Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina MR. Vratne hrbtenice

MR. Vratne hrbtenice

Spoštovani dr. Kersnik
Ker mi vi vedno pomagate pri nasvetih in mi povestee realno kako in kaj tokrat upam, da mi boste tudi odgovorili na moje vprašanje. Naj prej se vam opravičujem, ker bo malo več napisano zato, ker imam od MR. vratne hrbtenice izpisan celi list oz. izvid A. 4 format. Naj prej, da vam povem, da sem pred šestimi meseci imela MR. vratne hrbtenice, nato zadnje čase oz. cca. 1. mesec so mi začele roke mravljinčiti in odpovedovati noge, ter neznosno me boli vrat in glava. Pojamrala sem mojemu nevrokirurgu na kar me je takoj pod NUJNO napotil ponovno na MR. vratne hrbtenice. Že prej niso bili izvidi vredu od MR. sedaj v šestih mesecih se je kar zelo poslabšalo. Vam bom citirala izvid.

Cervikalna hrbtenica ima zravnano lordozo. Videti je iregularnosti krovnih plošč, robno osteofitno apozicijo. Signal iz diskusov je T2 hipointenzivno spremenjen.
Cervikalni diskus C2-3 ima ima ohranjeno višino. Diskalna kontura je izbočena na celotnem obodu, robna osteofitna apozicija na celotnem obodu, desno posterolaterno je videti manjšo supradiskalno suligamentno ekstruzijo. Likvorski prostori ob meduli so zoženi, zožena sta foramna.
Cervikalni diskus C4-5 ima ima ohranjeno višino. Diskalna kontura je izbočena ina celotnem obodu, robna osteofitna apozicija na celotnem obodu. Likvorski prostori ob meduli so iztisnjeni, zožena sta foramna, močno desni.
Cervikalni diskus C5-6 je znižan. Diskalna kontura je izbočena na celotnem obodu, robna osteofitna apozicija na celotnem obodu. Likvorski prostori ob meduli so iztisnjeni, zožena sta foramna, močno desni.
Cervikalni diskus C6-7 ima še ohranjeno višino. Diskalna kontura je izbočena na celotnem obodu, robna osteofitna apozicija na celotnem obodu, fokalno močno levo posterolaterno. Likvorski prostor ob meduli so zoženi, zožena sta foramna.
V duralni vreči ni videti patoloških formacij. Medula ne kaže na pataloških sprememb signala.
Gre za degenerativne spremembecervikalne hrbtenice z diskalnimi izbočeni in robne osteofitno apozicijo, kar povzroča zoženje likvorskih prostorov ob meduli, manjša subligamentna supradiskalna ekstruzija desno posterolaternalno v višini C3-4 levo levo posterolateralno v višini C6-7 fokalno močno izraženo bočenje formacije diskus-osteofit. V primerjavi s predhodno MR. preiskavo je videti bolj izraženo bočenje formacije diskus-osteofit levo posterolateralno v višini C6-7, ostale spremembe so bistveno nespremenjene
Radiološke diagnoze:
M502
M47
M480

Spoštovani dr. Kersnik to je vse napisano v izvidu MR. Sedaj me zanima, če bo tukaj potrebna nujna operacija? Ali je to znak Hernije ali kaj drugega? Koliko ur traja takšna operacija? Tako nerodno me je vse to spraševati mojega prof. nevrokirurga, vem pa, da je omenil še nujno EMG. Povedal mi je, da bo videl, kje so naj več stisnjeni te živci potem pa…. Noče me ustrahovati, ker sem itak že dala malo morje skozi glede bolezni. Ali menite, da bo tukaj nujna operacija? To me resnično zanima. Lepo vas prosim za vaš odgovor in nasvet. Ali menite, da po operaciji bo boljše? Ker mene resnično zelo močno boli, imam pa zelo visok prag bolečin tako, da nisem takšen tip človeka, da bi se jokala, trpim in si mislim svoje.
Hvala vam že v naprej, za vaš cenjeni odgovori ob enem se pa opravičujem, ker sem vas zasula z citiranjem mojega izvida MR.
Lepo vas pozdravljam
Zaskrbljena45

Spoštovani!

