Najdi forum

katera žival

Zanima me če veste za katero žival se najlažje skrbi (saj vem, da vse rabijo nego itd., ampak me zanima katere potrebujejo manj teh stvari).
Zdi se mi da za morske prašičke ali hrčke … kaj pa za zajčke??
vesela bom vseh pomoči.

Mislim, da je morski prašiček zelo manj zahteven kot kunec. Res pa ima krajšo življenjsko dobo. Je zelo nežna, crkljiva žival, ki rada grize suho travo, svežo zelenjavo, sadje ipd. in se oglaša. Sploh je priporočljiva za otroke. Mi smo bili zelo zadovoljni z njimi, imeli smo celo mladičke. Luštno!

Morski prašiček živi 8, 10 ali več let. Ni tako malo. Ja, je primeren kot manj zahtevna žival in je nekaj “konkretnega”, sigurno bolj kot hrček, ki čez dan spi.

hvala … zanima me še, če veste kdo ima morske prašičke- mladičke za jih oddat na primorskem.

Morski prašički so manj “zahtevni” kot kunci, vseeno pa je potrebno zanje primerno skrbeti.

Najprej potrebujejo dovolj veliko kletko, po kateri lahko tekajo sem in tja in rijejo pod senom. Večina kletk, ki jih prodajajo kot kletke za MP, je premajhnih. Kupite velikost za kunce, da bo dovolj prostora. Fino je, da jih navadite na WC.

Morski prašički so zelo družabne živali in bi bilo zato dobro, da imamo dva, ne samo enega. Najboljše par, ki se razume, mamo in mladička ali dva, ki se ujamete že od prej. Seveda je potrebna sterilizacija in kastracija, če bodo prašički različnega spola. Prav tako je priporočljiva, če bosta skupaj dva samčka.

Potrebno jih je primerno hraniti (ne s presežki neprimernih semenskih mešanic, oreščkov itd.!). Kot kunci tudi oni potrebujejo neomejene količine sena. Pa svežo listnato zelenjavo (radič, regrat …) in kot priboljšek košček zelene paprike, korenja ali sadja (npr. jabolka).

To že vem ampak vseeno hvala. Imam dovolj veliko kletko.Morajo imeti tudi kakšno hišico za zavetje?

Če je dovolj prostora v kletki, potem je fino.

Dve samički iščeta dom: http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,43932.0.html

Ena samička išče nov dom: http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,43468.0.html

res hvala …

MORSKI PRAŠIČKI- NUJNO GRADIVO

citiram (vse pobrano iz neta )

Splošno

“Splošnemu prepričanju navkljub, morski prašički potrebujejo veliko gibanja in skrbi za to, da ostanejo zdravi. Priporoča se redno spuščanje iz kletke. So tudi izrazito družabne živali, zato za optimalni razvoj in počutje potrebujejo družbo pripadnikov svoje vrste. Brez nje so pogosto zdolgočaseni, osamljeni, depresivni in se ne gibljejo dovolj. Družbo kuncev se odsvetuje zaradi možnosti prenosa nekaterih bolezni na katere morski prašički niso odporni, zaradi možnosti hudih telesnih poškodb in zaradi različnih prehrambenih in socialnih potreb.

Če imamo morskega prašička doma, za to potrebujemo kletko večjih mer (vsaj 75x90cm, za dva morska prašička še več), ki ne sme imeti mrežastega dna. Kletko napolnimo s steljo, ki je lahko žaganje (ne sme biti iz bora ali cedre) ali razni namenski briketi. V ljubiteljskih krogih je priljubljena tudi metoda z brisačami in flisom. Kletko je potrebno čistiti vsaj na štiri dni, ker amoniak iz razpadajočega urina draži dihala morskega prašička. Kletka ne sme nikoli smrdeti. Neprimerna stelja so časopis, koruzni kosmiči in slama, zato ker slabo absorbirajo tekočino in vonjave, ter radi splesnijo, slednje pa je lahko za morskega prašička usodno. V kletki potrebuje tudi eno do dve malo težji posodici za hrano in napajalnik ali posodo za vodo. Potrebuje tudi nekaj v kar se lahko zateče po občutek varnosti, saj so morski prašički zelo plašne živali.

