnja trave, ali pa npr. 1/4 cele vsote zavarovanja ali pa celo kakšno delno ogrevanje nikakor ne sodijo. Samo res nujna popravila, ki so zato, da se hiša hiša ohrani. Torej, če bi bili ostali pošteni do tebe , bi ti morali še plačati presežek.


Zakaj pa ne.Pošteni ljudje bi ji izplačali njeno četrtino. Zdaj naj ji plačujejo 1/4 najemnine, saj živijo v njenem.Ona pa bo iz tega plačala vzdrževanje.

Pa še res je. Prevzela si jo zato, ker najbrž računaš, da boš po smrti mačehe imela kakšno korist od nje. Zdaj jo moraš pač vzdrževati v višini tvojega deleža. V bloku je enako, plačuješ stroške za dvigalo, čeprav mogoče živiš v pritličju in ga ne boš nikoli uporabljal.

Pa še res je. Prevzela si jo zato, ker najbrž računaš, da boš po smrti mačehe imela kakšno korist od nje. Zdaj jo moraš pač vzdrževati v višini tvojega deleža. V bloku je enako, plačuješ stroške za dvigalo, čeprav mogoče živiš v pritličju in ga ne boš nikoli uporabljal.[/quote]

Babe zarukane! Kaj ste vse poročene z ločenci in imajo vaši še otroke od prej?! Pa se bojite delitve dediščine?!

Dediščina po očetu ji pripada!!!!! In prav je, da ima materialno korist od nje!

Pa še res je. Prevzela si jo zato, ker najbrž računaš, da boš po smrti mačehe imela kakšno korist od nje. Zdaj jo moraš pač vzdrževati v višini tvojega deleža. V bloku je enako, plačuješ stroške za dvigalo, čeprav mogoče živiš v pritličju in ga ne boš nikoli uporabljal.[/quote]
Če živiš v stanovanju. Če stanovanje oddajaš plačujejo te stroške najemniki ! In mačeha bi morala njej plačevati uporabnino za njeno četrtino! To, da lahko v hiši živi do smrti je ne odvezuje tega plačevanja. Lahko se samo na kulturen način dogovorijo, da mačeha ne plačuje nič in da avtorica ne prispeva nič. To bi bilo edino pošteno.

tako je in pika !

New Report

Close