Z EMG bo poskušal določiti, kateri živci in katere korenine so najbolj prizadeti. Vsi diskusi že pritiskajo na hrbtenjačo, pa tudi na izstopišča živcev. najhuje je med C5 in C6, kjer bo najbrž poseg močno izboljšal stanje. Če vas količkaj boli ali imate zmanjšano mišično moč, je operacija nujna. Ker pa so ostale spremembe tudi precej izražene, je dilema, če bo moč z enim (zahtevnim) posegom rešiti vse probleme.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani dr. Kersnik

Resnično se vam iz srca zahvaljujem za tako hitri odgovor. Ravno danes sem bila seznanjena, da bom verjetno rabila več posegov kot ste vi omenili. Prof. Dolenc mi bo izvajal operacijo in mi je povedal, da bi rad videl samo, kje je naj bolj živčevje prizadeto, da začnemo tam z operacijo. Zato grem na EMG. Saj prof. Dolencu je bilo hudo to meni povedati, ker ve kaj sem vse prestajala in sedaj še to. Verjemite mi, da si mislim, da se vse to nekomu drugemu dogaja, ne pa meni. Prestajam vse z lahkoto, nisem paničen tip človeka ali, da bi jokala itd. Meni je samo hudo zaradi mojih otrok, ker se zelo bojijo zame tako, da se jaz sploh ne bojim operacij, bojim se samo za moje otroke za hčero pa posebej, ker sem z njo imela hude težave, ko sem bila operirana na možganih je ona doživela velik ŠOK. Samo za hčero se bojim ostalo bom vse premagala.
Res pa je dr. Kersnik, da me bolijo zelo hudo mišice, bolijo me obe rameni kot, da bi nosila nevem kakšne žaklje na hrbtu in vrat me boli, da se komaj obračam levo in desno in od tega me hudo boli glava. Samo malo lahko hodim, ker me samo vleče dol in mi noge odpovedujejo…. Ko se takoj vsedem, pa me prične tako zbadati po celi hrbtenici, da še komaj sedim… Se bom z to operacijo sprijaznila, ker vem, da sem v zelo varnih rokah….
Vam kaj sporočim, ko bo operacija in kako je bilo…. Vi ste resnično zlati naš dr. Kersnik na MON-u, kje nam z vašim dobrim srcem pomagate z nasveti in iskreno poveste kako in kaj…. Res vso pohvalo z moje strani imate.

Lepo vas pozdravljam
Zaskrbljena45

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Želim vam vse dobro in predvsem uspešne operacije, da bi se opisane težave čim bolj omilile.

Sporočite.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,
leta 2003 sem imela prometno nesrečo in posledica je bilo 5 zlomljenih vretenc.Stara sem 30 let in lansko leto po porodu so se začele hude bolečine v hrbtenici in mravljinčenje v rokah
prosim za razlago mr izvida.
Torakalna hrbtenica ima poudarjeno kifozo. Degenarativne deformantne spremembe v srednji in spodnji tretjini torakalne hrbtenice: predvsem iregularnosti krovnih plošč, manjše schmorlova hernije; robna osteofitna apozicija. Nekateri korpusi so klinast deformirani, ventralno znižani, predvsem th6 in th 7, manj th8, th9 in th10.Na skeletu ni videti patoloških sprememb intenzitete signala. Signal iz diskusov je t2 hipointenzivno spremenjen.
Torakalni diskusi od th5-6 do th 9-10 so nekoliko znižani: diskalne konture so malo izbočene na celotnem obodu, tudi posteriorno, vendar ne povzročajo pomembnih zožitev spinalnega kanala.
Ostali torakalni diskusi imajo še ohranjeno višino in konturo;v višini teh diskusov je spinalni kanal primerno širok.
V duralni vreči ni videti patoloskih formacij. Medula ne kaže patoloških sprememb signala.

Gre za stanje po frakturi(signala iz skeleta ne kaže patoloških sprememb signala) torakalne hrbtenice; kifotična deformacija, v področju od th5 do th 10 so korpusi klinasto deformirani, ventralno bolj znižani v zvezi s stanjem po fakturi; spondioloza; manjša degenarativna diskalna izbočenja od th5-6 do th9-10, ki ne povzročajo pomembnih zožitev kanala.

Hvala za vaš čas in lepo pozdravljeni

Pozdravljeni, nič mi niste odgovorili.

lp

Spoštovani!

Imate zelo hude spremembe na vretencih, ki vsaka zase lahko povzročajo občasne bolečine zaradi draženja okolnih tkiv ali zaradi pritiska na živce. Na srečo pa spremembe ne pritiskajo na samo hrbtenjačo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close