Ker v naravi živijo na tleh in ne plezajo, zelo slabo prenašajo padce iz katerekoli višine, ter grobo prijemanje. Iz tega razloga niso primerni za majhne otroke.”

Prehrana

“Morski prašiček je izrazit vegetarijanec. Osnovo njegove prehrane sestavljajo seno, sveža listnata zelenjava in briketi na osnovi trave ali sena. Ob tem obvezno potrebuje tudi svežo vodo. Od zelenjave so primerne vse vrste solate (razen ledenke), radič, blitva, paprika, regrat, peteršilj, korenje, paradižnik, itd, pa tudi sveža trava in zeli. Sadje ne sme biti na jedilniku prepogosto, ker vsebuje veliko sladkorja. Prav tako je potrebna previdnost pri zelenjavi iz družine križnic (tj. zelje, brokoli, ohrovt) saj lahko povzroči napihnjenost. Semena in oreški niso primerna prehrana saj vsebujejo preveč maščob in beljakovin ter premalo vlaknin. Če so semena še v luščinah, pa se morski prašiček lahko na njih celo zaduši.”

Vedenje

“Morski prašički so izjemno plašne živali, ki pogosto ob nenadnih zvokih ali premikih zbežijo v zavetje ali »zamrznejo« na mestu. Ko so veseli, poskakujejo na poseben način (skočijo v zrak, obrnejo glavo, skočijo v drugo smer, brcnejo z zadnjimi nogami…). V splošnem so, ko ne spijo, zelo aktivne in radovedne živali. Letargija in neješčnost sta lahko znak, da je morski prašiček bolan. Ravno tako so znaki bolezni ali bolečine čepenje v kotu in nasršena dlaka.

Kot veliko drugih živali, se tudi morski prašički čistijo in negujejo sami. Iz oči izločijo mlečno belo tekočino, ki jo nato s sprednjimi tačkami raznesejo po glavi in telesu. Negujejo se tudi med seboj, vendar se s tem bolj kot socialne vezi vzpostavlja dominanca. Ta se vzpostavlja tudi z grizenjem, naskakovanjem (tudi med samicami), sunki z glavo ter raznimi zvoki.

Zvoki so tudi glavni način komunikacije med pripadniki iste vrste. Nekateri zvoki so: piskanje (ali žvižganje), predenje, brbotanje, šklepetanje z zobmi, cviljenje in celo čivkanje (redko).”

Zdravje

“Najpogostejše zdravstvene težave so vnetja dihalnih poti, sečni kamni, skorbut (pomanjkanje vitamina C), driska, abscesi (v vratu in grlu), težave z zobmi, težave s srcem, ciste na jajčnikih (pri samicah), zamašitev perianalne mošnje (pri samcih) ter razne okužbe z garjami, ušmi in drugimi paraziti.

Ker so morski prašički v naravi plen, poskušajo zakriti vsak znak šibkosti in bolezni, zato je pomembno, da smo pozorni na vsako spremembo v vedenju. Nekateri opozorilni znaki so (poleg neješčnosti, ždenja v kotu in nasršene dlake): dlaka brez leska, izpadanje dlake, prekomerno praskanje, vdrte oči, izbuljene oči, izcedek iz nosu ali oči, t.i. zaspančki, težko dihanje, dihanje z zvoki klikanja, ukanje (kot sova ali golob), slinjenje, driska, v kepe zlepljeni iztrebki, iztrebki v obliki solze, odsotnost iztrebkov, kri v urinu, pesek v urinu, smrdeč urin, okorno premikanje, občutljivost na dotik, prekomerno pitje vode, prekomerno spanje, itd.

Zelo koristno je tedensko tehtanje, saj je padec teže pogosto prvi pokazatelj, da je z živaljo nekaj narobe. Veterinarsko pomoč je potrebno poiskati čim prej, saj zaradi njihove telesne teže in metabolizma bolezni napredujejo zelo hitro.

Še ena posebnost morskih prašičkov je, da so preobčutljivi na veliko antibiotikov, vključno s penicilinom, ker jim porušijo črevesno floro. Posledica tega pa je lahko huda driska, zastoj prebave in smrt.”

več:

[zivalce.forumotion.net]

[morskiprasicki.atspace.com]

New Report

Close